Nová strategie proti šíření covid-19. Vojtěch řekl, kde se bude plošněji testovat

Ministerstvo zdravotnictví má novou strategii proti šíření koronaviru. Chce plošnější testování v místě, kde se objeví ohnisko nákazy. Testování tak má být více efektivní. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle jeho náměstka Romana Prymuly jsou těmito regiony například Chebsko nebo Domažlicko.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

"Jsou to regiony, které sousedí s Německem. Musíme proto řešit pendlery, domovy pro seniory a nákazu ve zdravotnických zařízeních," uvedl k tomu náměstek. Nakupení případů mělo podle něj souvislost například se zdravotnickým zařízením v Mariánských Lázních i s jedním obchodem v Napajedlech na Zlínsku.

"Důvody jsou různé, často je to otázka jednoho nakaženého, který to roznese třeba po zdravotnickém zařízení," řekl ministr. Pendleři zpravidla nakazí svou rodinu a pak se nemoc dál šíří. "Proto stále trváme na testech," dodal ministr. Podmínky se podle něj stále vyjednávají. "Zbytek republiky je v naprosto klidné situaci," dodal Prymula.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je možné situaci sledovat na úrovni okresů, ale i nižší. Prymula uvedl, že cílenější testování bude také součástí takzvané chytré karantény, která má být spuštěna ve všech regionech od pátku 1. května. "Máme poslední den na zacvičování. Včera (ve středu) a dnes byli školení hygienici v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, a tím by měl být systém uzavřen," uvedl Prymula.

Současná kapacita testování je podle něj více než 13.000 testů za den a 98 laboratoří. "Pozitivních případů je zachyceno méně, není o testy takový zájem," řekl ministr.

Testů je v současné době zhruba 7500 až 9000 denně. Testují se podle Prymuly už nejenom lidé s příznaky, ale také kontakty nakažených nebo různí lidé v riziku nákazy. V součastné době se testování zaměřuje také testování protilátek, jak dlouho přetrvávají u uzdravených a prevenci, aby nákaza nebyla zavlečena například do nemocnic nebo pobytových zařízení sociálních služeb.

Kraje kritizovaly, že náklady na testování pracovníků v sociálních službách byly přenesené na ně. "My je zatím vybavujeme rychlotesty zdarma, jiná otázka je praktického provedení," uvedl Prymula. Úhrady za tuto zdravotnickou péči se podle něj s pojišťovnami řeší.

Například v Karlovarském kraji už hygienici lokální ohniska vyšetřují. "Dnes bylo otestováno celkem 27 osob, personál i klienti lůžek následné péče dlouhodobé lůžkové péče nemocnice Mariánské Lázně," sdělila ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková. Kapacity testovacích míst, testovacích sad i kapacity laboratoří jsou podle ní v tuto chvíli dostačující.

"Nejvýraznější efekt, pokud jde o zabránění šíření onemocnění, má dodržování režimových opatření, to je správné používání ochranných pomůcek, minimalizace kontaktů a podobně. Testováním dojde k včasnému zachycení pozitivních případů, jejich rychlejší izolaci a zajištění kontaktů," doplnila Zajíčková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozvolněním si zaděláváme na třetí vlnu. Vláda musí přesvědčit lidi, aby…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Připouští, že čtvrteční rozvolnění, kdy otevřou obchody, restaurace i služby, se může…

Počet nově nakažených je vyšší než včera i před týdnem

03.12.2020 19:35 Zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku se dnes zastavilo. Do dnešního večera…

Do léta by se mělo proočkovat 5,5 milionu lidí v Česku

03.12.2020 17:51 Proočkování 5,5 milionu lidí v české populaci, které plánuje vláda, by podle ministra zdravotnictví…

Covidem se na podzim nakazilo 12.000 seniorů z domovů

03.12.2020 17:44 Koronavirem se v podzimní vlně epidemie nakazilo dosud 12.000 klientů domovů pro seniory a další…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama