Česko v neděli zfialoví, Německo eviduje rekordní počet obětí koronaviru

Epidemický index PES, podle kterého se řídí opatření proti šíření koronaviru, stoupl k dnešku ze 76 na 81 bodů. O zrychlujícím tempu šíření nemoci vypovídá i údaj o počtu nově prokázaných případů. Vláda dnes na mimořádném jednání prodloužila nouzový stav o 30 dnů do 22. ledna, sdělil ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Epidemická situace se zhoršuje nejen v Česku.

Koronavirus SARS-CoV-2

22:04 - Po vánočních svátcích se od neděle 27. prosince opatření zpřísní a obchody budou muset být až na výjimky zavřené. Otevřené budou moci být například prodejny potravin, drogerie, léků, galanterie, pohonných hmot či potřeb pro chovatele. V supermarketech bude možné prodávat jen výrobky povolené pro prodej v malých obchodech, tedy ne třeba hračky, boty či oblečení.

21:34 - Obchody s provozovnami nad 200 metrů čtverečních mohou mít letos o vánočních svátcích otevřeno. Zákon o prodejní době z roku 2016 to sice zakazuje, ve stavu nouze ale počítá s výjimkou. Upozornila na to dnes Česká obchodní inspekce. Zdůraznila zároveň, že nadále platí veškerá opatření vlády a ministerstva zdravotnictví. Nouzový stav platí v Česku od 5. října a po několika prodlouženích potrvá do 22. ledna. Od neděle 27. prosince se v Česku zpřísní protikoronavirová opatření, obchody budou moci prodávat jen základní potřeby.

20:18 - Mexiko začne ve čtvrtek s očkováním proti koronaviru a stane se tak první latinskoamerickou zemí, jež začne používat plně schválenou vakcínu. První dávky vakcíny vyvinuté firmami Pfizer a BioNTech dnes dorazily do země z belgické továrny společnosti Pfizer, píše agentura Reuters. Mexické úřady počítají s tím, že země dostane do konce ledna 1,4 milionu dávek. Další vakcíny dnes schválily Argentina a Kanada.

19:43 - Česká republika se při přípravě strategie očkování proti koronaviru ve značné míře inspirovala textem, který o měsíc dříve připravilo Německo. Uvedl to dnes zpravodajský server Seznam Zprávy, podle kterého ale v české verzi některé klíčové pasáže a analýzy chybějí. Zásadní rozdíl je podle serveru v počtu vakcín, Česko má v přepočtu na obyvatele objednáno od výrobců zhruba desetkrát méně vakcín než Německo. V české strategii nejsou na rozdíl od německé také informace týkající se bezpečnosti vakcín.

18:32 - Výjimka ze zákazu bude platit také pro prodej benzinu, lékárny, výdejny zdravotnických prostředků, zverimexy, prodejny brýlí a čoček, novin a tabáku. V provozu budou moci být i prádelny a čistírny, servisy a myčky aut, železářství, odtahy, zásilkovny, květinářství, galanterie, zámečnictví. Fungovat budou moci i instalatérství a prodejny bílé elektroniky. Otevřeny budou i pohřební služby, kamenictví a prodejny pietního zboží. Platit má i výjimka pro prodej zbraní a střeliva.

17:24 - V supermarketech bude v pátém stupni epidemického systému PES možné prodávat jen výrobky povolené pro prodej v malých obchodech. Výjimky ze zákazu prodeje, který má platit od 27. prosince, budou obdobné jako při jarní vlně epidemie koronaviru, uvedl dnes na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vedle potravin tak budou supermarkety i malé obchody moci prodávat například drogerii, galanterii či potřeby pro chovatele.

16:55 - V Británii se objevily dva případy další mutace koronaviru, oba pacienti nedávno cestovali do Jihoafrické republiky (JAR). Británie zavádí omezení cest do JAR a všichni, kdo byli v posledních 14 dnech v JAR nebo přišli do kontaktu s někým, kdo tam byl, musí okamžitě do karantény.

16:50 - Pátý stupeň PES znamená oproti čtvrté úrovni omezení shromažďování ze šesti osob na dvě a prodloužení zákazu nočního vycházení o dvě hodiny na dobu od 21:00 do 04:59. Ve stejnou dobu musí být také zavřená výdejní okénka restaurací. Úředníci by měli v pátém stupni pracovat hlavně z domova a vyřizovat jen nezbytnou agendu.

16:40 - Zdravotní stav francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se nakazil koronavirem, se začíná lepšit. Podle agentury AFP to dnes oznámil Elysejský palác. Premiér Jean Castex, která se od minulého týdne izoloval, měl dnes test na virus negativní.

16:15 - Skupina pozůstalých po osobách, jež zemřely v souvislosti s covidem-19 v Itálii, žádá odškodnění od státu. Pozůstalí dnes oznámili podání žaloby na premiéra, ministra zdravotnictví a také na předsedu krajské rady regionu Lombardie, píše agentura AFP. Po vládě a regionu žádají celkové odškodné asi 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). Akci koordinuje výbor Noi Denunceremo (Budeme žalovat) z lombardského okresu Bergamo.

16:05 - Pořadatelé veletrhů, kongresů a dalších eventů mají podle České eventové asociace příslib od představitelů vlády, že se programem pomoci tomuto oboru bude zabývat v lednu. Asociace upozorňuje, že bude třeba zvýšit původně plánovanou alokaci i prodloužit období, na které se bude vztahovat. Přesto se bude jednat jen o velmi omezenou pomoc, činnost odvětví je pozastavena od března. ČTK to dnes řekl předseda České eventové asociace Vít Rozehnal.

16:02 - Vakcína Pfizer/BioNTech účinkuje tak, že organismus připraví, aby byl sám schopen bránit se proti covidu. Obsahuje molekulu označovanou jako mRNA s instrukcemi k vytvoření proteinu, který se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2 a který pomáhá viru vstupovat do buněk. Po aplikaci vakcíny část buněk začne dočasně vytvářet tento protein. Imunitní systém potom rozpozná tento protein jako cizorodý, vytvoří proti němu protilátky a aktivuje bílé krvinky pro obranu organismu. Jestliže se očkovaný později setká s virem SARS-CoV-2, jeho imunitní systém virus pozná a organismus bude připraven se proti němu bránit. V těle mRNA z vakcíny nezůstane, krátce po očkování se rozloží.

15:50 - Firmy Pfizer a BioNTech, jejichž vakcína proti krorovaviru SARS-CoV-2 jako první získala podmínečnou registraci pro používání v EU, bude i nadále předkládat úřadům výsledky hlavního klinického hodnocení, které potrvá ještě dva roky. Zatím není znám vliv vakcíny na komunitní šíření či to, jak dlouho potrvá navozená ochrana u jednotlivců. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Až další studie mají ukázat, do jaké míry vakcína brání vzniku závažného onemocnění COVID-19, do jaké míry chrání lidi s oslabenou imunitou, děti a těhotné ženy a zda brání vzniku asymptomatických případů.

15:30 - Očkování proti koronaviru v ČR začne v neděli. Distribuci vakcíny bude zajišťovat přímo firma Pfizer, která ji poveze ze své továrny v belgickém Puursu, kde se také očkovací látky vyrábějí. První dodávka bude mířit do čtyř pražských a dvou brněnských nemocnic. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové dodávka v sobotu nejprve přijede do Fakultní nemocnice Motol a odtud bude distribuována do dalších nemocnic. 

15:15 - Návštěvy v domovech seniorů budou i po nedělním přechodu do pátého, nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému PES možné. Návštěvníci budou muset dál mít negativní antigenní test na koronavirus, doporučené je také nosit respirátor. Na dnešní tiskové konferenci to řekli ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a hlavní hygienička Jarmila Rážová.

14:58 - Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) hledá dárce plazmy, kteří prodělali onemocnění covid-19. Odebraná plazma pak pomáhá aktuálně nemocným ve vážném stavu. Zájemci se mohou hlásit v Krevním centru FN Ostrava. Jedním z dárců byl v těchto dnech i biskup Ostravsko-opavské diecéze Martin David.

14:50 - Epidemie nemoci covid-19 v Česku nadále roste, reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, dosahuje hodnoty 1,25. Hrozí, že na konci roku bude v nemocnicích 7000 lidí s těžkým průběhem onemocnění, z toho 1100 na intenzivní péči. Novinářům to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

14:30 - Dnes vyhlášená opatření proti epidemii covidu-19 nejsou podle opozičních představitelů tak přehledná, jak by podle protiepidemického systému PES měla být. Politici oslovení ČTK hovoří o chaosu, nelogičnosti či systému brzda - plyn.

14:23 - Velké finanční ztráty i provozní komplikace způsobí provozovatelům lyžařských areálů v Olomouckém kraji nařízené uzavření, o kterém dnes s platností od neděle 27. prosince kvůli rostoucímu počtu nákaz novým koronavirem rozhodla vláda. Vlekaři proto chtějí kompenzace. I přes zatím nepříznivé počasí budou vleky v některých zimních středicích v Jeseníkách díky technickému sněhu o vánočních svátcích a ještě i v sobotu v provozu.

14:20 - Asociace nákupních center doufá v to, že uzavření, které podle dnešního rozhodnutí vlády nastane od neděle 27. prosince, bude jen na pár dní. Povánoční výprodeje totiž tvoří důležitou část příjmů mnoha obchodníků. ČTK to dnes sdělil předseda českého výboru asociace Jan Kubíček.

14:15 - Srbsko ve čtvrtek začne očkovat proti koronaviru, podle agentury AFP tak učiní jako první na Balkáně. Prezident Aleksandar Vučić by považoval za úspěch, kdyby se do konce ledna podařilo naočkovat milion lidí vakcínou firem Pfizer a BioNTech.

14:00 - Od neděle 27. prosince přestane spolu s přechodem země do pátého stupně protiepidemického systému PES platit výjimka pro pět výstav, kam dosud mohli návštěvníci. I tyto výstavy tak budou pro veřejnost zavřené, informovalo dnes ministerstvo kultury na twitteru. Ostatní galerie a muzea musela uzavřít už minulý týden podle současného čtvrtého stupně protikoronavirových opatření.

13:44 - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje program pro všechny zasažené provozy, kdy budou kompenzace počítány za uzavřené dny. Měl by fungovat na principu nedávno schváleného dotačního titulu COVID gastro. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Úřad bude na programu pracovat celý následující týden, Havlíček ho předloží na dalším jednání vlády.

13:32 - Globální automobilový průmysl se ve třetím čtvrtletí vrátil do blízkosti úrovní z doby před příchodem koronavirové krize. Odbyt 17 největších automobilek se oproti předchozímu kvartálu zvýšil o 46 procent a nacházel se pouze pět procent pod úrovní ze stejného období loňského roku. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie poradenské společnosti EY.

13:30 - Litva, Lotyšsko a Estonsko vypraví 28. prosince společný repatriační let pro své občany. Oznámil to dnes litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis s tím, že jde o "humanitární misi". Tři státy, které lety z Británie kvůli mutaci koronaviru pozastavily, hodlají 150 míst v letadle mezi své občany spravedlivé rozdělit. Přednostně budou místa rezervována pro lidi cestující kvůli urgentním zdravotním problémům či z naléhavých rodinných důvodů, například kvůli pohřbu. Cestující si budou muset zakoupit letenku a doložit negativní test na koronavirus, který nesmí být starší než 48 hodin, v opačném případě se musí po návratu deset dní izolovat, uvedl podle Reuters ministr.

13:15 - Očkování zaměstnanců ve zdravotnických a sociálních zařízeních ve Zlínském kraji proti covidu-19 začne na konci prosince a v lednu. K veřejnosti se vakcína dostane v průběhu února, možná až v březnu, sdělil dnes v tiskové zprávě hejtman Radim Holiš (ANO). Obyvatele kraje znovu vyzval k dodržování nastavených opatření a zodpovědnosti.

13:00 - Vláda podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) znovu vytvořila svými nařízeními obrovský zmatek. Místo, aby nechala otevřené malé prodejny, vytvořila nový systém, ve kterém se nikdo nevyzná. ČTK to dnes v reakci na nová vládní opatření v souvislosti se změnou stupně rizika protiepidemického systému (PES) na nejpřísnější pátý stupeň řekl prezident SOCR Tomáš Prouza.

12:50 - V Ústeckém kraji v úterý přibylo 764 potvrzených nákaz koronavirem, o 189 více než před týdnem. Index protiepidemického systému PES v regionu stoupl na 81 bodů, šestý den je na pátém, tedy nejvyšším stupni rizika. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice a ministerstva zdravotnictví. Zámek v Hliňanech nedaleko Ústí nad Labem, který zatím slouží pro bezdomovce s nařízenou karanténou, si podle hejtmana Jana Schillera (ANO) kraj nejspíš ponechá a zřídí v něm tzv. sociální lůžka. Původně chtělo vedení kraje zámek pronajmout nebo prodat.

12:45 - Přesun do pátého, nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému PES, a tedy znovuzavedení distanční výuky pro většinu žáků a studentů, se dal vzhledem ke statistikám očekávat. ČTK to řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Znovuzavedení distanční výuky bude problematické zvláště pro poslední ročníky, uvedla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

12:32 - Česko si v úterý vyjednalo navýšení dodávek vakcín proti covidu-19 o dalších 50.000. Celkem by do ČR mělo v lednu dorazit zhruba 320.000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která má zatím jako jediná registraci v EU. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

12:30 - Očkování zdravotníků v Ústeckém kraji začne 28. prosince, kdy dorazí do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem první zásilka s 975 kusy očkovacích vakcín. Do konce ledna by jich mělo přijít 9750. Očkování podstoupí nejprve zdravotníci v takzvané první linii, poté přijde řada na seniory v domovech důchodců. Novináře o tom informovala Olga Mučicová, hlavní farmaceutka společnosti Krajské zdravotní (KZ), která v kraji sdružuje pět nemocnice.

12:28 - Podnikatelé budou moci za říjen, listopad a prosinec získat od státu plnou náhradu komerčního nájmu. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Nyní mohli podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirem a vládními opatřeními žádat o příspěvek 50 procent na nájem. Zároveň by měl být program upraven tak, aby z něho už nebyly vyloučeny spřízněné osoby, uvedl Havlíček.

12:25 - V supermarketech bude v pátém stupni epidemického systému PES možné prodávat jen výrobky povolené pro prodej v malých obchodech. Výjimky ze zákazu prodeje, který má platit od 27. prosince, budou obdobné jako při jarní vlně epidemie koronaviru, uvedl dnes na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vedle potravin tak budou supermarkety i malé obchody moci prodávat například drogerii, galanterii či potřeby pro chovatele.

12:10 - Rakousko zahájí v neděli očkování proti koronaviru. Oznámil to dnes kancléř Sebastian Kurz. Země podle něj bude mít v následujících více než třech měsících k dispozici zhruba milion dávek vakcíny vyvinuté americkou farmaceutickou společností Pfizer ve spolupráci s německou BioNtech. Jako první dostanou vakcínu rizikoví pacienti, informovala agentura APA.

11:55 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku se zpřísní od neděle 27. prosince tak, aby odpovídala nejvyššímu pátému stupni protiepidemického systému PES. Na návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to dnes schválila vláda. Blatný po zasedání kabinetu novinářům řekl, že do 27. prosince budou platit aktuální pravidla. Kabinet umožnil prodej na Štědrý den dopoledne, počet výjimek chce ale minimalizovat. Blatný lidi mimo jiné vybídl, aby oslavili příchod Nového roku v rodinném kruhu.

11:50 - Středočeský kraj dostane 29. prosince prvních 975 vakcín proti koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví původně s dodávkou vakcín počítalo až v lednu, vedení kraje s tím ale nesouhlasilo a podařilo se termín posunout. Očkovací centra jsou připravena v Benešově a Kladně, do poloviny ledna budou přichystána i v ostatních oblastních nemocnicích, informoval dnes ČTK Jan Nováček z krajského úřadu.

11:30 - Zákaz letů z Británie do Norska zavedený kvůli nové mutaci koronaviru, jež se začala šířit na jihu Anglie, bude prodloužen minimálně o tři dny. S odvoláním na norské ministerstvo zdravotnictví o tom napsala agentura Reuters.

11:15 - Do škol budou od pondělí 4. ledna chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Zbytek se opět bude učit distančně. Na twitteru to po dnešním jednání vlády oznámil ministr školství Robert Plaga (ANO).

11:00 - Spojené státy v úterý opět zaznamenaly více než 3000 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) i deníku The New York Times (NYT) je to popáté, co denní bilance obětí tuto hranici překonala. Celkem se v USA nákaza koronavirem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 18,2 milionu lidí, covidu-19 jsou v zemi připisována úmrtí více než 322.000 lidí.

10:50 - V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 963 případů covidu-19, o 211 více než o den dřív. O 24 vzrostl počet úmrtí lidí s covidem-19 v průměrném věku přes 81 let, o čtyři víc je hospitalizovaných. V nemocnicích leží s koronavirem 556 pacientů. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Protiepidemický systém PES ukazuje pro kraj stále nejvyšší pátý stupeň pohotovosti.

10:45 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) obdrželo od Evropské komise potvrzení o pokračování programu COVID lázně. Připraví novou výzvu, ve které chce prodloužit uplatnění slev na pobyt v lázních nejméně do března, s možností dalšího pokračování až do června příštího roku. Na twitteru to dnes uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO).

10:35 - Asociace českých kameramanů (AČK) požádala ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o podporu kameramanů, ale i ostatních tvůrčích filmových profesí. Zástupci AČK oceňují, že stát v souvislosti s pandemií koronaviru myslí na distributory, provozovatele kin a producenty, ale na druhu stranu neřeší podporu například kameramanů a kameramanek. Mnoho připravovaných filmových projektů plánovaných na tento rok pandemie buď zcela zastavila, nebo odsunula na neurčito. ČTK o tom dnes informoval prezident AČK Marek Jícha.

10:25 - Železniční, letecká a lodní doprava mezi Británii a Francií je od dnešního rána obnovená. Do Francie tak z Británie opět mohou přijet mimo jiné francouzští občané i lidé z dalších zemí EU, Britové žijící trvale ve Francii a řidiči nákladní dopravy. Podmínkou je však nanejvýše tři dny starý negativní test na koronavirus. Informoval o tom web BBC.

10:20 - Většina českých kamionů, které uvízly ve Velké Británii po uzavření hranic, se zřejmě nestihne vrátit do Česka do Štědrého dne. Sdružení autodopravců Česmad Bohemia se pro řidiče snaží vyjednat výjimku z pravidel dob řízení a odpočinku a rovněž ze zákazů jízd, aby se jejich přesun maximálně urychlil. ČTK to dnes řekl mluvčí Česmadu Martin Felix.

10:15 - Od dnešního poledne bude možné vrátit se letecky z Británie do České republiky. Cestující musí před nástupem do letadla předložit negativní antigenní nebo PCR test na koronavirus provedený v Británii. Po příletu dál platí domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech. Na twitteru to oznámil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

10:02 - Italové mají dnes poslední den na nákupy jiného než základního zboží, od čtvrtka totiž bude v celé této šedesátimilionové zemi po dobu vánočních svátků omezeno vycházení i ve dne. Na dodržování opatření, která mají omezit šíření koronaviru, bude dohlížet na 70.000 policistů, informoval dnes deník Corriere della Sera.

9:55 - V Karlovarském kraji přibylo v úterý 293 nových případů koronaviru. Je to nejvíce od 10. listopadu, kdy přibylo 380 nakažených. V pondělí testy odhalily 234 nákaz koronavirem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES v Karlovarském kraji je druhým dnem na hodnotě 86, spadá tak do pátého, nejhoršího stupně pohotovosti.

9:50 - Index rizika šíření nákazy protiepidemického systému PES v Pardubickém kraji vzrostl na 81 bodů ze 100. Předtím zůstával tři dny na hodnotě 76. Odpovídá to pátému, nejhoršímu stupně pohotovosti. V něm byl Pardubický kraj také od 11. do 15. prosince.

9:33 - V Královéhradeckém kraji v úterý přibylo 652 lidí nakažených covidem-19, což byl nejvyšší denní přírůstek za posledních sedm týdnů. Vyšší nárůst byl o počtu 717 případů 5. listopadu. Rizikové skóre ministerstva zdravotnictví PES pro Královéhradecký kraj dnes činilo 81 bodů, stejně jako předchozích pět dnů. Hodnota 81 bodů odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni rizika.

9:30 - V Olomouckém kraji v úterý přibylo 397 potvrzených nákaz novým koronavirem, o 88 méně než předchozí týden. Krajský index rizika v protiepidemickém systému PES čtvrtý den po sobě zůstává na hodnotě 76. Na 100bodové stupnici to odpovídá nejvyššímu, tedy pátému stupni. 

9:12 - Santa Claus odložil své saně, soby nechal ve stáji a namísto toho dnes přijel do thajského města Ajuttchaja na slonech. Jeho speciální vánoční návštěva měla zvýšit povědomost o hrozbě koronaviru, a proto měli sloni na chobotech velké roušky, které - už v běžné velikosti - rozdávali z košíků jako dárky školákům, motocyklistům a řidičům projíždějících aut, napsala agentura Reuters.

9:05 - Ústavní činitelé ČR zatím nemají kvůli nejasné situaci kolem pandemie koronaviru příliš představu, na jaké pracovní zahraniční cesty se příští rok vydají.

9:01 - Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 1536 nakažených koronavirem, o 465 případů víc než před týdnem. Rizikové skóre PES zůstává pátým dnem na 76 bodech. Je tak na spodní hranici pátého, tedy nejvyššího stupně rizika, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 11.460 nakažených, od začátku pandemie se nakazilo 84.293 lidí. Vyléčit se podařilo 71.711 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1122 lidí. V úterý přibylo 30 vyléčených a sedm zemřelých.

9:00 - V Libereckém kraji za úterý přibylo 516 potvrzených případů covidu-19, před týdnem jich bylo 435. Je to nejvyšší denní přírůstek za posledních šest týdnů. Přes 500 případů bylo v kraji naposledy 12. listopadu, kdy bylo pozitivně testováno na koronavirus 622 lidí, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rizikový index ve stobodovém systému PES stoupl za Liberecký kraj ze 76 na 80 bodů a za celou zem ze 76 na 81 bodů. Odpovídá to pátému, tedy nejpřísnějšímu stupni systému PES.

8:55 - Vláda dnes na mimořádném jednání prodloužila nouzový stav o 30 dnů do 22. ledna, sdělil ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Menšinový kabinet dostal k rozhodnutí souhlas Sněmovny díky podpoře komunistů v úterý. Kdyby se tak nestalo, skončil by nouzový stav dnes. Váže se na něj většina vládních protikoronavirových opatření. Lze také nasadit například vojáky na pomoc mimo jiné ve zdravotnictví a v domovech pro seniory.

8:52 - Zůstat přes noc na letišti není nic nezvyklého, zvlášť pokud zmeškáte svůj let. Ale rozhodnout se strávit na letišti vánoční svátky ve stanu - to je něco docela jiného. A přesně pro tuto možnost se rozhodla řada obyvatel Singapuru, kteří si v době koronavirem omezeného cestování zakoupili pobyt ve stanech v obchodním a zábavním křídle místního letiště Changi.

8:50 - V Česku za úterý přibylo 10.821 nakažených, o přibližně 2900 víc než ve stejný den předchozího týdne. Naposledy přibylo v Česku více než 10.000 případů za den 6. listopadu, tedy před více než šesti týdny.

8:35 - V Praze v úterý přibylo 1186 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejvyšší denní nárůst od 29. října. Minulé úterý laboratoře odhalily o 326 méně nákaz koronavirem. Index PES v hlavním městě dnes ale klesl o pět bodů na 66, což nadále odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti.

8:30 - Index protiepidemického systému (PES), podle kterého se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, zůstal v Moravskoslezském kraji druhý den na hodnotě 85. Krajské skóre je o čtyři body vyšší než republikový průměr, který dnes o pět bodů stoupl. Nejhorší situace v regionu je podle indexu PES v okrese Ostrava-město, kde se skóre třetí den drží na 94 bodech. Ve dvou okresech kraje se index oproti úterý o pět bodů zhoršil: na Opavsku stoupl na 90 a na Frýdecko-Místecku na 89 bodů.

8:25 - Ve Zlínském kraji přibylo v úterý 706 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 55 více než minulé úterý. V neděli přibylo 431 případů. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je od pondělí v kraji na hodnotě 80, od 13. do 20. prosince bylo 81. Odpovídá to pátému, nejvyššímu stupni rizika.

8:15 - Jižní Korea za úterý zaznamenala druhý nejvyšší nárůst počtu nakažených od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin přibylo 1092 nových případů nákazy nemocí covid-19; celkový počet nakažených stoupl na 52.550 a 739 pacientů zemřelo. Jihokorejská média kritizují "příliš laxní" přístup vlády při snaze zajistit vakcínu. Vláda se podle nich příliš zaměřuje na získání domácí vakcíny, což potrvá déle, než zajištění zahraničních očkovacích látek.

7:30 - Epidemický index PES, podle kterého se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, stoupl k dnešku ze 76 na 81 bodů. Důvodem nárůstu je zvýšený podíl pozitivních testů na nový typ koronaviru za poslední týden. Na hodnotě 76 bodů byl index předchozích pět dní.

7:20 - Kvůli šíření koronaviru musí letos bruslaři na největším venkovním kluzišti v centru Vídně dodržovat patřičné rozestupy. Hlídat je přitom bude zvláštní zařízení, které spustí alarm, kdykoli se dva lidé z různých domácností přiblíží na méně než dva metry. Nosit jej budou bruslaři povinně na krku, informovala agentura APA.

7:18 - Počet oznámených úmrtí v souvislosti s covidem-19 v Německu dosáhl nového denního maxima. Za uplynulý den úřady nahlásily 962 zemřelých, informovala s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) agentura DPA. Testy nově potvrdily infekci u 24.740 lidí.

7:17 - Americký prezident Donald Trump dnes ostře kritizoval soubor opatření v objemu téměř 900 miliard dolarů (asi 19,4 bilionu Kč), jehož cílem je podpořit hospodářství Spojených států zasažené pandemií. Naznačil také, že pokud se legislativa nedočká úprav, nepodepíše ji, uvádí agentura AP. Soubor zákonů v pondělí večer schválily obě komory amerického Kongresu.

7:15 - Při pátém stupni PES by měly být proti čtvrtému znovu téměř úplně uzavřeny školy, s výjimkou mateřských škol a prvních a druhých tříd základních škol. Platil by také zákaz nočního vycházení už od 21:00 do 05:00. Stejně jako ve čtvrtém stupni by měly být zavřeny restaurace, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb. Vláda ale při zavedení čtvrtého stupně opatření vyhlásila řadu výjimek. Třeba obchody a provozovny služeb neuzavřela.

Koalice Spolu: Pojišťovny by kvůli očkování měly oslovit rizikové skupiny

26.10.2021 18:33 Pro zrychlení očkování proti covidu-19 by měly zdravotní pojišťovny rozeslat rizikovým skupinám…

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 14:55 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního…

26.10.2021 12:52 Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když…

Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

26.10.2021 12:46 Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent…

Hygiena a policie chystají na příští týden rozsáhlé kontroly dodržování…

26.10.2021 12:13 Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly dodržování opatření proti…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Související:

Právě se děje

reklama