Očkování se výrazně projeví na konci dubna, říká epidemiolog

Očkování na covid-19 se na počtech pacientů v nemocnicích podle epidemiologa Petra Smejkala z vládní rady pro zdravotní rizika výrazně projeví na konci dubna. Lidí starších 80 let je ve vážném stavu podle něj méně než dřív.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

V dubnu by se navíc mělo začít očkovat až 100.000 dávek denně. České televizi řekl, že přijatá opatření epidemii zpomalují a po Velikonocích by mohlo být možné je zmírnit. V nemocnicích je nyní víc než 8900 hospitalizovaných s covidem-19. Vládní politici zmiňovali jako hranici, na kterou je třeba počet snížit, 3000 pacientů.

Minulý týden počty pozitivně testovaných proti předchozímu týdnu klesaly, pondělních 10.500 nových případů je ale téměř stejně jako před týdnem. "Jestli se na tom projevilo testování ve firmách, sám pro to v tuto chvíli nemám vysvětlení," řekl Smejkal.

Testování antigenními testy jednou týdně podle něj není dostatečné. Je se třeba také změřit na způsob odběru vzorku pro testování. "Antigenní test z nosu dvakrát až třikrát týdně odhalí i velké množství asymptomatických lidí," uvedl. Podíl pozitivních zachycených testy ve firmách mezi 0,75 až 1,5 procenta Smejkal čekal, reálně ale podle něj může být pozitivita vyšší.

Současná protiepidemická opatření podle něj fungují, například zákaz pohybu mezi okresy. "Západočeské okresy už vykazují pokles nakažených," upozornil. Je třeba si ale počkat ještě na data z tohoto týdne a neuspěchat otevírání. "Pokud se o Velikonocích budou lidé masivně setkávat, tak můžeme být tam, kde jsme byli," dodal.

Pro urychlení očkování by podpořil stanovisko České vakcinologické společnosti, která navrhuje posunout druhou dávku vakcín Moderna nebo Pfizer/BioNTech až na 42 dní. Už dva týdny po prvním očkování vzniká podle něj dostatečná imunita pro to, aby zabránila vážnému průběhu nemoci a hospitalizaci.

Ohledně pozastavení očkování vakcínou AstraZeneca navrhuje počkat na stanovisko Evropské agentury pro léčivé přípavky (EMA). "Miliony lidí včetně britské královny byly očkovány bez jakýchkoliv problémů. Neukazuje se, že krevní sraženiny mají kauzální souvislost s očkováním," doplnil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama