Česko má nová pravidla konce karantény. Budou tři kategorie

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo pro další změnu pravidel v případě ukončování izolace, která bude spočívat v rozdělení pacientů do tří kategorií: dlouhodobě pozitivní na covid-19, infikovaní bez symptomů a pozitivní s malými příznaky.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jeden z nich je, že se objevilo nové doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), které to připouští, a dále také doporučení Evropského centra pro kontrolu nemocí,“ nechal se slyšet epidemiolog a člen klinické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek v interview pro CNN Prima.

"A posledním konečným argumentem jsou výsledky našich testování. Ukázalo se, že koronavirus je na sliznici většiny pacientů životaschopný po dobu osm až deset dnů. Proto zejména pacienti s opakovaně prokazovanou PCR pozitivitou jsou sice laboratorně pozitivní, ale jedná se o záchyt mrtvého viru. Pacient není infekční pro své okolí a nemusí být izolován po celou dobu, kdy je pozitivní,“ dodal s poznámkou, že stejně postupují i sousední Německo a Rakousko.

Nemocní, u nichž PCR testy vykazují dlouhodobou pozitivitu, budou lékařsky vyšetření na kultivaci viru, a v případě negativního výsledku a bezpříznakovosti už nebudou evidovaní jako nakažení.

"V tuto chvíli víme, že pokud se provede kultivace viru a prokáže se, že pacient i přesto, že je stále pozitivní, není nebezpečný pro své okolí, může být propuštěn z izolačního oddělení a uvolní se tak kapacity například infekčních oddělení," hájil epidemiolog volnější karanténní režim.

Pacienti, kteří mají pozitivní výsledek na přítomnost koronaviru, ale nevykazují žádné příznaky, jsou ve čtrnáctidenní v izolaci. Tu teď půjde zrušit, aniž by se musely dělat kontrolní testy.

Ti, kteří spadají do třetí kategorie, jsou pozitivní, ale příznaky jsou mírné. Od prvního testu, který u nich přítomnost koronaviru potvrdil, musejí rovněž být ve 14denní karanténě. Tu půjde ukončit za podmínek, že budou minimálně čtyři dny bezpříznakoví.

„U lidí s mírným průběhem nemoci lze izolaci ukončit po konzultaci s lékařem, pokud nemají příznaky. Nemusí už podstupovat PCR test,“ podotkl Chlíbek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Testy na covid-19 musí zlevnit. Výsledek by měl být do 24 hodin, žádají…

12.08.2020 14:15 Aktualizováno Testy na covid-19 se musejí podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) zlevnit. Jejich cena by se…

Česko je v počtu sebevražd nad světovým průměrem. Během pandemie riziko…

12.08.2020 12:53 Česká republika je dlouhodobě nad světovým průměrem v počtu sebevražd. V roce 2018 si vzalo život…

V Moravskoslezském kraji přibylo 35 lidí s koronavirem, nákaza zasáhla i…

12.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 35 lidí nakažených koronavirem. Je to více než v pondělí.…

Nárůst případů covidu v ČR se v úterý zdvojnásobil, přibylo jich 288

12.08.2020 07:55 Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v úterý oproti pondělí zdvojnásobil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama