Česko žádá o pomoc zahraničí, má nejvíce nových případů za 14 dní v EU

Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za posledních 14 dní nejhorší situace ze zemí Evropské unie s velkým odstupem stejně jako před týdnem v České republice (1395 případů na 100.000 obyvatel, před týdnem byl tento údaj 1120). Za ČR je s 1038 případy Estonsko (před týdnem 703) a Slovensko (nyní 561, před týdnem 526).

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto

21:41 - V Belgii budou od dubna opět povolená venkovní setkání do deseti osob, děti budou moct strávit velikonoční prázdniny na táborech, ale dovolené v zahraničí zůstanou i nadále zakázané. Bary, restaurace, kina a tělocvičny se podle plánu belgické vlády otevřou od 1. května, pokud se do té doby nezhorší epidemická situace. Po jednání vlády dnes plán na rozvolňování představil premiér Alexander De Croo.

20:57 - Masarykova univerzita v Brně se ohradila proti vyhlášení pracovní povinnosti studentů pomáhat v nemocnicích. Rektor Martin Bareš uvedl, že je potřeba povolat k povinné zdravotní službě ambulantní specialisty a že studenti pomáhali už několik měsíců. Pracovní povinnost schválila vláda dnes, týká se třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol, některých mediků i studentů nelékařských oborů.

20:01 - Sasko dnes ve shodě s pokračující celoněmeckou karanténou prodloužilo vlastní nařízení, které přinejmenším do 28. března omezuje vstup do země z oblastí s koronavirovými mutacemi, tedy i z České republiky. Zemské nařízení žádné změny pro cesty z Česka nezavedlo, proto mohou za prací bez karantény dál dojíždět do Saska jen ti pendleři, kteří na základě výjimky a potvrzení okresních či městských úřadů již nyní takto hranice překračují.

19:35 - Itálie dnes oznámila dalších 297 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 a 24.036 nově nakažených koronavirem. Země se zhruba 60 miliony obyvateli tím překonala hranici tří milionů potvrzených případů od loňského února, kdy se koronavirus poprvé potvrdil u italského pacienta v Codognu na severu poloostrova. Italský statistický úřad Istat dnes zároveň zveřejnil, že Itálie loni zaznamenala nejvíce úmrtí za rok od konce druhé světové války. Celkový počet zemřelých ze všech příčin včetně covidu-19 za rok 2020 v Itálii přesáhl 746.000.

18:59 - Ve středočeských nemocnicích je 762 pacientů s covidem-19, z toho 110 má těžký průběh nemoci. Přibývá těžkých a středně těžkých případů. Proti čtvrtku nemocných mírně ubylo, ale jde o velmi mírný pokles v řádu jednotek případů, situace se mění každým dnem. Stav hromadného postižení osob platí v devíti středočeských nemocnicích, řekl dnes novinářům krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

18:43 - V Německu začnou některé supermarkety už o tomto víkendu prodávat testy na covid-19 určené pro domácí samotestování. Od soboty je budou moci zákazníci koupit u pokladen v prodejnách Aldi, příští týden budou dostupné v řetězcích drogerií Rossmann a dm. Informovala o tom dnes agentura DPA.

18:34 - Položením svíčky na nádvoří prezidentského paláce v centru Bratislavy a minutou ticha dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uctila oběti nemoci covid-19. Zároveň vybídla obyvatele země k osobní odpovědnosti v nynější nepříznivé epidemické situaci. Učinila tak v předvečer prvního výročí potvrzení výskytu koronavirové nákazy na Slovensku.

17:58 - Řetězec Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy. V nejbližších dnech chce uvést do nabídky testy s odběrem z nosu, v polovině března by měli mít zákazníci možnost v jeho prodejnách koupit testy s detekcí koronaviru ze slin. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Kaufland Renata Maierl.

17:34 - Kanadské regulační úřady dnes schválily nasazení vakcíny proti covidu-19 od americké společnosti Johnson & Johnson, čímž země získala jako první na světě možnost naočkovat svoje občany čtyřmi různými látkami. Na rozdíl od preparátů firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca je přitom vakcíny J&J zapotřebí k plné imunizaci jen jedna dávka, zdravotničtí experti si od ní proto slibují urychlení očkovací kampaně, píše agentura AP.

16:55 - Lékárníci, zdravotní sestry a porodní asistenti ve Francii mohou nově předepisovat a aplikovat vakcínu proti koronaviru. Ve snaze urychlit očkovací kampaň o tom dekretem rozhodla francouzská vláda. Dosud byla pro očkování nezbytná přítomnost lékaře, píše list Le Monde.

16:42 - Denní přírůstky nově nakažených koronavirem v Polsku v posledních dnech neustále rostou a vláda se rozhodla zpřísnit omezující opatření v dalším vojvodství. Informoval o tom dnes ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Jeho ministerstvo předtím oznámilo, že během uplynulých 24 hodin přibylo dalších 15.829 potvrzených infekcí.

16:26 - Řecko bude od pondělí nově patřit do červených zemí s vysokým rizikem koronavirové nákazy, tedy druhé nejrizikovější kategorie. Dosud bylo na mapě cestovatele oranžové, cesta ze země tak bude pro české cestovatele obtížnější. Naopak Baleárské ostrovy se přesunou z červených území do oranžových se středním rizikem nákazy.

15:33 - Ministerstvo zdravotnictví nevyvíjí žádnou aktivitu ve věci získání čínské vakcíny Sinopharm, o kterou Čínu požádal prezident Miloš Zeman. ČTK to napsala mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Podle ní i nadále platí názor ministerstva, že všechny používané vakcíny proti covidu-19 musí být registrovány Evropskou komisí na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA).

15:20 - Izrael možná již na jaře začne proti covidu-19 očkovat děti od 12 let, uvádí izraelská televize. Schválení podle ní bude záviset na předběžných datech výrobce očkovací látky, firmy Pfizer, a mohlo by přijít ještě dříve, než podávání vakcíny dětem dají zelenou američtí regulátoři. Izrael si drží světové prvenství v rychlosti očkování své populace. Nárok na vakcínu mají Izraelci od 16 let.

14:45 - Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je, že řada nemocnic není podle resortu schopna pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče. Zatím ale podle zprávy nebylo požádáno o převoz konkrétního pacienta.

14:25 - Česká unie sportu (ČUS) usiluje o spojení návratu dětí do škol s jejich návratem k organizovanému sportu. Společně s Národní sportovní agenturou (NSA) pracuje na doporučeních, která by měla být postavená na pravidelném testování. Vzhledem k aktuální kritické situaci v nemocnicích a přísným koronavirovým omezením v Česku zatím návrat dětí do škol, potažmo ke sportu není na obzoru.

13:52 - V Plzeňském kraji fungují v režimu hromadného postižení osob všechny nemocnice, tedy čtyři akutní krajské, státní Fakultní nemocnice v Plzni, soukromé v Plzni i městské zařízení v Sušici. Kraj o tom informoval ministerstvo zdravotnictví (MZ), řekla ČTK po dnešním jednání krajského krizového štábu Eva Mertlová.

13:35 - Rakousko dnes zrušilo věkový limit 65 let pro očkování vakcínou AstraZeneca. Údaje zveřejněné ve velkých studiích podle ministerstva zdravotnictví ukazují, že toto omezení není potřeba a přípravkem je možné očkovat i lidi nad touto věkovou hranicí. Stejné rozhodnutí přijalo již ve čtvrtek také Německo a dnes jej avizovalo i Dánsko.

13:23 - Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dnes rozveze lék ivermektin proti nemoci covid-19 dalším 30 nemocnicím po celé zemi. Stejnému počtu už lék rozvezla ve čtvrtek. Z celkových zásob 10.000 balení bude vyčerpáno 40 procent, řekla ČTK mluvčí nemocnice Dana Lipovská. 

12:38 - Kamionoví dopravci žádají stát pro své řidiče možnost častějších koronavirových testů hrazených státem a také přístup k nim pro šoféry s čerstvě prodělanou nákazou. Důvodem jsou přetrvávající problémy při cestách do Německa. Uvedl to dnes generální tajemník Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř. Současný systém testování je podle něj nedostatečný. Německé restrikce zároveň dál zvyšují ztráty dopravců a zpožďují zakázky.

12:14 - Klinika dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) dosud vyléčila 14 dětských pacientů s PIMS-TS - vzácným, ale závažným onemocněním dětí souvisejícím s covidem-19. Z léčených dětí tři potřebovaly umělou plicní ventilaci. Všichni dětští pacienti už byli propuštěni do domácího léčení a zdravotníci je budou dlouhodobě sledovat v ambulancích kliniky. 

11:58 - Firmy by při testování pracovníků na koronavirus měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) co nejvíce využívat samotestování nebo závodní lékaře a společnosti najaté k pracovně-lékařským službám. Stávající síť odběrových center není možné rozšířit, dodal Blatný.

11:36 - Generální ředitel americké farmaceutické firmy Pfizer Albert Bourla příští týden Izrael nenavštíví. Podle izraelské televize byla cesta odložena, jelikož Bourla, podobně jako další členové jeho delegace, dosud nedostal druhou dávku vakcíny proti koronaviru, kterou jeho firma vyrábí, píše zpravodajský web The Times of Israel.

11:21 - Česko zatím nevyužilo nabídku jiných zemí pomoci s českými pacienty s koronavirem. Mechanismus je ale pro případ potřeby připraven. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O možném přesunu pacientů se podle středečního Blatného vyjádření jedná zejména s Německem. 

11:05 - V březnu má do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny, z toho zhruba 700.000 od společností Pfizer/BioNTech. V dubnu mají přijít celkově dva miliony dávek, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Cílem je podle něj v březnu podávat alespoň 35.000 dávek vakcíny denně, v dubnu pak 100.000.

10:51 - Přes 70.000 německých obětí koronaviru není pouhým statistickým číslem, za každým mrtvým se skrývá lidský osud. Dnes to v projevu prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. S oběťmi se proto podle prezidenta Německo rozloučí 18. dubna pietou v Berlíně, které se zúčastní vedle pozůstalých i státní představitelé.

10:39 - Členské země Evropské unie by neměly usilovat o dodávky vakcín proti koronaviru mimo společný mechanismus sedmadvacítky, přestože se v "evropském rámci" vyskytly nedostatky. Takto se dnes ve vysílání rozhlasu RTL vyjádřil francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaun. 

10:25 - Ve středních Čechách zatím lidé dostali zhruba 78.000 dávek vakcín, dvě dávky má přibližně 20.000 zájemců. Začalo očkování pedagogů, postupně se zapojují se praktici. V regionu funguje 19 očkovacích míst, další tři jsou před dokončením. Dodávky vakcín příští týden vzrostou.

10:13 - Epidemie koronaviru v těžce zasaženém Karlovarském kraji začala mírně slábnout. Zatímco předchozí týden se nakazilo 3449 lidí, za tento týden jich bylo o 877 méně, tedy 2572 případů. Äktuálně je v regionu 5826 nakažených, minulý čtvrtek jich bylo 6494. Pokles v počtu nových případů se ale zatím neprojevil v nemocnicích, kterým stále chybí volná kapacita lůžkové péče. Vyplývá to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

9:51 - Covidem-19 se v posledním týdnu nakazilo 3186 lidí z Vysočiny, zatímco v předchozím týdnu testy prokázaly 2524 nových případů. Týdenní přírůstky se zvyšují čtvrtý týden v řadě. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Podle krajských hygieniků zemřelo v posledních sedmi dnech 40 lidí pozitivně testovaných na covid-19, o týden dříve zaznamenali 22 úmrtí. Z nemoci se nyní na Vysočině léčí 4511 lidí, o 1134 víc než před týdnem.

9:34 - Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených koronavirem. Je to zhruba o 1700 případů více, než kolik přibylo za předešlý týden, pandemie tak stále zrychluje. Ve čtvrtek přibylo 2599 nakažených, proti minulému čtvrtku jde o nárůst o 200 případů. Nyní je ve středních Čechách 27.205 nakažených, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

9:11 - Laboratoře v Praze potvrdily ve čtvrtek 1833 nových případů nemoci covid-19, tedy zhruba o 165 více než ve středu a před týdnem. V tomto týdnu je to po úterý druhý nejvyšší denní přírůstek nakažených. Aktuálně nakažených je v hlavním městě na 20.200 lidí, počet zemřelých s koronavirem přesáhl 1900. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

8:45 - Firmy s 50 až 249 zaměstnanci by je ode dneška měly začít testovat, pracovníci mají povinnost testy podstoupit. Středně velké podniky musejí testování u všech zaměstnanců dokončit do 15. března. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Povolené je také samotestování prostřednictvím schválených testů, kdy stát přispívá přes úlevy na zdravotním pojištění 60 korun na test. Povinné testování u zaměstnanců je vyžadováno jednou týdně.

8:26 - Na jihu Čech se za týden zvýšil o 2084 počet aktivních případů koronaviru, mezi něž patří nemocní lidé i pozitivně testovaní bez příznaků. Jde o nejvyšší mezitýdenní nárůst od začátku roku. ČTK o aktuálním stavu informovala ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

8:17 - Česko má za čtvrtek dalších 14 554 nově nakažených. Aktuálně se s covidem potýká 162 505 lidí.

8:11 - V Německu za uplynulý den přibylo 10.580 nových případů nákazy koronavirem a 264 úmrtí, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 11.912 případů a 359 úmrtí.

8:00 - Nejvíce mrtvých na obyvatele za dva týdny - zhruba 241 mrtvých na milion obyvatel - vykazuje Slovensko (241, před týdnem 239), za kterým následuje ČR (208, před týdnem 187). Třetí je Maďarsko (134, před týdnem 122). Situace se z tohoto pohledu výrazně zlepšila v Portugalsku (před týdnem třetí se 156 případy, nyní čtvrté s 91).

Vojtěch: Z Prahy míří na Moravu Golem a Fénix. Zasahují vrtulníky,…

24.06.2021 23:44 Z Prahy na místo katastrofy míří velkokapacitní záchranářské vozy Golem a Fénix. Na Jižní Moravě…

Vojtěch vyzval fanoušky, aby se po návratu z fotbalu v Maďarsku testovali

24.06.2021 18:58 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poprosil fotbalové fanoušky, kteří se chystají na zápas…

Počet potvrzených případů mutace delta v Česku se blíží stovce

24.06.2021 17:18 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V…

Počty nakažených neklesají. Respirátory v MHD a budovách zůstanou

24.06.2021 15:57 V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory. Ministr…

Lidé se nově mohou nechat očkovat i dříve než 90 dní po covidu-19

24.06.2021 13:25 Od pátku se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu-19. Dosavadní lhůtu,…

Ve středu přibylo v Česku o čtvrtinu více nakažených než před týdnem,…

24.06.2021 11:22 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před…

Počty nakažených v Praze rostou. Hygienici apelují na dodržování opatření

24.06.2021 11:20 Aktualizováno Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová…

Vojtěch: Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste

23.06.2021 18:56 Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste, v ostatních regionech klesá. Na dnešním…

Česko objednalo na letošek milion vakcín proti chřipce. Je to více než loni

23.06.2021 12:36 Česko objednalo na letošek zhruba milion vakcín proti chřipce, což je o 13 procent více než loni.…

Za úterý přibylo dalších 131 nakažených. Reprodukční číslo se drží nad 0,8

23.06.2021 09:15 Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100.000…

Související:

Právě se děje