Nový spor kvůli e-neschopenkám: Lékaři chtějí úhradu, ministerstva jsou proti

Lékaři chtějí úhradu za vydání e-neschopenky. Na dnešním jednání je v tom podpořil poslanecký výbor pro zdravotnictví. Ministerstva práce i zdravotnictví ale úkon platit odmítají, podle obou ministrů je to povinnost toho druhého. Elektronické neschopenky se budou používat od ledna příštího roku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zdravotnictví
doporučujeme

Předsedkyně výboru pro zdravotnictví, poslankyně Věra Adámková (ANO) řekla, že peníze za podobný výkon mají například lékárny, kterým pojišťovny platí 15 korun za výdej léku na recept. Do roku 2015 lékárny vybíraly regulační poplatky 30 korun za recept od pacientů. Nyní lékárnická komora požaduje zvýšit poplatek od pojišťoven na 18 korun.

Elektronické neschopenky měly původně fungovat od letošního ledna. První Babišova vláda ale chtěla projekt zrušit a připravit nový od roku 2021. Po nástupu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) se práce na e-neschopence obnovily, spuštění se ale odložilo na leden 2020.

Kromě chybějící úhrady lékaři také kritizují, že systém nesnižuje administrativu, což měl být jeden z jeho cílů. "Jsme schopni přijmout to, že budeme tisknout jeden díl neschopenky. Co považuji v 21. století za nesmyslné, že do něj budu ročně dopisovat termíny kontrol a že jsem vystavil lístek na peníze," uvedl na jednání předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Po skončení neschopenky má tiskopis zůstat založený v kartě pacienta, kterou ale dnes někteří lékaři vedou pouze elektronicky. Lékařům také vadí, že každých 14 dní a na konci každého měsíce musí potvrdit, že neschopenka pokračuje.

"Neschopenka by měla být lékaři hrazena odjakživa, což nebyla. Je to skutečně administrativní činnost, kterou po lékaři požaduje stát," dodal Šonka. Za uchazeče o zaměstnání registrovaného na úřadě práce podle něj také stát úkon vydání neschopenky ministerstvo práce lékaři hradí.

V lékařských programech se e-neschopenky zkoušejí od října. Upravený lékařský software by si všichni doktoři mohli instalovat od listopadu. Od ledna by v něm pak měli vystavovat e-neschopenky. Vyplnit je budou moci ale i na portálu ČSSZ po přihlášení přes datovou schránku, e-občanku či heslo s autorizační textovou zprávou. Pacient dostane od lékaře vytištěný jeden papír, který mu bude sloužit jako průkaz.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemoc, kterou Češi podceňují? Připraví vás o zrak i končetiny

09.11.2019 22:08 Aktualizováno Zdravý životní styl není většině Čechů vlastní. Stačí se podívat na samotného prezidenta Zemana. Ve…

Lékaři povedli v Brně unikátní zákrok. Operovali rtem

08.11.2019 12:00 Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno poprvé v České republice operovali v říjnu u ženy štítnou žlázu…

Stop monopolizaci dodávek léčiv! U Jílkové se strhla mela kvůli…

08.11.2019 11:35 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probírala nedostupnost léků a doplatky na ně.…

Stát za poslední roky výrazně ušetřil. Mohou za to moderní léky

07.11.2019 17:43 Moderní léčiva na devět nemocí za sedm let ušetřila podle studie zadané Asociací inovativního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama