Ochranné pomůcky se rozdělily špatně, na některé lékaře nezbylo

Dodávky ochranných pomůcek některé kraje nerozdělily tak, jak se původně naplánovalo. Ochranný materiál tak nezbyl třeba na praktické lékaře či ambulantní specialisty. Po jednání ústředního krizového štábu to dnes řekl jeho šéf Roman Prymula. S hejtmany chce dohodnout nastavení zásobování.

"Naplánovali jsme distribuci dodávek do jednotlivých regionů. Ne ve všech regionech byla respektována. Máme výtky od určitých profesních i zdravotnických skupin, že v konkrétním regionu na ně dodávka nevyzbyla, protože byla zkonzumována na jiné etáži," uvedl Prymlula.

Různé druhy respirátorů a další pomůcky mají používat vybrané profese a různé skupiny pracovníků. Podle šéfa štábu naplánovanou dodávku nedostali vždy třeba praktici či ambulantní specialisté. Zmínil kraj Jihomoravský kraj a Vysočinu.

"To by se stávat nemělo. Je to státní majetek. My ho distribuujeme na úroveň krajů zdarma. Mělo by být respektováno, které skupině byl ochranný prostředek alokován," uvedl šéf štábu. O nastavení zásobování chce jednat s hejtmany. Dodal, že nedostatek ochranných pomůcek by se měl díky leteckým dodávkám "v tomto týdnu odstranit".

Hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka (za ČSSD) Prymulovy výhrady zaskočily. "Jsem velmi překvapen," uvedl dnes vpodvečer na dotaz ČTK. Uvedl, že ho nekontaktoval nikdo z ústředního krizového štábu, ani z praktických lékařů či ambulantních specialistů. Kraje se podle Běhounka snaží s centrem maximálně spolupracovat, proto by se podle něj v takovéto situaci neměly vypouštět neověřené informace.

Podle jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka (za ANO) kraj v sobotu distribuoval respirátory z první dodávky podle pokynů ministerstva zdravotnictví. "Druhá dodávka obsahovala respirátory a roušky. A s ohledem na skutečnost, že jsme v průběhu pondělka zjistili, že seznamy lékařů nejsou kompletní a úplné, začali jsme v první fázi distribuovat roušky," sdělil Šimek ČTK. Dodal, že kraj dnes s Českou lékařskou komorou seznamy lékařů konzultoval, aby byly respirátory doručeny všem, kteří je mají dostat. "Za toto zpoždění se omlouvám," uvedl Šimek.

Kraje si v minulých dnech opakovaně stěžovaly na nedostatek ochranných pomůcek. Poukazovaly také na to, že dostaly méně materiálu, než kolik měly přislíbeno.

Prymula požádal dnes lidi, aby nepoužívali respirátor s ventilem, pokud ho nepotřebují třeba v práci. Vhodnější proti šíření nákazy je rouška. "Je naprosto nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory, které mají ventil. Tento respirátor je zcela protichůdný proti tomu, co tady chceme. Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo vir do okolí (při výdechu ventilem) a nevytvářelo aerosol, aby se ostatní nenakazili," objasnil epidemiolog Prymula. Pokud podle něj lidé přesto respirátor nosit chtějí, měli by si přes něj dát roušku.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy