Pandemie koronaviru má už přes 1,9 milionu obětí, Zeman varuje Klause

Nový typ koronaviru se objevil počátkem prosince 2019 v Číně, šířit se začal z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej (některé výzkumy ovšem hovoří o tom, že virus se objevil ještě dříve). Vir vyvolává onemocnění covid-19 s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

21:45 - Premiér Andrej Babiš v reakci na dnešní protest v Praze řekl, že by demonstranti měli nastoupit do nemocnic. Jiří Janeček za iniciativu Chcípl PES večer ČTK napsal, že "hozenou rukavici" přijímají. "Dáme dohromady co nejvíce ochotných a schopných lidí nastoupit do nemocnic na výpomoc," napsal ČTK. Doplnil, že stačí jen říci, kam a jací lidé jsou potřeba. Do 12. ledna požaduje přidělení koordinátora ve věcech dobrovolníků v nemocnicích.

20:07 - Hygienici na jihu Čech za posledních 24 hodin k dnešním 18:00 zaznamenali 164 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší nedělní nárůst od loňského 6. prosince. Žádný pacient s koronavirem za uvedený časový úsek v regionu nezemřel. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

19:48 - Podle dostupných zdrojů bylo dosud plně nebo podmíněně ve světě schváleno devět vakcín proti novému typu koronaviru. V EU a řadě dalších zemí získala povolení vakcína americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. K dalším patří vakcína vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou, Rusko vyvinulo a schválilo vakcíny Sputnik V a EpiVakKorona, Čína vakcíny od firem Sinopharm, Sinovac a CanSino, Indie má svou vakcínu Covaxin. Američané nebo například Kanada aplikují vakcínu od firmy Moderna, která byla 6. ledna podmínečně schválena pro použití i v EU.

19:42 - Na Vysočině zemřelo za posledních 24 hodin osm pacientů s koronavirem. Čtyři podlehli nemoci na Jihlavsku a čtyři na Havlíčkobrodsku. Hygienici dnes zaznamenali 209 nových případů koronaviru.

19:18 - Premiér Andrej Babiš odsoudil dnešní demonstraci proti vládním opatřením. Protestující podle něj nevnímají, co se děje v nemocnicích. "Podle mého názoru by měli všichni ti lidé nastoupit do covidových jednotek do nemocnic a tam pomáhat jako dobrovolníci," řekl v ČT. Kritizoval primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), že město akci nerozpustilo. Podle zákona ale má tuto pravomoc magistrát jako státní správa, nikoliv vedení města jako přestavitelé městské samosprávy.

19:10 - Federace židovských obcí a Nadační fond obětem holocaustu odsoudily zneužití Davidovy hvězdy, kterou nacisté označovali židovské obyvatele, při páteční demonstraci v Praze proti vládním opatřením proti šíření nemoci covid-19. Několik účastníků odmítajících i očkování proti této nemoci mělo na sobě připnutou šesticípou hvězdu s nápisem "neočkovaný". Federace a fond to vnímají jako "exemplární zneužití a relativizaci symbolu holocaustu spojeného s utrpením milionů lidí".

18:35 - Moravskoslezští záchranáři evidují v posledních dnech výrazný nárůst počtu výjezdů. Je jich oproti průměru až o 40 procent více. Velká část z nich souvisí s nemocí covid-19, řekl dnes ČTK mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Dodal, že vedení už muselo zvýšit počet posádek, které jsou připraveny vyrazit do terénu. Dojezdové časy se ale většinou záchranářům daří držet hluboko pod dvacetiminutovým zákonným limitem. Záchranáři apelují na veřejnost, aby sanitky volala jen v opravdu důležitých případech.

18:28 - Slovensko probírá případ bývalé profesionální tenisové hráčky Dominiky Cibulkové, která přeskočila pořadník a dostala přednostně vakcínu proti nemoci covid-19. Premiér Igor Matovič to označil za selhání zdravotnických úřadů, kterému se musí do budoucna zabránit.

18:17 - V pondělí dorazí do České republiky prvních 20.000 dávek vakcíny od firmy Moderna, směřovat bude do Moravskoslezského kraje. Od firmy Pfizer a BioNTech dorazilo dosud 101 plat vakcíny a tento týden přijde dalších 70. Jedno plato má 975 dávek při pěti z lahvičky, řekl dnes v České televizi premiér Andrej Babiš (za ANO). Očkováno bylo v zemi podle premiéra asi 40.000 lidí, zatímco vakcín podle počtu plat dorazilo přes 98.000.

17:25 - Alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni se ode dneška kvůli zdravotním komplikacím v důsledku koronavirové nákazy opět léčí v Německu. S odvoláním na prezidentskou kancelář o tom informovala agentura Reuters. Pětasedmdesátiletá hlava státu se z dvouměsíční léčby v Evropě vrátila do vlasti teprve před dvěma týdny.

16:39 - Z přetížené nemocnice v Chebu se organizuje převoz osmi pacientů s covidem-19, v pátek byli převezeni dva. Na facebookovém profilu ministerstva zdravotnictví to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Karlovarská nemocnice podle něj může dostat osm lůžek pro JIP, jež byla připravena pro polní nemocnici v Praze Letňanech. Podle dat o kapacitách nemocnic nezbývalo v sobotu v Karlovarském kraji jediné volné lůžko na JIP pro nakažené s covidem, dnes jsou volná dvě lůžka.

16:37 - Náhrady, které připravuje vláda pro nuceně uzavřená lyžařská střediska, by mohly celý sektor zachránit, řekl ČTK prezident Asociace lanové dopravy a provozovatel areálu Troják v Hostýnských vrších Jakub Juračka. Důležité podle něj je, aby se peníze dostaly do všech středisek, která zákaz provozu kvůli pandemii koronaviru postihl. 

Na náhrady by měla vláda schválit 800.000 až miliardu korun. Výpočet bude podle typů lanovek a vleků. Vláda by o tom měla jednat v pondělí, řekl dnes ministr průmyslu Karel Havlíček. Podle Juračky je návrh adekvátní. "Smekám, že to zejména ministr Havlíček takhle vyjednal. Patří mu za to dík. Pokud to klapne, tak i kdyby nás dál neotevřeli, tak náklady za lidi a elektřinu uhradíme. Zaplatíme povinné věci, jako jsou nájmy, pojistky, revize a přežijeme," uvedl Juračka.

16:33 - Několik desítek lidí dnes v Brně demonstrovalo za dodržování základních práv a svobod. Organizátoři nesouhlasí s oklešťováním lidských práv pod jakoukoliv záminkou, včetně epidemie koronaviru. Při poklidné akci u Janáčkova divadla shromažďovali podpisy za vznik hnutí, které by prosazovalo dodržování základních práv i v různých krizích.

16:05 - Několik tisíc lidí dnes na Staroměstském náměstí v Praze protestovalo proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. S projevem vystoupil vedle zástupců podnikatelů, umělců, lékařů či studentů i bývalý prezident Václav Klaus, který odmítl povinné očkování proti covidu-19. Podle zpravodaje ČTK neměla řada z protestujících roušky a účastníci akce nedodržovali předepsané rozestupy.

15:55 - Plzeňské zoologické zahradě, která byla loni kvůli vládním nařízením proti šíření koronaviru třikrát nuceně uzavřená, klesla meziročně návštěvnost o čtvrtinu. Zahrada bývá otevřená celoročně, loni byla zcela uzavřená v součtu téměř třetinu roku. Další týdny měla povolený jen omezený počet návštěvníků. Loni přišlo do zoo 377.500 lidí. Bylo to o 126.500 lidí méně než v rekordním roce 2019, kdy do zoo poprvé přišlo přes půl milionu lidí za rok, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.

15:29 - Podle rozhodnutí vlády jsou sjezdovky ve skiareálech do 22. ledna uzavřené. Fungovat v nové zimní sezoně mohly zatím jen mezi 18. a 26. prosincem. Vláda počítá s finančními kompenzacemi pro areály. Do Krkonoš a Orlických hor zamířily o víkendu tisíce návštěvníků. Někde pro ně byly v provozu lanovky, jinde museli svahy vystoupat pěšky nebo na běžkách. 

15:28 - Do programu COVID nájemné budou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zahrnuty i provozy, které nejsou z nařízení vlády zavřené či omezené, ale kvůli protiepidemickým opatřením mají velmi nízké tržby. Týká se to například prádelen. V případě prádelen zařazení do programu COVID nájemné podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy pomůže malým prádelnám v nákupních centrech. Větší část odvětví ale podle něj tvoří velké prádelny, které jsou ve vlastních prostorách. Těm by podle něj alespoň trochu pomohl odklad splátek úvěrů. Havlíček chce i o tomto jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO), Českou národní bankou a Českou bankovní asociací.

15:02 - Ke zpěvákovu Danielu Landovi, který v úterý ve Sněmovně kritizoval vládu kvůli jejímu postupu při epidemii koronaviru, dnes prezident Miloš Zeman řekl, že jeho projev nečetl. "Z toho, co říkáte, to považuji za hloupost. Nedochází k žádnému - ať už plošnému, nebo selektivnímu - zotročování, dochází k obranným opatřením, kde nepřítel je epidemie. To bylo za každé epidemie, dokonce za každé války a boj proti epidemii je svým způsobem druhem války," uvedl Zeman pro blesk.cz. "Ti kdo chtějí svobodu, ať ji mají. Ať odmítnou očkování, ale ať se potom nediví, jestliže na tuto epidemii zemřou. A horší by bylo, kdyby mezi tím stihli ještě někoho nakazit," dodal prezident.

14:38 - Odklad splátek úvěrů, neboli moratorium, by podnikatelům, kteří museli kvůli pandemii zavřít provozy, podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) pomohl. Bude o tom dále jednat například s ministryní financí Alenou Schillerovou, Českou národní bankou (ČNB) a Českou bankovní asociací.

14:35 - Absence dlouhodobého zákonného kurzarbeitu je podle některých odborníků velký problém. Program Antivirus na podporu zaměstnanosti podle nich uměle udržuje pracovní místa, která už se neobnoví. Některé firmy dokázaly i v krizi expandovat, ale potýkají se s nedostatkem zaměstnanců. V České televizi to v pořadu Otázky Václava Moravce řekli rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

14:30 - Očkování proti covidu-19 by mohlo být dostupné pro všechny skupiny obyvatel do začátku léta. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek, který řídí jednu z pracovních skupin ministerstva zdravotnictví. Dosud bylo v Česku očkováno asi 40.000 lidí vakcínou od prvního výrobce schválenou pro EU, tedy od firem Pfizer a BioNTech. Svázat možnost účasti na akcích s tím, že je člověk očkovaný, nelze podle Chlíbka dříve, než bude vakcína dostupná všem zájemcům.

14:20 - Rakousko zaznamenalo za uplynulých 24 hodin dalších 1651 případů koronavirové nákazy a 36 zemřelých. Nakažených tak přibylo pětkrát méně než v ČR, která má jen zhruba o milion více obyvatel.  Uprostřed tohoto týdne, kdy v Česku počet nově nakažených přesahoval 17.000, se tento počet v sousedním Rakousku pohyboval kolem 2500.  Starosti dělá rakouským politikům a úřadům situace v tamních lyžařských střediscích, kam se i přes omezení sjíždí mnoho návštěvníků chtivých zimního sportování. Ministr vnitra Karl Nehammer dnes podle agentury APA pod dojmem obrázků místy přeplněných lyžařských areálů vyzval k důslednému dodržování rozestupů a nošení respirátorů. "Bude-li to nutné, můžeme i pozastavit provoz vleků," varoval ministr.

14:15 - Ministerstvo financí plošně odpustí povinnost platit daň z příjmu všem studentům, kterým byla při nouzovém stavu uložena pracovní povinnost v zařízeních sociálních a zdravotních služeb. Generální pardon, který využije ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v rámci své mimořádné pravomoci, se bude týkat povinnosti zaplatit daň i zpětně. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo financí. Netýká se to ale odvodů na sociálním a zdravotním pojištění, protože to není v kompetenci MF. V pondělí plošné odpuštění projedná vláda.

14:12 - Upravené tabulky opatření k protiepidemickému systému PES, které by některé kulturní a sportovní akce nebo ubytování umožnily s negativním testem, by podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) mohly být ideálně platné od 22. ledna. Nyní se připomínkují, řekl dnes Havlíček v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Otevření za určitých podmínek by se týkalo čtvrtého stupně rizika, který je od 61 do 75 bodů. Česko je v současné době od 30. prosince na v pátém stupni, aktuální hodnota je 87 bodů.

14:10 - Podle dat z takzvané chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) na svém facebookovém profilu, to je k dnešnímu dni 102.595. Data a údaje o nemocných se liší kvůli odlišnému zpracování údajů z různých zdrojů. "V sovotu sice opět došlo k snížení počtu nově nakažených, ale především díky nízkému počtu provedených testů. Dokonce bych řekl, že i přes nízký počet testů je pozitivních docela hodně," uvedl Vondrák. Nejvíc nových případů v kraji v přepočtu na 100.000 obyvatel je za posledních sedm dní na Opavsku, a to 1169. Na Ostravsku je jich 1102, na Bruntálsku 828, na Frýdecko-Místecku 897, na Karvinsku 902 a na Novojičínsku 1002.

13:45 - Evropská komise (EK) by mohla do konce ledna zvednout limit pomoci, kterou může jeden žadatel z veřejného podpory maximálně čerpat, na dvojnásobnou sumu. Velkou šanci takovému rozhodnutí dává ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který to dnes řekl v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. V současné době platí v rámci tzv. dočasného rámce Evropské komise omezení pomoci na jednoho žadatele na 800.000 eur (asi 21 mil. Kč.). Zvýšení limitu, pokud se podaří a je to předjednáno, je podle Havlíčka zásluhou i ostatních členských zemí, které o něj spolu s Českou republikou dlouhodobě usilují.

Změna by se podle Havlíčka měla promítnout do co největšího množství podpůrných programů připravených ve spojitosti s pandemií. Pokud to EK umožní, bude v rámci nového limitu vláda poskytovat podporu i zpětně, řekl Havlíček.

13:25 - Papež František vyzval věřící, aby se nechali očkovat proti koronaviru. Uvedl, že ve Vatikánu se s ním začne příští týden a že na seznamu zaregistrovaných čekatelů je i on sám. "Nerozumím, proč někteří říkají: ne, vakcína je nebezpečná," řekl papež. "Existuje tu sebevražedné odmítání, které nedokážu vysvětlit, člověk se ale musí nechat očkovat," zdůraznil.

13:20 - Prezident Miloš Zeman považuje v zásadě za reálnou prognózu premiéra Andreje Babiše (ANO), že by se ekonomika po pandemii koronaviru mohla vracet k normálu v roce 2023. Dnes to řekl pro server Blesk.cz. Svoji představu o normálním vývoji popsal tak, že vzhledem k tomu, že průmysl, stavebnictví i zemědělství jsou schopné v současné sitauci růst, měl by růst i hrubý domácí produkt o dvě až tři procenta. Nejde podle jeho slov o žádné zázračné tempo.

13:16 - Stát podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) musí motivovat mediky nasazené v nemocnicích kvůli covidu-19, a to i daňově. "Jsou to tisíce a tisíce aktů, které se musí dělat. A pokud někde uniklo, že se to musí danit, tak se to musí spravit," řekl dnes Havlíček. "Motivujme je. Buďto jim dejme více (peněz) nebo udělejme nějakou výjimku, jak se to nebude danit," dodal.

13:10 - Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) doufá, že vleky se po 22. lednu otevřou. Chaos na horách by se měl podle něj mírnit díky náhradám, na které budou mít skiareály nárok. Provozovatelé podle něj dostanou zdroje na to, aby mohli mít ve střediscích, pokud možno, více lidí. Na náhrady by měla vláda schválit 800.000 až miliardu korun. Výpočet bude podle typů lanovek a vleků, řekl dnes Havlíček v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.

12:58 - Hlavní důvod nynějšího růstu počtu nakažených lidí podle prezidenta Miloše Zemana spočívá v tom, že lidé jsou otrávení, unavení a odmítají často velmi tvrdá omezující opatření. Nadějí je ale podle něj vakcína. Obyvatele proto vyzval, aby vytrvali a opatření proti koronaviru dodržovali. Očkování v minulosti proti jiným nemocem vždy uspělo, zdůraznil prezident. "Není důvod předpokládat, že neuspěje nyní," míní. Zeman také řekl, že napsal izraelskému prezidentu Reuvenu Rivlinovi, aby Izrael české straně pomohl s organizací očkovací kampaně.

12:46 - Pracovní povinnost v době koronavirové pandemie byla citelným zásahem do základních práv studentů, za omezení jim náležela peněžní náhrada. Takový příjem je podle proděkana brněnské právnické fakulty Michala Radvana osvobozený od daně. Nemá být hrazeno ani sociální a zdravotní pojištění, uvedl specialista na daňové právo Radvan v dnešní tiskové zprávě Masarykovy univerzity.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) připustil, že vládě unikla povinnost ohledně daní mediků nasazených v nemocnicích kvůli covidu-19. "Musí se to spravit a motivovat je," uvedl dnes v diskusním pořadu České televize.

12:40 - Podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly nebude očkování znamenat, že hned odložíme roušky. Zatím podle něj nejsou hotové studie o tom, zda očkovaní lidé mohou virus šířit na své okolí. "Roušky se ještě nějakou dobu budou používat v období, kdy tady ještě nebude tak vysoká proočkovanost," řekl v pořadu Partie TV Prima.

12:03 - Počty nových případů covidu-19 v posledních dnech ukazovaly pokles, teď se ale podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zhoršily. Sobotní čísla jsou opět poměrně vysoká včetně podílu pozitivity, řekl dnes v pořadu Partie TV Prima. Prymula dodal, že opatření jsou už poměrně přísná, jeho návrh na omezení vycházení na 15 kilometrů od domova ale vláda nepřijala. Před Vánoci podle něj uškodilo otevření škol.

11:58 - Policie v noci na dnešek ukončila nepovolenou party šedesátky lidí v jednom z domů v Melantrichově ulici v centru Prahy. Přestupku kvůli nedodržení vládních omezení proti šíření koronaviru se dopustilo 59 přítomných, z toho pět mělo u sebe marihuanu. Podle zjištění ČTK byli účastníky večírku cizinci.

zdroj: YouTube

11:47 - V Plzeňském kraji přibylo v sobotu 258 nových případů koronaviru, to je o 386 méně než v pátek a třetí nejnižší denní nárůst v novém roce. O víkendech se ale méně testuje. V kraji zemřeli v sobotu čtyři lidí s potvrzenou nemocí covid-19, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Vakcínou proti koronaviru se zatím v kraji očkuje jen v plzeňské fakultní nemocnici (FN), kde dnes absolvují očkování zdravotníci ze záchranné služby, informovala nemocnice a záchranná služba.

11:40 - Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti nemoci covid-19 zhruba za týden. Původně se chtěl nechat očkovat až začátkem února, aby nikoho nepředbíhal, ale okolí ho přesvědčilo, aby tak učinil dřív. Řekl to v dnešním rozhovoru pro server Blesk.cz. K očkování vyzval i svého předchůdce Václava Klause. 

11:35 - V Karlovarském kraji přibylo v sobotu 459 nově potvrzených případů koronavirové nákazy, to je o 46 více než v pátek. Zemřelo pět koronavirem nakažených lidí. V nemocnicích v kraji přetrvává nedostatek intenzivních lůžek pro covidové pacienty ve vážném stavu. Lůžek ARO/JIP je volných 12 ze 78, jen dvě jsou ale určená pro covidové pacienty. Pro nakažené je volné také jedno reprofilizované intenzivní lůžko z osmi, vyplývá z dnešních informací ministerstva zdravotnictví.

11:30 - Pacientů s covidem-19 ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje opět přibylo. Dnes je jich tam 391, o 20 více než v sobotu. Na lůžkách intenzivní péče je 56 pacientů, o tři více než v sobotu. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Zejména menší nemocnice zůstávají na hraně kapacit. Zlínská nemocnice ve čtvrtek otevřela již osmou covidovou stanici, na některých odděleních omezila i ambulantní péči.

10:52 - Premiér Andrej Babiš (ANO) míní, že teď není důvod, aby stát žádal v zahraničí o pomoc s covidovými pacienty. Řekl to dnes ČTK v reakci na výzvu lidovců. Opoziční KDU-ČSL ho vyzvala, aby kvůli nárůstu počtu pacientů s koronavirem okamžitě požádal okolní státy o pomoc. Podle KDU-ČSL je situace v řadě krajů už kritická a vláda by ji měla urgentně řešit. Strana to dnes uvedla v tiskové zprávě.

10:37 - Podle ministerstva zdravotnictví bylo v sobotu v Královéhradeckém kraji zjištěno 753 nových případů nemoci covid-19, o 114 více než předchozí sobotu. Aktuálně je v regionu 11.776 nemocných, nejvíce od počátku epidemie. V Královéhradeckém kraji byl za celou dobu sledování zjištěn koronavirus u 49.152 lidí. Vyléčilo se již 36.640 pacientů, 736 s nemocí covid-19 zemřelo.

10:21 - Průběh koronavirové nákazy komplikují takzvané komorbidity, tedy současný výskyt dalších nemocí. Průměrný věk zemřelých pozitivních na koronavirus je v řadě evropských zemí okolo 80 let, ovšem například v Mexiku je podle náměstka ministra zdravotnictví Huga Lopeze-Gatella průměrný věk mrtvých s covidem jen 55 let, což je dáno zejména vysokou mírou obezity v populaci. Podle dat, které zveřejnilo 25. listopadu české ministerstvo zahraničí je průměrný věk zemřelých pozitivních na koronavirus v ČR 79 až 80 let. Data za první pololetí roku 2020 rovněž ukázala, že 64 procent zemřelých nakažených covidem mělo zároveň různé další vážné nemoci, které komplikovaly jejich zdravotní stav. Nejčastěji se jednalo o ischemickou chorobu srdeční, diabetes, chronické nemoci srdce a cév či nádory.

10:10 - Rusko dnes oznámilo 22.851 nových případů nákazy koronavirem a 456 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 23.309 nových případů a 470 úmrtí, uvedly tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. Poprvé od 18. listopadu klesl počet nově potvrzených případů nákazy pod 23.000, upozornila agentura TASS.

10:05 - Během soboty bylo v Pardubickém kraji potvrzeno 676 nových případů nákazy koronavirem. Počet aktuálně nemocných vzrostl o 361 na 9437. Vyplývá to z údajů Krajské hygienické stanice k dnešní 8:00. Před týdnem v sobotu přibylo 612 potvrzených případů, nemocných tehdy bylo 7699. Nejvíce nemocných je v současnosti na Chrudimsku - 3198. Na Pardubicku trpí nemocí covid-19 2779 lidí, na Svitavsku 1635 a na Orlickoústecku 1825. Od počátku epidemie se v regionu prokazatelně nakazilo 36.119 lidí, před týdnem jich bylo 31.728. Vyléčilo se již 26.347 lidí, 335 s koronavirem zemřelo.

9:54 - V Libereckém kraji v sobotu přibylo 455 potvrzených nákaz koronavirem, což je zhruba stejně jako před týdnem. V regionu je 7136 takzvaných aktivních případů nákazy, mezi nimi jsou i lidé bez příznaků. Počet aktuálně nemocných je v regionu dosud nejvyšší.

9:40 - V Praze v sobotu přibylo 776 potvrzených případů nemoci covid-19, což je méně než v předchozí všední dny, ale o 200 více než před týdnem. Od březnového vypuknutí epidemie se tak v hlavním městě koronavirem nakazilo 93.644 lidí. Zhruba čtyři pětiny se dosud vyléčily, 17.778 lidí se s nemocí nyní potýká a 1190 lidí s prokázaným onemocněním covid-19 zemřelo.

9:35 - V Ústeckém kraji v sobotu přibylo 547 potvrzených nákaz novým typem koronaviru, což je o 280 více než minulý týden. S nemocí zemřelo pět lidí, od začátku epidemie 1019. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. První se v regionu nakazil muž z Děčínska loni v březnu. Od té doby se v kraji covidem-19 nakazilo 56.327 lidí, 44.965 pacientů se z nemoci vyléčilo. V regionu bylo v sobotu 10.343 takzvaně aktivních případů nákazy, mezi nimi jsou i lidé, kteří měli pozitivní test, nemají ale žádné příznaky.

9:31 - Ve Středočeském kraji v sobotu přibylo 1001 nakažených koronavirem. Je to méně než v předchozích dnech, ale o 431 více než minulou sobotu. Největší přírůstek v tomto týdnu byl v úterý, kdy přibylo 2645 případů, poté počty nově nakažených klesaly, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 21.417 nakažených, od začátku pandemie se nakazilo už 109.235 lidí. Vyléčit se podařilo 86.461 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1357 lidí. Za sobotu přibylo 59 vyléčených a čtyři úmrtí.

9:07 - Šest desítek horolezců se připravuje na zdolání druhé nejvyšší hory světa K2. Mnozí se k tomu rozhodli, protože se nemohou vzhledem k epidemii koronaviru věnovat původně naplánovaným aktivitám. K2 je nejvyšší horou Pákistánu a jediný vrchol vyšší než 8000 metrů, který nebyl zdolán v zimě, píše agentura AFP.

9:05 - Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem v Česku začal výrazně růst zejména od října a v listopadu byla několikrát překročena i hranice dvou stovek mrtvých za den. Dosavadní rekord 262 mrtvých je ze 3. listopadu. Loni na jaře přitom trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní od prvního úmrtí). Aktuálně počet zemřelých s nemocí covid-19 překonal v ČR hranici 13.000, podle ministerstva zdravotnictví zemřelo s covidem-19 již 13.115 lidí.

8:45 - V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 1285 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než ve pátek, kdy bylo 1784 nových případů. Minulou sobotu, tedy 2. ledna, bylo zjištěno 891 nově nakažených, o víkendech a svátcích se však méně testuje. Dosavadní rekordní denní přírůstek nákaz v kraji je z loňského 30. prosince, kdy jich bylo 2537.

8:30 - V Olomouckém kraji přibylo v sobotu 728 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to více než v pátek, kdy bylo 384 nových případů. Minulou sobotu bylo 88 nově nakažených, o víkendech a svátcích se však obecně méně testuje. Dosud rekordní přírůstek nákaz v kraji je z 27. října loňského roku, kdy jich bylo 1515.

8:25 - Ve Zlínském kraji přibylo v sobotu 457 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než v pátek, kdy bylo 818 nových případů. Minulou sobotu bylo 384 nově nakažených, o víkendech a svátcích se však obecně méně testuje. Dosud rekordní přírůstek nákaz v kraji je z úterý 5. ledna, kdy jich bylo 1258. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví, které statistiky zpětně upravuje.

8:20 - Testy v sobotu v Česku potvrdily 8406 nových případů nákazy koronavirem, což je v tomto týdnu nejméně, ale zhruba o 3400 více než minulou sobotu. Od březnového počátku epidemie se nemocí covid-19 prokazatelně nakazilo 831.165 lidí, přibližně tři čtvrtiny se již uzdravily. Aktivních případů nákazy je 160.546. Počet nakažených, kteří skončili v nemocnici, proti pátku klesl zhruba o šest stovek na 6741. Z toho 1072 je ve vážném stavu.

8:18 - Izrael za tři týdny naočkoval proti covidu-19 už 1,8 milionu obyvatel, což je pětina jeho populace. Tamní premiér Benjamin Netanjahu dnes podle deníku The Times of Israel uvedl, že všichni Izraelci starší 16 let by mohli být naočkování do dvou měsíců, maximálně do konce března. Tedy do měsíce, kdy zemi čekají další předčasné parlamentní volby.

8:15 - Rizikový index protiepidemického systému PES zůstal k dnešku na 87 bodech. Tři ze čtyř sledovaných kritérií se mírně zhoršily, naopak jeden ukazatel se mírně zlepšil. Dvanáctý den se tak skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, drží na pátém, nejvyšším stupni pohotovosti.

8:10 - V Německu během uplynulého dne přibylo 16.946 nových případů nákazy koronavirem a 465 úmrtí, oznámila dnes agentura Reuters s odvoláním na berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 24.694 nakažených a 1083 mrtvých.

8:00 - V ČR se první potvrzené případy nákazy novým typem koronaviru objevily 1. března 2020, od té doby se virus prokázal u více než 825.000 lidí. Spolu se šířením nákazy od loňského podzimu výrazně roste také počet mrtvých, jichž je už kolem 13.000. První člověk s nemocí covid-19 zemřel v ČR 22. března a ještě v půlce září bylo oficiálních obětí viru méně než 500. V říjnu pak začal počet mrtvých stoupat i o více než 200 denně (rekordem je 3. listopad s 262 mrtvými), hranice 10.000 mrtvých byla překročena v půli prosince. V posledních týdnech přírůstky zemřelých mírně klesly, o tisíc roste počet mrtvých zhruba za osm až deset dní.

7:50 - Počet mrtvých ve světě narůstá v poslední době o 100.000 za zhruba devět až deset dní. V předchozí fázi pandemie rostl počet mrtvých nejrychleji v dubnu, kdy se ze 100.000 na 200.000 úmrtí dostal za 15 dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují Spojené státy, které mají i nejvyšší počet nakažených. Podle JHU v USA dosud zemřelo s covidem přes 372.000 lidí, následují Brazílie (přes 200.000 mrtvých) a Indie (přes 150.000 mrtvých). Více než 100.000 mrtvých dosud zaznamenalo také Mexiko (133.000). Z Evropy je na tom co do počtu mrtvých nejhůře Británie (81.000), Itálie (přes 78.000) a Francie (téměř 68.000).

7:40 - Celkový počet infikovaných ve světě dosáhl podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) 89,6 milionu, obětí je celosvětově více než 1,9 milionu a vyléčených je dosud 49,7 milionu. Nákaza zasáhla podle JHU 191 zemí a území a rozšířila se již na všech sedm kontinentů.

7:30 - Dopravu do očkovacích center nechávají německé úřady na každém zájemci o vakcínu proti koronaviru, Berlín ale svým nejstarším obyvatelům nabízí zdarma cestu taxíkem. Spolkový svaz taxikářů postup hlavního města oceňuje a nabízí, že tuto službu, která jde na náklady místní samosprávy, rozšíří i do dalších spolkových zemí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 21:12 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Plošná opatření stojí podle vědců milion korun na nakaženého denně

21.01.2021 18:32 Plošná opatření stojí Česko podle vědců z iniciativy Sníh asi jeden až dva miliony korun na jednoho…

Některé kraje nám v očkování brání, lidé nám ale důvěřují. Chybí vakcína i…

21.01.2021 17:10 Praktičtí lékaři si stýskají, že ve svých ordinacích nemají k dispozici vakcinaci proti koronaviru,…

Od pátku se mění systém rezervací pro seniory

21.01.2021 17:01 Od pátku se změní systém rezervací termínů pro očkování seniorů starších 80 let na očkování proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama