Obce by mohly dostávat data o nemocných covidem-19

Šéf ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek navrhne, aby starostové obcí s rozšířenou působností jednou týdně dostávali data o počtu nemocných covidem-19 ve svém obvodu. Dušek to dnes řekl ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

O informace kvůli efektivnějšímu nastavení krizových opatření žádal tento týden Svaz měst a obcí (SMO). Starostové dosud podle svazu musí informace zjišťovat z médií či prostřednictvím žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím na krajské hygienické stanici.

Dušek dnes řekl, že s návrhem SMO souhlasí. O požadavku se dozvěděl tento týden, v pondělí by o něm chtěl mluvit na jednání na ministerstvu zdravotnictví. "S kolegy chystáme první podobu a metodický popis sad, které bychom předávali jednotlivým starostům," řekl Dušek Radiožurnálu.

Šéf ÚZIS věří, že návrh bude hned v pondělí schválen. Poté by se svazem domluvil, jakým způsobem by obce informace dostávaly. Nechtěl zatím odhadovat, odkdy by mohli starostové s daty počítat. SMO žádal pravidelné informace, podle Duška by se mohlo jednat o data s týdenní retrospektivou, která by díky tomu stihly potvrdit i jednotlivé krajské hygienické stanice.

Svaz v pátek uvedl, že starostové nyní přístup k informacím o počtu nakažených novým typem koronaviru na svém území nemají. Starostové přitom data potřebují k efektivnímu krizovému řízení, nastavení lokálních bezpečnostních opatření a režimu veřejných institucí, upozorňuje svaz. Starostové obcí s rozšířenou působností jsou předsedy krizového štábu obce. Na základě dat by podle svazu mohli efektivněji rozhodovat o opatřeních v sociálních, školských, zdravotnických a dalších zařízeních, která zřizují, ale i v hromadné dopravě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená v Řecku: Tisíce Čechů potřebují test na covid-19, MZ doporučí…

11.08.2020 22:29 Aktualizováno V každém kraji bude jedno odběrové místo s posílenou testovací kapacitou pro cestovatele do Řecka,…

Nárůst případů covidu-19 v Praze kolísá mezi 30 až 50 denně

11.08.2020 19:36 Denní nárůst případů nemoci covid-19 v Praze dále kolísá zhruba mezi 30 až 50. Na těchto hodnotách…

Ve Slezsku se nově nakazilo 15 lidí, okres Frýdek-Místek má několik…

11.08.2020 19:21 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 15 lidí nakažených koronavirem. Je to méně než v neděli.…

V babyboxu v Jičíně našli holčičku, jmenuje se Martina

11.08.2020 19:05 Do babyboxu v Jičíně dnes po poledni někdo odložil novorozenou holčičku. Byla zabalená do šedé deky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama