Zveřejněn nový PES. Vakcína v EU by mohla být schválena dřív, než se myslelo

Češi plánují v rizikových situacích nosit roušky, i když už bude na trhu dostupná vakcína proti koronaviru. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že o podmínečné registraci vakcíny od firmy Pfizer rozhodne již v pondělí.

Češi nakupují v obchodech

21:53 - Vakcína proti koronaviru, kterou vyvinula americká farmaceutická společnost Pfizer ve spolupráci s Německou BioNTech nyní proudí do nemocnic po celých Spojených státech poté, co její nouzové nasazení minulý týden schválily úřady. Zdravotníci v Bostonu se doručení vakcíny rozhodli oslavit tancem. Video se brzy stalo hitem na sociálních sítích.

21:35 - Výstavy s unikátními zahraničními zápůjčkami, jako jsou například Sluneční králové v Národním muzeu nebo Rembrandt: Portrét člověka v pražské Národní galerii, bude možné navštívit i poté, co se v pátek z rozhodnutí vlády znovu uzavřou muzea a galerie. Na facebooku o tom dnes informoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

21:07 - Zhruba 62 procent z objemu úvěrů Mezinárodního měnového fondu (MMF) poskytnutých v reakci na probíhající pandemii směřovalo do 21 zemích těžce zasažené Latinské Ameriky. Uvedla to dnes šéfka fondu Kristalina Georgievová.

20:52 - Francie dnes vstoupila do další fáze uvolňování protiepidemických opatření. Francouzi již nemusí uvádět důvod svého pohybu venku. Počet nově nakažených koronavirem za posledních 24 hodin se dnes zvýšil, počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče mírně klesl. Dnešních 11.532 nových případů infekce je počet srovnatelný se sobotou.

20:38 - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by chtěl výjimku z opatření proti koronaviru pro půlnoční mše na Štědrý den. Na twitteru dnes uvedl, že o zvážení výjimky požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Opatření proti epidemii účast na půlnočních bohoslužbách znemožňují.

20:16 - Německo, Francie, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Španělsko a Švýcarsko budou spuštění svých očkovacích kampaní koordinovat, uvedli dnes ve společném prohlášení ministři zdravotnictví těchto zemí. Těchto osm států chce také urychleně sdílet informace o tom, jak u nich vakcinace postupuje a rovněž slíbily například transparentnost.

19:45 - Na výrazném zpřísnění postihů účastníků i pořadatelů večírků a oslav, které porušují protiepidemická opatření, se dnes dohodla Rada belgických generálních prokurátorů. Státní zástupci se domluvili na zvýšení pokut či na možnosti zabavit účastníkům třeba automobil a pořadatelům vybavení, které sloužilo k uspořádání party.

19:37 - Virem SARS-CoV-2 se už ve Španělsku nakazila téměř desetina populace, tedy zhruba 4,7 milionu lidí. Ukázaly to výsledky studie, která zkoumala u vzorku více než 50.000 lidí výskyt protilátek. Oficiální statistiky, které sčítají laboratorně potvrzené případy infekce, nyní uvádějí, že nakažených má země 1,76 milionu, napsala agentura Reuters.

19:29 - Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Na twitteru dnes napsal, že průběh nemoci je u něj mírný. Z dnešního jednání dolní komory byl omluven z rodinných důvodu.

19:00 -  Ministerstvo zdravotnictví na znění opatření trvá, podle jeho mluvčí Barbory Peterové jde o omezení pobytu na veřejných místech. "Dle usnesení Vlády ČR se od pátku skutečně omezuje volný pohyb osob se zmíněnými výjimkami," uvedla Peterová a potvrdila, že všechny obchody a služby zároveň zůstanou otevřené.

18:06 - Itálie letos bude mít kvůli pandemii více mrtvých než za druhé světové války. Statistický úřad Istat očekává, že celkový počet úmrtí za tento rok v jihoevropské zemi překročí hranici 700.000, což se stalo naposledy v roce 1944. Virus SARS-CoV-2 nyní v Itálii den co den připraví o život stovky lidí, za posledních 24 hodin zemřelo 846 nakažených pacientů.

17:53 - Od pátku bude v ČR kvůli epidemii koronaviru omezený pohyb i přes den a lidé budou smět nakupovat jen základní životní potřeby, vyplývá z opatření vlády zveřejněného na webu ministerstva zdravotnictví. Server Lidovky.cz dnes upozornil, že do některých obchodů by tak lidé správně chodit neměli. 

17:45 - O strategii očkování proti koronaviru jednali dnes hejtmani s představiteli vlády a Centrálního řídicího týmu. V tiskové zprávě to uvedla Asociace krajů. Podle předsedy asociace Martina Kuby (ODS) by měl stát do procesu zapojit praktické lékaře, kteří by posílali a hlásili občany do očkovacích center. Debata se týkala i distribuce vakcín a zásob materiálu potřebného k očkování.

17:37 - Pandemie způsobila odliv milionů lidí z New Yorku. Nově se do města naopak přistěhovaly miliony lidí s nižšími příjmy. Změna složení obyvatel města by tak mohla podle odhadů představovat finanční ztráty v hodnotě desítek miliard dolarů. S odkazem na dnes zveřejněnou studii společnosti Unacast o tom napsala agentura Reuters.

17:31 - Češi se nyní chrání před koronavirem méně než na přelomu října a listopadu, kdy nakažených rekordně přibývalo. Zároveň se teď lidé spolu více setkávají. Vyplývá to z prosincového průzkumu společnosti PAQ Research. Lidé v poslední době například začali více navštěvovat příbuzné a přátele a také častěji docházejí do zaměstnání. 

17:20 - Přední britské odborné časopisy British Medical Journal a Health Service Journal dnes vyzvaly kabinet premiéra Borise Johnsona, aby zrušil plánované uvolnění koronavirových restrikcí o vánočních svátcích. Hrozí totiž podle nich, že by po oslavách v závěru roku případná vlna nakažených zahltila zdravotnický systém země.

17:11 - Dobrovolnost očkování proti koronaviru by měla být podle senátního výboru pro zdravotnictví výslovně stanovena zákonem, stejně jako zákaz diskriminace neočkovaných. Výbor tak dnes doporučil doplnit novelu, která má stanovit pravidla pro nákup, distribuci a použití vakcín. Zákon by měl podle návrhu předsedy výboru Romana Krause (ODS) výslovně stanovit, že očkování je dobrovolné, nesmí být nařízeno a ani jakkoli vynucováno. 

17:06 - Lidé budou moci od středy podstoupit antigenní testy hrazené ze zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude kapacita až 60.000 testů denně. Testuje asi 170 odběrových míst a několik stovek lékařů v ordinacích. Zapojit se mohli dobrovolně. Na testy je třeba se předem registrovat on-line, ministerstvo zveřejnilo web, který funguje jako rozcestník informací. Zájem je velký, do Vánoc zbývají většinou jen jednotky volných termínů.

16:43 - Živnostníci s nárokem na takzvaný kompenzační bonus budou smět dostávat peníze i z programu Antivirus, podobně jako při jarní vlně epidemie koronaviru. Spolu s bonusem budou smět případně čerpat i peníze z programů Covid - Nájemné nebo Ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné. Počítá s tím návrh Senátu, který dnes Sněmovna schválila. Senátní návrh je součástí novely zákona o spotřebních daních, která do budoucna osvobozuje pivovary od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předlohu musí ještě podepsat prezident.

16:40 - Ve Spojených státech se po povolení nouzového použití vakcíny od Pfizeru a BioNTech rýsuje brzké schválení druhé očkovací látky proti covidu-19. Podle zdrojů deníku The New York Times (NYT) plánuje americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) dát v pátek zelenou vakcíně firmy Moderna. Tu bude ve čtvrtek posuzovat panel nezávislých expertů.

Pozitivní zprávy o uvádění vakcín do oběhu kontrastují se znepokojivým vývojem epidemie covidu-19, která je momentálně v USA silnější než v kterékoli dřívější fázi. Každý den v průměru umře více než 2000 lidí a celkově už je s koronavirem spojována smrt více než 300.000 osob. Zdravotnictví bojuje s náporem pacientů, kterých už je podle iniciativy The COVID Tracking Project v amerických nemocnicích skoro dvojnásobný počet oproti maximální bilanci hospitalizací z jara.

16:18 - Polský premiér Mateusz Morawiecki a ministr zdravotnictví Adam Niedzielski dnes vyzvali Poláky, aby se o Vánocích chovali zodpovědně a strávili je doma v kruhu svých nejbližších. V 38 milionovém Polsku denně umírá několik stovek lidí nakažených koronavirem, někdy i více než 500 během 24 hodin. Od začátku pandemie covidu-19 se nakazilo asi 879.750 lidí a 23.309 z nich zemřelo. Morawiecki uvedl, že Polsko má smlouvy na dodávku asi 60 milionů dávek vakcíny od šesti firem, na což vyčlení tři miliardy zlotých (17,8 miliard korun).

16:15 - V centru Kyjeva se dnes střetli policisté s demonstranty, kteří žádají jednodušší daňový systém pro drobné podnikatele a kteří rovněž protestují proti karanténním opatřením. Demonstranti se snažili postavit na náměstí Nezávislosti, známém jako Majdan, stany. Policie jim v tom zabránila, přičemž použila sílu a slzný plyn, píší ukrajinská média s odvoláním na aktivisty.

16:12 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) u programu COVID podpora cestovního ruchu dosud přijalo 1090 žádostí za zhruba 316 milionů korun, resort zatím proplatil 108 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí MMR Vilém Frček. Příjem žádostí byl spuštěn 11. listopadu, cestovní kanceláře, agentury a průvodci mohou o dotaci žádat do 11. ledna. Na pomoc je v programu připraveno 500 milionů korun. Z přijatých žádostí je jich asi 40 procent od cestovních kanceláří, 34 procent od cestovních agentur a zhruba pětinu podali průvodci. Žadatelé o dotaci získají více podrobností k programu na webu MMR.

16:10 - Za uplynulý den se v Izraeli potvrdila nákaza koronavirem u dalších 2279 lidí. S odvoláním na informace ministerstva zdravotnictví o tom napsal web The Times of Israel. Naposledy denní bilance nově nakažených hranici 2000 překonala 14. října, kdy v devítimilionové zemi stále platila druhá plošná uzávěra. Aktuální nárůst infikovaných se přitom rychle blíží k hranici, kterou úřady stanovily pro obnovení restrikcí.

15:58 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes oznámila, že o podmínečné registraci vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech rozhodne již 21. prosince. Původně o ní měla jednat až o osm dní později, informovala agentura DPA. Podle ní je tak možné, že se začne v Evropské unii očkovat ještě letos.

15:50 - Nizozemským slovem roku se stal výraz anderhalvemetersamenleving, který označuje společnost, v níž je nutné dodržovat rozestup 1,5 metru. Informoval o tom dnes server RTL Nieuws. Také anketu v nizozemskojazyčné části Belgie ovládlo slovo spojené s pandemií. Výraz knuffelcontact se používá pro osobu, s níž se lidé navzdory pandemii objímají či mazlí.

15:45 - Ředitel Zoo Brno Martin Hovorka je už smířený s tím, že zoologické zahrady budou od pátku podle nařízení vlády kvůli zhoršující se epidemické situaci opět uzavřené. Podotkl ale, že do velkého nákupního centra, která zůstanou otevřená, přijde za den více lidí než do brněnské zoo za měsíc. Nikdo s námi navíc nekomunikuje, řekl dnes ČTK Hovorka.

15:30 - Švédsko má od začátku epidemie přes 340.000 nakažených a 7667 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Dnes švédské úřady, které nezveřejňují bilance za víkend, uvedly, že od pátku přibylo 20.931 nových případů infekce. Švédský premiér Stefan Löfven dnes prohlásil, že zdravotničtí představitelé, kteří v reakci na první vlnu koronaviru nenařídili přísná karanténní opatření, podcenili sílu viru a jeho schopnost vrátit se v dalších vlnách.

15:18 - Dánská vláda se rozhodla rozšířit nynější opatření proti koronaviru, zahrnující uzavírku barů, restaurací, divadel, kin a muzeí, na celou zemi. V platnosti restrikce zůstanou nejméně do 3. ledna. Dánsko, které má 5,8 milionu obyvatel, v posledních dnech zaznamenává rekordní přírůstky nakažených. Vůbec nejvíce jich bylo 12. prosince, a sice 3557. Za posledních 24 hodin přibylo infikovaných 3337, čímž se jejich počet od začátku epidemie zvýšil na 113.642. S nemocí covid-19 zemřelo celkově 950 osob.

15:15 - V Evropské unii včetně Německa by mohlo začít očkování proti koronaviru ještě před koncem roku. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn předpokládá, že do konce nadcházejícího léta se dobrovolně nechá očkovat 60 procent z asi 83 milionů obyvatel Německa. K dosažení kolektivní imunity je podle odborníků hranice proočkovanosti populace potřeba na zhruba 75 procentech. Průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že ochota Němců podstoupit vakcinaci není příliš vysoká.

14:55 - Ve Švýcarsku se za posledních 24 hodin nákaza potvrdila u 4271 lidí. S covidem-19 zemřelo 103 infikovaných. Švýcarská vláda kvůli nesouhlasu kantonů navzdory nepříznivému epidemickému vývoji zatím nechystá přísnější opatření. Po zpřísnění přitom volají například nemocnice. "Nedokážu si představit, že se vyhneme plošné uzávěře," uvedl dnes ředitel univerzitní nemocnice v Curychu Gregor Zünd.

14:45 - Rakousko současná přísná opatření proti šíření koronaviru uvolní jen na Štědrý den a Boží hod, na svatého Štěpána už budou omezení zase platit. Vyplývá to z nařízení, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Školáci se do lavic vrátí až 11. ledna. V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo 2628 potvrzených případů nákazy koronavirem. Zhruba stejně jich úřady hlásily i v pondělí. S covidem-19 zemřelo dalších 118 lidí, a celková bilance mrtvých se tak vyšplhala na 4648. Od počátku epidemie se nákaza potvrdila u více než 327.000 lidí.

14:40 - Německo má prakticky hotovou síť zhruba 440 vakcinačních center. Jako první dostanou pozvánky senioři a zdravotníci. U starších lidí je největší riziko vážného průběhu nemoci a zdravotníci jsou koronaviru vystaveni nejvíce. Upřednostňování vybraných skupin bude zpočátku nezbytné, neboť nebude dostatek vakcíny a cílem je co nejrychleji ochránit ohrožené. Spahn uvádí, že v prvním čtvrtletí roku 2021 by Německo mohlo mít k dispozici až 13 milionů dávek BioNTechu, zhruba třetinu v lednu. Pokud budou schváleny i další vakcíny, třeba od společností AstraZeneca či Johnson & Johnson, bude dostupnost očkování větší.

Dosažení mety 60 procent očkovaných znamená, že vakcínu si v 83milionovém Německu musí nechat aplikovat 50 milionů lidí, což v případě nutného přeočkování po zhruba třech týdnech znamená zajistit 100 milionů dávek.

14:11 - Potravinářské řetězce potřebují co nejdříve vědět, zda budou moci mít na Štědrý den otevřeno běžně do 12:00, nebo jim vláda provoz nepovolí. Informace je zásadní z hlediska plánovaní zásobování či pracovních směn. ČTK to dnes sdělili zástupci obchodních sítí. Podle nich by i zákazníci měli předem vědět, jak si mají předvánoční nákupy naplánovat.

13:40 - Tisíce lidí v ČR podle vědců z Iniciativy Sníh umřeli v době epidemie covidu-19 zbytečně, nejen kvůli viru. Odhadují, že dohromady přišli obyvatelé České republiky o 90.000 let života. Řekli to dnes na online tiskové konferenci. Česká iniciativa je součástí celosvětové vědecké aktivity John Snow Memorandum, která žádá řízení boje s pandemií založené na vědeckých důkazech. Je pojmenována po zakladateli oboru epidemiologie, britském lékaři Johnu Snowovi, který žil v 19. století.

13:22 - V dotačním programu COVID školy v přírodě je pět dní od spuštění podáno 38 žádostí za 9,1 milionu korun. Na twitteru to dnes uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), jejíž resort program připravil. Za neuskutečněné školní pobyty je pro provozovatele ubytovacích zařízení připraveno 65 milionů korun. Administraci žádostí dostal na starost Státní fond podpory investic. O dotace je možné žádat do 12. února.

13:15 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která vakcínu americké společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech schvaluje, původně uváděla, že látku doporučí k registraci nejdříve 29. prosince. Nyní by tak podle agentury Reuters mohla učinit již 23. prosince. Za mimořádně vážnou dnes označil epidemickou situaci v Německu šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler. Opětovně vyzval veřejnost, aby i o svátcích výrazně omezila setkávání tak, aby snížilo riziko šíření infekce.

12:50 - Vláda podle hnutí Starostové a nezávislí (STAN) selhává v přípravě očkování proti koronaviru. Její plán je asi o půlku méně ambiciózní než u sousedů a ani nemusí být naplněn, řekl dnes novinářům předseda STAN Vít Rakušan. Ministry vyzval, aby na plánu očkování začali pracovat rychlostí, která odpovídá vážnosti tématu. Jinak se Češi mohou v budoucnu potýkat s nemožností cestovat do ciziny.

12:43 - Nejen přísná protiepidemická opatření, ale i počasí komplikuje zahájení sezony v největším lyžařském areálu v Moravskoslezském kraji - Ski Bílá na Frýdecko-Místecku. Přesto se tam vleky rozjedou už v pátek, odkdy vláda umožnila provoz lyžařských center.

12:40 - Vězeňská služba zaměstná ve svých nemocnicích odsouzené lékaře. Informaci České televize dnes ČTK potvrdila mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová. První z těchto lékařů dnes nastoupil ve vězeňském covidovém centru v Brně. To, že jde o bývalého poslance za ODS Petra Kotta, nepotvrdila. Sdělila ale, že specializací lékaře je ORL, což je i Kottova odbornost. "Velice nám to pomůže," podotkla.

12:30 - Německo chce, aby Evropská unie schválila vakcínu proti koronaviru SARS-CoV-2 ještě před Vánocemi, odmítá ale schválení v nouzovém režimu a trvá na plnohodnotné certifikaci. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

12:10 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) z programu COVID ubytování dosud vyplatilo 1,5 miliardy korun. Přijato bylo 5528 žádostí v objemu 2,5 miliardy korun. ČTK to dnes řekla ředitelka odboru komunikace resortu Veronika Vároši. Ubytovací zařízení mohla o dotace žádat od 11. září do 3. listopadu. Na program bylo vyčleněno 3,3 miliardy korun. Kvůli novým restrikcím a opětovnému zákazu ubytovacích služeb pro rekreační účely vláda v pondělí rozhodla o pokračování programu. Schválila na něj 3,5 miliardy korun.

12:04 - Češi letos kvůli pandemii plánují kupovat méně dárků než loni. I tak si na ně část z nich půjčí. Jedním z důvodů je také dočasný výpadek příjmů v důsledku koronavirové pandemie. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos mezi 826 respondenty.

11:50 - Zavádění ochranných opatření ve vlacích a autobusech kvůli koronaviru dosud tuzemské dopravce stálo desítky milionů korun. Nejčastěji jde o pořízení dezinfekce, ochranných pomůcek a technologií pro čištění vozů i vzduchu. V opatřeních budou dopravci pokračovat i v příštím roce.

11:40 - V USA začalo v pondělí očkování proti covidu-19 a předpokládá se, že mezi prvními by měli vakcínu dostat i pracovníci Bílého domu, Pentagonu a Kongresu. Instituce ale řeší etické dilema, zda mají prominenti přeskočit zájemce čekající ve frontě a požadovat přednost. Jak napsal server Politico, tým zvoleného prezidenta Joea Bidena jedná s epidemiologem Anthonym Faucim o nejlepším termínu očkování nastávající hlavy státu.

11:20 - Očkování proti covidu-19 je podle zástupců lékařských fakult Univerzity Karlovy jedinou cestou, jak se vrátit k normálnímu životu společnosti. Za vhodné považují očkovací vakcíny, které schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky. Podporují také záměr vlády, aby se jako první očkovali starší a chronicky nemocní lidé a následně nejvíce ohrožení zdravotníci.

11:05 - Zahájení očkování proti novému koronaviru nepovede k rychlému odstranění negativního vlivu pandemie covidu-19 na globální poptávku po ropě. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Zároveň snížila odhad celosvětové poptávky po ropě na letošní i příští rok.

11:00 - Fakultní nemocnice Brno začne od středy testovat pomocí antigenních testů veřejnost na nemoc covid-19. Testy jsou zdarma a dobrovolné, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní je ale potřeba rezervovat si termín v rezervačním systému. Denně je možné udělat 480 testů. Testování veřejnosti zdarma začne ve středu po celé zemi, předcházelo mu plošné testování učitelů.

Fakultní nemocnice Olomouc ve středu zahájí antigenní testování veřejnosti na covid-19. Původně měla nemocnice začít až v pátek, po úterním rozhodnutí vlády termín posunula na středu. Odběrové místo bude ve FN Olomouc v provozu od 15:00 do 19:00. Při registraci na odběrovém místě se lidé před provedením testu prokážou platným průkazem pojištěnce nebo náhradním dokladem.

10:47 - Pokud Italové nebudou o svátcích opatrní, může je z hlediska epidemie covidu-19 v roce 2021 čekat podobně tvrdý březen jako ten letošní, domnívá se Giuseppe Ippolito, vědecký šéf Spallanzaniho institutu pro infekční nemoci v Římě. "Z historie jsme se nepoučili," řekl v rozhovoru s listem Corriere della Sera.

10:46 - Po pátečním otevření lyžařských areálů budou muset lyžaři u vleků dodržovat dvoumetrové rozestupy, ve střediscích budou víc dezinfikovat. Za zpřísněných podmínek budou fungovat půjčovny i lyžařské školky, z výdejních okýnek se bude moci prodávat občerstvení. Novinářům to dnes v Příboře na Novojičínsku řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

10:45 - V prvním listopadovém týdnu zemřelo v Česku 4135 lidí, více než dvojnásobek ve srovnání s průměrem pro 45. kalendářní týden z let 2015 až 2019. Od začátku roku do 8. listopadu zemřelo v Česku 104.481 lidí, o devět procent více než je průměr. Vyplývá to z předběžných dat za prvních 45 týdnů letošního roku, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvody nárůstu úmrtnosti statistiky neuvádí, pravděpodobně k němu ale přispěla epidemie nemoci covidu-19.

10:40 - Česko-německý fond budoucnosti poskytne 11 milionů korun občanům obou zemí, kteří jsou zasaženi dopady koronavirové krize. Podpoří organizace pečující v České republice o oběti nacismu, organizace, které v česko-německém pohraničí poskytují zdravotní a sociální služby, a česko-německá projektová partnerství. 

10:30 - Rizikové skóre PES dnes kleslo na 66 bodů, zůstává ve čtvrtém stupni z pěti. Za zlepšením je pokles reprodukčního čísla na 1,16. V pátém stupni je nadále pět krajů, do třetího přibyl k Praze Karlovarský kraj. Při zohlednění všech testů včetně antigenních je PES na 61 bodech a bod ho dělí od třetího, mírnějšího stupně. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví, dvojí údaje PES dnes zveřejnilo poprvé.

10:05 - V Ústeckém kraji mohou lidé podstoupit antigenní test na covid-19 od středy podle plánu. Vyšetřit se mohou nechat v pěti nemocnicích Krajské zdravotní (KZ) nebo ve venkovním stanu zřízeném laboratoří Vidia-diagnostika v Ústí nad Labem, Chomutově či Mostě. Rezervovat si musí zájemci termín přes internet.

9:35 - Během plošného testování veřejnosti, které začne ve středu, bude lidem v Moravskoslezském kraji zatím k dispozici 18 odběrových míst. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) dnes vyzval obyvatele regionu, aby se do bezplatného testování, které potrvá až do 15. ledna, zapojili. Podle Vondráka včasné odhalení nákazy pomůže zpomalit šíření koronaviru. 

Index protiepidemického systému (PES) v Moravskoslezském kraji proti pondělku vzrostl z hodnoty 71 na 76. Vrátil se na tak na víkendové skóre. Vyšší hodnotu než 76 měl kraj naposledy 8. listopadu. Krajské skóre je tak dnes o deset bodů výše než republikový průměr, který klesl na 66. V kraji za pondělí přibylo 781 nově nakažených, což je proti neděli, kdy přírůstky bývají nižší, nárůst o 474 případů. 

9:33 - Šumavský Ski&Bike Špičák, největší lyžařský areál v Plzeňském kraji, zahájí provoz hned od pátku 18. prosince, kdy to umožňuje čerstvé vládní rozhodnutí. K dispozici bude hlavní liniová sjezdovka v podobě horního úseku trojky Slalomové s dojezdem přes dvojku U zalomeného, kde leží asi 50 centimetrů převážně technického sněhu promíchaného s menším množstvím přírodního, kterého zatím ale moc nenapadlo, řekl dnes ČTK mluvčí areálu Karel Samec.

9:32 - Fakultní nemocnice Hradec Králové spustila rezervační systém na antigenní testování na covid-19. Testování zájemců z řad veřejnosti zahájí covidové centrum nemocnice na svých odběrových místech ve středu. Testy jsou zdarma. Lidé musí před provedením testu, předložit průkaz zdravotního pojištění. Test se bude dělat výtěrem z nosohltanu.

9:30 - V Olomouckém kraji přibylo v pondělí 392 nových případů onemocnění covidem-19, je to o 71 více než před týdnem. Index rizika v protiepidemickém systému PES se snížil o pět bodů na 73. Kraj se tak znovu zařadil do čtvrtého stupně z pětibodové škály. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je ve Zlínském kraji k dnešku 81, hodnota je stejná jako v neděli a pondělí. Odpovídá to pátému, tedy nejvyššímu stupni. Ve Zlínském a Královéhradeckém kraji je skóre nejvyšší v zemi.

9:25 - Podle nejnovějších měsíčních údajů z Británie byl počet zaměstnanců na výplatních páskách v listopadu o více než 800.000 nižší než v únoru, tedy v období před začátkem pandemie. Více než třetina tohoto poklesu připadala na pohostinský sektor, který byl obzvlášť tvrdě zasažen šířením koronaviru.

9:08 - Index protiepidemického systému (PES) v Moravskoslezském kraji proti pondělku vzrostl z hodnoty 71 na 76. Vrátil se tak na skóre, na němž byl region během víkendu. Vyšší skóre než 76 měl kraj naposledy 8 listopadu. Krajské skóre je tak dnes o deset bodů výše než republikový průměr, který klesl na hodnotu 66.

9:05 - V Libereckém kraji jsou na pěti odběrových místech zamluvené takřka všechny termíny před Vánoci i na Silvestra k provedení antigenního testu na koronavirus. Vyplývá to z údajů v rezervačním systému, který umožňuje objednávání v Libereckém kraji teprve od pondělí. Antigenní testy jsou pro lidi zdarma, platí se z veřejného zdravotního pojištění. Už nyní jsou v kraji obsazené všechny termíny u liberecké pobočky zdravotního ústavu ve Vratislavicích nad Nisou, jen několik posledních zbývá v týdnu před Silvestrem v jablonecké nemocnici.

8:55 - Rizikové skóre PES dnes kleslo na 66 bodů, zůstává ve čtvrtém stupni z pěti. Za zlepšením je pokles reprodukčního čísla na 1,16. V pátém stupni je nadále pět krajů, do třetího přibyl k Praze Karlovarský kraj. V pondělí testy v Česku odhalily 5169 nakažených covidem-19, což je méně než o víkendu, ale o 920 víc než před týdnem. Z více než 23.000 testů bylo pozitivních 22 procent. V Česku s koronavirem zemřelo od března více než 9700 lidí, v pondělí do statistik přibylo 62 úmrtí, za prosinec zatím 1286.

8:43 - V Praze přibylo v pondělí 432 potvrzených případů koronaviru, o stovku více než před týdnem. Rizikové skóre protiepidemického systému PES se ale v metropoli dál drží na 51 bodech, což je nejnižší úroveň z krajů v Česku.

8:30 - Klienti domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem mohou na vycházky od středy 16. prosince. Podmínkou je, aby na vycházce používali respirátor alespoň třídy FFP2 nebo KN95. Lidé, co opustí objekt či areál zařízení, ve kterém jim je poskytována sociální služba, na déle než šest hodin, musí po návratu do oddělených prostor a na dva testy na covid-19.

7:40 - Vláda bude Sněmovnu 22. prosince znovu žádat o prodloužení nouzového stavu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl Právu. Nouzový stav poslanci nedávno prodloužili do 23. prosince na návrh komunistů, přičemž vláda žádala až do 11. ledna.

7:15 - Počet úmrtí po nákaze koronavirem zůstává v Německu nadále vysoký. Za posledních 24 hodin přibylo 500 smrtelných případů a 14.432 nově nakažených, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Dosavadním maximem je 29.875 nakažených a 598 úmrtí v pátek. Dnes ohlášený přírůstek zemřelých je podle agentury DPA třetí nejvyšší od začátku epidemie v zemi. Celoněmecké reprodukční číslo je nyní 1,16, což znamená, že 100 infikovaných v průměru nakazí dalších 116 lidí.

7:10 - Aktuální průzkum Ispsos ukázal, že 58 procent Čechů v současnosti nosí jednorázové roušky, textilní roušky bez filtru má pak doma 52 procent lidí. Skoro 80 procent lidí se před virem chrání posilováním imunity prostřednictvím konzumace ovoce a zeleniny, 68 procent je ještě doplňuje vitamíny. Třetina lidí také cvičí. Dvě třetiny respondentů však uvedly, že ani po schválení účinné vakcíny se nenechají proti koronaviru očkovat - 45 procent lidí uvedlo, že je to z obavy o bezpečnost vakcíny, dalších 14 procent pak považuje očkování za zbytečné.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Hygienici zatím neodhalili další nemocné koronavirovou variantou omikron

02.12.2021 17:40 Aktualizováno Hygienici zatím neodhalili žádného dalšího nakaženého koronavirovou variantou omikron, který by měl…

Čtvrtina lidí vnímá očkování lépe než dřív, ukázal průzkum

02.12.2021 16:44 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Platnost očkovacích certifikátů se od ledna zkrátí na devět měsíců

02.12.2021 15:57 Aktualizováno Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Na lidi očkované jednodávkovou vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:14 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

Grolich vyzval k přednostnímu očkování proti covidu u lidí nad 60 let

02.12.2021 12:08 Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dnes vyzval k přednostnímu očkování lidí nad 60 let…

Ve středu přibylo dalších 21.126 nakažených koronavirem

02.12.2021 07:58 V Česku ve středu přibylo 21.126 potvrzených případů koronaviru, víc než před týdnem. Po úterním…

Zdravotnictví má dle Babiše ještě rezervu. Navzdory chybějícím zdravotníkům

01.12.2021 18:26 Zdravotnictví má teď ještě rezervu ke zvládnutí covidové epidemie. Má ale výpadek tisícovek…

Ministerstvo připravilo vyhlášku o odškodnění za povinná očkování

01.12.2021 17:13 Ministerstvo zdravotnictví připravilo vyhlášku k zákonu o odškodnění za povinná očkování. Obsahuje…

Monoklonální protilátky zřejmě nebudou účinné proti variantě omikron

01.12.2021 12:19 Současné léky na covid-19, takzvané monoklonální protilátky podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě…

Reprodukční číslo kleslo poprvé od konce srpna pod hodnotu jedna

01.12.2021 09:56 Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo poprvé od konce…

Související:

Právě se děje

reklama