Česko má téměř rekordní počet těžkých případů. Na Slovensko nově s povinnou karanténou

Za úterý přibylo v Česku 12.486 potvrzených případů nemoci covid-19. Byl to nejvyšší denní nárůst od 8. ledna. Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, které vláda uzavřela kvůli rychlejšímu šíření nákazy novým typem koronaviru. V uzavřených okresech pak nebude od pondělí možné otevřít obchody nebo vrátit od 1. března další skupiny žáků do škol.

Ilustrační foto
doporučujeme

21:53 - Vládní a opoziční politické strany budou ve čtvrtek ráno pokračovat v jednání o pandemickém zákonu, zejména pak o problematice odškodňování firem a živnostníků zasažených protikoronavirovými opatřeními. Kompenzace zůstávají v podstatě jediným, ale zásadním sporným bodem. Většinu jiných připomínek koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) vláda akceptovala, řekl novinářům po dnešní schůzce předseda občanských demokratů Petr Fiala. Naopak předseda SPD Tomio Okamura spokojen nebyl, návrhy hnutí podle něj vypořádány nebyly. Před schůzkou lídrů stran se zákonem bude zabývat též několik ministrů.

21:25 - Zdravotníci v Británii už lidem aplikovali zhruba 16,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. Vyplývá to z dnešních informací na webu, na kterém vláda zveřejňuje statistiky k pandemii. Srovnatelně lidnatá Francie podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví využila 3,3 milionu dávek.

20:48 - Rusko očekává, že pandemie covidu-19 oslabí jednotu západních zemí, což napomůže Moskvě získat výraznější roli v mezinárodních vztazích a zároveň to omezí vliv Západu ve světě. Uvedla to dnes estonská zpravodajská služba. Kreml věří, že šíření koronaviru přinutí Západ soustředit se na domácí politiku, ekonomické problémy a že se kvůli nákaze rovněž vynoří populistická a extremistická hnutí, píše rozvědka ve své výroční zprávě, na kterou upozornila agentura AP.

19:57 - Odborníci varují před otevřením obchodů a škol v současné epidemické situaci při šíření covidu-19. Nejdřív je podle viroložky Ruth Tachezy třeba snížit počet nových případů a hospitalizovaných. Podle epidemiologa Rastislava Maďara pokusy s rozvolňováním přes varování expertů stály na podzim lidské životy. 

18:44 - V pěti nemocnicích Pardubického kraje je nyní 357 pacientů s covidem-19. Intenzivní péči jich vyžaduje 57 z nich. Aktuální počty jsou srovnatelné s oběma předchozími vrcholy epidemie, uvedla na dotaz ČTK mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová. Ve srovnání s minulým týdnem přibylo kolem stovky hospitalizovaných.

18:02 - Většina lékařů z ambulancí nemá zkušenost s prací na jednotkách intenzivní péče. Mezi ambulantními specialisty jsou asi dvě pětiny ve věku nad 60 let a mnozí zatím nebyli očkováni proti covidu-19. Lékaři to uvedli v prohlášení, kterým reagovali na možnost svého zapojení v přetížených nemocnicích. Lékaři z ambulancí navrhují, že převezmou péči o ambulantní pacienty, kteří docházejí do nemocnic.

17:43 - Zřízení druhého stanoviště na testy na covid na dálničním přechodu Rozvadov v úterý večer odlehčilo nedaleké obci od nákladních vozů. Kamiony v pondělí a úterý blokovaly celý Rozvadov. Obec dále požádala krajské ředitelství policii, aby sem vyslala občas nějakou hlídku, řekl ČTK starosta Martin Ábel(BEZPP,"Rozvadov").

16:58 - V Izraeli oznámili výsledek první fáze klinické studie výzkumu léku proti covidu-19. Byla provedena na 35 lidech se středním nebo těžkým průběhem onemocnění. Stav pacientů se po pětidenní léčbě spočívající v inhalaci léku jednou denně výrazně zlepšil a v průměru za čtyři dny mohli být propuštěni z nemocnice. Na tiskové konferenci uspořádané v Jeruzalémě o tom dnes informoval Nadir Arber, který výzkum vede, a šéfka výzkumné laboratoře Širan Šapiraová z Ichilovovy nemocnice v Tel Avivu.

16:21 - Pátá linka na výrobu respirátorů z Tchaj-wanu, která je na rozdíl od předchozích darem vlády vládě, dorazila do Zlína. Na twitteru to uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martina Tauberová. Linky do Česka Tchaj-wan slíbil dodat po loňské návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). 

15:50 - Zdravotníci by neměli při rozhodování o péči pro pacienta zohledňovat taková kritéria, jako je věk či předpokládaná doba dožití. Je to v rozporu s platným právem. Pacienty není možné diskriminovat ani na základě jiných kritérií, která nesouvisí s předpokládaným klinickým výsledkem péče. Uvádí to stanovisko České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

15:13 - Brusel stále neeviduje žádost o schválení od výrobce ruské vakcíny Sputnik V. Ústav Nikolaje Gamaleji tvrdí, že ji k EMA podal, von der Leyenová to dnes na tiskové konferenci popřela. Členské země EU, které očkování daným preparátem povolí, budou podle ní muset nést zodpovědnost za důsledky.

14:52 - Záznam o očkování proti koronaviru si budou moci lidé ověřit na webu Očko provozovaného Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Do budoucna by měl sloužit i pro uložení výsledků testů a jako on-line očkovací průkaz pro ostatní vakcíny. Přístupný bude také prostřednictvím Portálu občana, který umožňuje elektronickou komunikaci se státními úřady. 

14:30 - Evropská komise schválila kontrakt s farmaceutickou společností Moderna o nákupu dalších 300 milionů dávek její vakcíny proti koronaviru. Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Smlouva umožňuje nákup 150 milionů dávek v letošním roce a otevírá možnost dokoupit dalších 150 milionů v roce 2022.

14:14 - Někteří poskytovatelé sociálních služeb i senioři nad 80 let odmítají očkování vakcínou AstraZeneca. O dalším postupu v sociálních službách kraj jedná. Senioři nad 80 let, kteří po příchodu na očkování v daném termínu vakcínu odmítnou, se musí znovu zaregistrovat do očkovacího systému a počkat na nový termín.

13:54 - Po návratu žáků do škol je pravděpodobný nárůst počtu nakažených covidem-19. Od začátku roku se infekce začala vyskytovat častěji i u dětí, které chodí do mateřských a základních škol. Jedním z důvodů může být i šíření britské mutace koronaviru. Pokud by se otevřely střední školy, výskyt v nich by byl asi ještě vyšší než u mladších dětí. Na jednání školského výboru to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj je současná epidemická situace hodně špatná a nedává velký prostor pro úpravy v současných opatřeních.

13:27 - Krizový štáb Ústeckého kraje dnes jednal, jak postupovat, když testy na hranicích odhalí nákazu koronavirem u řidiče kamionu cizí národnosti. Nikdo totiž nedostal žádný pokyn, jak s takovým člověkem naložit. Neexistuje ani legislativa. Podle mluvčího kraje Martina Volfa by to měl ošetřit stát. Řekl to dnes ČTK a Českému rozhlasu. Německo od neděle obnovilo na hranicích s Českem kontroly kvůli nepříznivé epidemické situaci v České republice.

13:06 - V Jihomoravském kraji po několika týdnech přibylo za den více než 1000 potvrzených případů covidu-19, a to 1142. O 15 se zvýšil také počet hospitalizovaných s koronavirem, v nemocnicích jich leží 505. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Hygienici podle ní evidují dvě úmrtí lidí na nákazu v průměrném věku 78 let a skoro 1500 případů a podezřením na nákazu britskou mutací koronaviru.

12:47 - Fakultní nemocnice Brno dostala další dodávku vakcíny Pfizer proti koronaviru, řekla ČTK mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Nemocnice obdržela osm boxů očkovací látky, jeden box obsahuje 195 ampulí, z každé může být až šest vakcín, celkem má tedy nemocnice přes 9300 dávek. Část si ponechá, část dá dalším zařízením v kraji a jeden box pošle jako mimokrajskou pomoc Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

12:30 - Počet nových případů nákazy koronavirem ve světě klesl minulý týden o 16 procent. Snížil se rovněž počet nových úmrtí pacientů, a to o deset procent. Uvedla to WHO. Pozitivní trend se ovšem neprojevuje v Česku, které v současné době zaznamenává jedny z nejvyšších nárůstů případů infekce na světě na 100.000 obyvatel. 

12:12 - Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji zůstává vážná. Dnes v nich bylo více než 600 hospitalizovaných s koronavirem, z nich víc než 120 vyžadovalo intenzivní péči. ČTK to dnes řekli zástupci nemocnic. Situace v nemocnicích v kraji je napjatá kvůli týdny trvajícímu náporu pacientů s covidem-19, kteří vyžadují hospitalizaci. O covid pacienty se v kraji starají Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí.

11:50 - Zájem řidičů kamionů o testování na česko-polském hraničním přechodu u Hrádku nad Nisou na Liberecku neklesá. Od pondělí tam už provedli zhruba 450 odběrů, zájem je poměrně stabilní, řekl dnes ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda. Hasiči zajišťují odběrovému týmu zázemí včetně vyhřívaného stanu, při odběrech se podle kapacit střídají zdravotníci společnosti SMŽO-MEDIC s mobilním týmem hasičů. Odběrové místo tam zůstane nejméně do konce týdne.

11:36 - V příbramské nemocnici přibylo pacientů s covidem-19. Nyní jich tam leží 50, o osm více než v úterý. Z toho na intenzivních lůžkách jich je deset. Situací se bude dnes odpoledne zabývat krizový štáb nemocnice, řekl ČTK mluvčí zařízení Martin Janota.

11:20 - Británie jako první země světa umožní studii, při níž budou dobrovolníci vystaveni koronaviru. Cílem je získat nové poznatky o nemoci covid-19, informovala agentura Reuters. Při testech, které by měly začít do měsíce, bude až 90 zdravých dobrovolníků ve věku 18-30 let vystaveno koronaviru v bezpečných a kontrolovaných podmínkách, oznámila britská vláda. Záměrem bádání bude lépe pochopit, jak nemoc covid-19 ovlivňuje lidský organismus.

11:09 - V nejpostiženějších regionech se nakažlivější britská mutace koronaviru vyskytuje ve zhruba 80 procentech pozitivních vzorků. Celostátně ji odborníci evidují asi ve 40 procentech. Vyplývá to z dat ke konci minulého týdne, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Více se mutace šíří v Čechách než na Moravě a ve Slezsku.

10:52 - Obnovení stálých kontrol na hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko nijak neohrožuje dodávky potravin do Německa, hromadění zásob je proto nerozumné a nesolidární. V rozhovoru s médii skupiny Funke to dnes prohlásila německá ministryně výživy a zemědělství Julia Klöcknerová.

10:34 - Na Slovensku ode dneška platí povinná karanténa pro lidi, kteří do země přicestují ze zahraničí. Opatření se vztahuje také na Slováky při návratu do vlasti. Výjimku mají například řidiči a posádky v nákladní a osobní dopravě a také obyvatelé příhraničních oblastí, kteří dojíždějí za prací na Slovensko nebo do okolních zemí. Dopravní servis Stella Centrum upozornil, že na některých hraničních přechodech se zdrží hlavně nákladní vozidla. Zpřísnění režimu na hranicích zdůvodnila Bratislava výskytem nakažlivějších mutací koronaviru v zemích Evropské unie.

10:13 - Během dvou nebo tří týdnů může být situace v celé zemi stejně vážná jako v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, které vláda uzavřela kvůli rychlejšímu šíření nákazy novým typem koronaviru. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se v západní polovině Česka více šíří nakažlivější britská mutace viru. Na dnešní tiskové konferenci řekl, že není možné vyloučit při zhoršení ani uzavření dalších regionů.

9:41 - Přehodnocení životních priorit i vyškolení ze dne na den přineslo podle starosty Litovle Viktora Kohouta zdejším obyvatelům loni v březnu náhlé uzavření oblasti kvůli šíření nákazy. Až do léta podle něj lidé nesli nálepku "Bacha jsme z Litovle", která však už není aktuální. Během roku se podle starosty solidarita a pochopení u řady lidí vytratila a s již dlouho trvající pandemií stoupá nervozita a strach, řekl ČTK starosta Viktor Kohout.

8:56 - V Praze testy v úterý odhalily 1336 případů koronaviru, nejvíc od 7. ledna. Minulé úterý bylo případů o 188 méně. S nákazou se nyní v hlavním městě potýká 12.486 lidí, víc jich bylo naposledy počátkem roku. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci v metropoli v úterý aplikovali 2309 dávek vakcín proti nemoci covid-19, očkování bylo druhou dávkou dokončeno u 1647 lidí, ukazuje také web. Zátěž pražských nemocnic pacienty s nemocí covid-19 zůstává vysoká.

8:35 - Rizikové skóre protiepidemického systému PES je k dnešku 72 bodů ze sta, což odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti z pěti. Předchozí tři dny byl index po zpětné úpravě dat na webu ministerstva zdravotnictví na hodnotě 77 bodů, tedy v pátém, nepřísnějším stupni. 

8:15 - V Německu přibylo za posledních 24 hodin 7556 nových případů koronaviru a dalších 560 úmrtí. Je to méně než před týdnem, informoval dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem hlásil RKI 8072 nakažených a 813 zemřelých během uplynulého dne, tato statistika však zahrnovala i případy registrované se zpožděním. Nejvyšší bilanci zemřelých (1244) evidovalo Německo 14. ledna, maximální počet nově infikovaných (33.777) pak 18. prosince.

7:43 - Japonsko dnes zahájilo očkování proti covidu-19, informovaly zahraniční agentury. Jako první dostali vakcínu vyrobenou ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech pracovníci tokijské nemocnice. Na úspěchu japonské vakcinace do značné míry závisejí již jednou odložené olympijské hry v Tokiu. Do jejich plánovaného začátku v červenci v tuto chvíli zbývá méně než půl roku.

7:37 - Lidé, kteří míří na Slovensko, budou ode dneška muset po příjezdu na dva týdny do karantény. Volnější pravidla platí pro pendlery, nová povinnost izolace ani nutnost testu na koronavirus se netýká řidičů a posádek v nákladní, autobusové, železniční a letecké dopravě. Na slovenské hranice se také vrátí kontroly.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehlížená stránka koronaviru: Jak lékaři přeživším oznamují smrt…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno Řada lidí pláče, někteří neříkají vůbec nic a jiní se zase rozčilují, říká Alice Novotná o reakcích…

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Blatný odvolal Rážovou. Pro jihoafrickou mutaci se změní pravidla karantény

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal ke 14. březnu hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama