Nový fenomén v Česku: Roste počet náhlých úmrtí nakažených

Čeští lékaři se setkávají s novým fenoménem, který se na jaře objevoval už v jiných zemích, u nás ale až teprve není. Stoupá totiž počet náhlý a nečekaných úmrtí nakažených lidí, kteří ani nestíhají dojet do nemocnice. Upozornil na to Český rozhlas.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

V Česku se začaly objevovat desítky případů, kdy lidé po rychlém zhoršení zemřou na covid-19 někdy ještě před tím, než stihnou dorazit do nemocnice. Podle Českého rozhlasu tyto případy zkoumali lékaři z Ústavu soudního lékařství brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny.

"Od 22. září do konce října jsme měli celkem dvaatřicet případů, kdy lidé zemřeli doma, aniž byla známá příčina," uvedl přednosta tamního ústavu soudního lékařství Tomáš Vojtíšek.

Podle něj nárůst úmrtí zřejmě souvisí se špatnou epidemiologickou situací v zemi, neboť většinu případů způsobil covidový zápal plic či trombotické stavy spojené s poruchou krevní srážlivosti.

Podobná úmrtí hlásí i další lékaři. "I my se s tím setkáváme," uvedl zástupce přednosty Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava Petr Handlos s tím, že u pitev lékaři naráží na zemřelé na virovou pneumonii v důsledku covidu.

Fenomén náhlých úmrtí nakažených pacientů není novinkou z celosvětového hlediska, některé země jej hlásily už na jaře. V Česku se s ním lékaři ale setkávají poprvé. Situaci v Česku má proto zmapovat plošná studie, která se podle Rozhlasu chystá. 

"Pozorujeme zřejmý nárůst případů úmrtí v přímé či nepřímé souvislosti s onemocněním covid-19. Zároveň se ukazuje, že rychlá progrese nemoci se nemusí týkat jen morbidně obézních osob, osob nad 70 let věku či pacientů se závažným kardiorespiračním onemocněním," uvedl Hejna.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes přibylo 1706 nakažených, hospitalizace stagnují

05.12.2020 19:34 Laboratoře v Česku do dnešních 18:00 prokázaly 1706 nových případů nemoci covid-19. Je to skoro…

Plzeňští hygienici apelují na lidi, aby dodržovali opatření

05.12.2020 17:11 Hygienici apelují na lidi, aby dál důsledně dodržovali opatření proti šíření koronaviru, například…

Hejtman Vondrák: Situace s koronavirem se v kraji zhoršuje

05.12.2020 12:53 V Moravskoslezském kraji přibylo za pátek 625 lidí s koronavirem. Je to obdobný přírůstek jako v…

Počet nakažených dál roste. PES se zvýšil na 59 bodů, pak ministerstvo…

05.12.2020 11:01 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni stouplo o dva body na 59, poté ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama