ONLINE: Vakcínu má přes milion Čechů, dnes skončí registrace učitelů

Za čtvrt roku od začátku očkování proti nemoci covid-19 dostalo v Česku aspoň první dávku vakcíny 1,121 milionu lidí, tedy zhruba každý desátý obyvatel země. Ukončené očkování mělo k sobotnímu večeru téměř 440.000 lidí. Vyplývá to z informací nawebuministerstva zdravotnictví.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

21:40 - Slovinská vláda zavádí kvůli nárůstu počtu nově nakažených další covidovou uzávěru. Bude zahrnovat uzavření škol či zákaz cestování mimo okres, zpřísní se i podmínky pro vstup do země. Opatření bude platit od 1. do 11. dubna, uvedla dnes agentura Hina.

20:38 - Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon díky sekvenování vzorků pacientů s covidem-19 objevila dosud nepopsanou mutaci koronaviru. Neměla by ale ovlivňovat vazbu protilátek ani buněčných receptorů, uvedl dnes natwitteruředitel laboratoře Omar Šerý.

19:44 - Policie zablokovala dnešní protest hnutí Otevřeme Česko - Chcípl Pes, kterým chtělo uskupení podpořit učitele a rodiče, upozornit na údajné zneužívání nouzového stavu vládou a nespravedlivá koronavirová opatření. Sedm lodí, které ve 14:00 vypluly z pražského Dvořákova nábřeží, policisté okolo 17:30 zastavili ve smíchovském zdymadle, řekl ČTK místopředseda hnutí Jiří Janeček. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová uvedla, že policisté v rámci bezpečnostního opatření zaregistrovali na lodích účastníky bez ochrany dýchacích cest.

19:02 - V Jihomoravském kraji pomáhá ve zdravotnictví se zvládáním covidové pandemie bezmála 150 profesionálních hasičů, tedy asi 15 procent hasičského sboru. Pomáhají například v sedmi nemocnicích. Nawebuhasičů to dnes uvedl mluvčí Jaroslav Mikoška.

18:16 - Ministerstvo školství vyzvalo ředitele škol, aby uvedli, kolik budou pro zajištění testování ve školách potřebovat antigenních testů na covid-19. Kvůli včasné distribuci testů by ředitelé škol měli požadované počty testů zanést do centrálního registru do 1. dubna, uvedlo ministerstvo školství v tiskové zprávě. Žáci by se mohli do školních lavic vracet postupně od 12. dubna.

17:55 - V Británii dostalo první dávku covidové vakcíny už více než 30 milionů lidí. Je to 57 procent dospělé populace, uvedla dnes televize Sky News s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.

17:19 - Praktičtí lékaři na Vysočině jsou frustrováni, že nemohou očkovat své pacienty, kteří na ně vyvíjejí rostoucí tlak. Od ledna jsou tito lékaři připraveni očkovat, ale stát i kraj dávají podle nich přednost očkovacím centrům ve velkých městech. Starší pacienti se tak musí složitě registrovat, a když bydlí mimo město, komplikovaně do očkovacích center cestovat, uvedli praktičtí lékaři z Vysočiny v otevřeném dopisu, který podepsaly desítky z nich. O dopise informovali ČTK v tiskové zprávě.

16:47 - Papež František při dnešním kázání řekl, že v době pandemie covidu-19 je více než kdy jindy zapotřebí starat se o chudé, trpící a lidi v nesnázích. Pandemii využívá ďábel, aby zasel nedůvěru a zoufalství, pronesl. Hlava katolické církve už druhý rok v řadě odsloužila bohoslužbu na Květnou neděli, kterou začíná předvelikonoční svatý týden, kvůli koronavirovým opatřením v takřka prázdné bazilice svatého Petra, píše agentura Reuters.

16:04 - Lhůta mezi podáním první a druhé dávky vakcíny zejména firmy Pfizer/BioNTech se asi prodlouží. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že ministerstvo změnu podporuje a rozhodnout by měla vládní rada pro zdravotní rizika v úterý. K prodloužení lhůty se kloní odborníci.

15:39 - Řidiči kamionů, kteří přijedou do Anglie z ciziny včetně Irska na déle než dva dny se budou muset testovat na covid-19. Británie tak chce bránit šíření jakékoli další varianty koronaviru, řekl dnes ministr dopravy Grant Shapps. Mluvčí sdružení dopravců Česmad Bohemia Martin Felix uvedl, že by to v kombinaci s komplikovanými celními procedurami po brexitu mohlo dopravcům situaci zkomplikovat.

15:11 - Tisíce lidí odletěly o víkendu z Německa na Mallorku na nadcházející velikonoční svátky bez ohledu na epidemickou situaci. V Německu Baleárské ostrovy nejsou považovány za rizikovou oblast, což sice umožňuje odjet tam na dovolenou, ale zároveň mohou být navrátilci zdrojem nákazy v době, kdy se epidemická situace v Německu zhoršuje.

14:45 - Premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude dál prosazovat takzvanou úřední maturitu, tedy udělení maturitní známky bez zkoušek podle průměru za celé studium. Už dříve se na této formě závěrečné středoškolské zkoušky neshodl s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO), který předložil zjednodušenou formu maturit. Babiš dnes ve vystoupení na sociálních sítích řekl, že by úřední maturita pomohla aspoň části studentů zmírnit dopady dlouhodobé výuky na dálku, která se podle něj negativně podepisuje na psychice řady dětí a dospívajících. V této chvíli je podle něj třeba projevit lidskost, nelpět na výkonu a pokusit se zlepšit duševní zdraví dětí.

14:20 - Případné rozvolnění dosavadních protikoronavirových opatření po Velikonocích bude záviset na tom, jak budou lidé opatření dodržovat. Situace by se zhoršila a počty nakažených by opět rostly, kdyby se lidé o Velikonocích sdružovali. V diskusním pořadu televize Prima to dnes řekl hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Odborníci v dnešní debatě také doporučili větší interval mezi podáním první a druhé dávky vakcíny proti covidu-19.

13:51 - Všechny nynější protikoronavirové restrikce by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit až do konce nouzového stavu. Chce, aby jejich dodržování bylo také kontrolováno. Stav nouze je vyhlášen do neděle 11. dubna a Blatný doufá, že bude poslední.

13:18 - O zkrácení intervalu v antigenním testování zaměstnanců by měla vláda rozhodnout v pondělí. Na koronavirus by se mělo testovat jednou za pět dnů místo nynějších sedmi dnů. V dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od kdy by mohla povinnost častějšího testování ve firmách platit, zatím není jasné.

12:42 - V sobotu přibylo v Plzeňském kraji 117 případů koronaviru, o 40 procent méně než bylo minulou sobotu. Je to nejmenší denní přírůstek v kraji od 7. února. S nemocí covid-19 se aktuálně léčí 11.121 lidí. 

12:33 - Laboratoře v Libereckém kraji potvrdily v sobotu koronavirus u dalších 165 lidí, před týdnem bylo nakažených téměř třikrát víc. Podle údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví, už nákazu prodělalo zhruba 17 procent obyvatel kraje. Nejhorší je aktuálně situace na Českolipsku, nakažených tam stále přibývá, za poslední týden odhalily testy covid u 807 lidí.

11:56 - V Jihomoravském kraji přibylo v sobotu 466 případů covidu-19. Oproti minulé sobotě jde o pokles, tehdy jich bylo 403. Nikdo další v sobotu s covidem nezemřel. Počet hospitalizovaných po výrazném poklesu ale zase stoupl, a to o 99 pacientů. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

11:28 - V sobotu přibylo v Karlovarském kraji 25 případů koronaviru, což je o 111 méně než před týdnem. V pátek testy prokázaly 109 nově nakažených. S nemocí covid-19 se aktuálně léčí 2756 lidí. Přibývá lidí, kteří dostali vakcínu proti covidu, alespoň jednu dávku dostalo 13,6 procenta obyvatel kraje, vyplývá z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

11:01 - Ve Středočeském kraji přibylo v sobotu téměř 600 nakažených covidem, oproti minulému týdnu je to o zhruba 300 případů méně. Lidé v regionu, který má asi 1,37 milionu obyvatel, dosud dostali 166.000 dávek očkování, vyplývá zinformacíministerstva zdravotnictví.

10:34 - Epidemie v Praze dál zpomaluje. V sobotu přibylo 474 případů covidu, to je o 171 méně než před týdnem. Jde o nejnižší sobotní přírůstek od prvního únorového týdne. Přírůstky nakažených v hlavním městě v mezitýdenním srovnání zpomalují už víc než dva týdny, kopírují tak vývoj v celé republice. Vyplývá to zúdajů ministerstva zdravotnictví.

10:17 - V Pardubickém kraji v sobotu přibylo 133 potvrzených případů covidu-19, před týdnem 236 a před dvěma týdny 302. Dosud v kraji v souvislosti s koronavirem zemřelo 1215 lidí, vyléčených je 73.862. Epidemie v kraji zpomaluje ve vše čtyřech okresech. Nejrychleji se šíří v okrese Chrudim, naopak nejméně na Pardubicku. Vyplynulo to zúdajůministerstva zdravotnictví.

9:59 - V sobotu bylo v nemocnicích 7337 lidí s nemocí covid-19, to je nejméně od konce února. Stav 1800 pacientů hodnotili lékaři jako vážný. Poslední březnovou sobotu přibylo dalších 3955 potvrzených případů nákazy, to je o asi 1500 méně než před týdnem. Celková bilance úmrtí podle aktuálníchúdajůministerstva zdravotnictví stoupla na 25.874. Březen, který se stal nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie, už má přes pět tisíc obětí. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo na 0,8, hodnota pod jednou ale značí zpomalování epidemie.

9:34 - Pokud jste si mysleli, že kvůli karanténním opatřením nebudou mít páry na práci nic jiného než plodit potomky, tak vás čeká překvapení - místo babyboomu přišel pokles porodnosti. Studie dokládají, že Spojené státy zaznamenaly nejnižší míru porodů v historii a počet nově narozených dětí strmě klesl i v některých částech Evropy, píše zpravodajský server BBC.

9:01 - Epidemie covidu-19 v Brazílii se podle nejnovějších čísel místního ministerstva zdravotnictví dál zhoršuje. V sobotu přibylo 85.948 zachycených nákaz koronavirem, tedy o několik tisíc více než o týden dříve. Země také zaznamenala druhý nejvyšší denní počet úmrtí, když vláda ohlásila 3438 smrtelných případů covidu-19.

8:44 - Pracovníci škol mají dnes poslední možnost se přednostně přihlásit k očkování proti covidu-19. Možnost prioritní registrace pro ně skončí ve 23:59, kdy se automaticky zneplatní unikátní kódy pro ověření jejich profese v registračním systému. Učitelé i nepedagogičtí zaměstnanci škol se mohli k očkování hlásit od 27. února.

8:37 - Do konce dubna by měly podle slov ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dostat alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu dva miliony lidí, v červnu to má být zhruba 60 až 70 procent populace. Cílem české vlády je proočkovat asi 70 procent dospělých do konce léta. Pro děti vakcíny zatím nejsou. Vláda čelí kritice opozice, že očkování postupuje pomalu a chaoticky.

8:05 - V Německu za minulých 24 hodin přibylo 17.176 lidí nakažených koronavirem, což je zhruba o 3000 méně než za předchozí období. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Lidí, kteří zemřelo na komplikace covidu-19, přibylo o 90.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama