Má nošení roušek své opodstatnění? Ani odborníci se neshodnou

Český epidemiolog a někdejší náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na začátku koronavirové krize avizoval, že denní přírůstek 400 nakažených je onou pomyslnou hranicí, kdy je potřeba zastavit rozvolňování restrikcí. Ta ale byla před nedávnem překonaná, a to o stovku.

Otázkou proto také zůstává, jak na tento nepříznivý vývoj reagovat. Zatímco by hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal uvítal nošení roušek ve všech interiérech, prezident České stomatologické komory Roman Šmucler se řadí mezi odpůrce plošných opatření. 

"Když roušku budete potřebovat nosit, tak ji nosit budete. Aby roušky nosili i ti, kteří už nemoc nemohou mít, je jistě absurdní,“ nechal se zubař slyšet v pořadu Pro a proti na Plusu. 

Proti rouškám sice nic nemá. Sám je například nosil, když měl třeba alergii, ale u covidu-19, kdy má těžký průběh pouhé jedno promile infikovaných, nevidí smysl. Nechápe, proč by se mělo 99,9 % obyvatel takto omezovat. 

S tím ale nesouhlasil epidemilog IKEM Smejkal, podle něhož je nošení roušek důležité, jelikož den až dva před projevem onemocnění je nakažený infekční. "Proto jsou roušky to nejdůležitější a jsou to nejmenší, co předchází rozvalu, který by nastal, kdyby se společnost začala zavírat, jak jsme to tu měli v březnu a dubnu," vysvětlil.

"Není důvod při smrtnosti covidu-19 ve střední Evropě 2,3 promile, což mají Rakušané dobře spočítané, uvést společnost do úplného rozvalu," Roman Šmucler

"Klíčová je strategie,“ míní Šmucler. "Nejen Světová zdravotnická organizace (WHO) se shodla, že musíme čekat, až se společnost do jisté míry promoří. A snad nám pomůže očkování. Chceme ale společnost změnit tak, že zrušíme koncerty, sportovní utkání a mladí lidé se nebudou stýkat? Lockdowny nemají medicínsky smysl a ekonomicky je to katastrofa," dodal šéf stomatologů.

Smejkal nicméně oponoval, že pokud nám nebudou činit problém minimální opatření v podobě sociálních odstupů a roušek, pak ani nebude hrozit žádný lockdown. 

"Ani nemyslím, že by WHO doporučovala promořování. Teď sice jsme v jiné situaci než na jaře, ale na posuzování smrtnosti máme ještě málo dat. Víme jen, že se snížila," namítl epidemiolog.

Šmuclerovi ale přijde ve srovnání s rouškami mnohem klíčovější takzvané sociální distancování, tedy dodržování rozestupů mezi lidmi na veřejných místech a eliminace jejich kumulace na jednom místě ve větším počtu. 

"Polovina lidí se nakazila doma a velká část těch, kteří umřeli, byli v domovech důchodců a léčebnách dlouhodobě nemocných. Tam je potřeba extrémní péči, ale na druhou stranu to lidé dlouho nevydrží,“ nechal se slyšet prezident.

"Když začnete rozdělovat prostory, tak se člověk v tom ztrácí, ztrácí i důvěru v roušku a začne vše zpochybňovat," Petr Smejkal

Zavedou se zase roušky, až po nich lidé začnou volat?

Smejkal si také postěžoval na problematickou komunikaci resortu zdravotnictví. "Když lidé už nechtějí roušky, tak se zruší. A až je budou chtít, tak se zase zavedou. Tak přemýšlejí politici, ale tak se to dělat nedá," zlobil se.

Šmucler souhlasil, že díky nasazování roušek budeme mít dobré výsledky v počtu nakažených. "Ale budeme pořád čekat. Musíme si říct, co je cíl: aby epidemie skončila, my do té doby ochránili ty, pro které je nebezpečná, a pak abychom se vrátili do rozumného života," namítl.

"Tím, že teď odložíme roušky, ničeho nedosáhneme. Maximálně nám spousta státu zavře hranice kvůli narůstajícím počtům pacientů a spousta lidí bude v karanténě. Nosme ještě roušky a bavme se o tom, jak změnit pohled na celou epidemii a opatření, která s ní souvisí,“ uzavřel epidemiolog IKEM.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

Zdravotnictví Roušky a respirátory zdraví Roman Šmucler Petr Smejkal ikem Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy