Od pondělí budou mít praktičtí lékaři informaci o svých nakažených

Od pondělí by měli mít praktičtí lékaři informace z Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) o svých pacientech nakažených novým typem koronaviru. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Ilustrační foto
doporučujeme

Dosud se museli spolehnout na ústní sdělení pacienta, které si nemohli ověřit, což kritizoval například předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Podle něj lékaři potřebují informace přímo od hygieniků.

"Mělo by to být spuštěno od 21. září, kdy automaticky napojíme praktické lékaře na ISIN, kde jsou soustřeďována veškerá data o počtech případů, nakažených a podobně. Praktickému lékaři by skrze tento systém měla data chodit," uvedl ministr.

Šonka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že praktický lékař rozhoduje o karanténě, což je správní rozhodnutí s jasnými pravidly, pouze na základě sdělení pacienta. Dlouhodobě je to podle něj neakceptovatelné.

Praktičtí lékaři v současné době nemají žádnou kontrolu nad tím, co hygiena nařídila. Musí pacientovi věřit. Podle Šonky je to různé v jednotlivých krajích podle toho, jak hygienici stíhají. Někdy podle něj zavolají, někdy pošlou e-mail. Ve valné většině ale mají praktičtí lékaři informaci o nařízeném postupu jen od pacienta. Kvůli tomu někdy nevědí, od kterého data karanténu vystavit nebo kdy ji ukončit a poslat pacienta na testy.

Systém ISIN spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky. Kromě dat o covidu-19 shromažďuje dlouhodobě i data o ostatních přenosných nemocech, například žloutence, tuberkulóze nebo nemocí od klíšťat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Slezsku je 189 nových případů covidu, Ostravsko patří k "oranžovým…

23.09.2020 12:13 V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 189 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Proti pondělku…

V úterý přibylo 2394 případů covidu, jde o druhý nejvyšší denní nárůst

23.09.2020 08:28 Aktualizováno V úterý laboratoře v Česku potvrdily nákazu novým koronavirem u 2394 lidí, to je druhý nejvyšší…

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu

23.09.2020 07:45 Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Restaurace budou zavírat ve 22 hodin, omezí se sportovní akce, potvrdil…

22.09.2020 22:08 Aktualizováno Restaurace a bary budou muset kvůli šíření koronaviru zavírat ve 22:00 od čtvrtka. Ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama