Česko je ve 4. stupni PES, Pence se dal očkovat před televizními kamerami

Kvůli zhoršující se epidemické situaci se Česko ode dneška vrací do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Po dvou týdnech tak musí opět zavřít restaurace, hotely a penziony, bazény, posilovny a další vnitřní sportoviště, stejně jako muzea, galerie, památky či knihovny. Několika výstavám ale ministerstvo kultury udělilo výjimku.

Koronavirus SARS-CoV-2

21:45 - Za nedostatečnou komunikaci kolem epidemie nového typu koronaviru, a zejména tématu očkování, kritizovala ministerstvo zdravotnictví opozice i někteří odborníci. Některé reklamní agentury už samy nabídly své nápady na vizuály kampaně. Vznikla také iniciativa několika reklamních a komunikačních agentur i nezávislých expertů s cílem vytvořit kampaň na podporu vakcinace.

21:26 - Mezinárodní tým odborníků, který má v lednu odcestovat do Číny, aby zkoumal původ koronaviru, nebude pod dohledem čínských úřadů. Uvedl to dnes krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan. Experti by se měli vydat do čínského města Wu-chanu, kde byly potvrzeny první případy koronaviru.

21:07 - Zpřísnění opatření proti šíření koronaviru dnes ohlásilo také Švýcarsko. Od příštího úterý budou i v této alpské zemi muset zavřít restaurace, kina, muzea nebo sportovní zařízení, ale obchody a také lyžařské areály mohou zůstat navzdory kritice ze zahraničí otevřené. Jednotlivé kantony však mohou lyžařské oblasti zavřít. 

20:25 - Ve Francii překročil počet zemřelých s koronavirem hranici 60.000. Za posledních 24 hodin tu přibylo dalších 610 úmrtí a 15.674 nově nakažených, uvedla s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters. Úřady zároveň ohlásily třídenní bilanci z domovů důchodců, která činí 346 úmrtí.

20:00 - Nově zvolený demokratický prezident Joe Biden (78) podstoupí očkování proti koronaviru společně se svou manželkou v pondělí, následující týden pak vakcínu dostane i příští viceprezidentka Kamala Harrisová (56).

19:19 - Rakousko zavede od konce příštího týdne přísná plošná opatření proti šíření koronaviru. Od soboty 26. prosince nebudou smět otevřít obchody kromě těch, které prodávají zboží každodenní potřeby. Znovu uzavřeny budou i služby s těsným tělesným kontaktem. Školy přejdou od 7. do 15. ledna na distanční výuku. 

19:11 - Kanada hodlá věnovat vakcíny proti koronaviru jiným zemím, pokud bude mít více dávek než potřebuje. V televizním rozhovoru to řekl premiér Justin Trudeau. Slib Kanady dnes uvítal šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podle dřívějších informací Kanada jedná o možnosti darovat dávky vakcíny chudším zemím. 

18:47 - Na Slovensko lze ode dneška cestovat jen s negativním antigenním testem. V polovině ledna chce Česko zavést tuto možnost se všemi sousedními zeměmi. Na twitteru to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). 

18:38 - Francouzský prezident Emmanuel Macron ve videu zveřejněném dnes večer na twitteru řekl, že se při práci nadále soustředí na nejdůležitější témata. "Chci vás ujistit, že se mi daří dobře. Mám stejné příznaky jako včera (ve čtvrtek), tedy únavu, bolesti hlavy a suchý kašel, jako stovky tisíc z vás, kteří jste s virem museli žít nebo s ním žijete dnes," řekl Macron.

18:16 - Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška plošné testování antigenními testy nevyhnutelně změní statistiku a ta se jim bude muset přizpůsobit. Podle jeho názoru se brzy stanou antigenní testy dominantním testem, který bude prováděn. 

17:36 - Švédsko bude poprvé doporučovat nošení roušek, a to ve veřejné dopravě. Kromě toho na měsíc zavře veřejná zařízení, pokud nejsou nezbytně důležitá, jako například plovárny nebo knihovny. Oznámil to dnes švédský premiér Stefan Löfven. Do švédských statistik dnes přibylo 9654 nových případů koronavirové nákazy, což je dosud nejvíce.

17:23 - Americká farmaceutická firma Pfizer si stěžuje na porušení zásady důvěrnosti poté, co belgická politička prozradila cenu její koronavirové vakcíny. Tabulka nakrátko zveřejněná Evou De Bleekerovou podle Reuters ukazovala, že belgickou vládu vyjde jedna dávka na 12 eur (314 korun), přičemž celkově jich kabinet objednal pěti milionů.

17:12 - Ministerstvo zdravotnictví připravuje společně s úřadem vlády kampaň o koronaviru, která začne ještě před Vánocemi. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes novinářům řekl, že bude natočeno video a kampaň bude souviset i s vakcínou, která by měla do Česka dorazit možná už 26. prosince. Velká kampaň za téměř 40 milionů korun má začít v lednu.

17:02 - Ve francouzských nemocnicích umírá s koronavirem SARS-CoV2 třikrát více lidí, než s klasickou chřipkou, vyplývá z francouzské studie zveřejněné dnes v lékařském časopise The Lancet Respiratory a citované agenturou AFP. Podle autorů se jedná o dosud nejrozsáhlejší studii na toto téma.

17:00 - Španělsko zahájí očkování proti koronaviru v neděli 27. prosince, oznámil dnes podle agentury Reuters španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa. První dodávka vakcíny vyrobené ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech přitom do země dorazí jen o den dříve, upřesnil ministr.

16:54 - V domově důchodců ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku budou vojáci pomáhat až do 29. prosince. Výpomoc armády měl domov zasažený nákazou covidem-19 nejdřív slíbenou do 20. prosince, ale požádal o její prodloužení. Výpadky u personálu jsou pořád velké, řekla dnes ředitelka sociálního centra města Kateřina Klementová. V izolaci je teď 56 z celkových 115 klientů domova. Ze skoro 70 zaměstnanců nechodí do práce 28.

16:40 - Jen třetina pracujících by se určitě chtěla nechat bezplatně otestovat na covid-19, pokud by byli v kontaktu s nakaženým nebo měli typické příznaky. Další třetina je spíše ochotná jít na test, zbylá třetina se testovat nechce. Ochota pracujících nechat se testovat se zvýší na 47 procent, pokud by v případě pozitivního testu a následné izolace dostali finanční příspěvek kompenzující snížení příjmů. Vyplývá to z výzkumu projektu Život během pandemie, který dnes zveřejnil jeden z autorů, sociolog Daniel Prokop.

16:25 - Podnikatelé ze záručních programů COVID II, III, Praha a plus k 30. listopadu podle nově zveřejněných statistik České národní banky (ČNB) získali 35,9 miliardy korun. Banky ke stejnému datu schválily žádosti za 41 miliard korun. Čerpání v porovnání s naposledy publikovanými údaji k 15. listopadu vzrostlo o 1,7 miliardy korun, objem schválených žádostí stoupl o dvě miliardy korun.

16:15 - Indická vláda plánuje brzy zahájit očkování proti koronaviru. Tři výrobci již podali žádost o schválení svých vakcín v nouzovém režimu, napsala dnes agentura Reuters. Prvních 300 milionů lidí chce vláda naočkovat do srpna. Počet nakažených koronavirem od začátku epidemie se v zemi se zhruba 1,4 miliardy obyvatel blíží k deseti milionům.

16:10 - Spolu s metodikou započítávání antigenních testů bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ke konci roku posouzeno i riziko jednotlivých aktivit. Mohlo by to vést i ke změně tabulek PES, řekl dnes novinářům. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je číslo, které hodnotí vývoj epidemie za poslední dva týdny. Odpovídá mu pět stupňů přísnosti opatření, do nichž jsou zařazené ekonomické, kulturní, sportovní, vzdělávací a další aktivity.

15:50 - V prvních týdnech budou proti koronaviru v Česku očkováni zdravotníci, kteří pečují o těžké případy. Další prioritou jsou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) domovy seniorů. Počet vakcín je podle Blatného dostatečný pro proočkování všech lidí, kteří budou mít zájem. Podle průzkumů ho má zhruba 40 procent populace, dalších zhruba 20 procent je nerozhodnutých.

15:40 - To, jak bude očkování organizováno, dnes představil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Ten řekl, že se počítá se třemi skupinami, které budou upřednostňovány. Jako první budou na řadě senioři starší 80 let, lidé, kteří o ně pečují, a zdravotníci z jednotek intenzivní péče. Ve druhé skupině jsou senioři od 70 let, lidé s rizikem vážného průběhu nemoci či vybrané policejní sbory. Třetí skupinu tvoří lidé starší 60 let, policisté, hasiči nebo učitelé. Spahnův plán se liší od návrhu očkovací komise Stiko, která počítala s pěti prioritními kategoriemi. Stiko skupiny seniorů nad 60 let rozlišovala do třídpo pěti letech, Spahn vychází z desetiletého odstupu.

15:22 - Od 4. do 17. prosince bylo uděláno téměř 44.000 antigenních testů na covid-19 u učitelů a veřejnosti. Pozitivních bylo zhruba pět procent. Odběrová místa budou otevřena i na Štědrý den a 26. prosince, naopak 25. prosince a na Nový rok bude zavřeno. Novinářům to dnes řekl Petr Šnajdárek, který má za armádu na starosti Chytrou karanténu.

15:20 - Ve snaze podpořit důvěru veřejnosti ve vakcínu se dnes nechali v Bílém domě před televizními kamerami naočkovat viceprezident Mike Pence (61 let) a šéf zdravotnické služby Jerome Adams (48 let). "Američané si mohou být jisti: Máme jednu bezpečnou vakcínu, a možná za několik hodin dvě," poznamenal Pence s odkazem na preparát společnosti Moderna, který by měl získat souhlas regulačních úřadů ještě dnes. Příští týden by se měl nechat veřejně naočkovat také nastupující prezident Joe Biden (78 let).

zdroj: YouTube

15:15 - Slovenský premiér Igor Matovič se nakazil koronavirem. Informaci slovenských médií potvrdil odpoledne sám Matovič, který na sociální síti zveřejnil výsledek čtvrtečního testu. Sedmačtyřicetiletý politik zároveň vybídl obyvatele k opatrnosti

14:50 - Bohoslužbami konanými před kostelem, ale i rozdáváním místenek se rozhodly některé farnosti na území olomoucké arcidiecéze vyřešit povolenou pětinovou kapacitu na půlnoční mše. Povolení účastnit se těchto akcí navzdory zákazu vycházení kvůli pandemii koronaviru olomoucké arcibiskupství i přes řadu omezení vítá. Samotná opatření však nechává na jednotlivých farnostech, řekl dnes ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

14:35 - Prezident USA Donald Trump na twitteru prohlásil, že americké úřady schválily mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna. K věci se však dosud veřejně nevyjádřil americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA), který má má ve schvalovacím procesu rozhodující slovo, napsala agentura Reuters.

14:20 - Půlnoční mše se v Praze uskuteční třeba v katedrále sv. Víta, kde pražské arcibiskupství získalo výjimku, protože areál Pražského hradu je dlouhodobě kvůli pandemii koronaviru uzavřen. Podle Stanislava Zemana z arcibiskupství se ještě jedná o možnosti udělení podobné výjimky na dopolední mši 25. prosince tak, aby na ni také mohl přijít povolený počet účastníků. Na půlnoční mši do katedrály se budou rozdávat na recepci pražského arcibuskupství na Hradčanském náměstí vstupenky do naplnění kapacity stanovené vládou, uvedl Zeman.

14:15 - Mezinárodní filmový festival Berlinale se v únoru nadcházejícího roku v německé metropoli kvůli pandemii nemoci covid-19 pravděpodobně neuskuteční. Pořadatelé zřejmě ještě dnes oznámí náhradní program, prozatím pouze uvádějí, že epidemickou situaci bedlivě sledují. Podle informací magazínu Variety bude letošní 71. ročník rozdělen na dvě události, z nichž ta pro veřejnost je plánována na červen červnu.

14:05 - Podle studie barcelonského výzkumného ústavu IrsiCaixa mají lidé, kteří prodělali covid-19, protilátky proti této nemoci nejméně půl roku. K podobnému závěru, jaký nyní zveřejnil barcelonský institut, došli také vědci z Oxfordské univerzity. Ti minulý měsíc zveřejnili studii prováděnou na zdravotnících od dubna do listopadu a poté uvedli, že lidé, kteří prodělali nemoc covid-19, se jí velmi pravděpodobně nemohou znovu nakazit nejméně šest měsíců.

14:00 - Palestinští politici předpokládají, že s očkováním proti covidu-19 budou moci zdravotníci na palestinských územích začít nejdříve za několik měsíců. V Izraeli se mají v sobotu nechat před kamerami jako první očkovat premiér a ministr zdravotnictví, v neděli pak bude následovat prezident. Tamní úřady oznámily, že jsou ochotné palestinské samosprávě s vakcínami pomoci, jakmile se očkovací program splní v Izraeli.

13:45 - V Chorvatsku bude od 23. prosince do 8. ledna možné cestovat mezi jednotlivými župami (kraji) pouze se zvláštními propustkami. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Davor Božinović. Sdělil také, že v platnosti zůstávají aktuální preventivní opatření přijatá s cílem snížit nynější vysoké tempo šíření koronavirové nákazy. Za uplynulých 24 hodin podle dnešní informace úřadů přibylo v Chorvatsku dalších 3272 nových případů infekce koronavirem SARS-CoV-2, přičemž testů bylo provedeno 10.849. Od únorového začátku epidemie se v zemi nakazilo 190.235 lidí. S nemocí covid-19, způsobované novým koronavirem, už celkem zemřelo 3023 pacientů, z nichž 68 přibylo ve statistikách za čtvrtek.

13:30 - Bývalý burundský prezident Pierre Buyoya, který byl nedávno odsouzen za vraždu svého nástupce na doživotí, zemřel v Paříži na komplikace spojené s covidem-19. Informovala o tom dnes francouzská rozhlasová stanice RFI, pole níž se jednasedmdesátiletý Buyoya nakazil v Mali a z tamní nemocnice byl ve čtvrtek převezen do Francie.

13:10 - Příjemcem výrobních linek na respirátory darovaných z Tchaj-wanu by měla být česká firma InoCure. Vybrala si ji společnost Autoland, která linky do Česka daruje. ČTK to dnes sdělila za Česko-tchaj-wanskou obchodní komoru Lucie Šplíchalová. Firma Autoland Technology se rozhodla věnovat do Česka několik linek na výrobu respirátorů, když předseda českého Senátu Miloš Vystrčil na konci srpna navštívil Tchaj-wan. Jednání o předání linky podle Šplíchalové stále pokračují.

13:00 - Španělský nejvyšší soud odmítl projednávat pět desítek stížností, které na vládu podaly různé organizace kvůli tomu, jak se na jaře postavila k pandemii covidu-19. Někteří viní členy vlády i ze zabití z nedbalosti. Soud konstatoval, že ve stížnostech není dostatečně zdůvodněné, kdo konkrétně se případných trestných činů mohl dopustit. Podle verdiktu by se ale měly těmito stížnostmi zabývat soudy nižší instance. Informují o tom dnes místní média.

12:55 - Francouzský prezident Emmanuel Macron, u kterého se ve čtvrtek potvrdila nákaza koronavirem, se izoluje v oficiální prezidentské rezidenci ve Versailles. Státník se potýká s horečkou, kašlem a únavou, napsala stanice France Info.

12:33 - Očkovací látka proti covidu-19 by měla dorazit do ČR 26. nebo 27. prosince. Do konce roku pravděpodobně přijde víc než původně avizovaných 10.000 dávek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to řekl na tiskové konferenci po návštěvě Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Premiér Andrej Babiš, který byl na prohlídce s Blatným, na tiskovou konferenci nepřišel.

12:30 - V největším lyžařském areálu v Krušných horách na Klínovci dnes začala za přísných protikoronavirových opatření lyžařská sezona. Provozovatelé otevřeli skiareál kvůli vládním restrikcím opožděně, původně plánovali zahájit provoz již na začátku prosince. Zatím se kvůli nepřízni počasí lyžuje pouze na třech uměle zasněžených sjezdovkách, další se teprve připravují.

12:12 - Očkování proti koronaviru bude hrazeno z pojištění a nebude povinné. Jeho dobrovolnost a zákaz diskriminace neočkovaných lidí ale v zákoně o pravidlech pro nákup a distribuci vakcín nebude výslovně stanovena. Zákon dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

12:10 - Rakousko čeká po Vánocích další celostátní uzávěra, která potrvá do 18. ledna. Dnes o tom informuje agentura APA s odvoláním na nejmenované zdroje. 

11:50 - Slovensko od soboty kvůli šíření koronaviru omezí volný pohyb osob, vládou schválený zákaz vycházení ale čítá až 19 různých výjimek. Uzavřena bude z rozhodnutí hlavního hygienika řada prodejen a provozů služeb. Hotely a lyžařská střediska zůstanou otevřeny, návštěvníci ale nadále potřebují negativní výsledek testu. V platnosti úřady ponechaly nařízení, že lidé přijíždějící na Slovensko z rizikových zemí v souvislosti s nákazou, tedy i z Česka, až na výjimky potřebují test; věkovou hranici při povinnosti dětí prokázat se testem Bratislava už ode dneška zvýšila na deset z dosavadních sedmi let.

11:35 - V Maďarsku za poslední den zemřelo 187 pacientů s koronavirem, informovala dnes agentura MTI s odvoláním na tamní úřady. Smrtelná bilance od začátku pandemie covidu-19 v zemi s asi 9,8 milionu obyvatel činí 7725. Premiér Viktor Orbán dnes oznámil, že s očkováním proti koronaviru se začne 27. nebo 28. prosince.

11:20 - Ve Francii se v sobotu 19. prosince uskuteční jubilejní 100. ročník soutěže krásy Miss Francie 2021, hostit ho bude zábavní park Puy du Fou. Kvůli nočnímu zákazu vycházení, který ve Francii platí v době epidemie koronaviru, se však volba uskuteční bez hostů v sále.

11:10 - Úřady v největším australském městě Sydney vyzvaly čtvrt milionu obyvatel, aby do pondělí nevycházeli z domu a v případě patrných příznaků podstoupili test na koronavirus kvůli novému ohnisku nákazy. Opatření bylo přijato, přestože nově zjištěných případů infekce je zatím jen 28. Stát Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, požádal všechny občany, aby na veřejnosti nosili roušky.

11:05 - Francouzi se pravděpodobně k "normálnímu" životu nevrátí dřív než na podzim příštího roku, uvedl dnes předseda poradního orgánu francouzské vlády pro koordinaci boje s pandemií covidu-19 Jean-François Delfraissy. Podle imunologa potrvá několik měsíců, než se podaří podat vakcínu lidem z rizikových skupin. "Rok 2021 se bude podobat roku 2020," odhadl v rozhovoru se stanicí BFM TV.

10:55 - Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci po dvou měsících nečekaně zlepšila. Nezabránila tomu ani přísnější protikoronavirová opatření zaváděná kvůli druhé vlně pandemie. Firmy jsou spokojenější s aktuální situací a méně skepticky hledí i do budoucna. Informoval o tom dnes hospodářský institut Ifo. Jeho index podnikatelské nálady vystoupil na 92,1 z listopadových 90,9 bodu.

10:50 - Šíření koronaviru ve Spojených státech nepolevuje, země podle dat Univerzity Johnse Hopkinse za poslední den zaznamenala 233.000 nových pozitivních testů, s covidem-19 tam zemřelo dalších asi 3270 lidí, což je třetí nejvyšší údaj od začátku pandemie. Již 20 dní v řadě tam setrvale roste počet lidí v nemocnicích a na řadě míst akutně hrozí nedostatek lůžek, napsal list The New York Times (NYT).

10:40 - Svět se potýká s populismem a ignorací vědy, budoucnost přitom vyžaduje spolupráci a demokracii. V dnešním projevu ve Spolkovém sněmu, jedné z komor německého parlamentu, to prohlásil generální tajemník OSN António Guterres. Německo pak označil za pilíř multilateralismu. "Pandemie nemoci covid-19 obrátila náš svět vzhůru nohama. Vyžádala si již přes 1,5 milionu životů," řekl Guterres. Celosvětovou výzvou proto je, aby vakcína proti koronaviru sloužila k všeobecnému blahu a aby látka byla dostupná pro každou zemi.

zdroj: YouTube

10:30 - V Karlovarském kraji za uplynulý týden přibylo 819 nově zjištěných nákaz koronavirem. Je to o 72 více než za týden předchozí, kdy přibylo 747 případů, ještě o týden dřív to bylo 571. Za poslední den přibylo v kraji nejvíce případů, 254, za poslední čtyři týdny. Index rizika v protiepidemickém systému PES v Karlovarském kraji za týden vzrostl ze 71 na 81, což odpovídá pátému, nejhoršímu stupni pohotovosti.

10:25 - Za uplynulý týden se covidem-19 nakazilo 1815 lidí z Vysočiny. O týden dřív se nákaza potvrdila u 1659 lidí. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Počet nemocných se v týdenním porovnání zvýšil asi o čtyři procenta. Krajští hygienici nyní evidují 3061 nemocných. V rizikovém skóre protiepidemického systému ČR (PES) dnes začal na Vysočině platit pátý, nejvyšší stupeň rizika.

10:18 - Dobrovolný antigenní test na nový typ koronaviru ve čtvrtek podstoupilo 10.587 lidí. Bylo to přibližně o 5000 méně než ve středu, kdy se s testováním začalo. Na dnešek si termín podle údajů Chytré karantény rezervovalo 19.000 lidí, uvedla na twitteru. Do konce testování si termín podle Chytré karantény rezervovalo 223.500 lidí. Konec dobrovolného antigenního testování je naplánovaný na 15. ledna.

10:10 - Britský hudebník Paul McCartney, někdejší člen kapely Beatles, podpořil očkování proti koronaviru a slíbil, že bude mezi prvními, kdo si nechá vakcínu podat. McCartneymu je 78 let a patří tak do rizikové skupiny, u které má v Británii očkování začít. Hudebník doufá, že vakcína je cestou ven z temného období pandemie, píše britský list The Sun. V Británii za první týden dostalo očkování na 138.000 lidí. Veřejně ho podstoupily i další známé osobnosti.

9:53 - V Krkonoších začala za přísných protikoronavirových opatření lyžařská sezona. Lyžuje se ve dvou největších krkonošských střediscích ve Špindlerově Mlýně a ve SkiResortu Černá hora - Pec i v některých menších areálech. Sezonu zahájila i některá střediska v Orlických horách, zjistila dnes ČTK. Lyžuje se převážně na technickém sněhu, v provozu jsou většinou jen části areálů. Občerstvení je možné pouze z výdejních okének. První lyžaři už dorazili.

9:50 - Evropská investiční banka (EIB) podepsala dohodu o půjčce 3,42 miliardy korun s ČSOB Leasing, která je přední leasingovou společností v ČR. Půjčka je součástí Programové půjčky EU pro malé a středně velké podniky a firmy se střední kapitalizací 2020 - 2025 v hodnotě pěti miliard eur (cca 131 miliard korun), kterou uskutečňuje EIB v odpovědi na ekonomickou krizi způsobenou pandemií v celé EU.

9:46 - Ústecký kraj je stále na nejvyšším stupni rizika nákazy novým typem koronaviru. Skóre stouplo ze 76 na 81 bodů. V protiepidemickém systému PES jsou ze sedmi okresů v kraji čtyři na nejvyšším pátém stupni. Vůbec nejhorší je situace na Ústecku, které má 91 bodů. Chomutovsko, Lounsko a Mostecko jsou na čtvrtém stupni.

Array

9:45 - V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 2607 potvrzených případů covidu-19, což je ve srovnání s předchozím týdenním přírůstkem o 641 nákaz více. Celkem je v kraji od začátku pandemie evidováno 37.987 nákaz. Index rizika v protiepidemickém systému PES v Olomouckém kraji dnes vzrostl o deset bodů na 81, což je na 100bodové stupnici pátý, nejvyšší stupeň. Zároveň je to nejvyšší hodnota od 3. listopadu, kdy index v kraji obnášel 84 bodů.

9:40 - Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 5477 nakažených koronavirem, je to zhruba o 1200 více než za předchozí týden. Rizikové skóre PES dnes vzrostlo z 66 na 71 bodů. Ve čtvrtek v regionu přibylo 1104 nových případů nákazy, jde o nejvyšší nárůst od 11. listopadu. Aktuálně je v nejlidnatějším kraji České republiky 9501 nakažených, od začátku pandemie se nakazilo 79.547 lidí. Vyléčit se podařilo 68.972 nemocných, 1074 lidí s koronavirem zemřelo. Ve čtvrtek přibylo 70 nově vyléčených a pět zemřelých.

9:35 - Přes 220 autobusových zájezdových dopravců se v neděli sjede protestovat do Prahy. Nelíbí se jim současný postup vlády, která podle nich jejich obor přehlíží. V současnosti dopravcům klesly zakázky téměř na nulu, obnovení provozu většina z nich očekává až v polovině příštího roku. ČTK o tom dnes informovala iniciativa Za autobusy. Stát na podzim rozdělil mezi dopravce miliardu korun, podle firem to však kvůli pokračující krizi na záchranu oboru nestačí. Bez další pomoci podle nich může zájezdová doprava zkolabovat.

9:30 - Za posledních sedm dnů v Libereckém kraji testy na covid-19 odhalily 2118 nakažených. Je to o třetinu více než o týden dříve a nejvíc za posledních pět týdnů. V průměru denně přibývá v kraji 300 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je v kraji na 81 bodech, před týdnem bylo o pět bodů nižší. Kraj tak náleží do pásma nejhoršího stupně, tedy pátého.

9:15 - Španělský autonomní region Valencie zpřísnil protikoronavirová opatření pro vánoční svátky - rodiny a blízcí se budou moci navštívit jen v případě, že mají v regionu bydliště a v maximálním počtu šesti lidí. Omezení počtu neplatí pro domácnost, kde žije více osob. Jde o první španělský region, který zrušil na svátky plánované zmírnění uzávěry. Ta ve Valencii i některých dalších španělských regionech platí už několik týdnů a začátkem prosince se regiony s vládou dohodly na výjimkách pro Vánoce. Informoval o tom v noci na dnešek deník El País.

9:10 - Ve Zlínském kraji již druhým týdnem přibývá nových případů nákazy koronavirem. Za uplynulý týden jich bylo 2957, v předchozím týdnu 2137, o týden dříve 1695. Od minulého týdne opět rostou v mezitýdenním srovnání denní přírůstky. Ve čtvrtek přibylo 461 případů covidu, minulý čtvrtek jich bylo 376, o týden dříve 210. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES má v kraji dnes stejně jako minulý pátek hodnotu 81, což odpovídá pátému, nejvyššímu stupni rizika

9:05 - Lídři českého sportu se spojili a apelují, aby i ve čtvrtém rizikovém stupni systému PES fungovala vnitřní sportoviště. V dopise ministru zdravotnictví Janu Blatnému, který podepsali předsedové Národní sportovní agentury (NSA), České unie sportu (ČUS), Českého olympijského výboru (ČOV), Sdružení sportovních svazů a starostka České obce sokolské, přicházejí s myšlenkou pilotního projektu jako zkoušky, jak by sport mohl v této složité době bezpečně fungovat.

8:50 - Na Ukrajinu zamířila více než tuna vánočních dárků, kterými se letos lidé z celé České republiky rozhodli udělat radost 363 ukrajinským sirotkům. Balíčky, které doputovaly do skladu Arcidiecézní charity v Olomouci (ACHO), naložili tento týden charitní pracovníci na kamion. Poprvé od roku 2008 je kvůli pandemii koronaviru doprovázet na cestě nebudou. I přes epidemická opatření se však tradici podařilo udržet a obdarovat všechny vybrané děti, řekla ČTK Dagmar Jurčíková z ACHO.

8:48 - Index protiepidemického systému (PES) v Moravskoslezském kraji dnes zůstal jako ve čtvrtek na hodnotě 81. Krajské skóre je tak aktuálně o pět bodů výše než republikový průměr, který stoupl na hodnotu 76.

8:45 - V Praze ve čtvrtek přibylo 856 potvrzených případů covidu, což je druhý nejvyšší denní nárůst za posledních šest týdnů. Předchozí čtvrtek testy odhalily o 289 případů nákazy méně. Index PES pro hlavní město dnes přesto zůstává na 59 bodech, a jako jediný z krajů tak je ve třetím stupni rizika. Celorepublikový index PES je na 76 bodech, což znamená nejvyšší pátý stupeň pohotovosti.

8:35 - Očkování proti covidu-19 má být v Brazílii povinné a místní úřady mohou zavést sankce vůči lidem, kteří se očkovat nenechají. Rozhodl o tom ve čtvrtek brazilský nejvyšší soud. Podle serveru BBC Mundo mohou například místní úřady neočkovaným zakázat vstup do nákupních center, restaurací či hromadné dopravy.

8:30 - Rizikový index protiepidemického systému PES v Česku se dnes dostal na nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti. Index dosáhl 76 bodů ze sta, což je spodní hranice pátého stupně. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Oficiálně je PES, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, ode dneška na čtvrtém stupni.

8:20 - Benevolentní přístup saské vlády k provozu na hranicích s Českem považuje nejčtenější německý deník Bild za jednu z příčin toho, že má Sasko v současnosti nejvíce nových případů koronavirové infekce ze všech spolkových zemí. Připomíná, že ještě začátkem října, kdy v Česku přibývalo rychlým tempem nakažených, saský premiér Michael Kretschmer sázel i přes varování odborníků na osobní zodpovědnost jednotlivců.

7:55 - Britský velvyslanec v Turkmenistánu uvedl, že se zotavuje z nákazy koronavirem, přestože ve středoasijské zemi s autoritářským režimem od začátku pandemie až dosud oficiálně nezaznamenali ani jediný případ nemoci covid-19.

7:45 - Obliba místních vín u čínských spotřebitelů v uplynulých měsících výrazně roste. Je to dáno vyšší kvalitou nápojů a nižšími cenami, ale také orientací čínských spotřebitelů na domácí produkty, která posílila během pandemie koronaviru, píše server BBC News. Čínské vinaře také zvýhodňují některé kroky tamní vlády. Ta v listopadu uvalila výrazná cla na vína dovážená z Austrálie.

7:30 - Kubánská ekonomika v letošním roce kvůli pandemii, přísnějším americkým sankcím a domácí nevýkonnosti klesla o 11 procent. Uvedl to v projevu v kubánském parlamentu ministr hospodářství Alejandro Gil. V příštím roce však čeká oživení a hrubý domácí produkt by měl vzrůst o šest až sedm procent. Plné oživení z letošního prudkého poklesu má kubánské ekonomice trvat dva roky.

7:20 - Německo poprvé ohlásilo více než 30.000 nakažených za den. Zdravotnické úřady dnes oznámily 33.777 nově nakažených. Údaj zahrnuje i 3500 nakažených z Bádenska-Württemberska, kteří nebyli z technických důvodů včas zaregistrováni předchozí den. Po odečtení pozdních hlášení za posledních 24 hodin přibylo 30.277 nakažených. Počet zemřelých s covidem-19 se zvýšil o 813, což je druhý nejvyšší údaj od začátku pandemie. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA.

7:15 - Otevřené mohou zůstat všechny obchody a služby, poprvé se dnes rozjedou také některé vleky a lanovky.

7:11 - Obnovený je zákaz vycházení mezi 23:00 a 05:00, shromažďovat se může nejvíc šest osob. Hotely musí zavřít pro rekreační účely, restaurace a další stravovací zařízení mohou provozovat jen výdejní okénka nebo rozvoz. Na bohoslužbách může být obsazeno jen 20 procent kapacity kostela, svateb či pohřbů se může účastnit maximálně 20 lidí. Vnitřní sportoviště jsou uzavřená pro amatéry, není možný ani trénink více než šestičlenných skupin venku.

7:10 - Žáci a studenti základních, středních a vyšších odborných škol jdou dnes naposledy v tomto roce do školy. Na pondělí a úterý příštího týdne ministerstvo vyhlásilo dny boje proti covidu-19, a prodloužilo tak vánoční prázdniny, které měly původně začít od středy 23. prosince. Zavřené už v pondělí zůstanou také konzervatoře a základní umělecké školy. Mateřské a vysoké školy se přesunou v opatřeních podle systému PES ze třetího stupně do přísnějšího čtvrtého. Pokud zůstanou epidemická opatření jako nyní, měly by se děti do lavic vrátit v omezené míře 4. ledna.

7:08 - Skupina nezávislých expertů amerického Úřadu pro kontrolu léčiv (FDA) doporučila nouzové použití vakcíny proti covidu-19 společnosti Moderna ve Spojených státech. FDA by mohl schválit její použití dnes, napsala agentura Reuters. Bude to již druhá vakcína proti covidu-19 schválená k použití v USA.

Reprodukční číslo překonalo rekord, covid se Českem šíří nejrychleji za rok

23.10.2021 13:19 Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od…

Počty nakažených rapidně stoupají. Za pátek přes 4200 nových případů

23.10.2021 09:55 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku 4224 nakažených koronavirem, což bylo nejvíce za den od 13. dubna. Počet…

Přínos vakcíny Pfizer pro děti převyšuje vzácná rizika, tvrdí FDA

23.10.2021 08:37 Vědci z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dali v pátek najevo přesvědčení, že…

Stoupá počet dětí, které končí v nemocnicích kvůli respiračním virózám

23.10.2021 07:59 V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám…

Česko je sedmou nejhorší zemí světa z hlediska šíření covidu. Firmy…

22.10.2021 22:20 Aktualizováno Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, v Česku stouplo na 1,79 a Česká…

Lékaři transplantovali plíce prvnímu pacientovi s covidem

22.10.2021 16:31 Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil…

Soud zrušil povinnou samoizolaci při návratu do Česka ze zahraničí

22.10.2021 13:38 Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého…

Česko se vrací do loňského podzimu. Reprodukční číslo je nejvyšší za…

22.10.2021 13:18 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, je aktuálně v Česku nejvyšší nejméně…

Ochotu očkovat se třetí dávkou vakcíny projevilo 46 procent dospělých

22.10.2021 12:23 Očkovat se posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 je ochotno 46 procent dospělé populace v Česku…

Ve čtvrtek přibylo více než 3600 případů covidu

22.10.2021 11:05 Aktualizováno Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od…

Související:

Právě se děje

reklama