Bonus za koronavirus? Lékař dostal 250 korun. Jiní dostali desetitisíce, hájí se Vojtěch

Zdravotní odbory požadují odměny pro všechny lékaře, včetně těch, kteří během epidemie koronaviru nebyli v první linii. Jako důvod uvádějí fakt, že i tak pracovali ve ztížených podmínkách a hlavně rizikovém prostředí. Ačkoliv by se k penězům měli dostat prostřednictvím kompenzační vyhlášky, kritici to nepovažují za dostatečné.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

O výše zmíněném tématu diskutovali v Partii na CNN Prima ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) a předsedkyně zdravotních a sociálních odborů Dagmar Žitníková.

"Bych chtěl poděkovat ministerstvu zdravotnictví a managementu FN Plzeň za luxusní "odměny" za cca 2 a půl měsíce práce v Covid režimu,“ postěžoval si na sociálních sítích chirurg Martin Hejžman pracující ve Fakultní nemocnici Plzeň a ukázal printscreen své výplatní pásky.

"Vůbec nebyl zapojen, byl to nějaký chirurg, dal na sítě, že dostal 250 korun, ale celá řada dalších zdravotníků dostala odměny řádově desítky tisíc,“ reagoval ministr na následné komentáře plné zloby.

"Ty mimořádné odměny by měli dostat i ti, kteří byli ohroženi. Ten lékař operoval, musel se obléct do toho ochranného obleku, nevěděl, jestli ten pacient, kterého operuje má, nebo nemá covid,“ stěžovala si předsedkyně na značnou neshodu mezi odbory a resortem zdravotnictví.

Všichni zdravotníci si zaslouží být odměněni

"MUDr. Hajžman pracoval v režimu možná, zdůrazňuji možná, s COVID pozitivními a tito zaměstnanci budou následně ohodnoceni v další vlně, to znamená ve výplatě za červen 2020,“ vyjádřil se k tomu na sociálních sítích primář chirurgického oddělení FN Plzeň Václav Karnos.

„Další odměnou, odměna Covid2, je plánována na výplatu za měsíc červen. Všichni zaměstnanci FN Plzeň, cca 4 700 pracujících, budou odměněni stejně vysokou finanční odměnou,“ potvrdila mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

"Jednoznačně si je (odměny – pozn. red.) zaslouží všichni, ta filozofie je jednoduchá, zdravotníci pomohli nám, teď musíme pomoci my jim,“ řekl poslanec, pražský exprimátor vystudovaný lékař Bohuslav Svoboda (ODS).

Co praktičtí a ambulantní lékaři?

"Jestli pan ministr tam dává jen dvě miliardy, tak je zřejmé, že nikdo ani žádné odměny dostat nemůže,“ vyjádřila se Žitníková ke kompenzační vyhlášce, která by měla nemocnicím zajistit peníze na odměny zdravotníkům. Kritizovala také, že se zapomnělo na ambulantní a praktické lékaře.

"Jejich výkony měly navýšenou bodovou hodnotu – některé, třeba telefonická konzultace, ale to je vlastně navýšení toho, co oni nemohli dělat, protože pacienti tam nechodili, čili oni nemohli tolik bodů vykázat a berou méně,“ zlobil se poslanec.

"My jsme se snažili myslet na všechny, a v té kompenzační vyhlášce jsou peníze navíc snad rámec těch standardních úhrad,“ řekl k tomu Vojtěch. Díky kompenzační vyhlášce budou moci nemocnice zdravotníkům pečujícím o pacienty s covid-19 doplatit 500 korun za hodinu. U těch, kteří pracovali na standardní lůžkové části, by to mělo být 200 korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus nezmizel, upozorňuje expert WHO. Naznačil další vývoj pandemie

10.07.2020 09:19 Zvláštní vyslanec Světové zdravotnické organizace (WHO) David Nabarro varuje před druhou vlnou…

Covid-19: Počet nových případů v Česku se třetí den drží nad stovkou

10.07.2020 07:59 Počet nových případů nemoci covid-19 v České republice se třetí den po sobě drží nad stovkou. Za…

Vláda počítá s pomocí armády při testování na koronavirus. Projedná…

09.07.2020 20:56 Aktualizováno Vláda bude v pondělí jednat o možné další pomoci armády s testováním lidí na onemocnění covid-19.…

Řada Čechů nosí roušky navzdory uvolnění. Pro některé lidi je nezbytná

09.07.2020 20:42 Aktualizováno Zatímco ještě před nedávnem byl samotný pohyb venku bez zakrytého nosu a dýchacích cest téměř …

Související:

Právě se děje

Další zprávy