Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

Očkovat proti covidu-19 jedno procento populace trvá v září deset dní, v červenci na to stačil jeden den. Za posledních pět dní se pak míra proočkovanosti populace zvýšila jen o dvě desetiny procenta. Vyplývá to z dat o očkování, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví.

Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie.

K hranici 75 procent, kterou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) stanovil jako cíl, kdy by bylo možné ve vnitřních prostorech a hromadné dopravě odložit respirátory, zbývá ještě skoro 20 procent.

Podle molekulárního imunologa Václava Hořejšího z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR ale u varianty delta nového typu koronaviru není možné s takzvanou kolektivní imunitou počítat. "Učebnicový pojem kolektivní neboli stádní imunita znamená, že jakmile je proočkovaných třeba 80 procent populace, tak ti očkovaní už nemůžou být infikováni a dál virus roznášet. A těch zbývajících 20 procent je tak nepřímo chráněno, protože virus nemá dostatek příležitostí," řekl ČTK.

Podobný účinek očekávali odborníci i od očkování proti koronaviru. "Bohužel přišla varianta delta, která je taková, že i ty očkované infikuje. Nezpůsobí jim vážný průběh, ve valné většině si toho ani nevšimnou. Ale jsou infikovaní na nosních sliznicích a mohou virus šířit do svého okolí," uvedl.

Klasické kolektivní imunity proto podle něj nejde dosáhnout, ale odhaduje, že očkovaných spolu s lidmi, kteří už nákazu prodělali, může být až 90 procent. "Proto jsou současná čísla hospitalizovaných a lidí na JIP tak dobrá," dodal. K dnešnímu dni je v nemocnici 164 pozitivně testovaných, 27 z nich ve vážném stavu a počet se za poslední dva týdny výrazně nemění.

Na profilu informační kampaně Udělejme tečku za koronavirem na facebooku se ve středu objevila výzva k doočkování ještě devíti procent populace, aby děti ve školách nemusely nosit roušky. Ty jsou v současné době povinné jen mimo výuku ve třídách, například ve společných prostorách školy.

Zájem o očkování ale klesá. Zatímco v první polovině července bylo očkováno více než 100.000 dávek denně, v posledních dvou dnech to bylo pod 10.000 dávek. Ve středu bylo na očkování registrováno asi 217.000 čekajících zájemců, může ale jít i o třetí dávky, na které má nárok už téměř 40.000 lidí. Na druhou stranu ve velké části očkovacích center se lidé ovšem předem nahlásit nemusí.

Nejvíce dávek očkování bylo podáno na začátku července, velká část lidí ale dostávala teprve první dávku. Dokončené očkování mělo 19. července 40 procent kompletní populace včetně dětí, pro které zatím vakcíny schváleny nejsou. Proočkovat další procento trvalo v té době jeden den, v srpnu většinou tři nebo čtyři dny. Padesátiprocentní proočkovanosti bylo dosaženo 16. srpna, na konci srpna bylo očkováno přes 53 procent populace. Na přelomu srpna a září bylo třeba ke zvýšení o procento 11 dní, poté deset.

Epidemie se vyvíjí dle rizikového scénáře, musíme reagovat, řekl Vojtěch

20.10.2021 14:06 Epidemie covidu-19 se začala vyvíjet podle rizikového scénáře a nezastaví se ze dne na den.…

Nemocnice mohou opět omezovat péči, připustil Vojtěch

20.10.2021 12:37 Aktualizováno V některých krajích hrozí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli růstu počtu…

Protilátky nejsou imunita, rozhodl NSS a zamítl zrušení jejich neuznávání

20.10.2021 10:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud dnes zamítl návrh Tomáše Havetty na zrušení části opatření ministerstva…

Česko má přes 3200 nově nakažených. Prudce stoupá počet hospitalizovaných…

20.10.2021 09:20 Aktualizováno Šíření nemoci covid-19 v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo…

Vojtěch navrhne kontroly v restauracích a respirátory v práci

19.10.2021 17:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Roušky zastavují chřipku i covid. Česko ale sužují další nemoci, sedají…

19.10.2021 14:59 Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a…

Nemocnice kvůli koronaviru opět zakazují návštěvy a přidávají lůžka

19.10.2021 13:49 Některé nemocnice v Česku kvůli zhoršující se koronavirové situaci zakázaly návštěvy ve svých…

Od pondělí budou vakcíny Pfizer/BioNTEch rozváženy mezi praktické lékaře

19.10.2021 11:48 Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu…

V Česku přibylo více než 2500 nakažených. Počet úmrtí raketově roste

19.10.2021 09:11 Aktualizováno V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna…

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

18.10.2021 14:16 V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama