Očkování těhotných je podle odborné společnosti možné, lépe po 12. týdnu

Těhotné ženy se podle dnes vydaného stanoviska České vakcinologické společnosti mohou očkovat proti covidu-19. Na twitteru o tom informoval její předseda Roman Chlíbek. Vhodné je hlavně u žen s vyšším rizikem nákazy, například pracujících ve zdravotnictví, nebo obézních, s cukrovkou a astmatem a obecně nad 35 let.

Eurozpravy.cz

Při nákaze koronavirem hrozí těhotným horší průběh i předčasný porod. Na doporučení odborníků dnes upozornil deník Právo. Stanovisko ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

"Očkování proti onemocnění covid-19 v těhotenství je možné a mělo by být nabízeno těhotným ženám podobně jako ostatní dospělé populaci na základě věku, klinického a pracovního rizika," píše se ve stanovisko, na kterém spolupracovala i Česká gynekologická a porodnická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

V dotazníku, který lidé před očkováním vyplňují, je také otázka na těhotenství nebo kojení. Zároveň se v něm píše, že kladná odpověď na kteroukoliv z otázek automaticky neznamená, že člověk nemůže být očkovaný.

Vakcinologové ve stanovisku upozorňují, že těhotné nejsou proti ženám ve stejném věku nákazou více ohroženy, mohou mít ale horší průběh nemoci. "Vyšší riziko závažného průběhu mají onemocnění covid-19 mají těhotné ženy ve třetím trimestru těhotenství," sdělili. Více jim také hrozí předčasný porod. "Proto by očkování v těhotenství nemělo být odkládáno," uvádí dále stanovisko. Dalšími rizikovými faktory jsou věk nad 35 let, těhotenská cukrovka, vysoký tlak nebo jiná chronická onemocnění.

Plánovat očkování je podle stanoviska vhodné po dokončeném dvanáctém týdnu těhotenství. Při zjištění těhotenství po první dávce odborníci doporučují druhou odložit až po dvanáctém týdnu. Těhotenství po očkování ale není nutné odkládat. "Vakcína je funkční a stimuluje imunitní systém bez ohledu na fázi těhotenství, ve které je podána. Očkování je také možné bezprostředně po porodu," dodali.

Zatím lékaři očkování těhotných a kojících žen nedoporučovali zejména proto, že neexistuje dostatek dat. V některých zemích, například Německu, je těhotenství důvod k přednostní vakcinaci. V Británii těhotným úřady doporučují, aby volili spíš vakcínu Pfizer/BioNTech nebo Moderna. V USA je už dostalo více než 90.000 těhotných.

Témata: EZ

VIDEO: Z Prahy vyjel záchranářský konvoj. Do Jihomoravského kraje míří…

25.06.2021 00:40 Z Prahy míří na Moravu konvoj záchranných složek. Policie už dříve vyzývala na sociálních sítích…

Vojtěch: Z Prahy míří na Moravu Golem a Fénix. Zasahují vrtulníky,…

24.06.2021 23:44 Z Prahy na místo katastrofy míří velkokapacitní záchranářské vozy Golem a Fénix. Na Jižní Moravě…

Vojtěch vyzval fanoušky, aby se po návratu z fotbalu v Maďarsku testovali

24.06.2021 18:58 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poprosil fotbalové fanoušky, kteří se chystají na zápas…

Počet potvrzených případů mutace delta v Česku se blíží stovce

24.06.2021 17:18 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V…

Počty nakažených neklesají. Respirátory v MHD a budovách zůstanou

24.06.2021 15:57 V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory. Ministr…

Lidé se nově mohou nechat očkovat i dříve než 90 dní po covidu-19

24.06.2021 13:25 Od pátku se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu-19. Dosavadní lhůtu,…

Ve středu přibylo v Česku o čtvrtinu více nakažených než před týdnem,…

24.06.2021 11:22 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před…

Počty nakažených v Praze rostou. Hygienici apelují na dodržování opatření

24.06.2021 11:20 Aktualizováno Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová…

Vojtěch: Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste

23.06.2021 18:56 Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste, v ostatních regionech klesá. Na dnešním…

Česko objednalo na letošek milion vakcín proti chřipce. Je to více než loni

23.06.2021 12:36 Česko objednalo na letošek zhruba milion vakcín proti chřipce, což je o 13 procent více než loni.…

Související:

Právě se děje