Česko dostalo vakcíny od Moderny, WHO letí do Wu-chanu zkoumat původ koronaviru

Do Česka má dnes poprvé dorazit vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna, podle ministerstva zdravotnictví jí bude 8000 dávek. Směřovat by měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do Moravskoslezského kraje. V neděli předseda vlády avizoval, že firma dodá vakcínu už v pondělí v počtu 20.000 dávek. Termín se ale za poslední týden posouval několikrát, původně se ve vakcinační strategii počítalo s 22. lednem.

Biotechnologická společnost Moderna
doporučujeme

21:57 - Soud ve Spojených státech dnes nařídil odložení dvou poprav, aby se odsouzení muži mohli plně zotavit z nemoci covid-19. Nové datum výkonu trestu nesmí být podle soudu dříve než 16. března, napsala agentura Reuters.

21:25 - Nakažlivější mutace koronaviru, spojovaná často s Británií, představuje nyní přibližně jedno procento pozitivních testů na covid-19 ve Francii. Vyplývá to podle francouzského ministra zdravotnictví Oliviera Vérana z předběžných výsledků studie provedené ve dvou dnech minulého týdne. Francie, která má téměř 68 milionů obyvatel, za posledních 24 hodin potvrdila dohromady 19.753 nových případů koronavirové nákazy.

20:58 - Část italských zdravotníků se odmítá nechat oočkovat proti covidu-19. V autonomním kraji Jižní Tyrolsko tak úřady rozhodly podat preparáty, které nevyužili zdravotníci, seniorům a lidem, jež jsou vážně ohroženi nemocí covid-19, píše agentura ANSA. Denní počet úmrtí v souvislosti s nákazou se dnes ve srovnání s pondělím zvýšil.

20:01 - Vedení Karlovarské krajské nemocnice a. s. (KKN) prověří vyjádření primáře interního oddělení chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle nějž museli lékaři volit, kterým z pacientů s covidem poskytnou potřebnou intenzivní péči. Posoudí, zda se takový případ skutečně stal a jak se v něm postupovalo, řekl dnes ČTK mluvčí KKN Vladislav Podracký.

19:34 - Slovenský parlament dnes podle očekávání dodatečně schválil prodloužení nouzového stavu o 40 dnů, o kterém v souvislosti s koronavirovou krizí na konci prosince rozhodla vláda. Příslušný návrh kabinetu premiéra Igora Matoviče při hlasování podpořili poslanci stran vládní koalice, které mají ve sněmovně pohodlnou většinu. Opozice kromě jiného kritizovala, že parlament se k nouzovému stavu může vyjádřit až po jeho prodloužení.

18:59 - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země až dosud nezískala žádnou vakcínu proti covidu-19, vyzval dnes Evropskou unii, aby pomohla Ukrajině a dalším pěti bývalým sovětským republikám z unijního programu Východní partnerství s očkováním obyvatelstva. Kyjev odmítá využít nabídky vakcíny ze znepřáteleného Ruska.

18:17 - Česko by se podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka mohlo v Izraeli inspirovat ohledně očkování proti covidu-19 třeba větší elektronizací nebo rolí zdravotních pojišťoven, které tam zřizují očkovací centra a zvou lidi k očkování. ČTK to řekl po dnešním on-line jednání s izraelskými experty.

17:31 - Lidé by se pro očkování proti covidu-19 měli třídit nejen podle věku, ale i podle zdravotního stavu. Imunolog Zdeněk Hel, který působí na univerzitě v Alabamě a je součástí iniciativy vědců Sníh to napsal na facebooku. Zásadní je podle něj také zajištění vakcíny pro všechny zdravotníky, včetně lékařů a sester v ambulancích. Doporučuje rovněž volnou dostupnost PCR testů pro všechny zájemce nebo motivování sociálně slabých skupin.

17:12 - Aktuálně nakažených novým typem koronaviru je podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) asi 7300 zdravotníků. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky jich bylo poslední den loňského roku 6268, od té doby jich tak přibyla zhruba tisícovka. Mezi nakaženými je podle Kubka asi 1250 lékařů a 3400 sester. V době vrcholu druhé vlny epidemie na přelomu října a listopadu bylo nakažených zdravotníků přes 10.000.

16:00 - Evropské státy včetně České republiky, které byly na jaře úspěšné ve zvládání epidemie covidu-19, situaci za druhé vlny podcenily, proto nyní patří k nejhorším. V dnešním rozhovoru se zahraničními novináři to řekl Andrej Trampuž, vrchní lékař oddělení imunologie a septické chirurgie na berlínské klinice Charité. Tyto země musí podle něj počítat s tím, že budou moci začít s uvolňováním karanténních opatření později. Trampuž varuje také před srovnáním covidu-19 s chřipkou, tento koronavirus je totiž extrémně agresivní.

15:38 - Zdravotnický materiál, který pro očkování proti covidu pořizuje Správa státních hmotných rezerv (SSHR), má sloužit jako rezerva k objednávce ministerstva zdravotnictví ze společného tendru Evropské komise. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. První dodávku do skladu podle něj správa očekává ve čtvrtek, a to 16.000 lahviček ředicího roztoku o objemu 100 mililitrů (ml). Dodat je má společnost Baxter Czech.

15:12 - V době pandemie nového typu koronaviru se u žen zvýšil stres, u mužů se zvýšilo altruistické chování. Vyplývá to z mezinárodní studie, do které je zapojený Národní ústav duševního zdraví (NUDZ). Obecně vzrostl čas strávený s médii. Do studie se zapojilo přes 200 výzkumníků a 115.000 lidí ze 150 zemí. Cílem studie, která stále pokračuje, je získat informace pro preventivní a sociální programy zaměřené na pandemii covidu-19 a na další budoucí pandemie. ČTK to dnes řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka.

14:44 - V Česku je zatím naočkováno asi šest procent domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem. Podle odhadů Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) by za dva týdny mohla mít očkování za sebou polovina těchto zařízení. V České televizi to dnes řekl prezident asociace Jiří Horecký. Podle zjištění APSS má zájem o očkování 73 procent klientů a polovina pracovníků domovů.

14:09 - Lůžka intenzivní péče v nemocnicích ve Zlínském kraji jsou téměř plná. Pacienti s koronavirem se proto dnes opět začali převážet mimo region. Jde o čtyři pacienty, kteří směřují do nemocnic v Brně, Břeclavi a Olomouci, řekl dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Pacienti jsou na umělé plicní ventilaci, jsou však schopni převozu sanitkou zdravotnické záchranné služby.

13:53 - Fakultní nemocnice Bulovka a Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze mají nyní nejvíce pacientů s covidem-19 od začátku epidemie. Na Bulovce je v současné době hospitalizovaných 165 lidí, 20 z nich na intenzivní péči, uvedla nemocnice na twitteru. Prozatím nejvyšší počet pacientů, kterých je dnes 102, má podle mluvčí Marie Heřmánkové také VFN. Situaci v ostatních pražských nemocnicích ČTK zjišťuje.

13:21 - Královéhradecký kraj se připravuje na masivní očkování proti koronaviru, mělo by začít od druhého čtvrtletí letošního roku. Nemocnice, ve kterých se očkuje už teď, mají posílit očkovací centra a další by měla vzniknout v krajských zdravotnických zařízeních. Kapacity pro podání 60.000 očkovacích dávek, jež do regionu dorazí v první čtvrtletí, jsou zajištěné, řekl dnes novinářům hejtman Martin Červíček (ODS). Komplikace mohou nastat se sháněním zdravotnické veřejnosti, která by s očkováním od druhého čtvrtletí pomohla.

13:04 - Čínské ministerstvo zahraničí dnes podle agentury Reuters potvrdilo, že tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) přiletí ve čtvrtek do Wu-chanu. Experti se mají v Číně zabývat původem koronaviru SARS-CoV-2.

12:55 - Během prvního týdne očkování dostalo vakcínu proti covidu-19 téměř 60 procent zdravotníků ze záchranné služby Karlovarského kraje. Očkováni byli z první dávky, která přišla do kraje koncem loňského roku. Na vakcínu čekají již další zájemci záchranné služby, uvedla v tiskové zprávě mluvčí krajské záchranné služby Petra Bakurová. V prvním týdnu byla vakcína podána celkem 1225 pracovníkům v kritické infrastruktuře.

12:27 - Středočeské nemocnice dostaly pokyn, ať si obstarají dostatek jehel a stříkaček pro očkování proti covidu-19. Vakcínu totiž stát zatím dodává bez potřebného zdravotnického materiálu. Kraje se už zajímaly o to, jak se bude v případě nedostatku materiálu věc řešit se Správou státních hmotných rezerv, řekla dnes ČTK hejtmanka Petra Pecková (STAN).

11:58 - V Jihomoravském kraji po několika dnech nárůstu klesl o devět počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. V nemocnicích jich je 809, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za den přibylo 739 pozitivně testovaných a 32 úmrtí lidí z různých lokalit a v průměrném věku 82 let. Protiepidemický systém (PES) ukazuje na webu pro Česku republiku pátý, tedy nejvyšší stupeň pohotovosti.

11:45 - Izrael zaznamenal za minulých 24 hodin téměř 10.000 nových případů koronaviru, což je největší denní nárůst od konce září. Nákaza se tak od začátku epidemie potvrdila v devítimilionové zemi u více než půl milionu občanů. Na rychlém vzestupu infikovaných má podíl šíření nové varianty viru ohlášeného poprvé v Británii. Zatím bylo naočkováno přes 1,8 milionu lidí a podle ministerstva zdravotnictví bude od konce března imunizováno 5,2 milionu Izraelců.

11:22 - Od propuknutí epidemie v březnu zemřelo v Karlovarském kraji s covidem-19 504 lidí. Od začátku roku umřelo v souvislosti s nemocí více než 70 lidí. Dosud se v Karlovarském kraji nakazilo 18.115 lidí, za poslední den přibylo 85 nových případů. Aktuálně se v regionu s nákazou potýká 3885 lidí, nejhorší situace je na Chebsku. Vyplývá to z dnešních informací ministerstva zdravotnictví.

11:00 - Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna už je v Brně. ČTK to dnes bez detailů řekla mluvčí krajského úřadu Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová. Jde o 8400 dávek, které mají ve středu přijít do Fakultní nemocnice Ostrava. "Mělo by to tak být," řekla na dotaz ČTK, zda už je vakcína od Moderny v Brně, mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Je to první dodávka od Moderny. Dosud bylo v republice očkováno asi 40.000 lidí vakcínou od prvního výrobce schválenou pro EU, tedy od firem Pfizer a BioNTech.

10:47 - Hygienici v Královéhradeckém kraji mezi dnešním a pondělním dopolednem zaznamenali 923 nových nákaz, o den dříve to bylo 515 a před týdnem 698. Stoupl také počet aktivních případů, o 138 na dnešních 9015. Kvůli covidu dosud zemřelo 692 lidí, o 15 více než v pondělí dopoledne. Od začátku epidemie se uzdravilo 40.702 lidí, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje jsou k 09:00. Epidemická situace v Královéhradeckém kraji je nejhorší v ČR.

10:13 - V Ústeckém kraji v pondělí přibylo 459 potvrzených nákaz novým typem koronaviru, tedy o 246 méně než minulý týden. Jde o druhý mezitýdenní pokles v řadě. S nemocí v pondělí v regionu zemřelo pět osob, v součtu 1048. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví.

9:27 - Libanon kvůli přetížení nemocnic zpřísňuje protikoronavirová opatření. Od čtvrtka tam začne platit nepřetržitý zákaz vycházení a ještě více se omezí letecká doprava. Informovala o tom agentura Reuters. Celodenní zákaz vycházení začne platit ve čtvrtek v 05:00 místního času a skončí ve stejnou hodinu 25. ledna. Libanon zavedl třítýdenní uzávěru minulý týden s nočním zákazem vycházení mezi 18:00 a 05:00.

8:56 - V pondělí přibylo v Česku 9294 nakažených. Testy v Praze v pondělí odhalily 784 případů nemoci covid-19, což bylo o téměř 470 méně než před týdnem. V porovnání s nedělí bylo nových potvrzených případů ale o tři stovky více, nicméně o víkendech a svátcích se obvykle testuje méně než ve všední dny.

8:48 - Rizikový index protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti nemoci covid-19, se dnes nezměnil. Stejně jako v pondělí je na 84 bodech ze sta, což odpovídá pátému, nejvyššímu stupni pohotovosti. 

8:34 - O podobě letošních maturit s ohledem na vývoj epidemie covidu-19 rozhodne ministr školství Robert Plaga (za ANO) v týdnu od 25. ledna. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Možné úpravy zkoušek podle ní vedení úřadu probere se zástupci odborné veřejnosti. Z ankety, kterou ministr udělal na instagramu, podle Plagy vyplynulo, že studenti by vzhledem k pokračující výuce na dálku nejvíc uvítali zrušení ústní části maturit. Další by si přáli vypuštění státních maturitních testů nebo slohových prací.

8:11 - V Německu za posledních 24 hodin přibylo 12.802 nových případů nákazy koronavirem, tedy téměř stejně jako o den dříve. Nemoc covid-19 už si v zemi vyžádala 41.577 obětí, z toho 891 za poslední den. Celkem už Německo s 83 miliony obyvatel eviduje přes 1,93 milionu nakažených, informoval dnes Institut Roberta Kocha.

8:03 - Čína dnes kvůli koronaviru rozšířila restrikce kolem Pekingu a v uzávěře se ocitlo dalších 4,9 milionu lidí. Opatření se zpřísňují, i když počet nově nakažených za minulý den ve srovnání s předchozím poklesl a je zlomkem údajů, které z Číny přicházely před rokem. Jak napsala agentura Reuters, čínské úřady přesto sahají k uzávěře všude, kde se objeví noví infikovaní, ve snaze vyhnout se opakování loňského ochromení ekonomiky.

7:44 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropská komise druhou očkovací látku proti covidu-19 schválily 6. ledna. Jedna lahvička očkovací látky proti covidu-19 od firmy Moderna obsahuje deset dávek vakcíny. Skladuje se v mrazu od minus 15 do minus 25 stupňů Celsia. Dočasně má stejně jako látka od firem Pfizer a BioNTech pro EU nesprávné americké označení, dostala ale výjimku. Vyplývá to z informací, které o vakcíně zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Podle dalších zveřejněných dat o vakcíně se bude aplikovat lidem starším 18 let, potřeba jsou dvě dávky s odstupem 28 dní. Očkuje se stejně jako Pfizer/BioNTech do paže.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Česko dostane v příštích týdnech méně vakcíny

22.01.2021 20:55 Česko dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech méně vakcíny. Původně plánovaný…

Dušek: Dosažení 3000 hospitalizací bude trvat ještě tři týdny

22.01.2021 16:27 Pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny. Nových…

FN Motol podává trestní oznámení kvůli dezinformacím o očkování

22.01.2021 15:57 Fakultní nemocnice v Motole podává trestní oznámení na možné šíření poplašné zprávy. Reaguje na to,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama