Nemocnice omezují provoz a zavírají oddělení, experti začnou šetřit původ koronaviru

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes mírně klesl na 84 bodů ze sta. Předchozí dva dny byl na 87 bodech. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO), která se chce zabývat původem koronaviru, po odkladech přicestuje do Číny ve čtvrtek.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

21:59 - Španělsko zaznamenalo nejvyšší víkendový přírůstek od začátku epidemie. Podle tamního ministerstva zdravotnictví se od pátku do neděle nakazilo koronavirem přes 61.000 lidí, napsala dnes agentura Reuters. Rekordní počet mrtvých v souvislosti s koronavirem za posledních 24 hodin dnes zaznamenalo Portugalsko, kde vláda zvažuje celostátní uzávěru.

21:47 - V Albánii dnes začalo očkování proti covidu-19. První dávky vakcín daroval balkánské zemi jeden ze států Evropské unie. Mezi prvními se nechal veřejně naočkovat premiér Edi Rama, který zároveň zkritizoval EU, že nezahrnula nečlenské země na Balkáně do svého vakcinačního programu.

21:15 - Hygienici v jižních Čechách zaznamenali za posledních 24 hodin k dnešnímu večeru 126 nových případů koronaviru. Laboratoře otestovaly 217 vzorků. Nově se vyléčilo 184 lidí, osm lidí zemřelo. Aktuálně pozitivních je 7710 lidí. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:23 - Ve všech zemích světa by očkování proti covidu-19 mělo u zdravotnického personálu a nejohroženějších lidí začít v příštích 100 dnech. Vyzval k tomu dnes podle agentury DPA šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Navzdory vakcinaci letos kolektivní imunity dosaženo nebude, upozornila podle agentury AFP vědecká pracovnice WHO Sumja Svaminathanová.

19:31 - Krajská nemocnice Liberec přišla kvůli koronavirové pandemii od loňského podzimu zhruba o 40 procent výkonů. Jsou v tom odložené plánované operace i výpadek ambulantní péče. ČTK to dnes řekl mluvčí největšího zdravotnického zařízení v Libereckém kraji Václav Řičář. V jablonecké nemocnici mají dokonce padesátiprocentní pokles.

18:56 - Středočeské nemocnice odložily už stovky operací, jde například o operace kyčlí, kolen či mandlí. Od 22. prosince ministerstvo zdravotnictví nařídilo omezit péči, která není nezbytná. Důvodem je uvolnění lůžek pro pacienty s covidem. Pacienti, kterým jsou operace odkládány, situaci většinou chápou. Případná rizika se nemocnice snaží minimalizovat, nelze je ale vyloučit, zjistila ČTK v anketě.

18:18 - Kapacity nemocnic v Plzeňském kraji jsou pro pacienty s koronavirem na hraniční hodnotě. Volných akutních i standardních lůžek ubývá, vytížení lůžek a personálu je horší než při vrcholu podzimní vlny koronavirové pandemie, řekl dnes ČTK krajský koordinátor lůžkové péče Jan Beneš.

17:39 - V sociálním zařízení pro seniory Dům U Agáty v Praze Řeporyjích dnes provedl mobilní očkovací tým první očkování. Mobilní tým zajišťuje hlavní město ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha. Zatím o služby zdravotnického týmu požádalo šest sociálních zařízení, sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Očkování v řeporyjském soukromém domově pro seniory podstoupilo 53 lidí, řekla novinářům jeho ředitelka Ilona Kněžínková.

16:57 - V zájmu ochrany před koronavirovou nákazou výrazná většina lidí v Německu častěji větrá než dříve a méně se setkává s příbuznými i přáteli. Vyplývá to z průzkumu, který dnes podle agentury DPA zveřejnil německý institut pro výzkum rizik (BfR).

16:25 - V Británii bylo podáno již 2,4 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Podle televize Sky News to dnes oznámil premiér Boris Johnson. Doplnil přitom, že britské zdravotnictví masivně zrychlí tempo očkování, aby naplnilo vládní cíl do 15. února naočkovat první dávkou alespoň 15 milionů lidí z nejohroženějších skupin. Aktuální epidemickou situaci premiér označil za velmi vážnou.

16:03 - Lékařka Viktorija Mahnyčová objíždí pacienty v Karpatech na západě Ukrajiny na povozu taženém koni. Dvaačtyřicetimilionová země dosud zaznamenala více než 1,1 milionu potvrzených koronavirových infekcí a skoro 20.000 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Třicetiletá Mahnyčová se nyní obává, že dlouhé svátky, během nichž Ukrajinci chodili do restaurací a dalších zábavních podniků, navštěvovali večírky a bohoslužby v zaplněných kostelech, budou znamenat prudký nárůst nových koronavirových infekcí. A to ještě více ztíží její práci, napsala agentura AP.

15:21 - Ve chvíli, kdy byla nedělní demonstrace proti vládním koronavirovým opatřením na Staroměstském náměstí v Praze nenásilná, bylo by rizikovější se ji snažit rozpustit než nechat dokončit. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Loni v říjnu policie proti podobné demonstraci zakročila, protože se akce zvrhla v násilí a účastníci zaútočili na policisty, zdůvodnil jiný postup z tohoto víkendu.

14:55 - Od poloviny prosince hasiči pomáhají v obou brněnských fakultních nemocnicích, také na odběrových místech. "Jde jak o výjezdové hasiče, tak o denní příslušníky z různých oddělení krajského ředitelství a územních odborů," uvedl mluvčí. V nemocnicích a odběrových místech jde o 42 hasičů, do stálých činností v souvislosti s covidem je jich ale zapojeno kolem 60.

14:38 - V Jihomoravském kraji dlouhodobě pomáhá se zvládáním pandemie koronaviru kolem 60 hasičů, pracují například v nemocnicích či na odběrových místech. Na webu jihomoravských hasičů to dnes uvedl mluvčí Jaroslav Mikoška.

13:54 - Chebská nemocnice, která je přetížená kvůli koronavirové epidemii, musela dnes s okamžitou platností dočasně přerušit provoz porodnického oddělení a oddělení šestinedělí. Porody i akutní výkony bude směřovat do nemocnice v Karlových Varech. V regionu je porodnice také v sokolovské nemocnici. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

13:37 - Nemocnice Pardubického kraje se nyní kvůli koronavirové epidemii soustředí pouze na urgentní výkony. Starají se o pacienty s akutními úrazy a zlomeninami, v chirurgických oborech také o případy náhlých břišních příhod, které nesnesou odklad, řekl dnes ČTK generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. V interních oborech nemocnice podle něj musejí bez okamžitě řešit hlavně krvácení do zažívacího traktu, infarkty myokardu a cévní mozkové příhody.

13:25 - Pražský magistrát sníží částku určenou na víceleté granty v kultuře o zhruba 25,29 milionu korun na 227,59 milionu. Důvodem jsou nižší příjmy způsobené pandemií nemoci covid-19. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Pro letošní rok je schválena a smluvně vázána podpora celkem 86 víceletých grantů ve výši 252,9 milionu korun. Maximální délka podpory jsou čtyři roky. Snížení částky musí ještě projednat pražští zastupitelé.

13:01 - V Izraeli se v úterý začne s očkováním občanů starších 55 let. Prozatím bylo v devítimilionové zemi proti nemoci covid-19 naočkováno 1,87 milionu osob a tento týden se čeká další zásilka vakcín od firmy Moderna. V Izraeli se očkuje prozatím hlavně přípravkem vyvinutým firmami Pfizer a BioNTech, a to nejrychleji na světě. V neděli dostalo dávku skoro 50.000 lidí.

12:29 - Jedna lahvička očkovací látky proti covidu-19 od firmy Moderna, které má do Česka dorazit v úterý první dodávka, obsahuje deset dávek vakcíny. Skladuje se v mrazu od minus 15 do minus 25 stupňů Celsia. Dočasně má stejně jako látka od firem Pfizer a BioNTech pro EU nesprávné americké označení, dostala ale výjimku.

11:58 - Více než 80 inspektorů Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) vypomáhá hygienickým stanicím s trasováním lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými nemocí covid-19. Nejvíce jich posílilo řady krajských hygienických stanic v Ostravě (11 lidí) a v Praze (deset). ČTK to dnes sdělil mluvčí SÚIP Richard Kolibač.

11:04 - Británie zvyšuje tempo očkování proti covidu-19. V Anglii se dnes otevřelo sedm nových očkovacích center, informovala agentura Reuters. Podle náměstka ministra zdravotnictví Nadhima Zahawiho je cílem podat do poloviny února vakcínu 15 milionům lidí z nejvíce ohrožených skupin.

10:38 - V nemocnicích v Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 28 lidí s nemocí covid-19. Celkem jich tam leží 818, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za poslední den přibylo 307 pozitivně testovaných, což je nejméně za týden. V neděli se ale provádí méně testů. Jsou i dvě nová úmrtí. Protiepidemický systém (PES) ukazuje i nadále pro Českou republiku pátý, tedy nejvyšší stupeň pohotovosti.

10:18 - Mimořádné koronavirové odměny zdravotníků nemají být posuzovány jako mimořádný příjem podle insolvenčního zákona a zahrnuty do splátky oddlužení. Je to závěr Vrchního soudu v Praze, který vyhověl odvolání zdravotní sestry. Píše o tom dnes server Česká justice. Podle soudu by bylo amorální vzít zdravotníkům v oddlužení tyto mimořádné odměny.

9:52 - V Praze v neděli přibylo 467 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst od 1. ledna. Proti minulé neděli je to pokles zhruba o 380 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Hygienici aktuálně v hlavním městě evidují 17.539 lidí s nákazou.

9:32 - Přetížená chebská nemocnice přemisťuje 14 pacientů s covidem-19 do nemocnic v Mariánských Lázních, Rakovníku či v Praze. Přesun pacientů většinou s lehkým průběhem nemoci organizovala v neděli krajská koordinátorka Dagmar Uhlíková, řekl dnes ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. Nemocnicím v kraji docházejí volná lůžka pro pacienty s covidem, důvodem je nedostatek kvalifikovaného personálu a přetíženost současného.

9:15 - Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v ČR v neděli klesl oproti předchozímu týdnu o třetinu na 4283 nakažených. Předešlou neděli bylo případů zhruba 6300. Oproti předchozí neděli se také snížil podíl pozitivních případů na počtu provedených testů ze zhruba 41 procent na 35,2 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V sobotu byl naopak nárůst počtu nakažených, když dosáhl 8405 případů, o dvě třetiny vyšší než za stejný den před týdnem.

8:39 - Současná protikoronavirová opatření, která odpovídají pátému stupni PES, mají podle rozhodnutí vlády platit nejméně do 22. ledna. Vláda projednává úpravu tabulky opatření PES, kdy by některé kulturní a sportovní akce nebo třeba ubytování byly umožněny s negativním testem na covid-19. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že upravená tabulka opatření by mohla být ideálně platná právě od 22. ledna.

8:21 - Rizikové skóre PES se na úroveň nejvyššího stupně pohotovosti dostalo 18. prosince 2020. Vláda pak rozhodla o zpřísnění opatření ze čtvrtého na pátý stupeň od 27. prosince. Před koncem roku se index krátce - jen na tři dny - dostal zpět na úroveň čtvrtého stupně. Od 30. prosince je ale opět vytrvale nad hranicí nejvyššího stupně PES, která činí 76 bodů.

7:43 - Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes mírně klesl na 84 bodů ze sta. Předchozí dva dny byl na 87 bodech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Důvodem snížení indexu je pokles tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,18. PES zůstává na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti.

7:39 - V Německu přibylo za poslední den 12.497 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a 343 úmrtí s covidem-19, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve evidoval RKI 16.946 nových případů nákazy koronavirem a 465 úmrtí. Agentura DPA připomíná, že víkendové údaje bývají nižší, protože se méně testuje. Za pátek bylo v Německu oznámeno 24.694 nakažených a 1083 mrtvých.

7:30 - Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO), která se chce zabývat původem koronaviru, po odkladech přicestuje do Číny ve čtvrtek. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo zdravotnictví. Peking v minulých dnech otálel s vydáním povolení pro vstup vědců, kteří se do Číny chystali už na začátku ledna. Má jít o odborníky z deseti zemí: Dánska, Británie, Nizozemska, Austrálie, Ruska, Vietnamu, Německa, USA, Kataru a Japonska.

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

17.10.2021 09:23 Aktualizováno Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru,…

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Související:

Právě se děje

reklama