Obce potřebují přes 10 milionů ochranných pomůcek týdně, ukazuje průzkum CzechInvest

Obce s rozšířenou působností, vyjma Prahy, potřebují přes 10,5 milionu ochranných pomůcek týdně. Pro obecní zdravotní a sociální zařízení a složky integrovaného záchranného systému je nejvíce třeba rukavic, roušek a respirátorů. Vyplývá to z dubnového průzkumu státní agentury CzechInvest.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Obce potřebují týdně téměř 4,7 milionu rukavic, 2,2 milionu roušek a milion respirátorů. Dalších necelých 2,7 milionu kusů připadá na návleky, ochranné oděvy, brýle, štíty, polomasky, rychlotesty, odběrové sady, dezinfekční tampony a dezinfekce.

CzechInvest podle svého generálního ředitele Patrika Reichla zjišťoval průměrnou týdenní potřebu zdravotnických a osobních ochranných prostředků pro pracovníky obecních, církevních a soukromých zdravotních a sociálních zařízení. Započítána je i potřeba záchranářů, hasičů a policistů. "Dotazník byl zaslán na všech 205 obcí s rozšířenou působností s cílem zjistit potřeby za celý správní obvod, vrátilo se nám jich rovných 100," doplnil Reichl. Na základě těchto údajů byly dopočítány potřeby všech obcí. Data nezahrnují Prahu, její požadavky se zjišťují v šetření krajů.

CzechInvest provedl průzkum na žádost ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), zdravotnictví a vnitra. Uskutečnil se ve spolupráci se Svazem měst a obcí. Podle Reichla měl stát dosud zmapovány pouze potřeby ochranných pomůcek pro zaměstnance státních a krajských zařízení.

Ministerstvo vnitra nyní nakupuje ochranné pomůcky centrálně a distribuuje je dále. Podle údajů na svém webu, do středy za objednávky zaplatilo přes čtyři miliardy korun. Vnitro zásobuje pomůckami páteřní síť nemocnic, záchrannou službu a přes kraje rozesílá roušky a respirátory dalším institucím včetně domovů seniorů.

Ministerstvo zdravotnictví zásobuje fakultní nemocnice, krajské hygienické stanice a laboratoře. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý uvedl, že jeho ministerstvo má objednáno zboží za 4,9 miliardy korun, zatím ale zaplatilo zhruba 2,3 miliardy za dodané zboží. Zopakoval také, že jeho úřad s centrálními nákupy skončí k 30. dubnu.

MPO má nyní podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) připravit pro vládu materiál, podle kterého by měla po skončení nouzového stavu, jehož trvání je nyní schváleno do 17. května, nakupovat ochranné pomůcky místo ministerstva vnitra Správa státních hmotných rezerv. Jednotlivá ministerstva jí dodají požadavky na pohotovostní zásoby materiálu.

Ministerstvo vnitra se podle Hamáčka rozhodlo uzavřít osm smluv s českými firmami na dodávky nanoroušek, štítů a brýlí v hodnotě 76 milionů korun. Uzavře i rámcovou smlouvu za 1,4 miliardy korun na dodávky ochranných pomůcek pro své složky od skončení nouzového stavu do konce roku.

Podnikatelské organizace ve středu vyzvaly premiéra Andreje Babiše (ANO), aby ohlídal vypsání centrální a transparentní veřejná zakázky na dodávky strategických ochranných prostředků. Chtějí, aby vláda dostála slibu a objednávky zadávala především českým firmám. Podle zaměstnavatelů tak ale bude činit jen v omezeném množství.

Hamáček na konci března uvedl, že týdenní spotřeba ochranných pomůcek v České republice je asi tři miliony respirátorů, 20 milionů roušek a statisíce dalších prostředků.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Porazíme koronavirus bez očkování? Český vědec přišel s novou myšlenkou

27.05.2020 22:12 Aktualizováno Velká část vědců a lékařů z celého světa se shoduje, že jedinou skutečně účinnou zbraní proti…

V ČR dnes přibylo 19 nakažených. Epidemie ustoupila, říká statistik

27.05.2020 18:22 V ČR dnes zatím přibylo 19 nakažených koronavirem, celkem bylo v zemi od začátku epidemie 9069…

V Dole Darkov se připravuje druhé plošné testování, nakažených je přes 300

27.05.2020 17:15 Aktualizováno Počet nakažených v souvislosti s ohniskem covidu-19 na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné…

Objev českých vědců pomůže odhalit padělaná léčiva

27.05.2020 17:00 K odhalení padělků léčiv poslouží objev vědců z Vysoké školy chemicko-technologické(VŠCHT) v Praze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy