Česko ohrožuje černý kašel. Lidé si za něj mohou sami

V Česku roste vedle spalniček i počet případů černého kašle. Státní zdravotní ústav eviduje od ledna přes 760 případů. Zatímco za celý loňský rok onemocnělo 750 lidí. Z toho epidemiologové odhadují, že nemocných by letos mohla být nejméně tisícovka. Za nárůstem případů je vyvanutí imunity, ale taky to, že bakterie černého kašle se mění rychleji, než se daří vyvíjet nové vakcíny.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Nakažených přibývá hlavně mezi dospělými v kategorii 30 – 50 let. Příčinou je nejspíš vymizení imunity po očkování i méně účinná vakcína, která sice chrání proti nemoci ale nezabrání jejímu přenosu.

Místopředseda Sdružení praktických lékařů Petr Šubrt upozorňuje v rozhovoru pro Radiožurnál, že za posledních 15 let se výskyt černého kašle zhruba ztrojnásobil. Do nejohroženější skupiny patří malé děti.

Podle Šubrta je důležité odchytnout nakažené dospělé. Příznaky nemoci totiž mohou vypadat banálně a těžko je jak pacient, tak lékař rozpoznají. „Problém je, že nemocný může nakazit malé dítě, u něhož je imunita v prvním roce života minimální a je tak velmi ohroženo. Matky se mohou očkovat před nebo během těhotenství a minimalizovat tak riziko, že dítě onemocní, pokud by tam byl nosič,“ vysvětlil.

Děti chrání proti nákaze očkování, které je součástí hexavakcíny. Tu rodiče stále častěji odmítají kvůli obavám, že imunita dítěte na to není dost silná. Podle epidemioložky Kateřiny Fabiánové ze Státního zdravotního ústavu se sice zvýšila bezpečnost vakcíny, ale na úkor její účinnosti. Ta současná dokáže člověka před nákazou ochránit maximálně na 6 let.

Přeočkovávat lidí plošně by ale podle předsedu České vakcinologické společnosti Romana Prymuly nemělo smysl. „Stejně bychom vyřešili ten problém na čtyři až šest let a pak by ti lidé nebyli imunní. To znamená, že tady asi není smyslem ty lidi co čtyři roky přeočkovávat až do smrti. Vakcína není tak silná, aby zabránila šíření v populaci,“ řekl.

Řešením by mohla být vakcína, která by obsahovala samotnou bakterii,ale mrtvou. Bakterie černého kašle se neustále mění, co způsobuje, že účinnost současné vakcíny je nízká.

Černý kašel je kapénková infekce a patří mezi onemocnění, které se šíři snadno. Ze začátku vypadá jako běžné nachlazení. Pacient může mít zvýšenou teplotu, rýmu a pokašlává. „Typické je, že tyto záchvaty kašle, které se opakují, se zhoršují, prohlubují a frekvence může být až 50 × za den,“ řekla Fabiánová.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Virus chřipky mutuje. Bez očkování hrozí i smrt, apelují lékaři na Čechy

14.10.2019 18:15 Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z…

Šéfka Pardubické nemocnice končí ve funkci, ministerstvo pošle kontrolu

14.10.2019 17:18 Aktualizováno Ředitelka pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková končí, kvůli případu poškození zdraví novorozence…

Dostupnost léků zajistí čtyři přípravky, zjistila asociace

14.10.2019 17:10 Léky prakticky nemají výpadky dodávek, pokud existují alespoň čtyři přípravky se stejnou účinnou…

Babiš se dohodl s Filipem: Do zdravotnictví půjde 4,9 miliardy navíc

11.10.2019 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem se dnes domluvili na tom, že do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama