Očkování všech Čechů proti koronaviru bude stát až pět miliard

Očkování všech Čechů vakcínou proti koronaviru by mohlo stát až pět miliard korun, pokud by byly třeba dvě dávky. Vakcínu zakoupí stát díky jednotlivé objednávce Evropské unie, aplikace u lékaře a spotřebovaný materiál budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to ze zveřejněného návrhu zákona, který má umožnit hrazení očkování z veřejného zdravotního pojištění. 

Vakcínu má ČR objednanou podle materiálu za 1,7 miliardy korun, ale suma bude stoupat v závislosti na dalších objednávkách. Ministr Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že definitivně jsou objednané dodávky od tří výrobců pro 5,5 milionu obyvatel. Pro dalších asi 10,6 milionu obyvatel si je může ještě doobjednat.

Náklady na distribuci vakcíny do očkovacích center nebo ordinací lékařů zatím nejsou přesně známé. Odhadují se na jednotky až desítky milionů korun. Lišit se budou podle způsobu nakládání a uchovávání, který budou jednotlivé vakcíny vyžadovat. Blatný už v minulosti uvedl, že vakcíny od firmy Pfizer, které vyžadují uchování při minus 70 stupních Celsia, bude distribuovat přímo výrobce a budou se vozit do větších center, ne jednotlivých ordinací, kde by byl s udržením této teploty problém. Distributora stát vybere formou veřejné zakázky, takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. Oslovené budou všechny firmy, které by mohly mít kapacity a potřebná povolení na rozvoz vakcíny.

Lékař nebo očkovací centrum od zdravotní pojišťovny dostane za aplikaci vakcíny 223 korun jako za každé jiné očkování. Návrh zákona počítá i s případným odškodněním za trvalou újmu způsobenou očkováním. Řešit se bude podle zákona, který počítá s náhradou za povinná očkování.

Pořadí jednotlivých skupin obyvatel, které se budou moci nechat očkovat, bude upravovat očkovací strategie. Má ji předložit ministr zdravotnictví na jednání vlády příští pondělí. Zřejmě bude nejdřív počítat s lidmi s chronickými onemocněními, seniory, zdravotníky nebo lidmi pracujícími v kritické infrastruktuře státu.

V EU zatím není žádná vakcína oficiálně schválná, prozatím se testuje její účinnost a bezpečnost. Farmaceutické firmy i přes to už očkovací látku vyrábějí, aby jí bylo v době schválení dostatek. První by mohla být podle odborníků dostupná už před koncem letošního roku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pfizer zmenší dodávku vakcín do ČR maximálně o 20 procent, tvrdí Babiš

18.01.2021 17:14 Farmaceutická společnost Pfizer zmenší středeční dodávku vakcín proti koronaviru do České republiky…

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 17:10 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Česko nakoupí dalších pět milionů jehel a stříkaček kvůli covidu

18.01.2021 16:36 Česko nakoupí dalších pět milionů injekcí a jehel na očkování proti covidu-19, uloženy budou do…

Tisíce praktiků chtějí očkovat seniory, vakcíny nemají

18.01.2021 16:33 Zapojit se hned do očkování seniorů starších 80 let proti covidu-10 chtějí tisíce praktických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama