O prázdninách by mohly být dva hrazené testy PCR a dva antigenní

Lidé by mohli mít z veřejného zdravotního pojištění v červenci a srpnu hrazeny dva PCR a dva antigenní testy na koronavirus. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Ke konci června by se podle ní mohlo zároveň otevřít očkování proti covidu-19 vakcínou od firem Pfizer/BioNTech pro děti od 12 let.

Eurozpravy.cz

V červnu budou mít lidé hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Pro prázdninové měsíce vláda uvažuje o dvou PCR a dvou antigenních. Děti do šesti let věku nebudou potřebovat žádný test například při dovolené v České republice.

PCR test by měl od 1. července pojišťovnu stát kolem 600 korun, potvrdil dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V současné době za něj pojišťovna hradí asi 1200 korun.

Negativní test, očkování nebo lhůta půl roku po prodělání nemoci slouží pro prokázání bezinfekčnosti a umožňuje využívat služby, návštěvu některých prostor nebo akcí. Původně bylo za bezpečné považováno jen dokončené očkování, před týdnem tehdejší ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že bude stačit 21 dní po podání první dávky.

Vyvolalo to kritiku odborníků včetně České vakcionologické společnosti, ministr se proti ní bránil tím, že ochrana je zhruba stejná jako po samotestu, který je alternativou pro prokázání bezinfekčnosti. "Procento nemocných po první dávce je velice nízké. Z nich 70 až 75 procent onemocnělo třetí až sedmý den. Byli tak infikovaní ještě předtím, než dostali první dávku," vysvětlila dnes Svrčinová.

Děti nad 12 let se budou očkovat podle Svrčinové jen ve vybraných centrech, kde očkují pediatři. Od podzimu by pak mohli podávat vakcínu dětští lékaři v ordinacích. Certifikát po očkování bude platit devět měsíců po očkování první dávkou, prvním v ČR očkovaným tak lhůta uplyne na konci srpna.

Stát podle hlavní hygieničky zatím nepočítá s tím, že by uznával jako bezpečnou i určitou hodnotu protilátek zjištěnou testem. "Celoevropsky se vede tato diskuse, ale bohužel zatím není ještě stanovený limit protilátek. Navíc je u koronaviru trochu problém, že imunita není vázaná na protilátky, ale je to buněčná imunita, která chrání člověka před onemocněním," dodala. Pokud bude podle ní limit stanoven, bude se jím ČR řídit. Problém to tak může být především pro lidi, kteří nemoc prodělali, aniž absolvovali test, ale později zjistili, že protilátky mají.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň připravilo novou verzi novely zákona o ochraně veřejného zdraví k uzákonění certifikátů o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo prodělaném onemocnění. Poslanci předchozí verzi odmítli v úterý schvalovat zrychleně a vyvstaly otazníky, zda má šanci na přijetí do říjnových voleb. Ministerstvo návrh připravilo ještě pod vedením Arenbergera.

"Vůle v tom znění novelu projednat nebyla napříč politickým spektrem. Z mého pohledu i poměrně nepřekvapivě, protože mám pocit, že byla až příliš extenzivní a v legislativní nouzi by to asi nebylo úplně optimální," řekl Vojtěch. Novelu předloží vládě v pondělí.

Společný evropský rámec pro vydávání a ověřování certifikátů o očkování, testování a prodělání nákazy nazvaný Digitální zelený certifikát má EU vydat přímo účinným nařízením. Zavedení evropského dokladu pro usnadnění cestování mezi členskými státy se předpokládá od července.

Český certifikát by se měl dát stáhnout z webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky od 1. června. "Budou dva druhy certifikátů. Jeden o provedeném testování, jeden o provedeném očkování a o prodělání nemoci," řekla Svrčinová.

Chystá se podle ní i mobilní aplikace, která by měla začít fungovat zhruba ve stejném termínu. V mobilu budou moci mít lidé i certifikáty rodinných příslušníků.

Témata: EZ

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nákazy

18.06.2021 09:15 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem.…

Ministerstvo už prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření

17.06.2021 17:02 Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření.…

Česko dalo na boj s pandemií více než Slovensko, ukázala studie

17.06.2021 15:50 Česká republika vynaložila na boj s pandemií koronaviru 308 miliard korun, tedy 28.800 korun na…

Ve středu přibylo dalších 134 nakažených

17.06.2021 10:45 Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 134 případů koronaviru, téměř o polovinu méně než před…

Kubek: Komora má lékařům poskytovat servis, řešit má nedostatek lékařů

17.06.2021 08:31 Česká lékařská komora (ČLK) má poskytovat svým členům co nejlepší servis. Lékař má komoru vnímat…

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Související:

Právě se děje