Nemocnice zastavují neakutní péči. Počet nakažených v Česku i ve světě prudce roste

Nemocnice nesmí ode dneška přijímat pacienty na plánované zákroky, které je možné odložit. Musí také navyšovat kapacity pro pacienty s covidem-19. Ministerstvo zdravotnictví kvůli zhoršující se epidemické situaci a rostoucímu počtu hospitalizovaných s koronavirem také nařídilo poskytovatelům následné a dlouhodobé péče uvolňovat lůžka, aby bylo možné pacienty z akutních lůžek předkládat na oddělení následné péče. V Česku i poslední den roku pokračuje očkování proti covidu, dnes se přidají další kraje.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

21:16 - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes večer v projevu ke krajanům slíbil vyvarovat se "neospravedlnitelné pomalosti" při očkování proti covinu-19 v situaci, kdy podle stanice BFMTV již začíná zaznívat kritika na toto téma. Ocenil také všechny Francouze, kteří "podrželi naši zemi v této zkoušce", jakou představuje neslábnoucí pandemie koronaviru, zůstávající na pořadu dne i v novém roce.

20:44 - Británie dnes hlásí rekordní počet 55.892 nových případů koronavirové infekce a 964 dalších souvisejících úmrtí. Francie potvrdila 19.927 nově nakažených, což je méně než ve středu. Vyplývá to z údajů ministerstev zdravotnictví obou zemí.

20:14 - Itálie dnes zaznamenala 23.477 případů koronaviru diagnostikovaných za posledních 24 hodin. To je více než ve středu, kdy denní přírůstek činil 16.202 případů, píše agentura Reuters s odvoláním na statistiky italského ministerstva zdravotnictví. Počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 ale v posledních dnech klesá - dnes bylo zaznamenáno 555 úmrtí, o 20 méně než ve středu.

19:21 - Zdravotní pojišťovny budou za PCR test na covid-19 platit od nového roku zdravotnickým zařízením 1109 korun místo dosavadních 1674 korun. Za odběr platily dosud 117 korun, nově to bude 167 korun. ČTK to sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Milan Řepka a vyplývá to i z vydané vyhlášky. Dohromady tak pojišťovna za otestování svého pojištěnce zaplatí 1276 korun. Pro samoplátce bude podle cenového předpisu ministerstva cena maximálně 1309 korun. 

18:27 - Všichni lidé, kteří přicestují do Norska, se budou muset od soboty podrobit testu na koronavirus, a to nejpozději 24 hodin po příjezdu. Informovala o tom dnes podle agentury DPA norská vláda.

17:51 - Očkování podle pneumoložky Markéty Bláhové zajistí delší imunitu než prodělání covidu-19. Délka imunity se odhaduje minimálně na jeden rok. Práci očkovacích center by pomohlo zapojení dalších lékařů, značná část nemocničního personálu je v pracovní neschopnosti, v benešovské nemocnici je to k dnešku 25 procent, řekla ČTK Bláhová, která je zde také lékařským koordinátorem očkováním.

17:01 - Do boje proti koronavirové pandemii bylo v Česku nasazeno už téměř 15.000 vojáků. Pomáhali v sociálních a zdravotnických zařízeních, při hlídání hranic, s přípravou systému Chytré karantény nebo při stavbě záložní polní nemocnice v pražských Letňanech. Podíleli se i na zabezpečení podzimních voleb. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

16:38 - Čínský prezident Si Ťin-pching dnes v novoročním projevu uvedl, že Čína již překonala dopady pandemie a druhou vlnu epidemie koronaviru má zcela pod kontrolou, píše agentura Kjódó. V desetiminutovém projevu prezident také pochválil občany, jak skvěle zvládli boj s koronavirem a jmenoval všechny složky zapojené do bojů v první linii. Čína je zemí, odkud se podle dosavadních poznatků začala nákaza koncem minulého roku šířit.

16:15 - Očkování ve středočeských domovech pro seniory zajistí mobilní týmy. Očkování personálu by mohlo začít po 10. lednu, v dalších týdnech bude následovat vakcinace klientů. "Momentálně ve spolupráci s odborem sociálních věcí zjišťujeme situaci, co se týká zájmu personálu v domovech seniorů," řekl dnes ČTK středočeský krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

15:55 - Ve středočeských nemocnicích výrazně přibylo pacientů s covidem. Oproti období před vánočními svátky stoupl počet hospitalizovaných v regionu zhruba o 50 procent přibližně na 1000. Zhruba o 30 procent vzrostl počet zdravotnického personálu, který je v pracovní neschopnosti, řekl dnes ČTK krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

15:22 - Omezení kvůli šíření koronaviru přerušila dnes na šumavském Špičáku více než sedmdesátiletou tradici silvestrovského večerního sjíždění nejprudší sjezdovky v České republice Šance na lyžích. Lyžaři a členové horské služby svah sjíždějí poslední den v roce od roku 1948, kdy byla na Šumavě založena horská služba. Tradice se na několik let přerušila jen za komunistického režimu v 50. letech, později akce nebyla jen několikrát kvůli nedostatku sněhu. V posledních letech, pokud není dost sněhu, lyžaři a horští záchranáři svah scházejí s pochodněmi pěšky, řekl ČTK náčelník šumavské horské služby Michal Janďura.

14:48 - Plzeňská fakultní nemocnice (FN) dnes začala očkovat vakcínou proti koronaviru. Dostalo ji zatím prvních 15 zdravotníků, kteří pracují v nemocnici na specializovaných covidových pracovištích. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

14:36 - Německo dál registruje relativně vysoké denní statistiky o epidemii covidu-19. Institut Roberta Kocha (RKI) hlásí za středu 964 úmrtí, což je druhý nejvyšší 24hodinový součet po úterní čtyřciferné bilanci. Zároveň počtvrté zaznamenal více než 30.000 pozitivních testů na koronavirus.

13:56 - Počty případů nemoci covid-19 rostou v celé EU, stejně tak i počet úmrtí lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle počtu nakažených za 14 dní je nyní situace nejhorší v Litvě, kde mají přes 1300 případů na 100.000 obyvatel. Ve Slovinsku a Nizozemsku je toto číslo přes 900, ČR je s 875 případy na 100.000 obyvatel čtvrtá. Nejvíce mrtvých na obyvatele pak vykazují Chorvatsko, Bulharsko a Maďarsko, ČR je v první desítce.

13:45 - Od té doby, co propukla epidemie covidu-19, se obyvatelka francouzského domova pro seniory Colette Dupasová viděla se svými dcerami jen na videu, nebo přes okno. Nyní se však sedmadevadesátiletá stařenka svých dětí může dotknout - díky nafukovacímu tunelu a dvěma plastovým rukávům, píše agentura Reuters.

13:17 - Varianta nového typu koronaviru, která byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii, se v Česku zatím neobjevila. ČTK to dnes sdělila vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Nakažlivější mutace se už prokázala například v Německu nebo ve Francii, ale také v USA, Japonsku a Spojených arabských emirátech. Podle studií ale nová mutace nezpůsobuje vážnější průběh nemoci.

13:03 - Slovensko zaznamenalo ve středu 6315 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Je to nejvyšší denní přírůstek infikovaných od začátku pandemie. Celkem se v zemi s 5,5 miliony obyvatel nakazilo 179.543 lidí. Informovala o tom dnes média s odvoláním na oficiální údaje o výsledcích PCR testů.

12:49 - Rusko dnes oznámilo 27.747 nově potvrzených případů koronaviru za poslední den. Celkem tak země se 146 miliony obyvatel eviduje přes 3,1 milionu infikovaných. Ukrajina dnes ohlásila 9699 případů nákazy za posledních 24 hodin. Od propuknutí pandemie testy v zemi s přibližně 42 miliony obyvatel potvrdily koronavirus u více než milionu lidí. Informují o tom agentury s odvoláním na příslušné úřady.

12:05 - Do pražské zoologické zahrady letos zavítalo 851.623 návštěvníků, tedy o téměř 605.000 lidí méně než v roce 2019. Zoo totiž byla v důsledku protiepidemických opatření kvůli koronaviru 114 dnů uzavřená pro veřejnost, v mnohé další dny roku byl provoz omezený. Ztráta je asi 90 milionů korun, uvedla dnes zoo v tiskové zprávě.

1:32 - Českobudějovická nemocnice zatím dál dělá i odložitelné zákroky. Do dnešního rána nedostala oficiální cestou žádné nařízení o zastavení této činnosti. Ministerstvo zdravotnictví přitom ve středu uvedlo, že by nemocnice s ohledem na rostoucí počet pacientů hospitalizovaných s koronavirem měly zastavit příjem k plánované péči, kterou lze odložit.

11:15 - Kvůli šíření koronaviru budou letos silvestrovské oslavy jiné než v předchozích letech. V řadě zemí světa včetně Německa, Francie, Itálie či Ruska bude totiž na přelomu roku platit zákaz vycházení. Mnohde úřady zakázaly i odpalování petard a rachejtlí, aby zabránily úrazům, kterým by se museli věnovat lékaři v přetížených nemocnicích. Ke kontrole dodržování opatření pošle Francie do ulic až 100.000 policistů. Tisíce mužů a žen hlídky posílí například i v Německu, Rakousku či Řecku.

10:37 - Čínskou vakcínu vyvinula skupina China National Biotec Group (CNBG), což je jedna z větví Sinopharmu. Výrobce ve středu oznámil, že látka ve třetí fázi klinických testů dosáhla 79 procentní účinnosti při prevenci nemoci covid-19. Podle Reuters ale CNBG nezveřejnila detailní data o efektivitě svého přípravku BBIBP-CorV.

10:15 - Japonské hlavní město Tokio za dnešek ohlásilo více než 1000 nových případů koronavirové nákazy a překonalo tak dosavadní rekord ze soboty, kdy přibylo 949 případů. Vláda zvažuje vyhlášení nouzového stavu, aby zastavila zrychlující se epidemii nemoci covid-19, píše agentura AFP. Rozhodne se údajně ještě dnes.

9:27 - První vakcínu na covid-19 schválenou pro použití u široké veřejnosti už má také Čína. Místní regulátor zdravotnických výrobků dnes oznámil, že mimořádné povolení dostala očkovací látka od státem vlastněné společnosti Sinopharm založená na "deaktivovaném" koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters.

9:19 - Celosvětový počet mrtvých s covidem-19 překonal podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) hranici 1,8 milionu. O posledních 100.000 se zvýšil za deset dní. Předešlých 100.000 přibylo za devět dní, předtím deset dní a ještě předtím rovněž za devět dní. V předchozí fázi pandemie rostl počet mrtvých nejrychleji v dubnu, kdy se ze 100.000 na 200.000 úmrtí dostal za 15 dní.

8:51 - V poslední době se u nás začíná opět zvyšovat počet zemřelých s covidem-19. Na začátku listopadu umíralo i více než 200 lidí denně, poté začaly počty klesat a začátkem prosince se držely většinou pod stovkou. Od minulé středy do úterý však bylo každý den zemřelých znovu minimálně sto, na tuto středu zatím připadá 75 obětí. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

8:33 - Brazilská vláda druhý den po sobě ohlásila nejvíce nových úmrtí s covidem-19 za poslední měsíce. Po úterní bilanci 1111 mrtvých dnes oficiální statistika obětí koronaviru narostla o dalších 1194 případů. Brazílie také za den zaznamenala více nákaz virem SARS-CoV-2 než před týdnem, přibylo jich 55.649, informovala agentura Reuters.

8:20 - Index rizika epidemie covidu-19 v Česku zůstává na 80 bodech. Druhý den se tak drží na nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který značí kritický stav. Přibylo navíc rekordních 16 939 nových případů nákazy.

8:13 - Ve středu dorazilo do Česka dalších 19.500 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech, zásilky s očkovací látkou už mají všechny kraje. První dodávka téměř 10.000 dávek se rozdělila mezi nemocnice v Praze, na jižní Moravě a v Moravskoslezském kraji. Očkují se především zdravotníci. Během dneška zahájí očkování v Olomouckém, Středočeském, Pardubickém, Plzeňském a Jihočeském kraji. V dalších regionech začnou s vakcinací začátkem příštího roku.

8:00 - V nemocnicích se podle posledních údajů léčilo nejvíc pacientů s covidem-19 za poslední měsíc - z celkem 5712 hospitalizovaných bylo 826 ve vážném stavu a dá se očekávat, že tato čísla ještě porostou. Mnohé nemocnice už neakutní péči omezily či zastavily dříve, než jim to přikázalo ministerstvo, a to také kvůli rostoucímu počtu nakažených zdravotníků.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

V Česku začala v 18:00 platit nová opatření proti covidu

26.11.2021 18:13 V Česku dnes v 18:00 začala platit nová celoplošná opatření proti šíření nemoci covid-19. Například…

Svrčinová by považovala výjimku pro jmenování premiéra za špatný signál

26.11.2021 14:30 I pro lidi, kteří se nakazili koronavirem a jsou bez příznaků, platí izolace minimálně 14 dní a…

V ČR ani Evropě zatím nebyla nová riziková varianta koronaviru zachycena

26.11.2021 13:38 Aktualizováno Laboratoře v Česku ani Evropě zatím nezaznamenaly potenciálně nebezpečnou variantu koronaviru,…

Po třetí dávce očkování se v Česku nakazilo 672 lidí, polovina nad 65 let

26.11.2021 11:33 Po třetí dávce očkování proti covidu-19 se v ČR nakazilo 672 lidí, polovina z nich ve věku nad 65…

Česko reaguje na novou mutaci z JAR, omezí vstup z osmi zemí

26.11.2021 10:55 Aktualizováno Od soboty nebudou moci do České republiky vstoupit občané třetích zemí, kteří byli v posledních 14…

Za čtvrtek přibylo v Česku rekordních 27 717 nakažených

26.11.2021 08:14 Koronavirová epidemie v Česku dál sílí. Ve čtvrtek přibylo 27.717 prokázaných případů onemocnění…

Česko je v počtu nově nakažených druhý nejhorší stát světa, po Slovensku

25.11.2021 22:01 Aktualizováno Na nový rekord vystoupalo v ČR ve středu takzvané incidenční číslo. Na 100.000 obyvatel připadá…

Nová nařízení podle některých expertů nestačí a vlnu epidemie nezabrzdí

25.11.2021 20:14 Za nedostatečná považuje nová vládní protiepidemická nařízení imunolog Václav Hořejší. Chybí mu…

Lékaři budou mít pracovní povinnost, schválila to vláda

25.11.2021 19:37 Aktualizováno Vláda schválila pracovní povinnost pro zdravotníky ze zařízení, kde se neléčí covid-19. Platí od…

Babiš chce navýšit kapacity očkování, mají se otevírat centra

25.11.2021 19:07 Na očkování je podle dat za středu registrováno téměř 107.000 lidí, kteří na vakcínu proti covidu…

Související:

Právě se děje

reklama