Pandemie koronaviru svírá celý svět, posledních 100 tisíc obětí přibylo za devět dní

Od příštího týdne budou muset lidé přijíždějící do Anglie předkládat negativní test na koronavirus. V Německu zemřelo ve čtvrtek 1188 lidí s koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek zemřelých od počátku epidemie.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

22:03 - Irsko oznámilo, že jeho laboratoře potvrdily první tři případy nákazy jihoafrickou mutací koronaviru. Epidemiologové šíření této mutace podrobně sledují kvůli obavám, že je nakažlivější a způsobuje vyšší virovou nálož, uvedl list The Irish Times. Irské úřady dnes ohlásily přes 8000 nových případů nákazy, což je nejvyšší bilance od začátku epidemie v zemi.

21:48 - Singapurský soud dnes uložil pětiměsíční trest ženě, když vyšlo najevo, že po nákaze koronavirem zatajila schůzky s přítelem. Singapur pečlivě sleduje kontakty všech nakažených, aby zabránil nekontrolovanému šíření koronaviru. Úřady na několik neoznámených setkání přišly i díky záběrům z kamerových systémů, píše list The Strait Times.

21:25 - Předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) žádá premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) o obnovení zákazu návštěv v nemocnicích. Odmítá další zátěž pro nemocnice, které v současnosti čelí náporu pacientů s koronavirem. Kuba se na představitele vlády obrátil dopisem, o kterém dnes ČTK informovala za Asociaci krajů Jana Pavlíková.

20:20 - Španělsko oznámilo dalších 25.456 nákaz koronavirem, z toho 12.327 za posledních 24 hodin, a 199 nových úmrtí s covidem-19. Epidemická situace se v této zemi zhoršuje a řada tamních autonomních regionů po zmírnění omezení během vánočních svátků opět zpřísňuje protikoronavirová opatření. Informují dnes místní média.

19:38 - Slovenští vědci z týmu společnosti MultiplexDX vyvinuli jako první na světě test na britskou mutaci nového koronaviru. Podle webu slovenského listu Nový čas to dnes prohlásil zakladatel společnosti Pavol Čekan.

19:01 - Hygienická stanice hlavního města Prahy udělila do konce loňského listopadu kvůli porušení protiepidemických opatření pokuty celkem za 712.200 korun. Nejčastěji pokutovala nenošení roušky. ČTK o tom dnes informoval mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík.

18:04 - Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní bilanci mrtvých i nakažených od začátku pandemie covidu-19. Obětí koronaviru přibylo 1325, případů nákazy přes 68.000, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Rychle roste i počet pacientů s virem SARS-CoV-2 v nemocnicích, aktuálně jich je téměř 32.000, skoro 3000 z nich jsou napojeny na plicní ventilaci. Londýnský starosta Sadiq Khan varoval, že nemocnicím v metropoli hrozí kolaps.

17:15 - Desítky lidí dnes odpoledne na demonstraci v Praze zpochybňovaly vládní opatření proti šíření koronaviru, výsledky amerických prezidentských voleb a okolnosti úmrtí bývalého slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského. Jejich průvod prošel z Václavského náměstí před americké velvyslanectví na Malé Straně, pokračovat má podle plánu před slovenskou ambasádu v Bubenči.

17:10 - Od pondělí budou nově potřeba negativní testy na koronavirus při návratu z Francie a Irska, povinné budou i pro přijíždějící cizince. Země se v takzvaném cestovatelském semaforu přesunou do červené barvy, v níž je většina evropských států. Nutné testy naopak nově nebudou z Bulharska, Belgie a Maďarska, na mapě budou tyto státy oranžové. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

16:55 - Nejpřísnější opatření proti šíření covidu-19 by podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly měla zůstat až do doby, kdy budou přibývat jen stovky nebo tisíc nových případů denně. Řekl to Českému rozhlasu Plus. Ani termín 22. ledna, do kterého je ve čtvrtek prodloužila vláda, podle něj nemusí stačit. Uzavřené jsou v současné době školy kromě mateřských a prvních a druhých tříd základních škol, restaurace, hotely. Platí zákaz vycházení mimo nezbytné cesty do práce, na nákup či do přírody, v noci je vycházení zakázáno úplně po 21:00.

16:45 - Kvůli nařízenému omezení zdravotní péče, která není nezbytná, provedly pražské nemocnice v loňském roce o tisíce operací méně než v roce 2019. Právě plánovaná operativa přitom přináší nemocnicím nejvíce peněz. Zdravotnická zařízení rovněž rozšiřují počet lůžek určených pro pacienty s covidem-19, sdělili ČTK zástupci nemocnic v hlavním městě.

16:24 - Hejtman Martin Kuba (ODS) dnes odpoledne uvedl, že Jihočeský kraj už spotřeboval všech 3510 vakcín, které v úterý od státu dostal. "Další mají přijít až ve čtvrtek. Takže máme prázdnej mrazák a nebudeme tady mít skoro týden co dělat," uvedl Kuba na svém twitterovém účtu.

16:20 - Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně má nový hlubokomrazicí box pro skladování vakcíny proti covidu-19. Umístěn je v hlavní lékárně KNTB. Mrazicí box o objemu až 500 litrů zvládne udržovat ultrachladné prostředí a právě to je důležité pro bezpečné uchovávání vakcíny, teplota v něm může být dokonce až minus 90 stupňů Celsia, sdělil dnes ČTK v tiskové zprávě mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

16:01 - Zatím nebylo určeno, kdy bude z Ostravy převezeno asi 50 zesnulých ke zpopelnění v krematoriích v jiných krajích. ČTK to dnes řekl ředitel Krematoria Ostrava Ivo Furmančík. Převoz se podle něj uskuteční pravděpodobně příští týden, nyní se připravuje jeho technické zajištění.

16:00 - Rumunsko zaznamenalo svůj první případ nákazy britskou mutací koronaviru SARS-CoV-2. Nakaženou je 27letá žena z župy Giurgiu na jihu země. Podle agentury Reuters o tom dnes informovala mluvčí specializované bukurešťské nemocnice. Řekla také, že infikovaná v poslední době nebyla v zahraničí.

15:45 - Povinnost předložit negativní test na covid-19 by mohla dovolit kulturní nebo společenské akce pro víc lidí. Rozhodovat ale bude pořadatel, stát stanoví podmínky a bude dohlížet, jestli to nezhoršuje epidemickou situaci. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to dnes řekl na dotaz ČTK na tiskové konferenci. Návrh je součástí připomínkované úpravy tabulky opatření v protiepidemickém systému PES. Podle deníku Mladá fronta (MfD) se zvažuje také možnost sportovat ve dvou lidech uvnitř, otevření více obchodů, muzeí nebo zoo, ale také zpřísnění zákazu nočního vycházení.

15:42 - Tvorba pracovních míst ve Spojených státech se v prosinci poprvé od jara zastavila. Kvůli zhoršení pandemie způsobené šířením nového koronaviru zaniklo zhruba 140.000 míst. Míra nezaměstnanosti poprvé od dubna neklesla a zůstala na listopadových 6,7 procenta, oznámilo dnes americké ministerstvo práce. Analytici čekali, že ekonomika zhruba 50.000 míst vytvoří.

15:40 - Prodej osobních aut by letos mohl být zhruba o desetinu vyšší než loni, kdy trh výrazně ztratil kvůli koronaviru. Celkem by se tak mohlo prodat 224.000 nových vozů. Uvedla to analytická firma PwC. Loni prodej poklesl téměř o 19 procent. Epidemie by měla podle prognózy trh i nadále ovlivňovat zejména v prvním a druhém čtvrtletí. "V rámci prvních dvou kvartálů tedy nadále očekáváme určité problémy a restriktivní opatření. Propad registrací může proto opět dosahovat 15 až 20 procent oproti předkrizové úrovni roku 2019. Od léta věříme ve zklidnění celospolečenské situace a normalizaci chodu společnosti, což by mělo mít pozitivní dopady na spotřebitelskou důvěru a obnovení běžného obchodního styku," uvedl expert PwC Michal Štefek.

15:34 - Londýnský starosta Sadiq Khan dnes kvůli nepříznivé epidemické situaci vyhlásil stav ohrožení. Nemocnicím v britském hlavním městě podle něj hrozí kolaps, pokud se lidé nebudou chovat zodpovědně. "Vyhlásil jsem v Londýně stav ohrožení, neboť nebezpečí, které představuje virus pro naše město, se nachází v kritickém bodě. Jeden z 30 Londýňanů má nyní covid-19. Pokud okamžitě nezasáhneme, náš (systém veřejného zdravotnictví) NHS bude zahlcen a zemřou další lidé," uvedl Khan na twitteru.

15:30 - Pendlerům by mohl pro cesty do Saska stačit od pondělí 11. ledna jeden test na koronavirus týdně, mohli by si jej udělat bezplatně v České republice. Po dnešním jednání se saskou ministryní sociálních věcí Petrou Köppingovou, jež má na starosti i resort zdravotnictví, to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Odpoledne rozhodne saská vláda, ministryně se podle něj k návrhu stavěla pozitivně. Podle původního návrhu chtělo Sasko od pondělí vyžadovat od pendlerů na jejich náklady dva testy týdně, což se nelíbí zahraničním pracovníkům ani jejich saským zaměstnavatelům. Výhrady mají i odbory či hospodářské svazy a komory.

15:15 - Nejvyšší rada muslimských duchovních v Indonésii dnes rozhodla, že vakcína proti nemoci covid-19 je slučitelná s islámskými náboženskými předpisy. Rada vydala svůj verdikt několik dní předtím, než má v nejlidnatější muslimské zemi začít očkování vakcínou čínské společnosti Sinovac. Do země s 268 miliony obyvatel byly zatím dovezeny tři miliony dávek.

15:02 - Dva léky na revmatoidní artritidu, tocilizumab a sarilumab, by mohly pomoci v úsilí o záchranu životů pacientů s covidem-19. Ukázal to podle deníku The Guardian mezinárodní výzkum, podle jehož výsledků mohou oba přípravky snížit riziko úmrtí covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče o 24 procent. Podle českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je tocilizumab v současné době v řadě evropských zemí schválen pro experimentální použití pro pacienty s pneumonií, která vznikla v důsledku závažného průběhu covidu-19.

14:47 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravuje v rámci podpory cestovního ruchu v souvislosti s pandemií koronaviru dotační program COVID cestovní kanceláře II určený velkým cestovním kancelářím (CK). Jedná také o možnosti státní záruky u spoluúčasti na pojistném proti úpadku pro CK. Další pomoci se dočkají i provozovatelé ubytovacích zařízení. Vláda na pokračování programu COVID ubytování schválila 3,5 miliardy korun.

14:45 - Na slovenských horách loni klesl celkový počet úrazů návštěvníků o více než desetinu, vývoj ovšem ovlivnila omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou, která dopadla také na cestovní ruch. Informovala o tom dnes slovenská horská záchranná služba (HZS). Počet smrtelných nehod a případů se podle ní meziročně ale naopak nezměnil a zůstal na 40.

14:43 - Počet turistů v Chorvatsku loni kvůli pandemii klesl o 63 procent na 7,8 milionu. Počet přenocování se pak snížil o polovinu. S odvoláním na údaje Chorvatského svazu cestovního ruchu (HTZ) o tom dnes informovala agentura APA. Češi podle počtu přenocování tvořili čtvrtou největší skupinu zahraničních turistů v zemi. Celkový počet přenocování činil 54,4 milionu. Počet přenocování zahraničních turistů se snížil o 55 procent na 43,1 milionu, u domácích turistů pokles činil 18 procent na 11,3 milionu.

14:40 - Britská léková agentura MHRA dnes schválila covidovou vakcínu od americké firmy Moderna. Jde o třetí očkovací látku proti nemoci covid-19, jejíž užití regulátor v zemi povolil. Británie má objednaných 17 milionů dávek této vakcíny, informovala agentura DPA.

14:28 - Počet neoprávněných vstupů do EU loni klesl kvůli koronavirové krizi na nejnižší úroveň od roku 2013. Hlášeno bylo zhruba 124.000 ilegálních překročení vnějších hranic unie, informovala dnes evropská pohraniční agentura Frontex na základě předběžných statistik.

14:20 - Liberecký kraj se připravuje na to, aby mohl od 1. února otevřít velkokapacitní očkovací centra. V každém okrese bude minimálně jedno. Jejich zprovoznění ale záleží na dostatku vakcín. Novinářům to dnes řekl hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Očkovací centra by měla být schopná očkovat až 36.000 lidí měsíčně. Jeden očkovací tým by měl zvládnout 1000 lidí za týden a takových týmů by mělo být devět. "Budeme připraveni od 1. února očkovat významně větší počty lidí než kolik zatím máme vakcín k dispozici," uvedl hejtman.

14:15 - Ústřední krizový štáb doporučil ministerstvu pro místní rozvoj, aby do pondělního jednání vlády připravilo krizové opatření umožňující maximální využití krematorií v době epidemie koronaviru. Šéf štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes ČTK řekl, že by opatření mělo obsahovat zákaz dovozu těl ke kremaci ze zahraničí, uvolnění emisních limitů krematorií a omezení spalování v nich jen na lidské ostatky. Chce tak zamezit situaci, kdy by krematoria přestala situaci zvládat.

Kapacita pro chlazení těl zemřelých je ve Středočeském kraji vytížená způli. Kapacita krematorií v regionu je zcela využitá, proto se situace řeší pomocí chladicích zařízení. Jejich kapacita je v regionu 1140 těl, ve čtvrtek bylo uloženo 553 těl zemřelých. Novinářům to dnes řekla středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

14:10 - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie proberou společný boj proti covidu-19 na videokonferenci 21. ledna. Oznámil to dnes mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Zásadním tématem bude společný nákup a distribuce vakcín, k jehož způsobu a tempu se v posledních dnech ozývaly z některých unijních zemí kritické hlasy.

14:00 - Švédský parlament dnes schválil návrh zákona, který dočasně dává vládě větší pravomoci v boji proti epidemii nemoci covid-19. Na jeho základě bude moci kabinet například nařídit uzavření nákupních center a obchodů, zastavit veřejnou dopravu či pokutovat osoby, které poruší opatření týkající se společenského odstupu, informovala agentura Reuters. Ve čtvrtek Švédsko uvedlo, že od 5. ledna v zemi přibylo 12.536 nových případů koronaviru. Od začátku pandemie země registruje 482.284 infekcí a 9262 úmrtí s koronavirem. Podobně lidnatá Česká republika od března zaznamenala už více než 800.000 případů.

13:45 - Ve středních Čechách pokračuje očkování zdravotníků. Kromě pěti krajských nemocnic už jsou vakcíny i v dalších nemocnicích, kde se starají o pacienty s covidem. Celkem jde o 13 očkovacích míst. V jednotlivých krajských nemocnicích už mají naočkované i stovky zdravotníků. ČTK to řekli mluvčí nemocnic. Vakcinace také tento týden začala například v městské nemocnici ve Slaném na Kladensku, v mělnické nemocnici a dalších.

13:38 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) povolila využívání šesti dávek vakcíny Pfizer/BioNTech z jedné lahvičky místo dosavadních pěti. Agentura to dnes oznámila na svém webu. Očkovací kapacita první vakcíny používané v zemích Evropské unie se tím zvýší o pětinu. Stejný krok učinilo české ministerstvo zdravotnictví již koncem loňského roku.

13:30 - Na jihu Moravy přibylo za 24 hodin 1606 případů koronaviru, za posledních sedm dní to bylo 7326 nových případů nákazy. Nemocnice v kraji přijaly dalších 12 pacientů s touto nemocí, hospitalizováno je tak aktuálně 782 lidí. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Kromě covidu-19 se zvyšuje i počet běžných respiračních nemocí, oproti minulému týdnu se jejich počet zvýšil o 20 procent, největší je nárůst u dospělých od 24 do 64 let. 

13:24 - Do dvou domovů pro seniory kolem Brna dnes vyrazil mobilní očkovací tým Fakultní nemocnice Brno, v plánu je očkování více než 170 seniorů i zaměstnanců. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Příští týden by měl vyjet i druhý tým, a to z Fakultní nemocnice u svaté Anny. Zájem o očkování v domovech pro seniory mimo Brno projevilo přes 5500 lidí.

13:15 - Před spuštěním registračního systému na očkování proti covidu-10 pro osmdesátileté, který má začít fungovat v polovině ledna, bude zkušební provoz. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tak dnes reagoval na požadavky krajů. Česko podle ministra jedná o dalším milionu dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která byla pro použití v EU schválená jako první. Vakcína od firmy Astra Zeneca, kterou by mohly používat i ordinace lékařů, by mohla být schválená v lednu.

13:02 - Celosvětový počet mrtvých s covidem-19 překonal podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) hranici 1,9 milionu. O posledních 100.000 se zvýšil za devět dní. Předešlých 100.000 přibylo rovněž za devět dní, stejně jako předtím. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují Spojené státy, kde podle JHU zemřelo s covidem-19 přes 365.000 lidí. Následují Brazílie (více než 200.000 mrtvých) a Indie (přes 150.000). Z Evropy je na tom co do počtu mrtvých nejhůře Británie (přes 78.000), Itálie (přes 77.000) a Francie (téměř 67.000). V České republice s nemocí covid-19 dosud zemřelo 12.800 lidí.

12:40 - Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes zakázal íránské vládě dovážet vakcíny proti covidu-19 z Británie a USA. Informovala o tom agentura Reuters. Írán je koronavirem nejpostiženějším státem na Blízkém východě. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se v osmdesátimilionové zemi od začátku pandemie nákaza koronavirem prokázala u více než 1,2 milionu lidí a bezmála 56.000 osob tam s nemocí covid-19 zemřelo. "Dovoz amerických a britských vakcín do země je zakázán. Řekl jsem to činitelům a teď to oznamuji veřejně," uvedl Chameneí v projevu, který živě vysílala státní televize.

12:18 - V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden, tedy za prvních sedm dnů nového roku, 3160 nových případů nákazy koronavirem. Oproti předchozímu týdnu to je o 91 více a blíží se to týdennímu nárůstu z podzimní kulminace nákazy na začátku listopadu. Za uplynulý týden zemřelo v Plzeňském kraji 51 lidí, kteří měli nemoc covid-19, o týden dříve to bylo 43 úmrtí, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. V posledním prosincovém týdnu přibylo v kraji podle statistiky 3069 případů koronaviru, o týden dříve 2624.

12:08 - Před jednou z hlavních nemocnic v italské Neapoli se dnes ráno po výbuchu otevřel ve vozovce obří kráter. Zraněn nebyl nikdo, ale do díry v zemi se zřítilo několik automobilů, informovala agentura ANSA. Podle místního tisku výbuch způsobil přívod kyslíku do nemocnice, vyšetřovatelé zatím vylučují úmyslné zavinění. Nemocnice zůstala kvůli explozi bez dodávek elektřiny.

11:58 - V Ústeckém kraji za týden přibylo 4955 nákaz koronavirem, je to o 595 více než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Kraj žádá, aby stát kvůli situaci v nemocnicích nařídil pracovní povinnost medikům. Do očkování proti covidu-19 jsou v regionu připraveni se zapojit praktičtí lékaři.

11:53 - Kapacita krematorií v Česku je dostatečná, problémem je podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové pouze Moravskoslezský kraj, kde bývá kritická situace i mimo covid při výskytu jiných nemocí. Rážová to dnes uvedla na pravidelné tiskové konferenci o vývoji epidemie koronaviru ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Uvedla také, že zemřelé s covidem lze pohřbívat i do země, nejen žehem.

11:50 - V Královéhradeckém kraji za týden přibylo 5815 potvrzených případů covidu-19, jde o druhý nejvyšší sedmidenní nárůst od začátku epidemie. Před tím šlo o 4861, 3391, 2261, 1758 a 1377 případů za týden. Hygienici v kraji dosud zjistili 47.128 nákaz. Aktuálně nemocných bylo k dnešku 9673, což je téměř 1,8 procenta z celkového počtu obyvatel kraje, před týdnem to bylo 1,3 procenta. Kvůli covidu zemřelo 648 lidí, za týden 77. Dosud se uzdravilo 36.807 lidí, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje jsou k 09:00.

11:40 - Kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem, se blíží svým limitům. Možnosti navýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Počty hospitalizovaných s covidem nyní rostou o 150 až 200 lidí denně. Pokud se naplní špatné predikce, bude v lednu v nemocnicích až 12.000 lidí s covidem. Nyní je hospitalizováno asi 7300 lidí.

11:30 - Slováci více využívají takzvané chatovací aplikace, tedy na rychlé posílání zpráv, dále telefonování přes internet a on-line zpravodajství. Naopak posílání e-mailů pro osobní potřebu stagnuje. V době pandemie nemoci covid-19 se zvýšil zájem o vzdělávání přes internet a také o internetové objednávky jídla. Vyplývá to z výsledků loňského průzkumu slovenského statistického úřadu o využívání internetu, při kterém statistici oslovili přes 5500 domácností.

11:16 - Situace s covidem-19 ve středních Čechách je poměrně vážná, roste obsazenost nemocnic a chybí personál. Přibylo pacientů ve věku 65 let a starších, uvedla na dnešní tiskové konferenci hejtmanka Petra Pecková (STAN). Ve čtvrtek bylo v regionu hlášeno 2623 nových případů během 24 hodin. Přírůstek za poslední týden podle hejtmanky stoupl o 12 procent. "Nicméně o 16 procent stoupla nemocnost ve věkové skupině 65 plus," uvedla Pecková.

11:10 - Spojené státy poprvé od začátku pandemie hlásí více než 4000 úmrtí s koronavirem za jediný den. Nakažených za stejné obobí ve statistikách přibylo na 274.700. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Podle iniciativy The COVID Tracking Project dál stoupá také počet nakažených v nemocnicích, kterých je aktuálně 132.370. Imunizace obyvatel přitom postupuje pomaleji, než bylo původně zamýšleno.

11:00 - Denně v ČR přibývá kolem 3000 seniorů starších 65 let nakažených covidem-19. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se nakazili pravděpodobně kolem Vánoc. Zlepšení očekává po 10. lednu, kdy by se měla začít projevovat přísnější protiepidemická opatření přijatá 27. ledna. V nemocnicích se situace stabilizuje nejdříve 15. ledna, řekl na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se neuvažuje o zmírnění protiepidemických opatření.

10:54 - V částech Anglie se výrazně prodloužila doba dojezdu sanitek a další zpoždění ambulanční vozy nabírají čekáním před nemocnicemi, které nestíhají přebírat pacienty. Informovala o tom dnes stanice BBC, podle níž se tak děje v době bezprecedentního tlaku na britské zdravotnictví v důsledku epidemie covidu-19.

10:53 - V Královéhradeckém kraji kraji dnes začaly očkovat proti koronaviru také krajské nemocnice. Přidaly se tak k Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové, která očkuje od soboty. Mezi prvními bude v krajských nemocnicích očkováno téměř 90 zdravotnických záchranářů ZZS a desítky zdravotníků pracujících na odděleních s vysokým rizikem nákazy. Od pondělí by se měla přidat také soukromá nemocnice ve Vrchlabí.

10:52 - V Karlovarském kraji přibylo za uplynulý týden rekordních 1893 nových koronavirových nákaz, je to nejvíce od březnového propuknutí epidemie. Ve čtvrtek přibylo 370 nakažených, o den dříve přibylo rekordních 557 případů. Nejhorší situace je nyní na Chebsku, kde za posledních sedm dní přibylo 869 lidí s covidem-19. S počtem nových případů výrazně ubývá v nemocnicích volných lůžek na intenzivní péči.

10:50 - Evropská komise zajistila pro členské země Evropské unie dalších 300 milionů dávek první využívané vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Oznámila to dnes předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová; první část nové dodávky má být k dispozici na jaře. Komise tak po kritice od některých politiků členských zemí, podle nichž není v první fázi dostatek vakcín pro všechny státy, zvýšila dosud objednané množství očkovací látky od zmíněných firem na dvojnásobek.

10:32 - Masarykova univerzita nabídne státu pomoc s logistikou při očkování veřejnosti proti koronaviru. Pomoc může spočívat ve využití prostor a vybavení univerzity, případně v zapojení dobrovolníků. Podle rektora Martina Bareše jde o součást společenské odpovědnosti univerzity, cílem je vrátit co nejdříve studenty do poslucháren. "Naši studenti a všichni univerzitní pracovníci vnímají velmi vážně současnou epidemickou situaci a pro návrat do běžného života a návrat studentů do prezenční výuky chceme v nadcházejících týdnech a měsících udělat maximum," uvedl Bareš v tiskové zprávě.

10:31 - Za uplynulý týden se covidem-19 nakazilo 3568 lidí z Vysočiny, o týden dřív jich bylo 2655. Podle krajské hygienické stanice se nyní na Vysočině z covidu-19 léčí 5982 lidí. Od začátku pandemie hygienici zaevidovali 40.035 nakažených, z nichž 565 lidí zemřelo, 48 lidí zemřelo v uplynulém týdnu.

10:30 - Ukrajina zavřela školy, obchody, restaurace a jídelny, sportoviště i kulturní zařízení a zakázala masová shromáždění. Od dnešního dne platí v zemi přísná karanténní omezení, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy koronavirem. Uzávěra má trvat do 24. ledna včetně, uvedly tiskové agentury. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov dnes ohlásil 5676 nových případů nákazy a 83 úmrtí. Od začátku pandemie se nakazilo více než 1,1 milionu Ukrajinců a 19.588 z nich zemřelo.

10:15 - Rusko dnes oznámilo 23.652 nových případů nákazy koronavirem a 454 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 23.541 a 506 úmrtí, uvedly agentury s odvoláním na operativní štáb. Nejhorší zůstává situace v Moskvě, kde přibylo 5027 nově potvrzených případů. Celkem se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo od začátku pandemie téměř 3,4 milionu lidí, z nichž 60.911 zemřelo.

10:04 - Australský stát Queensland se rozhodl zavést od dnešního večera třídenní uzávěru svého hlavního města Brisbane. V třetím největším australském městě se potvrdil jeden případ místního přenosu nákazy koronavirem, uvedly světové agentury. Úřady vyzvaly obyvatele Brisbane a okolí, aby v době uzávěry neopouštěli své domovy. Australská vláda se také rozhodla zpřísnit pravidla pro cestující ze zahraničí. "Tento nový kmen (koronaviru) vykazuje mnoho neznámých a nejasností," uvedl australský premiér Scott Morrison. Cestující ze zahraničí se nově musí prokázat negativním testem při příjezdu do země. Pasažéři na domácích a mezinárodních spojích budou muset mít za letu nasazenou roušku. Počet povolených příjezdů do tří australských států je do poloviny února snížen o polovinu. Cestující ze zahraničí budou muset i nadále po příjezdu do země nastoupit na dva týdny do karantény.

zdroj: YouTube

10:02 - Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 10.619 případů nákazy koronavirem. Je to o zhruba 1000 více než o týden dřív, epidemie v kraji tak stále zesiluje. Ve čtvrtek přibylo 1937 nakažených, méně než v předchozích dnech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 19.598 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 106.582 lidí. Vyléčit se podařilo 85.653 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1331 lidí. Za čtvrtek přibylo 113 vyléčených a 13 zemřelých.

9:55 - V Pardubickém kraji za týden přibylo 4009 případů nákazy koronavirem. Jde o zatím nejvyšší týdenní přírůstek. Proti předchozímu týdnu je dvojnásobný. Od jara se covid-19 prokázal u 34.686 lidí. Vyplývá to z údajů krajských hygieniků.

9:53 - V Moravskoslezském kraji přibylo za čtvrtek 2215 lidí nakažených koronavirem. Je to zhruba stejně jako o den dříve, kdy v kraji přibylo 2211 pozitivně testovaných. Snížil se počet pacientů na ARO a JIP. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

9:41 - Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí loni klesla meziročně o pět procent. Naopak mezičtvrtletně hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 6,9 procenta. Výsledky proti předchozímu odhadu z počátku prosince zůstaly beze změny. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt kvůli koronaviru podle revidovaných údajů meziročně o 10,8 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně tehdy klesl HDP o 8,5 procenta.

9:40 - Saská vláda čelí tlaku na zmírnění zpřísněných podmínek pro zahraniční pendlery nejen od představitelů Česka, ale také Polska. Informovala o tom stanice Deutsche Welle. Od pondělí 11. ledna chce Sasko vyžadovat od pendlerů na jejich náklady dva koronavirové testy týdně, což se nelíbí zahraničním pracovníkům a ani jejich saským zaměstnavatelům. Výhrady mají i odbory či hospodářské svazy a komory.

9:38 - Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 4977 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to o 685 více než v předchozím týdnu, kdy bylo 4292 nových případů, o týden dřív jich bylo 3507. Ministerstvo zdravotnictví eviduje od počátku pandemie v kraji 54.930 nakažených. Tento týden až na středu vzrostly v porovnání s minulým týden denní přírůstky, ve čtvrtek bylo 1019 nově nakažených, minulý čtvrtek 850.

9:35 - V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 3992 potvrzených nákaz covidem-19, což je o 409 více než předchozí týden. Za čtvrtek bylo v kraji evidováno 784 nových případů, oproti minulému čtvrtku je to nárůst o 235 případů, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. I přes rostoucí počet dalších nákaz již není nárůst tak strmý. Minulý týden činil přírůstek 631 případů. Kraj obdržel tento týden druhou dávku vakcín proti novému typu koronaviru, ode dneška se začíná očkovat i v sociálních službách.

9:30 - Maďarsko prodlouží stávající omezení proti šíření nákazy koronavirem, včetně zákazu nočního vycházení, do 1. února. Oznámil to dnes premiér Viktor Orbán ve svém pravidelném rozhlasovém interview. Podle Orbána bude také dál pokračovat výuka na dálku na středních školách. Orbán uvedl, že Maďarsko dostalo 80.000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti Pfizer, ale zemi to nestačí. Dodal, že očkování postoupilo více než 42.000 zdravotníků.

9:20 - Hejtmani chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví co nejdříve spustilo centrální registrační systém na očkování proti covidu-19. Podle nich je nutné prověřit, jak bude databáze v plném náporu fungovat. Hejtmani tím hodlají předejít případným nedostatkům v systému. ČTK to dnes řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který je předsedou Asociace krajů.

9:10 - Epidemický index PES podle revidovaných údajů dnes třetí den setrvává na 86 bodech. Dvě ze čtyř sledovaných kritérií se ve čtvrtek proti středě mírně zlepšily, dvě se naopak zhoršily. V pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti je Česko od 30. prosince. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

9:07 - Za uplynulých sedm dnů přibylo v Libereckém kraji 3554 nových potvrzených případů koronaviru. Je to o čtvrtinu víc než o týden dříve a nejvíc za posledních devět týdnů. Nárůst se projevuje i na počtu hospitalizovaných. Na jednotkách ARO a JIP a na lůžkách s podporou dýchání bylo ve čtvrtek v kraji 237 lidí, o týdne dříve jich bylo o 71 méně. Komplikacím spojeným s covidem-19 od začátku letošního roku podlehlo 47 lidí, celkový počet zemřelých v souvislosti s koronavirem tak stoupl za Liberecký kraj na 493. Aktuálně je v kraji 6354 aktivních případů, což jsou nejen nemocní, ale i pozitivně testovaní bez příznaků.

9:00 - V Praze ve čtvrtek přibylo 1390 potvrzených případů koronaviru, méně než předchozí dva dny. Proti úterý, kdy byl počet nových případů za jeden den rekordní, odhalily laboratoře o 670 nakažených méně. Proti středě je to pokles o zhruba čtyři stovky. V hlavním městě je nyní 16.471 nakažených, dosud nejvíc od začátku epidemie. Jen od začátku letošního roku se v Praze nakazilo přes osm tisíc lidí, od březnového vypuknutí epidemie dohromady 91.642. Více než čtyři pětiny se vyléčily a 1159 lidí s prokázaným onemocněním covid-19 zemřelo.

8:47 - Ve čtvrtek v Česku přibylo 14.780 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba o 2900 méně než v rekordní středu. Od březnového začátku epidemie odhalily testy v Česku přes 800.000 pozitivních případů, přesně 809.601. Aktuálně se s nákazou potýká téměř 145.000 lidí, dosud nejvíce. Přes 7300 nemocných bylo ve čtvrtek hospitalizováno v nemocnicích, téměř 1100 jich je ve vážném stavu.

8:46 - Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných údajů zvýšil provozní zisk o 26 procent na devět bilionů wonů (176,3 miliardy Kč). Rozšíření práce z domova kvůli pandemii zvýšilo prodej čipů a obrazovek, což vykompenzovalo slabší prodej chytrých telefonů a negativní dopady růstu kurzu wonu k dolaru, uvedla dnes firma.

8:42 - Armáda dnes poslala dalších 200 vojáků na pomoc nemocnicím či sociálním zařízením. Pomáhat v nich budou zvládat krizi kolem nákazy koronaviru. K dnešnímu dni tak má armáda nasazeno 850 vojáků ve 120 zařízeních a místech. Kromě zdravotních a sociálních zařízeních vojáci pomáhají ve čtyřech call centrech obvolávat potenciálně nakažené, tvoří odběrové týmy a pomáhají s chytrou karanténou. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Loni armáda poskytla na pomoc proti koronavirové nákaze 15.000 vojáků.

8:37 - V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo přes 800.000 lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10.000 za den a byly i dny s více než 15.000 případy. Pak tempo zpomalilo, nyní zase roste, ve středu testy odhalily rekordních 17.723 případů nákazy.

8:28 - Do Nemocnice Jihlava dnes nastoupilo osm vojáků z vojenské policie v Táboře. Po zaškolení začnou zdravotníkům pomáhat na odděleních, kde se léčí pacienti s covidem-19. Kraj Vysočina požádal armádu o pomoc pro své nemocnice kvůli vysokému počtu hospitalizovaných i kvůli tomu, že nemocná je i řada zdravotníků. Dopoledne mají vojáci nastoupit také v Nemocnici Havlíčkův Brod.

8:21 - Vakcína od firem Pfizer a BioNTech podle výzkumu provedeného na univerzitě v texaském Galvestonu působí proti novým genetickým mutacím koronaviru, které se koncem loňského roku rozšířily v Británii a Jihoafrické republice. Dnes o tom informuje agentura AP.

8:00 - V Německu by se proti koronaviru určitě chtělo nechat očkovat 54 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu, který pro televizi ARD vypracoval institut infratest dimap. Asi pětina respondentů uvedla, že je spíše ochotná si injekci s očkovací látkou nechat dát. Vakcínu proti covidu-19 v žádném případě nechce 12 procent lidí a spíše ji odmítá jedenáct procent. Starší obyvatelé Německa jsou výrazně ochotnější nechat se naočkovat než ti mladší.

7:52 - Počet pacientů s koronavirem se na jihu Čech za týden zvýšil o 775. Momentálně hygienici evidují 6297 případů covidu. Denně přibývají stovky nových. Vyplývá to z údajů, které novinářům pravidelně poskytuje ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

7:24 - V Německu v prosinci výrazně přibyly firemní bankroty, zjistila studie německého výzkumného institutu IWH. V platnost znovu vstoupila povinnost jejich nahlašování pozastavená kvůli koronavirové krizi. Počet firemních insolvencí se tak vrátil na úroveň před začátkem pandemie a odpovídá stavu z prosince 2019, napsala agentura DPA. Insolvenci minulý měsíc nahlásilo 912 firem, což je o třetinu více než průměr za předchozí tři měsíce.

7:23 - V Německu zemřelo ve čtvrtek 1188 lidí s covidem-19. To je nejvyšší denní přírůstek zemřelých od počátku epidemie, informovala dnes s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI) agentura DPA. Potvrzených případů nákazy přibylo za 24 hodin 31.849. Dosud nejvyšší počet úmrtí za den hlásil RKI loni 30. prosince, kdy do bilance přibylo 1129 zemřelých. Nejvíce denních případů nákazy zaznamenal RKI 18. prosince. Tehdy jich bylo 33.777.

7:15 - Austrálie chce začít s hromadným očkováním proti covidu-19 v únoru. Vláda původně plánovala zahájit vakcinaci v březnu, ale kvůli šíření koronaviru v Sydney a Melbourne ji uspíší, informoval server BBC. Premiér Scott Morrison uvedl, že do konce března by zdravotníci mohli naočkovat čtyři z 25 milionů obyvatel země. Podle ministerského předsedy do konce ledna úřady schválí použití vakcíny společností Pfizer a BioNTech a v únoru pak očkovací látky vyvinuté firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou. Po schválení obou preparátů chce australská vláda nechat zprvu očkovat 80.000 lidí týdně a později tempo ještě urychlit.

7:10 - Cestující z lodí, letadel i vlaků budou muset po příjezdu do Británie od příštího týdne předkládat negativní test na koronavirus. V okamžiku, kdy vyrazí na cestu do Anglie, nebude moci být test starší než 72 hodin. Pokuta za nesplnění povinnosti bude 500 liber (zhruba 14.500 Kč).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

24.01.2021 20:05 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemického systému PES je navzdory pokračujícímu růstu reprodukčního čísla…

Očkování nejrizikovějších skupin se kvůli nižším dodávkám asi o měsíc…

24.01.2021 15:31 Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti…

Nemocnice chtějí mít dost dávek na přeočkování, některé ruší termíny

24.01.2021 14:20 Nemocnice po celé republice se snaží mít dostatečnou zásobu vakcíny na druhé kolo očkování proti…

Během týdne má vzniknout analýza k zavedení povinných respirátorů

24.01.2021 14:14 Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou během nadcházejícího týdne vypracuje analýzu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama