Od 24. května bude moci na kulturu uvnitř 500 lidí, venku až 1000

Od 24. května se bude moci kulturních akcí venku zúčastnit až 1000 lidí, musí ale tak být naplněna maximálně poloviční kapacita prostoru. Budou se moci konat také akce uvnitř s účastí maximálně 500 diváků a pořadatelé také mohou obsadit maximálně polovinu celkové kapacity. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Ode dneška se mohou konat zatím jen akce pod širým nebem pro maximální počet 700 diváků. Podmínkou účasti na všech zmíněných akcích je a zatím bude buď negativní test, uplynutí 14 dní od dokončeného očkování či maximálně 90 dní od prodělané nemoci covid-19. Oba typy akcí mohou navštěvovat jen sedící diváci a musejí nosit respirátor.

Minulý týden někteří divadelníci a pořadatelé festivalů v reakci na rozhodnutí vlády zprostit restauratéry povinnosti kontrolovat potvrzení o jedné ze tří uvedených podmínek uvedli, že požadují totéž. Tedy přenést povinnost na návštěvníky.

Divadla už v tomto týdnu začínají hrát představení venku, některá plánují také představení uvnitř od příštího týdne. Velká část scén však čeká až na červen. V Praze se ale třeba už 25. května otevře šapitó Azyl78 na Výstavišti v Holešovicích. Až do září bude poskytovat prostor nejen domovskému souboru Cirk La Putyka, ale mnoha dalším pražským scénám a souborům.

Dnes oznámené rozvolnění odpovídá balíčkům, které navrhuje pro kulturní aktivity ministerstvo kultury. Údaje platící pro období počínaje 24. květnem odpovídají třetímu balíčku, čtvrtý by mohl podle návrhu platit od 14. června. Teprve od té doby by se mohli kulturních akcí venku se zvýšením kapacity zúčastnit i stojící diváci, a to za předpokladu, že na jednu osobu bude připadat minimální plocha čtyři metry čtvereční. Uvnitř by stále mohli být jen sedící diváci, což by mělo platit i přes celé léto.

"Zatím nemáme jistotu, že můžeme lidem vystoupení slíbit. Minimálně ne ty na stání, které v našem případě dávají smysl. Nedovedeme si představit, že lidi nějak udržíme, aby seděli jako v divadle," řekl ČTK Mirai Navrátil z popové skupiny Mirai. "Sice se to tváří, že by nějaké koncerty být mohly, jenže ty podmínky jsou dost přísné. Počítáme, že od konce června nebo začátku července už bychom mohli začít hrát, ale mám obavu, že na stání hned koncerty nebudou," uvedl Navrátil.

Od 27. května do 1. července se bude konat Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka a jeho pořadatelé se komplikací nebojí. "Počítáme se zavedením sektorů a zajištěním bezpečných rozestupů. Od začátku organizace letošního ročníku Janáčkova festivalu jsme počítali s několika variantami jeho konání tak, abychom vyšli vstříc vládním nařízením. Nejsme tedy překvapeni, ale naopak jsme plně připraveni zajistit bezpečný průběh koncertů i komfort našich festivalových hostů," uvedli pořadatelé.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

13.06.2021 22:05 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Vakcína Pfizer pro děti by mohla být v Česku dostupná v září

13.06.2021 19:01 Aktualizováno Vakcína od firem Pfizer/BioNTech by od září mohla být k dispozici praktickým lékařům pro děti od…

Za sobotu přibylo pouhých 74 nakažených

13.06.2021 18:35 Aktualizováno V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11.…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama