V Indii už přes 10 milionů nakažených, Německo hlásí 30 000 dalších případů

Rizikový index protiepidemického systému PES v Česku se dále drží na nejvyšším, pátém stupni. Dnes je stejně jako v pátek na 76 bodech ze sta, což je spodní hranice pátého stupně pohotovosti. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Špatná je situace ale i v dalších zemích.

Ilustrační foto

20:30 - V Izraeli dnes začala kampaň očkování proti koronaviru. Jako první dostal vakcínu před televizními kamerami premiér Benjamin Netanjahu, aby očkovací kampaň podpořil, informovala agentura AFP.

19:02 - Opatření ohlášená ministerským předsedou kvůli nakažlivější verzi koronaviru postihnou podle Reuters miliony lidí v Londýně a jihovýchodě Anglii, kteří budou muset setrvat ve svých domovech, které budou moci opustit jen ze zásadních důvodů, například kvůli práci. Představují drastickou změnu vládních plánů zmírnit restrikce o vánočních svátcích. "S velmi těžkým srdcem musím říci, že nemůže pokračovat s Vánoci podle plánu. Upřímně ale věřím, že pro to neexistuje žádná alternativa," řekl Johnson.

18:49 - Řada švýcarských kantonů přece jen na Vánoce uzavře lyžařská střediska vzhledem k vysokému počtu případů nákazy koronavirem. Informovala o tom dnes agentura DPA.

18:11 - Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení nejvyššího stupně karanténních omezení v Londýně a na jihovýchodu a východu Anglie od nedělního rána. Obyvatelé uvedených oblastí budou muset - až na omezené výjimky - setrvat ve svých domovech, uvedla stanice BBC na svém webu. Nové restrikce proti šíření nákazy koronavirem mají platit nejméně dva týdny, přezkoumány mají být 30. prosince, dodala.

17:34 - Lyžařské areály v Česku postupně zahajují sezonu poznamenanou pandemií nemoci covid-19. Třeba ve skiareálu Špindlerův Mlýn v Krkonoších dnes byla návštěvnost oproti loňsku sotva třetinová. Některé areály si však návštěvnost pochvalují. 

16:49 - Česko směřuje podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ke zpřísnění protikoronavirových opatření. Je podle něho jen otázka, od kdy se země do pátého stupně pohotovosti systému PES přesune. Vláda by o tom měla jednat už v pondělí, řekl dnes Hamáček serveru SeznamZprávy. Skóre PES odpovídá pátému, nejpřísnějšímu stupni rizika druhým dnem.

16:31 - Zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona aut se dnes odpoledne vytvořila na německé dálnici A3 směrem do Rakouska. Důvodem jsou zdravotní kontroly na rakouské hranici, jejichž cílem je zabránit šíření koronaviru, uvedla agentura DPA. Podle bavorské policie má řada vozidel "východoevropské" poznávací značky. Rakouská policie a vojsko podle agentury APA namátkově kontroluje také hraniční přechody z Česka, Slovenska a dalších sousedních zemí.

15:06 - Při požáru na jednotce intenzivní péče v soukromé nemocnici v tureckém městě Gaziantepu zemřelo devět lidí. Na oddělení leželi nemocní s covidem-19. Požár vypuknul poté, co explodovalo zařízení s kyslíkem. Informují o tom dnes agentury.

14:35 - U předvánočních aktivit nechce podle průzkumu společností myTimi a STEM/MARK riskovat nákazu koronavirem 71 procent Čechů. Dárky proto pořídí na internetu, vyrobí a někteří si je nechávají nakoupit. Méně rodinných sešlostí plánuje 34 procent lidí. Průzkum má ČTK k dispozici.

13:57 - Jižní Korea nařídila významným nemocnicím, aby zajistily lůžka pro kriticky nemocné pacienty s covidem-19. Informuje o tom dnes Reuters s odvoláním na agenturu Jonhap. Asijská země, která má dosud poměrně nízkou úmrtnost v souvislosti s koronavirem, ve třetí vlně pandemie řeší nedostatek lůžek pro pacienty v těžkém stavu.

13:14 - Jestli bude rizikové skóre PES setrvale vysoké, expertní skupina ministerstva bude podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) řešit, zda úřad přechod do nejpřísnějšího stupně vládě navrhne. Podle Blatného je cílem zejména ochránit kapacity zdravotnického systému.

12:21 - Úřady zavedly pro čtvrt milionu obyvatel Sydney od soboty do Vánoc striktní karanténu ve snaze zastavit rozšíření koronaviru do zbytku největšího australského města. Opatření se týká severu Sydney. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Úřady tak rozhodly poté, co se v posledních dnech objevilo 39 nově potvrzených případů koronaviru. V zemi na jižní polokouli nyní začíná léto.

11:50 - S covidem-19 nyní v USA denně umírá asi 2500 lidí, v pátek bilance obětí narostla přibližně o 2800 na celkových více než 313.000. Počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem už se blížil 115.000, přičemž šíření nákazy zřejmě stále nepolevuje. JHU ráno hlásila 249.709 nově odhalených infekcí, což je součet asi o 2300 vyšší oproti předchozímu rekordu ze středy.

11:07 - Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze dále zrychluje. V pátek přibylo 835 nakažených, což je zhruba o 300 více než předchozí pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES má ale Praha stále nejnižší ze všech regionů v Česku.

10:43 - V Indii překročil počet infekcí koronavirem hranici deseti milionů. Stalo se tak mnohem později, než se ještě před měsícem očekávalo, jelikož tempo šíření nákazy zpomaluje, uvedla dnes agentura Reuters. Koronavirus se podle ní šíří pomaleji navzdory faktu, že řada obyvatel země přestává nosit roušky a dodržovat sociální odstupy.

10:21 - Koronavirus upoutal pozornost k čichu, často opomíjenému smyslu. Ztráta čichu či narušení jeho funkcí nejsou ničím vzácným. Před nástupem pandemie covidu-19, kdy je ztráta čichu a chuti jedním z prvních příznaků choroby, se odhadovalo, že jeden člověk z 20 zažije někdy v životě ztrátu čichu. Důvody? Chronická sinusitida (zánět vedlejších dutin nosních), virové onemocnění, poranění lebky, které může poškodit vlákna čichových nervů, polypy či nádory. Někdy je ztráta čichu prvním signálem chorob nervového systému, jako je Parkinsonova choroba nebo alzheimer. Čich je jedním z našich pěti smyslů, ale často je považován za podřadný, píše italský deník Corriere della Sera.

09:53 - V Česku je nedostatek odborníků, kteří mohou poskytovat lidem psychoterapii. Dlouhodobý problém se podle odborníků vystupňoval letos s koronavirovou epidemií, během které se více lidí potýká s psychickými obtížemi. Problému si je vědomo i ministerstvo zdravotnictví. Jak tento stav změnit má řešit pracovní skupina, která na ministerstvu vznikla, sdělila ČTK mluvčí resortu Barbora Peterová.

09:07 - Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 i podíl pozitivních testů v Česku byly v pátek nejvyšší přibližně od poloviny listopadu. Přibylo 8800 nakažených, což bylo o zhruba o 2600 více než předchozí pátek a nejvíce za den od 11. listopadu. Podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů v pátek dosáhl 27,7 procenta, což je nejvíce od 14. listopadu. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:51 - Téměř všechny regiony v Česku mají aktuálně index rizika PES na úrovni pátého stupně. V Plzeňském a Karlovarském kraji vystoupal rizikový index až na 86 bodů. Pouze ve čtyřech regionech je index zatím ještě na čtvrtém stupni. Nejníže je nadále v Praze, kde činí 64 bodů.

08:15 - Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od americké biotechnologické společnosti Moderna. Spojené státy se tak staly první zemí, která tuto vakcínu povolila, napsala agentura AP.

08:00 - Německo opět ohlásilo více než 30.000 nových případů nákazy koronavirem. Podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) se celkový počet zaznamenaných případů za uplynulý den zvýšil o 31.300 na zhruba 1,471 milionu. Počet úmrtí s covidem-19 v Německu stoupl o 702 na 25.640, napsaly agentury DPA a Reuters.

07:59 - Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od americké biotechnologické společnosti Moderna. Spojené státy se tak staly první zemí, která tuto vakcínu povolila, napsala agentura AP.

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

25.10.2021 11:33 Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer…

Ode dneška platí nová opatření. Respirátory nařizují prakticky všude

25.10.2021 09:42 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve…

V neděli přibylo v Česku více než 1800 nově nakažených

25.10.2021 09:08 V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve…

Vakcínou Pfizer ode dneška začnou očkovat i praktici

25.10.2021 08:17 Vakcínu Pfizer/BioNTech proti koronaviru začne ode dneška distributor Avenier rozvážet do ordinací…

Za sobotu přibylo přes 2700 nakažených, výrazně přibývá hospitalizovaných

24.10.2021 12:04 Aktualizováno V sobotu přibylo v Česku 2751 případů nemoci covid-19, nejvíc za víkendový den od 27. března.…

Reprodukční číslo překonalo rekord, covid se Českem šíří nejrychleji za rok

23.10.2021 13:19 Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od…

Související:

Právě se děje

reklama