Nemocnice zastavují neakutní péči. Počet nakažených v Česku i ve světě prudce roste

Nemocnice nesmí ode dneška přijímat pacienty na plánované zákroky, které je možné odložit. Musí také navyšovat kapacity pro pacienty s covidem-19. Ministerstvo zdravotnictví kvůli zhoršující se epidemické situaci a rostoucímu počtu hospitalizovaných s koronavirem také nařídilo poskytovatelům následné a dlouhodobé péče uvolňovat lůžka, aby bylo možné pacienty z akutních lůžek předkládat na oddělení následné péče. V Česku i poslední den roku pokračuje očkování proti covidu, dnes se přidají další kraje.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

21:16 - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes večer v projevu ke krajanům slíbil vyvarovat se "neospravedlnitelné pomalosti" při očkování proti covinu-19 v situaci, kdy podle stanice BFMTV již začíná zaznívat kritika na toto téma. Ocenil také všechny Francouze, kteří "podrželi naši zemi v této zkoušce", jakou představuje neslábnoucí pandemie koronaviru, zůstávající na pořadu dne i v novém roce.

20:44 - Británie dnes hlásí rekordní počet 55.892 nových případů koronavirové infekce a 964 dalších souvisejících úmrtí. Francie potvrdila 19.927 nově nakažených, což je méně než ve středu. Vyplývá to z údajů ministerstev zdravotnictví obou zemí.

20:14 - Itálie dnes zaznamenala 23.477 případů koronaviru diagnostikovaných za posledních 24 hodin. To je více než ve středu, kdy denní přírůstek činil 16.202 případů, píše agentura Reuters s odvoláním na statistiky italského ministerstva zdravotnictví. Počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 ale v posledních dnech klesá - dnes bylo zaznamenáno 555 úmrtí, o 20 méně než ve středu.

19:21 - Zdravotní pojišťovny budou za PCR test na covid-19 platit od nového roku zdravotnickým zařízením 1109 korun místo dosavadních 1674 korun. Za odběr platily dosud 117 korun, nově to bude 167 korun. ČTK to sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Milan Řepka a vyplývá to i z vydané vyhlášky. Dohromady tak pojišťovna za otestování svého pojištěnce zaplatí 1276 korun. Pro samoplátce bude podle cenového předpisu ministerstva cena maximálně 1309 korun. 

18:27 - Všichni lidé, kteří přicestují do Norska, se budou muset od soboty podrobit testu na koronavirus, a to nejpozději 24 hodin po příjezdu. Informovala o tom dnes podle agentury DPA norská vláda.

17:51 - Očkování podle pneumoložky Markéty Bláhové zajistí delší imunitu než prodělání covidu-19. Délka imunity se odhaduje minimálně na jeden rok. Práci očkovacích center by pomohlo zapojení dalších lékařů, značná část nemocničního personálu je v pracovní neschopnosti, v benešovské nemocnici je to k dnešku 25 procent, řekla ČTK Bláhová, která je zde také lékařským koordinátorem očkováním.

17:01 - Do boje proti koronavirové pandemii bylo v Česku nasazeno už téměř 15.000 vojáků. Pomáhali v sociálních a zdravotnických zařízeních, při hlídání hranic, s přípravou systému Chytré karantény nebo při stavbě záložní polní nemocnice v pražských Letňanech. Podíleli se i na zabezpečení podzimních voleb. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

16:38 - Čínský prezident Si Ťin-pching dnes v novoročním projevu uvedl, že Čína již překonala dopady pandemie a druhou vlnu epidemie koronaviru má zcela pod kontrolou, píše agentura Kjódó. V desetiminutovém projevu prezident také pochválil občany, jak skvěle zvládli boj s koronavirem a jmenoval všechny složky zapojené do bojů v první linii. Čína je zemí, odkud se podle dosavadních poznatků začala nákaza koncem minulého roku šířit.

16:15 - Očkování ve středočeských domovech pro seniory zajistí mobilní týmy. Očkování personálu by mohlo začít po 10. lednu, v dalších týdnech bude následovat vakcinace klientů. "Momentálně ve spolupráci s odborem sociálních věcí zjišťujeme situaci, co se týká zájmu personálu v domovech seniorů," řekl dnes ČTK středočeský krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

15:55 - Ve středočeských nemocnicích výrazně přibylo pacientů s covidem. Oproti období před vánočními svátky stoupl počet hospitalizovaných v regionu zhruba o 50 procent přibližně na 1000. Zhruba o 30 procent vzrostl počet zdravotnického personálu, který je v pracovní neschopnosti, řekl dnes ČTK krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

15:22 - Omezení kvůli šíření koronaviru přerušila dnes na šumavském Špičáku více než sedmdesátiletou tradici silvestrovského večerního sjíždění nejprudší sjezdovky v České republice Šance na lyžích. Lyžaři a členové horské služby svah sjíždějí poslední den v roce od roku 1948, kdy byla na Šumavě založena horská služba. Tradice se na několik let přerušila jen za komunistického režimu v 50. letech, později akce nebyla jen několikrát kvůli nedostatku sněhu. V posledních letech, pokud není dost sněhu, lyžaři a horští záchranáři svah scházejí s pochodněmi pěšky, řekl ČTK náčelník šumavské horské služby Michal Janďura.

14:48 - Plzeňská fakultní nemocnice (FN) dnes začala očkovat vakcínou proti koronaviru. Dostalo ji zatím prvních 15 zdravotníků, kteří pracují v nemocnici na specializovaných covidových pracovištích. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

14:36 - Německo dál registruje relativně vysoké denní statistiky o epidemii covidu-19. Institut Roberta Kocha (RKI) hlásí za středu 964 úmrtí, což je druhý nejvyšší 24hodinový součet po úterní čtyřciferné bilanci. Zároveň počtvrté zaznamenal více než 30.000 pozitivních testů na koronavirus.

13:56 - Počty případů nemoci covid-19 rostou v celé EU, stejně tak i počet úmrtí lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle počtu nakažených za 14 dní je nyní situace nejhorší v Litvě, kde mají přes 1300 případů na 100.000 obyvatel. Ve Slovinsku a Nizozemsku je toto číslo přes 900, ČR je s 875 případy na 100.000 obyvatel čtvrtá. Nejvíce mrtvých na obyvatele pak vykazují Chorvatsko, Bulharsko a Maďarsko, ČR je v první desítce.

13:45 - Od té doby, co propukla epidemie covidu-19, se obyvatelka francouzského domova pro seniory Colette Dupasová viděla se svými dcerami jen na videu, nebo přes okno. Nyní se však sedmadevadesátiletá stařenka svých dětí může dotknout - díky nafukovacímu tunelu a dvěma plastovým rukávům, píše agentura Reuters.

13:17 - Varianta nového typu koronaviru, která byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii, se v Česku zatím neobjevila. ČTK to dnes sdělila vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Nakažlivější mutace se už prokázala například v Německu nebo ve Francii, ale také v USA, Japonsku a Spojených arabských emirátech. Podle studií ale nová mutace nezpůsobuje vážnější průběh nemoci.

13:03 - Slovensko zaznamenalo ve středu 6315 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Je to nejvyšší denní přírůstek infikovaných od začátku pandemie. Celkem se v zemi s 5,5 miliony obyvatel nakazilo 179.543 lidí. Informovala o tom dnes média s odvoláním na oficiální údaje o výsledcích PCR testů.

12:49 - Rusko dnes oznámilo 27.747 nově potvrzených případů koronaviru za poslední den. Celkem tak země se 146 miliony obyvatel eviduje přes 3,1 milionu infikovaných. Ukrajina dnes ohlásila 9699 případů nákazy za posledních 24 hodin. Od propuknutí pandemie testy v zemi s přibližně 42 miliony obyvatel potvrdily koronavirus u více než milionu lidí. Informují o tom agentury s odvoláním na příslušné úřady.

12:05 - Do pražské zoologické zahrady letos zavítalo 851.623 návštěvníků, tedy o téměř 605.000 lidí méně než v roce 2019. Zoo totiž byla v důsledku protiepidemických opatření kvůli koronaviru 114 dnů uzavřená pro veřejnost, v mnohé další dny roku byl provoz omezený. Ztráta je asi 90 milionů korun, uvedla dnes zoo v tiskové zprávě.

1:32 - Českobudějovická nemocnice zatím dál dělá i odložitelné zákroky. Do dnešního rána nedostala oficiální cestou žádné nařízení o zastavení této činnosti. Ministerstvo zdravotnictví přitom ve středu uvedlo, že by nemocnice s ohledem na rostoucí počet pacientů hospitalizovaných s koronavirem měly zastavit příjem k plánované péči, kterou lze odložit.

11:15 - Kvůli šíření koronaviru budou letos silvestrovské oslavy jiné než v předchozích letech. V řadě zemí světa včetně Německa, Francie, Itálie či Ruska bude totiž na přelomu roku platit zákaz vycházení. Mnohde úřady zakázaly i odpalování petard a rachejtlí, aby zabránily úrazům, kterým by se museli věnovat lékaři v přetížených nemocnicích. Ke kontrole dodržování opatření pošle Francie do ulic až 100.000 policistů. Tisíce mužů a žen hlídky posílí například i v Německu, Rakousku či Řecku.

10:37 - Čínskou vakcínu vyvinula skupina China National Biotec Group (CNBG), což je jedna z větví Sinopharmu. Výrobce ve středu oznámil, že látka ve třetí fázi klinických testů dosáhla 79 procentní účinnosti při prevenci nemoci covid-19. Podle Reuters ale CNBG nezveřejnila detailní data o efektivitě svého přípravku BBIBP-CorV.

10:15 - Japonské hlavní město Tokio za dnešek ohlásilo více než 1000 nových případů koronavirové nákazy a překonalo tak dosavadní rekord ze soboty, kdy přibylo 949 případů. Vláda zvažuje vyhlášení nouzového stavu, aby zastavila zrychlující se epidemii nemoci covid-19, píše agentura AFP. Rozhodne se údajně ještě dnes.

9:27 - První vakcínu na covid-19 schválenou pro použití u široké veřejnosti už má také Čína. Místní regulátor zdravotnických výrobků dnes oznámil, že mimořádné povolení dostala očkovací látka od státem vlastněné společnosti Sinopharm založená na "deaktivovaném" koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters.

9:19 - Celosvětový počet mrtvých s covidem-19 překonal podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) hranici 1,8 milionu. O posledních 100.000 se zvýšil za deset dní. Předešlých 100.000 přibylo za devět dní, předtím deset dní a ještě předtím rovněž za devět dní. V předchozí fázi pandemie rostl počet mrtvých nejrychleji v dubnu, kdy se ze 100.000 na 200.000 úmrtí dostal za 15 dní.

8:51 - V poslední době se u nás začíná opět zvyšovat počet zemřelých s covidem-19. Na začátku listopadu umíralo i více než 200 lidí denně, poté začaly počty klesat a začátkem prosince se držely většinou pod stovkou. Od minulé středy do úterý však bylo každý den zemřelých znovu minimálně sto, na tuto středu zatím připadá 75 obětí. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

8:33 - Brazilská vláda druhý den po sobě ohlásila nejvíce nových úmrtí s covidem-19 za poslední měsíce. Po úterní bilanci 1111 mrtvých dnes oficiální statistika obětí koronaviru narostla o dalších 1194 případů. Brazílie také za den zaznamenala více nákaz virem SARS-CoV-2 než před týdnem, přibylo jich 55.649, informovala agentura Reuters.

8:20 - Index rizika epidemie covidu-19 v Česku zůstává na 80 bodech. Druhý den se tak drží na nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který značí kritický stav. Přibylo navíc rekordních 16 939 nových případů nákazy.

8:13 - Ve středu dorazilo do Česka dalších 19.500 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech, zásilky s očkovací látkou už mají všechny kraje. První dodávka téměř 10.000 dávek se rozdělila mezi nemocnice v Praze, na jižní Moravě a v Moravskoslezském kraji. Očkují se především zdravotníci. Během dneška zahájí očkování v Olomouckém, Středočeském, Pardubickém, Plzeňském a Jihočeském kraji. V dalších regionech začnou s vakcinací začátkem příštího roku.

8:00 - V nemocnicích se podle posledních údajů léčilo nejvíc pacientů s covidem-19 za poslední měsíc - z celkem 5712 hospitalizovaných bylo 826 ve vážném stavu a dá se očekávat, že tato čísla ještě porostou. Mnohé nemocnice už neakutní péči omezily či zastavily dříve, než jim to přikázalo ministerstvo, a to také kvůli rostoucímu počtu nakažených zdravotníků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový PES od 1. února? Šestý stupeň nebude, hovoří se o omezení pohybu a…

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Plaga věří, že kloktací testy pro studenty se v řádu týdnů objeví

25.01.2021 18:27 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se pro…

Lidí s covidem ve středočeských nemocnicích zatím výrazně neubývá

25.01.2021 18:06 V oslovených středočeských nemocnicích, například v Kladně, zatím výrazně neubývá ani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama