Obchodníci už mají otestováno naprostou většinu zaměstnanců

Obchodníci podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) dokončují první povinný týdenní cyklus testování zaměstnanců, otestovaných jich mají asi 95 procent. Největší zádrhel byl u agenturních pracovníků. Na dotaz ČTK to dnes řekl prezident SOCR Tomáš Prouza. Firmy nad 250 zaměstnanců musejí otestovat všechny zaměstnance do pátku.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Povinné testování obchodníci podle Prouzy zvládli. Největší problém nastal u agentur práce, kterým podle Prouzy trvalo, než pracovníky začaly vybavovat potvrzením, že byli otestováni a jsou negativní. V některých případech se tak stalo až po důrazném tlaku. "To bylo z pohledu administrativy asi to nejsložitější," řekl Prouza.

S testováním se podle Prouzy dá počítat dlouho, určitě celý duben, možná do poloviny května. Pokud by se coby měřítko použil protiepidemický systém (PES), má podle Prouzy smysl testovat v nejvyšších stupních pět a čtyři. Dokázal by si to představit i ve stupni rizika tři, pokud by tak mohly otevřít některé služby.

Obchody podle Prouzy dokážou testování relativně dobře zvládnout. "To, kde já mám větší obavy, bude povinné testování u nejmenších firem. Na druhou stranu i ty se připravují," řekl. Velkoobchod Makro začal ve středu prodávat samotestovací sady v balení po 25 kusech, aby právě malým podnikům a živnostníkům usnadnil přístup k testům. Podle Prouzy byl o testy obrovský zájem a Makro prodalo "zajímavou část zásob", kterou mělo naskladněnou, uvedl dále.

Povinné testování vláda nařídila jednou za sedm dní. Podniky od 50 do 249 pracovníků mají na dokončení prvního testování čas do 15. března. Ve veřejném sektoru testování oficiálně začalo ve středu, úřady a další instituce s 50 a více zaměstnanci ho musejí dokončit do 17. března. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že povinné testování u podniků pod 50 zaměstnanců by mohlo začít ve druhé půlce března. S testováním se podle něj počítá minimálně do května, pravděpodobněji až do konce června.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama