Česko je na tom nejhůře za celou dobu epidemie. PES je na 90

Česko do nového roku vstupuje s indexem rizika koronavirové epidemie na dosud nejvyšší úrovni. K dnešku stoupl na 90 bodů ze sta a zůstává v nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

21:54 - Turecko je další zemí, kde se objevila mutace koronaviru známá pod označením B.1.1.7. Ta se šíří zejména v Británii a podle tamních vědců je až o 70 procent nakažlivější. Testy ji zatím odhalily v řadě evropských zemí, ale i v Austrálii, USA, Kanadě, Japonsku nebo na Filipínách. Turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca v této souvislosti oznámil, že až do odvolání nebude země přijímat cestovatele z Británie.

21:12 - Sedm kanadských týmů NHL dostalo od vlády svolení zahájit přípravné kempy před novou sezonou. Kluby získaly podle agentury AP výjimku a na jejich hráče a další zaměstnance se nebude vztahovat dvoutýdenní karanténa po příjezdu do země.

20:47 - Rok 2021 začíná podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neutěšeně, Česku se zatím nepodařilo zkrotit epidemii koronaviru. Uvedl to v novoročním projevu, který odvysílaly hlavní televizní stanice. Pandemie covidu podle něj ukázala, jak jsme přes veškeré moderní technologie zranitelní a že samozřejmý způsob života tak samozřejmý být nemusí. Ukázala ale také lidskou solidaritu. Záblesk naděje vidí předseda vlády ve vakcíně, cesta k proočkovanosti je ale dlouhá, uvedl s výzvou k zachovávání ostražitosti.

20:03 - Ve Spojených státech počet případů koronavirové nákazy překonal 20 milionů. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Milion nakažených přibyl v nejhůře postižené zemi světa za čtyři dny. Na USA tak připadá skoro čtvrtina celosvětové bilance infikovaných, kterých je nyní bezmála 84 milionů.

19:39 - Turecké ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že za 24 hodin přibylo přes 12.000 nakažených a 212 úmrtí. Celkový počet infikovaných je v 82milionové zemi stejný jako v Itálii - 2,22 milionu. Dnešním dnem v Turecku začala čtyřdenní celostátní karanténa, která platí až do brzkých ranních hodin 4. ledna.

19:04 - V Itálii se poslední den zjistili více než 22.000 nových případů koronaviru, což je o něco méně než o den dříve. Přesto se však jedná o druhou nejvyšší bilanci od začátku prosince. Počet úmrtí se zvýšil o 462 na celkových 74.621, a Itálie si tak dál drží smutné prvenství země s nejvyšším počtem obětí covidu-19 v Evropě. Turecko oznámilo, že u lidí přijíždějících z Británie se podařilo odhalit 15 případů nové nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2.

18:30 - Francie kvůli zhoršující se epidemické situaci v některých regionech prodloužila zákaz nočního vycházení. Zpřísnění se týká 15 ze 101 departementů zejména na východě a také na jihu země, kde budou smět lidé opouštět domovy po 18:00 jen v naléhavých případech, oznámil mluvčí vlády Gabriel Attal. Ve zbytku Francie začíná noční zákaz vycházení ve 20:00.

18:06 - Británie zahájila očkování proti covidu-19 už začátkem loňského prosince, zatím ale má plnou imunitu jen zlomek z téměř 67milionové populace. Vládní poradce Chris Whitty vládu vyzval, aby změnila strategii a prodloužila rozestup mezi dvěma dávkami vakcíny až na 12 týdnů ze současných tří týdnů, aby tak co nejrychleji zvýšila počet lidí, kteří dostali alespoň jednu dávku.

17:32 - V Británii už počet lidí naočkovaných proti covidu-19 první dávkou vakcíny firem Pfizer a BioNTech překročil jeden milion a v pondělí by měla nově začít vakcinace látkou vyvinutou ve spolupráci Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca. Na twitteru to oznámil ministr zdravotnictví Matt Hancock. Odborníci ale varují, že vzhledem k rychlému šíření nakažlivější varianty viru SARS-CoV-2 tempo očkování nestačí.

16:44 - Osmdesátiletá dánská královna Margrethe II. dnes byla očkována proti koronaviru. Informoval o tom odpoledne královský palác. V zemi, která má přes 5,7 milionu obyvatel, byla první dávka vakcíny dosud podána zhruba 30.000 lidem, což odpovídá přibližně půl procentu populace, uvedla agentura DPA.

16:20 - Filipíny zakážou vstup do země cizincům cestujícím ze Spojených států. Uvedl to mluvčí prezidenta Rodriga Duterteho s tím, že zákaz začne platit v neděli 3. ledna. Opatření podle agentury Reuters následuje poté, co nakažlivější mutaci koronaviru zaznamenal nově i americký stát Florida.

15:38 - Izrael už ohlásil milion očkovaných proti covidu-19. Podařilo se mu to díky rekordnímu tempu vakcinace necelé dva týdny po zahájení kampaně. Miliontým očkovaným je obyvatel palestinského města Umm al-Fahm, informovala dnes agentura DPA.

15:10 - Na jihu Moravy přibylo za posledních sedm dní 5597 lidí s covidem-19. Za čtvrtek to bylo 1130 případů, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Protiepidemický index PES stoupl na hodnotu 81 ze čtvrtečních 76.

14:47 - V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů z takzvané chytré karantény 9810 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Jde o dosud nejvyšší týdenní nárůst. Je to o 1294 lidí více než o týden dříve, když předchozí pátek týdenní nárůst představoval 8516 nově evidovaných nakažených. Index protiepidemického systému PES je na 89 bodech, což je stejně jako před týdnem. Během týdne skóre kleslo a poté opět vzrostlo, nyní je o bod nižší než průměr v České republice, která má skóre 90. Vyplývá to z informací, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO), a z dat ministerstva zdravotnictví.

14:11 - Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vybídl v novoročním projevu k solidaritě a spolupráci nejen v boji s koronavirem. Na jaře podle něj Česko první bitvu s virem vyhrálo a koupilo si tak čas, vláda ale na podzim zaspala. Důsledkem je pochybování o jejích krocích. Opatření by měla být koncepčnější a předvídatelnější, aby se důvěra v ně obnovila, řekl. Zároveň varoval, že není čas se za každou cenu trefovat do politických soupeřů. Češi by se podle Vystrčila neměli nechat rozeštvat a podléhat dezinformacím a populistům. Za cestu ke svobodě označil očkování. Řekl to dnes v živě přenášeném novoročním projevu.

13:30 - Vakcínu od firmy AstraZeneca pro naléhavou potřebu už schválily Británie a Argentina. Pro Indii bude uvedení vakcíny na trh důležitým milníkem. Země má druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem po Spojených státech.

13:02 - Indická léková agentura má ještě dnes pro nouzové použití schválit vakcínu proti koronaviru vyvinutou ve spolupráci britské firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tři informované zdroje. Půjde o první povolenou očkovací látku proti covidu-19 ve druhé nejlidnatější zemi světa. Indie by kromě toho mohla schválit také domácí vakcínu firmy Bharat Biotech.

12:36 - Belgická policie ode dneška zpřísnila kontroly na hranicích, aby zajistila, že lidé vracející se ze zahraničí budou dodržovat opatření proti šíření koronaviru. Na svých internetových stránkách o tom informuje německý deník Kölnische Rundschau. Lidé přijíždějící z takzvané červené zóny, kam patří většina evropských zemí, včetně Česka, musejí do karantény.

12:04 - V Německu platí uzávěra do 10. ledna. Vláda zakázala prodej zábavní pyrotechniky a přísně omezila shromažďování na veřejnosti. Kancléřka Angela Merkelová si ve svém patrně posledním novoročním premiérském projevu vzala na mušku ty, kdo šíří konspirační teorie spojené s pandemií. Podle Merkelové nejen lžou a jsou nebezpeční, ale jsou také cyničtí a bezcitní k obětem nákazy a k pozůstalým.

11:34 - Na Slovensku za poslední den zemřelo 112 pacientů nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku nynější pandemie. Země, která má ve srovnání s Českem přibližně poloviční počet obyvatel, hlásí 4965 nových případů nákazy z PCR testů. Pozitivních bylo více než 30 procent odebraných vzorků. České laboratoře poslední den loňského roku odhalily 13.274 nových případů koronaviru, přičemž pozitivní byla rekordní polovina testů.

11:20 - Index PES dnes stoupl ve středních Čechách na 95 bodů, dosud nejvýše. Nyní je v regionu 16.428 nakažených, o 7156 více než před týdnem. Ve čtvrtek přibylo ve Středočeském kraji 2228 lidí s covidem. Kraj zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni rizika. Rizikové skóre PES dosáhlo na Berounsku, Mělnicku a Rakovnicku maximální hodnoty 100. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

10:54 - O silvestrovské noci strážníci v Praze zjistili 183 porušení krizových opatření. V 17 případech uložili pokuty v celkové výši 8800 korun, 19 porušení oznámili správnímu orgánu, zbytek jich řešili domluvou. Několik pokut udělili také za porušení vyhlášky o zákazu používání pyrotechniky na vybraných místech. 

10:17 - V Praze je aktuálně 14.451 nakažených koronavirem, což je zatím nejvíc od březnového počátku epidemie v ČR. Na Silvestra přibylo 1760 případů nákazy, víc jich bylo jen v rekordních předešlých dvou dnech. 

9:38 - Opatření proti šíření koronaviru utlumila silvestrovské oslavy v řadě zemí světa i v Evropě. V mnoha státech byly zakázány ohňostroje a shromažďování. Z obav ze šíření nákazy byly oslavy posledního dne roku nebývale klidné v Evropě, napsal zpravodajský server BBC. 

9:03 - V současnosti roste počet nakažených ve světě tempem zhruba pět milionů nových případů týdně, do dneška byl nový typ koronaviru podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) prokázán u téměř 83,5 milionu lidí. Prvenství v počtu infikovaných drží už od března Spojené státy, kde činí celkový počet nakažených podle JHU přes 19,9 milionu. K dalším nejpostiženějším zemím patří Indie (10,3 milionu), Brazílie (7,7 milionu), Rusko (3,1 milionu) a Francie (2,7 milionu)

8:48 - Brazilci, zvyklí na bujaré silvestrovské veselí, se s rokem 2020 rozloučili skromněji než obvykle, protože velké akce byly kvůli pandemii covidu-19 zrušeny. Agentura Reuters napsala, že v situaci, kdy jejich země má po Spojených státech druhý nejvyšší počet mrtvých s koronavirem na světě, mnoho důvodů k oslavám neměli. Lékaři a sestry z covidového oddělení v jedné z nemocnic u Sao Paula nový rok přivítali minutou ticha.

8:26 - Na pátém stupni pohotovosti je index PES ve všech krajích Česka. Od čtvrtka se ve všech krajích také zvýšil s výjimkou Moravskoslezského, kde zůstal na 89 bodech. Nejhorší situace je ve Středočeském a Pardubickém kraji, kde je skóre na 95 bodech ze sta. Reprodukční číslo v nich přesáhlo hodnotu 1,6. V Královéhradeckém kraji index vzrostl na 94 bodů.

8:20 - Potenciálně nakažlivější mutaci koronaviru, která se rychle rozšířila v Anglii, už detekovali také v americkém státě Florida. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní správu. Ve středu první výskyt v USA oznámil stát Colorado, o den později nejlidnatější stát Kalifornie.

8:00 - Za nárůstem je zvýšení zjednodušeného reprodukčního čísla na 1,44, ještě ve čtvrtek bylo pod 1,2. Zhoršily se také ostatní ukazatele, podle nichž se rizikové skóre počítá. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

K očkování je zaregistrováno už 137 275 seniorů

16.01.2021 20:09 Na očkování proti covidu-19 se zatím k dnešním 18:00 registrovalo v centrálním rezervačním systému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama