Index PES stoupl, přibylo přes 8 tisíc nakažených. Do ČR míří další vakcína

Do Česka dnes dorazí první dodávka vakcíny proti koronaviru od firmy AstraZeneca. V první dodávce by mělo být asi 20.000 očkovacích dávek. Protiepidemické skóre PES k dnešku stouplo o dva body na 73, odpovídá tak čtvrtému stupni pohotovosti. Země se nadále řídí opatřeními pro nejpřísnější, pátý stupeň.

Ilustrační foto
doporučujeme

21:12 - Na sociálních sítích v Číně lidé vzdali hold lékaři Li Wen-liangovi, který mezi prvními varoval před koronavirem a následně infekci sám podlehl, píše zpravodajský web BBC. Menší pieta se podle agentury AP uskutečnila také u wuchanské nemocnice, kde lidé dnes nechávali květiny se vzkazy. V neděli od smrti 34letého oftalmologa uplyne přesně rok.

20:09 - Počet pacientů s koronavirem na jihu Čech se za posledních 24 hodin zvýšil o 70. Momentálně hygienici evidují 4959 případů. Za posledních 24 hodin se 350 nemocných uzdravilo. Novináře o tom informovala v tiskové zprávě ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

18:48 - Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) společně vyzvali vládu Andreje Babiše (ANO), aby v rámci opatření nezaváděla omezení pohybu mezi hlavním městem a Středočeským krajem. Upozornili na to, že dohromady oba kraje tvoří jednu funkční aglomeraci, propojenou dopravně, sociálně i ekonomicky. 

18:20 - Počet lidí, u nichž se v Nizozemsku od začátku pandemie prokázala nákaza koronavirem, dnes překonal milion. Vyplývá to z údajů zveřejněných Nizozemským národním institutem veřejného zdraví (RIVM). 

16:36 - Slovinská vláda se rozhodla zmírnit restrikce přijaté s cílem omezit rychlost šíření koronavirové infekce. Budou znovu otevřena lyžařská střediska a některé obchody. Zmírněna jsou také ode dneška omezení při vstupu do země, což se ale kvůli nepříznivé epidemické situaci v České republice netýká českých občanů.

16:11 - Nekritičtější je nyní navzdory převozu pacientů do jiných regionů situace v Karlovarském kraji. V tamních nemocnicích jsou volná jen dvě ze 78 intenzivních lůžek, žádné ale není pro pacienty s koronavirem. V Praze je nyní k dispozici sedm procent intenzivních lůžek - z celkem 77 lůžek je pro covidové pacienty volných 12. Jinde je situace příznivější.

15:08 - Izraelské mezinárodní Ben Gurionovo letiště zůstane pro naprostou většinu cestujících zavřené do 20. února. O prodloužení této uzávěry v pátek informovala izraelská vláda. Opatření má zabránit průniku nových mutací koronaviru do Izraele, kde tyto varianty viru již přispěly k prudkému nárůstu nakažených.

14:21 - Lidé, kteří prodělali nemoc covid-19, sedí každý před svým monitorem a pomalu vydechují v rytmu, který udává odbornice na zpěv Suzi Zumpeová. Tito Britové se rozhodli, že si po nemoci vylepší kapacitu plic s pomocí operních zpěváků, kteří je učí na dálku, píše AFP. Projekt s názvem ENO Breathe je má naučit lépe dýchat a překonat obavy.

13:30 - Počet mrtvých s koronavirem v Česku překonal 17.000. Hranice pěti stovek zemřelých přitom padla teprve půl roku po prvním mrtvém, 17. září. Počet obětí začal výrazně růst zejména od října a v listopadu byla několikrát překročena i hranice dvou stovek mrtvých za den. 

12:34 - Bez nouzového stavu nelze zachovat mnohá opatření proti šíření koronaviru, už loni to podle bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ukázal rozsudek pražského městského soudu. Při rozvolnění opatření bude podle něj velmi komplikované pandemii zvládnout a hrozí zhoršení situace. 

12:00 - Česká republika má za uplynulých čtrnáct dní asi 87.800 nových případů nákazy novým typem koronaviru. S 821 případy na 100.000 obyvatel je ČR ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě, má asi čtyřikrát více případů než sousední Rakousko (214) a Polsko (198).

11:33 - Na Trutnovsku přibylo za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba 1265 případů nákazy novým koronavirem. Před týdnem to bylo podle tohoto propočtu zhruba 1162 případů. Okres Trutnov je tak znovu regionem, kde se koronavirus v ČR šíří nejrychleji. Následují okresy Cheb a Sokolov v Karlovarském kraji.

11:01 - Správa státních hmotných rezerv začala s odvážením 500 lůžek z rušené polní nemocnice v pražských Letňanech. Dnes odjely tři první kamiony, poslední z 15 plánovaných vozů odveze lůžka v úterý. Novinářům to dnes před letňanským areálem řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

10:30 - Čínský regulátor zdravotnických produktů oficiálně schválil používání vakcíny CoronaVac proti koronaviru u široké veřejnosti. Oznámila to dnes čínská společnost Sinovac, která vakcínu vyvinula. Vakcínu CoronaVac již využívá čínský očkovací program, jenž se soustředí na rizikové skupiny lidí, napsala agentura Reuters.

09:40 - Pravidelné testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách by mohlo začít ještě v únoru. Antigenní testy v podnicích by proplácely zdravotní pojišťovny. Dohodli se na tom zaměstnavatelé se zástupci ministerstev. ČTK to řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. 

09:09 - V pátek přibylo v Česku 8559 potvrzených případů nákazy, zhruba o 500 víc než před týdnem. Počet zemřelých s koronavirem přesáhl hranici 17.000. V nemocnicích bylo před víkendem 5756 nakažených, asi o 180 méně než předchozí den a o 150 méně než minulý pátek. Ve vážném stavu bylo 1018 pacientů.

08:53 - Do centrálního dispečinku společnosti Avenier v Říčanech u Prahy dnes ráno dorazila první dodávka vakcíny od firmy AstraZeneca, kterou pro použití v EU schválila Evropská komise minulý týden. Podle informací ČTK se jedná o 19.200 dávek.

08:38 - Reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru oproti pátku mírně stouplo na 1,04. Výši protiepidemického skóre PES to ale neovlivnilo. 

08:20 - Protiepidemické skóre PES k dnešku stouplo o dva body na 73. Od poloviny ledna tak nepřetržitě odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti, země se ale řídí opatřeními pro nejpřísnější, pátý stupeň. Index se zhoršil kvůli mezitýdennímu nárůstu hospitalizací pacientů, u nichž se infekce prokázala až v nemocnici. 

08:06 - V Německu v pátek přibylo 10.485 případů nákazy koronavirem. Zemřelo dalších 689 lidí. Informoval o tom dnes Institut Roberta Koch (RKI). Od počátku epidemie se nákaza virem SARS-CoV-2 v Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, prokázala u více než 2,27 milionu lidí.

07:55 - Do Česka dnes ráno dorazí první dodávka vakcíny proti koronaviru od firmy AstraZeneca, kterou pro použití v EU minulý týden schválila Evropská komise. V první dodávce by mělo být asi 20.000 očkovacích dávek. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory…

02.03.2021 19:57 Aktualizováno O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako…

Česko může pacienty posílat do Švýcarska či Německa, dostalo nabídku na…

02.03.2021 18:58 Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl dnes ministr…

Šéf vakcinologů: Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl

02.03.2021 18:45 Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl. Předpokládané výdaje nemohou stačit na klinické…

Praha je na hraně kapacit. Volná lůžka rychle docházejí

02.03.2021 18:26 V mnohých pražských fakultních nemocnicích je k dnešnímu dni obsazena většina standardních lůžek s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama