Odborník jednoznačně: Očkování je nejlepší dlouhodobá ochrana

Odborníci podle Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu považují očkování za nejlepší dlouhodobé řešení proti virovým nákazám. Ochrání organismus před nákazou a zabrání šíření viru. Platí to podle něj jak o chřipce, tak o novém typu koronaviru šířící nemoc covid-19. Chřipce letos v ČR podlehlo 58 lidí, kteří skončili kvůli onemocnění v nemocnici. Nemoci covid-19 zatím podlehlo 297 lidí.

Obě nemoci jsou nakažlivé virové infekce, které se přenášejí nejčastěji kapénkami. Ty nemocní šíří do okolí při dýchání, kašlání, kýchání či smrkání. U obou se lze nakazit i dotykem s kontaminovanými předměty, na jejichž povrchu dokážou virové částice přežít i několik dní. Platí také, že nakažení mohou být infekční i v době, kdy sami nepociťují žádné příznaky.

"Chřipka, podobně jako koronavirus, nejvíce ohrožuje seniory a pacienty z rizikových skupin, kteří trpí jiným chronickým onemocněním. Kromě nich ale každoročně onemocní chřipkou také 20 až 30 procent dětí a výjimkou bohužel nejsou ani úmrtí v této věkové skupině," uvedl Kynčl, který je vedoucím Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Podle něj je třeba si uvědomit, že se chřipka v době pravidelné zimní epidemie podílí na vytížení stejných zdravotnických zařízení, jaká se ocitají pod náporem pacientů s covid-19, tedy zejména infekční oddělení, jednotky intenzivní péče nebo lůžka s plicní ventilací.

"Očkování proti chřipce vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení počtu onemocnění, hospitalizací, komplikací i úmrtí především u rizikových skupin. V současnosti jde tedy o nejlepší a nejúčinnější prostředek v prevenci přenosu a výskytu chřipky a jejích častých komplikací," dodal Kynčl.

Během chřipkové sezony vyhledá praktického lékaře s chřipkou či jinou akutní infekcí dýchacích cest zhruba milion Čechů. V letošní chřipkové sezoně bylo hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče do poloviny dubna 298 osob, 58 z nich zemřelo.

Nemocí covid-19 se v ČR nakazilo od 1. března do dneška 8527 lidí, 297 zemřelo. Aktuálně je hospitalizováno 166 nemocných, v době nejvyššího náporu epidemie v prvních dvou dubnových týdnech jich bylo přes 400.

Jako hlavní opatření proti oběma virům odborníci vyzdvihují mytí rukou, nošení roušek nebo zvýšenou ochranu nemocných a seniorů.

Související

Více souvisejících

očkování chřipka Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy