Očkování přináší další výhody. Personál sociálních služeb nemusí na pravidelné testy

Pracovníci domovů seniorů a dalších sociálních služeb, kteří se nechali očkovat proti covidu a mají aspoň dva týdny po druhé dávce, se už nebudou muset pravidelně testovat. Povinnost podstoupit antigenní test každých pět dnů by pro ně měla skončit 9. března. Schválila to dnes vláda. Oznámila to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pravidelné testování klientů a pracovníků domovů pro seniory a se zvláštním režimem či v léčebnách každých pět dnů mělo začít původně loni 4. listopadu. Zařízení ale testovací materiál nedostala včas. Ministerstvo zdravotnictví pak původní nařízení zrušilo a vydalo nové, které platí od 21. listopadu do konce nouzového stavu. Kontroly klientů skončily začátkem prosince, u personálu pokračují.

"Zaměstnanci, kteří jsou očkovaní a mají minimálně 14 dní po aplikaci druhé dávky, se nemusí testovat pravidelně každých pět dní. Tohle jsme dnes schválili na vládě s platností od 9. března," uvedla na twitteru Maláčová.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb zjišťovala začátkem roku zájem klientů domovů a personálu o očkování proti covidu. Očkovat se chtělo nechat 73 procent obyvatel zařízení a polovina pracovníků. Třetina lidí, kteří o vakcínu zájem tehdy neměli, už covid prodělala. Šéf asociace Jiří Horecký tehdy uvedl, že je pravděpodobné, že se tito klienti a zaměstnanci později ještě naočkovat nechají. Uvedl také, že v přístupu k očkování hraje roli to, zda se v zařízení nákaza objevila a jaké měla dopady. Tam, kde byly následky horší a lidé umírali, byla ochota očkovat se vyšší.

Testováním se zabýval i pražský městský soud. V únoru nařízení o pravidelných testech každých pět dnů u pracovníků sociálních služeb zrušil, a to k 10. březnu. Vyhověl tak jedné ze zaměstnankyň. Podle soudu ministerstvo zdravotnictví dostatečně neodůvodnilo, proč se mají testy opakovat každých pět dnů. Testování platí po dobu nouzového stavu. Ten má zatím trvat do 28. března.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 08:15 pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama