Odmítači roušek jsou obránci pseudosvobody, zdravotníci za ně platí životy, tvrdí svaz lékařů

Předsednictvo Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů na zveřejnilo otevřený dopis, v němž se vymezilo proti lidem odmítajícím nosit v době epidemie koronaviru roušky. Odpůrců opatření se v něm dotazují, jakým právem žádají, aby zdravotníci za jejich rádoby svobodu platili svými životy.

Demonstrace proti opatřením na Václavském náměstí
doporučujeme

"Dnes námi v nemocnici hluboce otřásla zpráva, že na covid zemřela mladá zdravotní sestřička, matka malé holčičky. Ne nebyla z naší nemocnice, ani jsme ji osobně neznali, ale i u nás máme řadu nemocných sestřiček, lékařů a dalších zdravotníků. A moc si přejeme, aby se všichni vrátili zpátky, moc si přejeme, aby se všichni nemocní zdravotníci uzdravili. A přitom víme, že všichni už se nevrátí, i mezi zdravotníky si covid vybírá své oběti," píší lékaři.

Otevřený dopis zveřejnili na sociálních sítích a poukazují na osoby demonstrující na náměstí porušující řadu opatření. Tvrdí, že ačkoliv zdůrazňují své právo na svobodu, podle lékařů jde spíše o pseudosvobodu.

"Skutečně někdo může nošení roušek a dodržování hygienických opatření považovat za porušení osobní svobody?" dotazují se a dodávají, že "každý z těch obránců pseudosvobody se může dostat k lékaři nebo do nemocnice."

"Každý z nich pak bude očekávat, že tam bude připravený lékař, sestry a další zdravotníci, bude očekávat, že se o něj postarají, ať už bude mít infarkt, zlomenou nohu nebo se bude dusit při covidovém zánětu plic. A ti zdravotníci tam budou připravení, přestože každá práce s pacientem představuje riziko, a některé výkony velmi vysoké riziko, že se nakazí. Přesto tam budou!!!!" píší lékaři.

Závěrem se ptají, jakým právem lidé porušující opatření žádají, aby zdravotníci za jejich rádoby svobodu platili vlastním zdravím a vlastními životy. "Skutečně si svojí svobody nenosit roušky vážíte víc než životů sestřiček a lékařů a všech ostatních? Co Vaše svědomí? Co Vaše odpovědnost?" uzavírají otevřený dopis.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie covid v ČR se opět zhoršuje, přibylo víc nakažených než před…

04.12.2020 07:20 Ve čtvrtek se přerušilo předchozí vytrvalé zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v…

Rozvolněním si zaděláváme na třetí vlnu. Vláda musí přesvědčit lidi, aby…

03.12.2020 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Připouští, že čtvrteční rozvolnění, kdy otevřou obchody, restaurace i služby, se může…

Počet nově nakažených je vyšší než včera i před týdnem

03.12.2020 19:35 Zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku se dnes zastavilo. Do dnešního večera…

Do léta by se mělo proočkovat 5,5 milionu lidí v Česku

03.12.2020 17:51 Proočkování 5,5 milionu lidí v české populaci, které plánuje vláda, by podle ministra zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama