Koronavirus dál trápí Česko i svět, přibylo 5443 nakažených

Neděle měla být dle původního plánu posledním dnem velmi přísných opatření proti šíření koronaviru v Česku, restrikce nakonec zůstanou v platnosti i nadále. Za sobotu v zemi přibylo přes 5 tisíc případů infekce koronavirem. Epidemická situace se navíc zhoršuje i v okolních zemích, například v Německu nebo Polsku.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

21:49 - Evropská unie nepotřebuje ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V a je schopna do 14. července dosáhnout imunity na kontinentu s využitím dostupné evropské produkce. Uvedl to dnes podle agentury Reuters evropský komisař pro jednotný trh Thierry Breton.

20:40 - V Turecku dnes celková bilance nakažených koronavirem od začátku pandemie překonala tři miliony, počet úmrtí překročil hranici 30.000. Informovala o tom agentura Reuters. Země začátkem března začala uvolňovat restrikce v závislosti na situaci v jednotlivých regionech, množství případů nákazy a obětí od té doby postupně roste.

19:26 - Tisíce italských rodičů, dětí a učitelů se dnes po celé zemi zapojily do protestu proti vládou nařízenému uzavření škol, které považují za neopodstatněné. Demonstrace se konaly v 35 velkých městech včetně Říma či Milána.

18:52 - Česká republika od začátku očkování proti koronaviru obdržela 1,513.370 dávek vakcín, z nich dosud nebylo podáno 182.181 dávek. Ve svém pravidelném videu to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vakcíny jsou podle něj na očkovacích místech, Česko nemá žádné přebytečné rezervy. Očkovacích míst je 233.

18:20 - V Británii dostalo v sobotu očkování proti koronaviru přes 873.000 lidí, což je dosud nejvyšší počet vakcín aplikovaných za jediný den. Rekord země pokořila už třetí den v řadě a šéf národního zdravotnického systému NHS v Anglii Simon Stevens uvedl, že takové množství vakcín odpovídá rychlosti 27 očkovaných za vteřinu. 

17:57 - Stanovisko mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) sdělil i epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. "Okamžitě prodloužit dobu aplikace druhých dávek vakcín na 42 dní (6 týdnů) u vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna a 84-91 dní (12-13 týdnů) u AstraZeneca. Jedna dávka vakcíny prokazatelně snižuje riziko závažného průběhu, hospitalizace a úmrtí," uvedl.

16:44 - Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na nemocnice, aby využívaly lék bamlanivimab na covid-19 od firmy Eli Lilly. Zatím bylo vydáno 605 balení do 61 nemocnic, přitom jej může používat 103 zařízení, řekl Babiš v dnešním videu na twitteru. V České republice už je 3000 dávek léku. 

15:51 - Šéf australských aerolinek Qantas Alan Joyce předpokládá, že vlády budou u mezinárodních cestujících trvat na očkování proti koronaviru. Joyce to uvedl v rozhovoru s BBC. Cestující podle něj budou tento přístup akceptovat.

15:25 - V Izraeli, který má 9,3 milionu obyvatel, obě dávky vakcíny proti koronaviru dostalo 4,5 milionu lidí. První dávku má za sebou skoro 5,2 milionu lidí. Za sobotu podle ministerstva zdravotnictví v zemi přibylo 285 nově nakažených. Pozitivních bylo 1,7 procenta testů, nejméně od konce listopadu.

14:44 - Ministerstvo zdravotnictví by nakonec mohlo přistoupit na úpravu intervalu mezi první a druhou dávkou vakcíny proti koronaviru u lidí, kteří se na očkování teprve budou objednávat. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl hlavní epidemiolog IKEM a vedoucí odborné skupiny při ministerstvu Petr Smejkal. 

13:42 - Začít zkoumat použití neschválené ruské vakcíny Sputnik V k očkování proti koronaviru v České republice již nemá smysl, uvedl dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula. Látkou bylo podle něj potřeba očkovat lidi nyní v řádu měsíce, poté už bude dost jiných vakcín.

12:30 - Firmy by mohly mít povinnost testovat jednou za pět dní. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Aktuálně je interval sedmidenní. Vláda návrh, který předloží ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), projedná v pondělí. 

11:38 - Protikoronavirová opatření podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zafungovala. Mírnější pokles počtu nakažených byl dán i plošným antigenním testováním ve firmách, řekl dnes v pořadu Partie Terezie Tománková v televizi Prima. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) považuje za problém, že občané ztratili důvěru v opatření.

11:07 - U povinného testování považuje podle průzkumu Hospodářské komory (HK) 52 procent firem za problém dodatečné náklady. Komplikace v provozu a organizaci práce v souvislosti s testováním vadí 30 procentům podniků, 18 procent se potýká s nedostatkem testů pro samotestování. Vyplývá to z průzkumu HK, který má ČTK k dispozici.

09:39 - Laboratoře v sobotu zpracovaly více než 55.000 testů. Přibližně dvě třetiny z toho přidají na antigenními testování, které je méně citlivé než PCR testy. V mezitýdenním srovnání klesl počet testů přibližně o 9000. Podíl pozitivních případů odhalených preventivním testováním v sobotu činil 1,86 procenta, a byl tak nejvyšší za celý týden. Minulou sobotu ale činil 2,3 procenta. 

09:22 - Laboratoře v Praze odhalily v sobotu 638 případů koronaviru. Je to o 300 méně než před týdnem. Zároveň to je nejnižší sobotní nárůst od prvního únorového týdne. Přírůstky nakažených v hlavním městě v mezitýdenním srovnání zpomalují už deset dní v řadě. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:48 - Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. V sobotu odhalily laboratoře v zemi 5443 nakažených, což bylo zhruba o 1500 méně než před týdnem. Opět také kleslo reprodukční číslo, které je nyní na nejnižší hodnotě za dva měsíce. Nemocnice jsou ale stále přeplněné. Počet lidí, kteří s nákazou covidem-19 zemřeli, vzrostl na 24.667. 

08:15 - V Německu za uplynulý den přibylo 13.733 nakažených koronavirem, tedy zhruba o 3000 více než před týdnem. S odvoláním na německý Institut Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA.

07:50 - Úřady v americkém přímořském městě Miami Beach kvůli davům oslavujících studentů na jarních prázdninách vyhlásily stav nouze a zavedly zákaz nočního vycházení. Nařízení okamžitě vstoupilo v platnost, píše stanice CNN. Lidé v předchozích dnech poničili restaurace, rvali se v ulicích a tisíce se jich shromažďovaly bez roušek či dodržování rozestupů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 08:15 pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama