ONLINE: Česko dostalo první dodávku vakcín, "anglická" mutace koronaviru se šíří

Pražská nemocnice v Motole dnes ráno převzala prvních 9750 dávek vakcín proti novému typu koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. S očkováním prvních lidí by se mělo začít v neděli.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

21:45 - Vakcína firem Pfizer a BioNTech účinkuje tak, že organismus připraví, aby byl sám schopen bránit se proti covidu. Obsahuje molekulu označovanou jako mRNA s instrukcemi k vytvoření proteinu, který se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2 a který pomáhá viru vstupovat do buněk. Po aplikaci vakcíny část buněk začne dočasně vytvářet tento protein, který potom imunitní systém rozpozná jako cizorodý, vytvoří proti němu protilátky a aktivuje bílé krvinky pro obranu organismu. Jestliže se očkovaný později setká s virem SARS-CoV-2, jeho imunitní systém virus pozná a organismus bude připraven se proti němu bránit.

21:44 - Turecko podepsalo smlouvu s německou společností BionTech na 4,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. BionTech, který vedou němečtí manželé tureckého původu, přípravek vyvíjí s americkou společností Pfizer. Turecko, kde žije přes 83 milionů lidí, podle smlouvy může objednávku navýšit na 30 milionů dávek. 

20:45 - Řada evropských zemí dnes ohlásila nižší denní přírůstky nakažených i zemřelých, než je jejich klouzavý sedmidenní průměr. Pokles by však mohl být způsoben omezenou činností laboratoří a úřadů přes vánoční svátky. Francie například eviduje jen lehce přes 3000 nově nakažených, ačkoliv v týdnu měla i přes 20.000.

20:15 - Posledních pět milionů nákaz přibylo za osm dní, předchozích pět milionů za týden a předtím stejný počet přibyl rovněž za sedm dní. Ještě ve druhé polovině září byl přitom celkový počet nakažených méně než poloviční - 30 milionů. Celkový počet úmrtí s covidem-19 podle JHU překročil 1,75 milionu.

20:10 - V Česku by mělo vzniknout 30 center pro očkování proti nemoci covid-19 a zhruba od května mají očkovat i praktičtí lékaři. Vyplývá to podle serveru Seznam Zprávy z druhé verze očkovací strategie vlády. Stát ji 23. prosince rozeslal krajům a nemocnicím, potvrdil serveru koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta. Přednostně budou očkováni zdravotníci, hasiči, policisté či vojáci a také lidé z rizikových skupin při nákaze koronavirem jako senioři či chronicky nemocní. Širší veřejnost se bude moci nechat očkovat asi až od března.

20:07 - Zdravotníci by mohli dostat za práci při podzimní druhé vlně covidu-19 podobné odměny jako za jaro. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer České televizi (ČT) řekl, že si zdravotníci odměny zaslouží a dostanou je zřejmě za říjen, listopad a prosinec. Zdravotníci v nemocnicích akutní a lůžkové péče dostali za období od března do května 75.000 korun, pokud mají celý úvazek.

20:05 - Nákaza koronavirem se od začátku pandemie prokázala po celém světě již u více než 80 milionů lidí. Vyplývá to z dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která šíření nemoci monitoruje. Zemřelých s covidem-19 evidují státy dohromady přes 1,75 milionu.

20:00 - Slovensko dnes zahájilo očkování proti covidu-19. Jako první Slovák byl ve Fakultní nemocnici Nitra očkován infektolog Vladimír Krčméry, člen vládní pandemické komise. Informovala o tom slovenská média. Slovensko dnes obdrželo prvních zhruba 10.000 dávek vakcíny, kterou vyvinuly společnosti BioNTech a Pfizer.

19:30 - Čína hospodářsky předstihne Spojené státy do roku 2028. Vlivem pandemie to bude o pět let dříve, než se čekalo. Vyplývá to ze zprávy britské konzultační společnosti Centre for Economics and Business Research (CEBR), na kterou dnes upozornil zpravodajský server BBC. Čína podle konzultační firmy "obratně" postupuje proti šíření koronaviru, a její hospodářství díky tomu poroste rychleji než USA či Evropa.

18:00 - V Praze se do vakcinace kromě Motola zapojí Všeobecná fakultní nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice na Bulovce, v Brně pak Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u svaté Anny. Každá zvládne naočkovat stovky lidí denně. Přednost mají zdravotníci a také senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Mezi prvními má dostat vakcínu kromě ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) i premiér Andrej Babiš (ANO).

16:40 - Ve Spojených státech zaznamenali zřejmě první případ vážné alergické reakce po aplikaci vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna. Pacientem byl lékař Hossein Sadrzadeh z jedné z nemocnic v Bostonu, který podle serveru ABC trpěl silnými alergiemi, a to především na měkkýše.

16:30 - S výhradami hodnotí analytici oslovení ČTK dnešní vánoční projev prezidenta Miloše Zemana, podle něhož zůstalo po epidemii jádro tuzemské ekonomiky, tedy průmysl, stavebnictví a zemědělství, téměř nedotčené. Upozorňují na to, že výrazně zasažený sektor služeb je pro česku ekonomiku naopak velmi významný.

16:00 - Šestiletý chlapec z Irska Callum Thornhill se v listopadu obrátil na americkou farmaceutickou firmu Pfizer s prosbou, zda by mohla poslat vakcínu proti koronaviru na Severní pól Santa Clausovi a jeho skřítkům.

14:50 - Japonsko kvůli mutaci koronaviru z Anglie zakáže od pondělí do konce ledna vstup do země cizincům.

14:45 - Na jednotce intenzivní péče v soukromé nemocnici poblíž Káhiry vypukl silný požár. Zemřelo při něm sedm pacientů s koronavirem, dalších nejméně pět je zraněno. Zdravotníci všechny pacienty evakuovali, píše agentura AP s odvoláním na místní policii. Hasičům se už požár podařilo dostat pod kontrolu, příčina jeho vzniku se teprve vyšetřuje. Podle jedné z verzí šlo o elektrický zkrat.

14:40 - Šéf opoziční ODS Petr Fiala chválí Zemanův postoj k očkování i poděkování lidem, kteří bojují s pandemií a chovají se odpovědně. "Nespravedlivé a zbytečné útoky na opozici a média ponechám vzhledem k vánočnímu času bez komentáře," dodal Fiala. Předseda STAN Vít Rakušan ČTK napsal, že by uvítal v této době projev morální autority. "Která povzbudí, vlije naději a bude spojovat. Kázat, jak by se kdo měl chovat, s čím kandidovat a co dělat, může skutečná morální autorita, prezident s obecně uznávaným kreditem. Takovým byl pro mě Václav Havel," uvedl.

14:15 - V Moravskoslezském kraji se podle chytré karantény od počátku pandemie nakazilo 78.620 lidí. Nemocných je nyní 14.443 lidí, dalších 62.855 se z nemoci vyléčilo. Počet zemřelých vzrostl na 1322. Hospitalizovaných s covidem-19 je 650. Největší přírůstek zaznamenalo ve středu Ostravsko, a to 201 nakažených. Nejméně má opět Bruntálsko - 13 nově nakažených. Celkem z 827 testů bylo 209 pozitivních, tedy víc než 25 procent.

"Vánoce jsou svátkem klidu a platí to i pro epidemii. Nicméně, jsou dva ukazatele, které jsou na nich nezávislé - pozitivita testů a počty hospitalizací. Ty se zlepšily, tak doufejme, že to tak bude i nadále," řekl Vondrák.

14:00 - Index koronavirového protiepidemického systému PES v Pardubickém kraji dnes klesl na 71 bodů z pátečních 76 a čtvrtečních 85 bodů. Snížil se tak z nejvýše možného pátého stupně na čtvrtý stupeň. V pátek přibylo v kraji 67 případů covidu-19, zatímco ve čtvrtek nárůst činil 215 případů a ve středu 687. Nižší počet zjištěných případů covidu je ovlivněn svátečními dny, kdy se méně testovalo.

13:36 - Za práci při epidemii poděkoval prezident Miloš Zeman v dnešním vánočním poselství zdravotníkům, hasičům, policistům a vojákům. Ocenil i kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO), který podle něj bojuje, zatímco jiní pouze mluví. Dobrou práci podle hlavy státu naopak neodvedla opozice, selhala také média.

13:35 - Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že vypíše termín voleb do Sněmovny na začátek října 2021. "Aby kandidující subjekty měly dost času na volební kampaň. S tím, že samozřejmě to bude kampaň poněkud jiná, méně kontaktní," uvedl. Kvůli koronaviru budou muset strany více spoléhat na technické prostředky než na kontakt s voliči, vysvětlil.

13:20 - Ve Španělsku se potvrdily čtyři případy britské mutace, všechny v okolí Madridu. Všichni čtyři nemocní jsou z jedné rodiny, jeden z nich ve čtvrtek přicestoval z Británie. Médiím to dnes sdělila místní vláda. Japonsko již v pátek oznámilo pět případů výskytu britské varianty koronaviru, dnes další dva případy. Jedná se o muže, který 16. prosince přiletěl z Británie a mladou ženu, která v Británii nebyla, ale je příbuzná jiného pacienta. Všichni japonští pacienti jsou mladší 70 let, píše agentura Kyodo.

13:10 - Prezident Miloš Zeman v dnešním vánočním poselství vyzval všechny občany, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Lidé by podle něj neměli poslouchat výzvy k nenošení roušek a k chování, jako by epidemie neexistovala. Neměli by také podléhat pokušení a vyzývat k dalšímu rozvolňování opatření, i když by to možná bylo populární. Epidemie covidu-19 zanechala výrazné stopy na výkonnosti české ekonomiky, řekl dále Zeman. Většina problémů se podle něj týká sektoru služeb. Jádro ekonomiky, za které považuje průmysl, stavebnictví a zemědělství, zůstalo téměř nedotčené, míní. Zeman ocenil vládu za to, že při epidemii našla odvahu zadlužit Česko.

12:40 - V Jihomoravském kraji přibylo na Boží hod zhruba 220 potvrzených případů nemoci covid-19, což je asi o 30 víc než o den dřív. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Protiepidemický systém PES ukazuje, že pro kraj stále platí pátý, tedy nejvyšší stupeň pohotovosti.

12:30 - Ubytovatelé a další podnikatelé v Krkonoších chystají na neděli pod názvem Poslední hřebíček protest proti vládnímu uzavření lyžařských areálů a dalšímu podnikání na horách. Po největších krkonošských střediscích povezou symbolickou rakev, do které si každý bude moci zatlouci hřebíček. ČTK to dnes řekl iniciátor akce a spolumajitel krkonošské Lysečinské boudy Karel Chotek.

12:17 - Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes na tiskové konferenci uvedl, že Německo na očkování připravené je. "Tato vakcína je hlavním klíčem k poražení pandemie. Je to klíč k návratu k našim životům tak, jak jsme je znali. (...) Podzim a zima a také Vánoce nadcházejícího roku by už neměly být ve znamení epidemie," slíbil Němcům Spahn.

12:15 - Maďarsko dnes obdrželo prvních 9750 dávek vakcíny proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTech a neprodleně začalo s očkováním. Látku jako první dostanou pracovníci ve zdravotnictví, píše s odvoláním na mluvčího maďarské vlády agentura Reuters.

12:05 - Jako nezvládnutou a selhávající hodnotí odborníci oslovení ČTK letošní komunikaci vlády v souvislosti s epidemií covidu-19. Podle Karla Komínka z Institutu politického marketingu je pro občany složité pravidla dodržovat, když se z komunikace vlády zdá, že ministři nevědí, co dělají. Politolog Lubomír Kopeček považuje za zásadní, že selhávání krizové komunikace vlády od léta do současnosti se potkalo s neschopností reagovat na dynamiku pandemie a změnu společenské nálady.

11:50 - V prvním březnovém týdnu přišlo do divadel na známé newyorské třídě Broadway 253.453 diváků. Od poloviny března si už na představení nezašel ani jeden. Jen za březen a duben se kvůli přechodu na distanční výuku nenaservírovalo asi 400 milionů školních obědů. Tyto i další nevšední statistiky přinesla na konci roku agentura AP ve snaze lépe ilustrovat proměnu Spojených států v době pandemie.

11:17 - Opatření proti šíření nemoci covid-19 v Česku se od neděle 27. prosince zpřísní, musí se například uzavřít většina obchodů a všechny provozovny služeb, o dvě hodiny se prodlouží zákaz nočního vycházení. Začíná platit nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES. Při předchozím stupni platilo z opatření několik výjimek, nyní se bude vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) snažit počet výjimek minimalizovat.

11:05 - Protože nemohl kvůli pandemii otevřít svou restauraci, přišel belgický šéfkuchař Mattia Collu na nápad obsluhovat hosty na parkovišti svého podniku v obytných vozech.

11:00 - V Libereckém kraji klesl index rizika nákazy koronavirem o pět bodů a region je po deseti dnech zpět na čtvrtém stupni. Nejvyšší, což je pátý stupeň, platí pouze pro Liberec a jeho okolí.

10:50 - V Ústeckém kraji index rizika nákazy klesl o pět bodů na 71 a region je po téměř dvou týdnech zpět ve čtvrtém stupni protiepidemického systému PES. Nakažených novým typem koronaviru přibylo ve sváteční den 194, což je o 516 méně než předchozí pátek.

10:45 - Ve většině okresů Plzeňského kraje poklesl index protiepidemického systému PES. Kraj jako celek ale zůstává už druhý den na hodnotě indexu 76, což je nejnižší hodnota pátého, nejvyššího stupně protiepidemických opatření.

10:25 - Do Fakultní nemocnice Brno dorazilo dnes dopoledne téměř 5000 vakcín proti nemoci covid-19. Očkování začne v neděli, řekl novinářům ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Jako první absolvuje očkování ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který byl před odchodem na ministerstvo Štěrbovým náměstkem. Následovat bude vedení nemocnice a další zaměstnanci. Kolem 2000 vakcín z celkové dodávky dostane Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

10:22 - Města v Česku příští rok ubytovací poplatky většinou nezvýší, případně dokonce vůbec nezavedou, ačkoli to některá původně plánovala. Důvodem je podle ankety ČTK mezi představiteli měst koronavirová krize. Výrazné zvýšení chystají jen některá města v horských či lázeňských oblastech. Od ledna 2021 obce mohou ze zákona stanovit vyhláškou výši poplatku až na 50 korun za osobu na den. Radnice ale uváděly, že by poplatky zavedly či zvýšily až v případě, že nejhorší krize odezní. Kvůli šíření koronaviru totiž stát letos opakovaně omezuje ubytovací služby.

10:20 - Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji dnes klesl na 80 bodů z pátečních 85 a čtvrtečních 90 bodů. V pátek přibylo v kraji 136 případů covidu-19, zatímco ve čtvrtek nárůst činil 260 případů a před týdnem v pátek 370 nákaz. Nižší počet zjištěných případů covidu oproti předchozím dnům je ovlivněn svátečním dnem, kdy se méně testovalo.

10:18 - Index protiepidemického systému PES zůstává v Karlovarském kraji už druhý den na hodnotě 76. V jednotlivých okresech ale hodnota indexu od pátku klesla. Nově hlášených případů v pátek výrazně ubylo, hlášeno jich bylo jen 34, což je druhý nejnižší počet za poslední dva týdny.

10:15 - Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 285 nakažených koronavirem. Je to výrazně méně než v předchozích dnech, méně se ale testuje. Rizikové skóre PES kleslo z 81 na 76 bodů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 11.876 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 86.991 lidí. Vyléčit se podařilo 73.980 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1135 lidí. V pátek přibylo 16 vyléčených a jeden zemřelý.

10:05 - Ruské úřady za posledních 24 hodin zaznamenaly dalších 29.258 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkový počet infikovaných v nejrozlehlejší zemi světa tím od počátku epidemie přesáhl hranici tří milionů. S odvoláním na operativní štáb o tom informovala agentura TASS. Ruské ministerstvo zdravotnictví dnes zároveň schválilo užití vakcíny Sputnik V proti covidu-19 u lidí nad 60 let.

10:00 - Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 258 potvrzených nákaz novým typem koronaviru, což je ve srovnání s minulým týdnem zhruba poloviční počet. Nižší počet nových případů souvisí s vánočními svátky, kdy se méně testuje. Krajské skóre v protiepidemickém systému PES dnes zůstalo na páteční hodnotě 80 bodů.

9:50 - Index protiepidemického systému PES dnes v Moravskoslezském kraji klesl o devět bodů na 80. Je o čtyři body vyšší než průměr v Česku. Mezi kraji patří situace v regionu k nejhorším. Stejně jsou na tom Zlínský a Královéhradecký kraj, kde je také skóre na úrovni 80. V Moravskoslezském kraji je epidemií nejvíce zasažena Ostrava, kde je index na úrovni 84 bodů. V dalších třech okresech (Opava, Nový Jičín a Frýdek-Místek) je index 80 bodů.

9:40 - Slavný australský golfista Greg Norman skončil s příznaky onemocnění covid-19 v nemocnici. Pětašedesátiletý vítěz dvou titulů major, jenž minulý týden v Orlandu startoval na exhibičním turnaji rodinných dvojic se svým synem, to potvrdil na sociálních sítích.

9:30 - Očkování v Německu má začít v neděli, vakcíny od společností Pfizer a BioNTech byly rozvezeny na 27 míst v zemi, odtud budou distribuovány do očkovacích center a mobilním týmům. Přednost při očkování dostanou lidé nad 80 let, zdravotní sestry a zaměstnanci nemocnic.

9:25 - V pátek klesl počet případů nemoci covid-19 v Praze na 331, což je nejméně od 13. prosince. Podobně klesly počty nakažených v celém Česku, protože o svátcích chodí na testy výrazně méně lidí než předtím. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Praze klesl také stejně jako v dalších krajích rizikový index protiepidemického systému PES. Se 66 body je rizikové skóre Prahy nejnižší v zemi.

9:10 - Dvě třetiny Němců se chtějí nechat očkovat proti koronaviru, vyplývá z průzkumu agentury DPA. 

9:05 - V Olomouckém kraji přibylo v pátek 174 potvrzených nákaz novým koronavirem, což je ve srovnání s minulým pátkem o 248 případů méně. Nízký počet oproti předchozím dnům je ovlivněn svátečním dnem, kdy se méně testovalo. Skóre v protiepidemickém systému PES pro Olomoucký kraj dnes zůstalo na čtvrteční hodnotě 76, kterou má aktuálně i celá ČR. Na stobodové stupnici je to stále pátý, nejvyšší stupeň.

8:57 - V pátek přibylo v Česku 2669 případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Na testy ale chodí o vánočních svátcích výrazně méně lidí než předtím. Podíl pozitivních testů je proto dále vysoký, v pátek činil zhruba 34,7 procenta.

8:50 - Slovensko má dnes obdržet prvních zhruba 10.000 dávek vakcíny proti covidu-19, s očkováním začne země pod Tatrami v neděli dopoledne. Vakcínu jako první dostanou zdravotníci v nemocnicích v Bratislavě, Nitře, Banské Bystrici a Košicích. S odvoláním na mluvčí ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura TASR.

8:40 - Tuzemské cestovní kanceláře (CK) sledují zvýšený zájem o zájezdy u moře na první měsíce příštího roku, řekli ČTK jejich zástupci. Podle některých CK poptávka vzrostla v návaznosti na zpřísňování opatření proti koronaviru v České republice. Češi kupují dovolené v Egyptě, Spojených arabských emirátech (SAE), zájem je také o Maledivy.

8:30 - Rizikový index protiepidemického systému PES v Česku dnes klesl na 76 bodů, což je spodní hranice nejvyššího, pátého stupně pohotovosti. Předtím se index, podle kterého se mají řídit opatření proti nemoci covid-19, držel tři dny v řadě na 81 bodech. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Za poklesem indexu stojí snížení tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,05.

8:00 - Pražská nemocnice v Motole dnes ráno převzala prvních 9750 dávek vakcín proti novému typu koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. S očkováním prvních lidí by se mělo začít v neděli. Vůz s vakcínou podle informací České televize překročil hranice dvě hodiny po půlnoci, její přepravu ze své továrny v belgickém Puursu zajistil výrobce a v Česku ji doprovázela vojenská policie.

7:45 - Pražský magistrát zatím nebude zvyšovat turistický poplatek z ubytování. Důvodem je pandemie, kdy Praha zaznamenala výrazný pokles turismu. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Od ledna příštího roku tak nadále zůstane poplatek 21 korun, jak byl nastavený od začátku letošního roku. Na poplatcích z ubytování šlo loni do městské pokladny asi 344 milionů korun. Restauratéři a hoteliéři patří mezi pandemií nejpostiženější oblasti. Propad v cestovním ruchu se v hlavním městě očekává až 100 miliard korun.

7:28 - Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu se za posledních 24 hodin zvýšil o 14.455. Aktuální údaje dnes ráno zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI), který dohromady eviduje 1,627.103 infikovaných. Jeho statistiky uvádějí také dohromady 29.422 souvisejících úmrtí, což je o 240 více než o den dříve.

7:23 - Jižní Korea dnes hlásí 1132 nových případů koronavirové infekce. O den dříve jich přibylo 1241, což bylo dosud nejvíce, píše agentura AP. Více než miliardová pevninská Čína nově eviduje 20 nově nakažených, zatímco předchozí den jich bylo 14. Dvanáct nových případů bylo podle úřadů zavlečeno z ciziny.

7:20 - Psi na mezinárodním letišti v Santiagu de Chile dostali za úkol odhalovat pasažéry nemocné covidem-19. Zlatí retrieveři a labradoři čichají k tampónům, které si pasažéři při zdravotní kontrole otřou o krk a zápěstí, informovala agentura Reuters.

7:19 - První dávku vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech dostal i nejmocnější muž Saúdské Arábie, korunní princ Muhammad bin Salmán. Informovala o tom v pátek agentura SPA. Pětatřicetiletý kontroverzní politik byl očkován v rámci celonárodní vakcinační kampaně. Tu země s více než 33miliony obyvatel oficiálně zahájila už 17. prosince.

7:18 - Mutace koronaviru z jižní Anglie byla poprvé odhalena i ve Francii. Oznámilo to podle agentury AFP v pátek večer francouzské ministerstvo zdravotnictví. Vysoce nakažlivá varianta viru byla prokázána v Tours v centrální části země u Francouze, který trvale žije v Británii.

7:15 - Přepravu vakcíny do Česka bude zajišťovat přímo firma Pfizer, která ji poveze ze své továrny v belgickém Puursu, kde se také očkovací látky vyrábějí. Nemocnice, které očkovací látku dostanou, musí být vybaveny mrazáky pro skladování při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Zdravotnická zařízení budou schopna naočkovat stovky lidí denně. Nejprve dostanou vakcínu zdravotníci, kteří v nemocnicích pečují o pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Mezi prvními budou rovněž senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči.

Best in covid? Podle dat jsou Česko a Slovensko mezi nejhoršími státy světa

03.12.2021 11:25 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních sedm dní je na světě nyní nejhorší situace v…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu pro…

03.12.2021 12:19 Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 pro lidi nad 60 let,…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Vakcína Pfizer/BionTech bude chránit i před omikronem, očekává výrobce

03.12.2021 17:40 Německá společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 společně s firmou Pfizer,…

Povinné očkování se bude týkat i mediků a studentů zdravotnických škol

03.12.2021 18:21 Aktualizováno Povinné očkování proti covidu-19 se kromě zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách, vojáků a…

Lékárníci si stěžují na distributora, že jim nedodává léky, i když je má…

03.12.2021 14:13 Česká lékárnická komora si stěžuje na farmaceutickou a distributorskou firmu, podle komory odmítá…

Do O2 areny se očkovací centrum zatím nevrátí

03.12.2021 12:52 Termín na očkování proti covidu-19 má podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) rezervováno 465…

Praha dopisem požádala lékaře, aby pomohli v nemocnicích

03.12.2021 12:36 Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Důvodem je nedostatek…

Odborníci nesouhlasí s povinným očkování pro lidi nad 60 let

03.12.2021 12:19 Aktualizováno Vakcinologická společnost nesouhlasí s povinným očkováním proti covidu-19 pro lidi nad 60 let,…

Do jara by kvůli další vlně všichni očkovaní měli mít posilující dávku,…

03.12.2021 11:24 Do jara příštího roku, kdy může hrozit další vlna epidemie covidu-19, by měli mít všichni očkovaní…

V Česku ve čtvrtek přibylo více než 18 tisíc nových případů covidu

03.12.2021 08:34 Aktualizováno Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto…

V Česku se objevilo už 2,2 milionu případů covidu, posledních 100.000 za…

03.12.2021 08:28 V ČR se od začátku koronavirové epidemie loni v březnu laboratorně prokázalo přes 2,2 milionu…

Hygienici zatím neodhalili další nemocné koronavirovou variantou omikron

02.12.2021 17:40 Aktualizováno Hygienici zatím neodhalili žádného dalšího nakaženého koronavirovou variantou omikron, který by měl…

Čtvrtina lidí vnímá očkování lépe než dřív, ukázal průzkum

02.12.2021 16:44 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Související:

Právě se děje

reklama