Nové odůvodnění roušek je třikrát delší než původní

Nové odůvodnění mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví o nošení roušek je trojnásobně dlouhé než u zrušeného před dvěma týdny pražským městským soudem. První část odůvodnění je téměř shodná. Na dalších pěti stranách ministerstvo opatření dál vysvětluje, zejména na třech stranách všechny výjimky.

Ilustrační foto

Vyplývá to z nové verze mimořádného opatření s platností od úterý, které ministerstvo zveřejnilo na webu.

V první části, kde ministerstvo nařízení a výjimky popisuje, je nově možnost pro učitele nosit při výuce obličejový štít. "Ve výjimečných případech, kdy je nezbytné, aby žák nebo student při výuce viděl na ústa učitele, je možné, aby učitel použil jako ochranný prostředek dýchacích cest ochranný štít," píše se v nové části opatření.

Nově resort v úvodu odůvodnění shrnuje přijatá opatření a popisuje stav epidemie v ČR. Připomíná, že stále přibývá nových případů kolem 5000 denně. "Jakkoliv se situace zlepšuje, je i nadále závažná a další potřebné zlepšování, tedy snižování počtu nově nakažených, lze dosáhnout jen trváním série protiepidemických opatření," píše ministerstvo.

Původní odůvodnění připravené za působení ministra Romana Prymuly bylo použité i za současného ministra Jana Blatného kromě úvodních odstavců téměř do slova. Vypuštěné byly závěrečné odkazy na webové stránky s odbornými články, odstavec o nástupu dětí do škol a odstavec o vlivu roušek na úmrtnost na covid-19. "Zkušenosti z praxe ukázaly, že země podporující nošení roušek měly nižší úmrtnost na koronavirovou infekci. Zavedení roušek do praxe rovněž vedlo ke zpomalení denního nárůstu nových případů oproti období před rouškami," píše se v původním opatření z 21. října.

V nové části odůvodnění ministerstvo podrobně a s odkazy na domácí i zahraniční odborné práce popisuje nutnou infekční dávku viru pro přenos nákazy vzduchem či aerosolem nebo existenci takzvaných superpřenašečů, kteří virus vylučují více než jiní lidé, nebo lidí bez příznaků. Zmiňuje se také o tom, že rouška primárně chrání okolí toho, kdo ji nosí.

"Pokud přijde zdravý jedinec do kontaktu s osobou s onemocněním covid-19, která je bez roušky, je pravděpodobnost přenosu velmi vysoká," uvádí se v dokumentu. Její snížení nošením roušky dokladuje na pěti zahraničních studiích, většinou asijských autorů. "Roušky slouží jako osobní ochrana v případě, že ji používají všichni členové komunity," doplňuje ministerstvo s odkazem na další studii.

"Zvýšené riziko nákazy přináší v současnosti také počasí, protože v souvislosti s příchodem podzimu a snižující se venkovní teplotou a vyšší vlhkostí vzduchu narůstá doba přežívání viru v prostředí i na různých předmětech a površích," píše se v dokumentu.

Potřebu nosit roušky i ve venkovních prostorách odůvodňuje odkazem na americké Centrum pro kontrolu nemocí (CDC). Podle ministerstva se dá předpokládat, že k nákaze může dojít i při rozhovoru dvou lidí venku, hře dětí na hřišti nebo ve frontě před obchodem, kde se nedodržují rozestupy. Na posledních třech stranách ministerstvo odůvodňuje výjimky, které z nošení roušek udělilo a proč.

Městský soud zrušil před týdnem mimořádné opatření, kterým ministerstvo zdravotnictví od 21. října rozšířilo povinnost nosit roušky v Česku. Úřad ho podle soudu nedostatečně odůvodnil. Použil původní argumenty, přitom tehdejší pravidla zpřísnil. Soud rozhodl, že opatření se ruší k sobotě 21. listopadu, ministerstvo znění poslalo soudu a vláda ho schválila v pátek.

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Předpověď počasí na červen: S tropy meteorologové zatím nepočítají

27.05.2022 06:30 V červnu začíná pravé léto, s tropickými teplotami ale lidé v Česku zatím počítat nemají.…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje

27.05.2022 08:05 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

V Česku se potvrdily další tři případy opičích neštovic

26.05.2022 14:37 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

V Česku je předběžně potvrzen druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Pokud by stát nakupoval vakcíny proti neštovicím, bude to společný nákup…

25.05.2022 14:22 Dá se očekávat, že pokud by stát nakupoval vakcíny proti neštovicím, bude to společný nákup pro…

Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

24.05.2022 18:03 Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366.000 uprchlíků z Ukrajiny, za naprostou většinu z…

V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Podle ministerstva neexistují údaje o efektivitě vakcíny i na opičí…

24.05.2022 15:54 Aktualizováno Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které…

Opičí neštovice se šíří neobvykle rychle. Nikdo neví proč, v Česku zatím…

22.05.2022 21:14 Aktualizováno Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Čeští lékaři by u lidí s příznaky měli zvažovat i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

Hospitalizovaných s covidem je nejméně od září, za sedm dní přibylo 2201…

20.05.2022 08:14 Nových případů nemoci covid-19 v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo. Laboratoře za posledních…

Související:

Právě se děje

reklama