Nový šéf zdravotnictví? Blatný je vynikající, na post ministra se hodí, tvrdí jeho kolegové

Vedení Fakultní nemocnice Brno hodnotí jako vynikajícího a pracovitého lékaře dětského hematologa Jana Blatného, o kterém se spekuluje jako o možném příštím ministrovi zdravotnictví. Blatný pracuje v nemocnici jako přednosta oddělení dětské hematologie a biochemie a zdravotnický náměstek.

Jan Blatný

Nynější šéf resortu Roman Prymula byl zachycen na fotografii v deníku Blesk, jak ve středu v noci přes zákaz vychází bez roušky z restaurace, které musí být zavřené. Premiér Andrej Babiš (ANO) Prymulu minulý týden vyzval k rezignaci, stejně jako opozice a ministři koaliční ČSSD. Když to ministr nejprve odmítl, předseda vlády navrhl jeho odvolání. V neděli Prymula uvedl, že skončí, až bude moci funkci předat. Jako o možném zástupci se začalo mluvit především o dětském hematologovi Blatném.

Ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba ČTK řekl, že funkce ministra je v nynější době šíření koronaviru obtížná pro každého, ale Blatný by byl člověk na správném místě. "Je to vynikající pediatr a náměstek pro Dětskou nemocnici. Samozřejmě je nyní situace velmi těžká pro kohokoliv, ale znám ho už 25 let, tak jsem přesvědčen, že pokud bude ministrem, bude to správný člověk," řekl Štěrba. Nevadí podle něj ani to, že není Blatný epidemiolog. "V tuto chvíli to není epidemický problém, ale problém obecně medicínský. Je to věc, ke které má kolega Blatný nepochybně co říct," dodal Štěrba.

Podle poslance ODS a lékaře Bohuslava Svobody, který byl také šéfem České lékařské komory, je Blatný vynikající odborník na dětskou hematologii. "Samozřejmě ministerské zkušenosti jsou otázka jiná, ale odborné předpoklady má veškeré," řekl novinářům po jednání správní rady VZP.

Nový ministr obecně podle něj musí být člověk, který se nesmí bát. "Protože vstoupit do této řeky je velmi podobné pokusu o sebevraždu," dodal. Medicínsky podložená rozhodnutí bude muset umět prosadit navzdory politickému tlaku z oblasti ekonomie. "Nikdo neví, jak se jeho kamarád zachová v okamžiku, kdy bude stát proti pistoli. Ta úloha je natolik těžká, že dávat za někoho ruku do ohně, nejde. Ale doktor Blatný má předpoklady, že by mohl," dodal.

Kladně hodnotí Blatného i poslanec a další nemocniční náměstek Vlastimil Válek (TOP 09). "Je to slušný, pracovitý a inteligentní lékař. Jeho oddělení má velmi dobrou pověst. Práci dělá dobře," řekl Válek.

Podle by Blatný jako ministr udělal maximum. "Udělá maximum stejně jako každý další lékař, který by tam seděl a byl by ochoten udělat cokoliv, aby to dobře fungovalo," poznamenal Válek.

Válek označil nynější situaci, kdy nekontrolovaně roste počet lidí nakažených koronavirem, za katastrofální. Ministerstvo by si měl vzít pod sebe premiér, sestavit tým odborníků, politicky ho krýt a potom za to vzít zodpovědnost, míní. "Pokud by se situaci nepodařilo zvládnout, byl by to jeho problém, pokud by se to podařilo, byl by to jeho úspěch," řekl Válek.

Nechápe, proč se funkce ministra nechopí některý z poslanců a lékařů z ANO. Jmenoval například předsedkyni výboru pro zdravotnictví Věru Adámkovou, bývalého ředitele Masarykova onkologického ústavu Rostislava Vyzulu nebo někdejšího ředitele břeclavské nemocnice Miloslava Janulíka.

Lékaři transplantovali plíce prvnímu pacientovi s covidem

22.10.2021 16:31 Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil…

Česko je sedmou nejhorší zemí světa z hlediska šíření covidu. Firmy…

22.10.2021 14:55 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, v Česku stouplo na 1,79 a Česká…

Soud zrušil povinnou samoizolaci při návratu do Česka ze zahraničí

22.10.2021 13:38 Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého…

Česko se vrací do loňského podzimu. Reprodukční číslo je nejvyšší za…

22.10.2021 13:18 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, je aktuálně v Česku nejvyšší nejméně…

Ochotu očkovat se třetí dávkou vakcíny projevilo 46 procent dospělých

22.10.2021 12:23 Očkovat se posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 je ochotno 46 procent dospělé populace v Česku…

Ve čtvrtek přibylo více než 3600 případů covidu

22.10.2021 11:05 Aktualizováno Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od…

Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste

21.10.2021 19:04 Aktualizováno Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste. Podle zástupců očkovacích míst souvisí…

Ani ne třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

21.10.2021 17:50 Necelá třetina lékárníků podle průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) kontroluje u…

Výskyt nadváhy a obezity výrazně stoupl, loni ji měly dvě třetiny populace

21.10.2021 12:42 Nadváhu nebo obezitu měly loni podle průzkumu dvě třetiny české populace. Jejich počet od…

Přibylo téměř 3300 nakažených, rychle stoupá počet hospitalizovaných

21.10.2021 12:31 Aktualizováno Šíření nemoci covid-19 v Česku nadále zrychluje, stejně jako nárůsty počtů hospitalizovaných a…

Související:

Právě se děje

reklama