Pandemie sílí. Německo a Dánsko zavádí tvrdý lockdown, Česko plošně testuje

V celém Německu se dnes kvůli nepříznivému vývoji pandemie zavřou obchody, které neprodávají zboží každodenní potřeby. Neotevřou se ani školy. Zpřísněná opatření proti šíření koronaviru začínají platit také v Londýně. Dnes v ČR začíná plošné dobrovolné testování na koronavirus. Lidé mohou podstoupit antigenní testy zdarma, hrazené jsou ze zdravotního pojištění.

Koronavirus SARS-CoV-2

21:19 - Dánsko se na vánoční a novoroční svátky uzamkne do přísné uzávěry, aby omezilo šíření koronavirové nákazy. Oznámila to dnes podle agentury Reuters premiérka severské země Mette Frederiksenová. Dánské úřady očekávají, že následující měsíce budou nejhorší za celou dobu pandemie. Už nyní Dánsko eviduje rekordní nárůsty počtu nakažených covidem-19 a hospitalizovaných.

20:28 - Šéf americké diplomacie Mike Pompeo je v karanténě po kontaktu s člověkem, který měl pozitivní test na koronavirus, oznámilo dnes ministerstvo zahraničí USA. Z prohlášení nebylo jasné, zda ministr pociťuje symptomy covidu-19, ani jak dlouho se bude izolovat. Americká média dříve informovala, že Pompeo na čtvrtek plánoval schůzku se svým pravděpodobným nástupcem Anthonym Blinkenem.

19:12 - Turecké ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo dalších 240 úmrtí nemocných s covidem-19 za uplynulých 24 hodin. V Turecku jde zatím o nejhorší denní bilanci, informuje agentura Reuters. Nově se v zemi koronavirem nakazilo 29.718 lidí. Itálie dnes oznámila 680 dalších úmrtí, o 166 méně než předchozí den. Italské úřady ale zároveň ohlásily denní přírůstek 17.572 infekcí, což je o 2728 více než o den dříve.

18:01 - S velkým zájmem se dnes v Praze setkal první den bezplatného antigenního testování na covid-19. Na většinu míst se lidé museli předem objednat, někde se i přesto tvořily fronty. Podle informací, které ČTK získala z některých odběrových míst, pozitivní test mělo jen malé množství lidí. Například na pobočkách společnosti EUC evidovali kolem 15:30 zhruba pět procent pozitivních z 363 provedených testů.

17:00 - Japonský premiér Jošihide Suga čelí kritice za účast na dvou večeřích, kde byl vyšší počet lidí, než kolik doporučuje jeho vláda. Podle opozice premiér káže vodu a pije víno. Japonská vláda občanům radí, aby se vyvarovali sešlostí s pěti a více účastníky, uvádí agentura Kjódó. Podle premiéra účastníci obou večeří dodržovali rozestupy a další opatření proti šíření koronaviru. Premiér ale chybu částečně uznal.

16:50 - Slovensko od nadcházející soboty zavede kvůli šíření koronaviru zákaz vycházení, který ale bude mít řadu výjimek včetně cest do zaměstnání. Uzavřena bude také většina prodejen. Rozhodla o tom dnes vláda, řekl novinářům ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Cestování sice s ohledem na nadcházející svátky omezeno nebude, členové jedné domácnosti se ale budou moci setkat pouze s jednou jinou domácností.

16:45 - V Nizozemsku přibylo za uplynulý den přes 11.000 nakažených novým koronavirem, což je nejvíce od začátku epidemie v této zemi. S odvoláním na nizozemský Národní institut veřejného zdraví (RIVM) o tom dnes informovala agentura Reuters. 

16:40 - S očkováním začne Izrael už za několik dní. V sobotu večer se jako první nechají očkovat premiér Netanjhau a ministr zdravotnictví Edelstein. Učiní tak v přímém přenosu, aby podpořili očkovací kampaň. V neděli by měl vakcínu dostat prezident Rivlin a poté se začne s očkováním. Nejprve budou očkováni zdravotnici, poté klienti a zaměstnanci pečovatelských domů a po nich senioři a lidé s vážnými nemocemi.

16:10 - Americký herec Tom Cruise podle médií nevybíravě napadl za porušení bezpečné vzdálenosti štáb, s nímž právě natáčí v Británii film Mission: Impossible 7. Podle amerických sdělovacích prostředků chce Cruise zabránit dalšímu zdržení natáčení a dohlíží na dodržování opatření proti šíření nákazy koronaviru. Film má být do kin uveden v listopadu příštího roku, ale natáčení bylo několikrát kvůli epidemii přerušeno.

15:40 - Program COVID kultura III by mohl poskytnout formou dotací podnikatelům v kultuře až 1,5 miliardy korun. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Připravuje ho opět ministerstvo kultury ve spolupráci s ministerstvem průmyslu, měl by pomoci také podnikatelům v audiovizuálním průmyslu a pomoc pro osoby samostatně výdělečně činné by se měla rozšířit na výtvarné umělce. Podle toho, jak se podaří peníze vyjednat, by se měl program spustit počátkem příštího roku.

15:25 - Bez dostatečného proočkování obyvatelstva proti koronaviru SARS-CoV-2 se Německo roušek nezbaví. Dnes to v debatě s německými poslanci prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Zároveň ujistila, že lidem nikdo nebude tajit, jaký typ vakcíny dostanou.

15:15 - Americký epidemiolog Anthony Fauci, který o Štědrém dnu oslaví osmdesátiny, řekl v rozhovoru s listem The Washington Post, že poprvé od chvíle, kdy se narodily, nebudou letos na oslavě jeho tři nyní už dospělé dcery. Varoval Američany před cestováním a shromažďováním o Vánocích a řekl, že jeho rodina se i o těchto svátcích zachová podobně jako o Dni díkůvzdání a bude se řídit pokyny Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). "Buďte doma, jak to jen půjde, stýkejte se jen s lidmi z vlastní domácnosti. Tyto Vánoce nemohou být stejné jako ty minulé, protože jsme ve velmi složité situaci," řekl Fauci.

15:10 - V první fázi by se v ČR měli očkovat proti covidu-19 zdravotníci z rizikových pracovišť, senioři a vážně chronicky nemocní lidí. O pořadí u seniorů a nemocných se bude podle přicházejících dodávek vakcín rozhodovat na základě kombinace dat zdravotních pojišťoven a rozhodnutí konkrétního registrujícího praktického lékaře. Na dotaz ČTK to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

14:50 - Lidé by měli kvůli nepříznivé epidemické situaci omezit pohyb i během dne, a snížením počtu kontaktů snížit i riziko šíření nákazy, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Týká se to i předvánočních nákupů. Lidé by podle něj měli chodit do obchodů, jen pokud je to nutné. Vláda ale žádné obchody ani nakupování v nich nezakázala. Blatný tím reagoval na některé výklady vládního nařízení o omezení volného pohybu, podle nichž by lidé od pátku mohli nakupovat jen základní životní potřeby.

14:30 - Světová zdravotnická organizace (WHO) vyšle v lednu do Číny mezinárodní tým vědců, jehož úkolem bude zjistit původ viru SARS-CoV-2. S odvoláním na mluvčího organizace o tom dnes informovala agentura AFP. Nákaza koronavirem, který byl poprvé pozorován na konci loňského roku v čínském městě Wu-chan, se na světě prokázala u více než 73,6 milionu lidí.

14:20 - Zavřená většina obchodů a prázdnější ulice. Do takového rána se dnes probudili nejen obyvatelé Berlína, ale celého Německa. V zemi totiž začala platit zpřísněná karanténa, protože omezení zavedená v listopadu nedokázala šíření koronavirové infekce zastavit. Karanténa, označovaná jako lockdown, tedy uzavření, je prozatím stanovena do 10. ledna. Málokdo ale věří, že v lednu čeká Německo rozsáhlejší uvolnění.

14:15 - Nemocnice by nyní podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) měly velmi opatrně plánovat neakutní zákroky a sledovat kapacity lůžek intenzivní péče. Pokud by začaly prudce růst počty hospitalizovaných s nemocí covid-19, bylo by znovu nutné omezit péči, která se dá odložit. Nárůst počtu nakažených v posledních dnech sice není podle něj extrémní ani skokový jako v některých jiných zemích, byl očekávaný, je ale nutné zůstat ostražitý a dodržovat platná omezení, řekl dnes Blatný novinářům.

14:10 - Ve Spojených státech za úterý zaznamenali více než 198.000 nově nakažených koronavirem. S koronavirem tam za stejné období zemřelo 3019 lidí, což je podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) třetí nejvyšší denní údaj od začátku pandemie. Mezi ty, kdo onemocnění přežili, se zařadila 107letá Tillie Dybingová. Při onemocnění pociťovala podle stanice CNN jenom únavu. Její dcera řekla, že matka neměla horečku a žádný nález na plicích. "Jenom stále spala," řekla.

14:05 - Předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) po dnešním zasedání štábu řekl, že v systému by se mohla objevovat další volná místa v souvislosti s navyšováním kapacit odběrových míst. "Aktuálně jsme byli informováni, že naplněnost je kolem 67 procent, čímž nevylučuji, že existují místa, kde je vyšší," řekl. Nelze podle něj ale očekávat, že za několik dnů či týdnů lze otestovat všechny občany. "Těch 60.000 testů denně je asi limitem, nad který minimálně po nějakou dobu nebude možné jít," řekl.

13:45 - Očkovací látky z první dodávky půjdou i do všech krajů. To ve Sněmovně dnes potvrdil také premiér Andrej Babiš. "Ministerstvo zdravotnictví má jasný příkaz - vakcína přijede do skladu, rozdělí se do všech krajů, budou tam už čekat auta jednotlivých krajů, rozvezou to a začne se konečně očkovat," řekl. Například Praha dostane z první dodávky 1204 dávek, zmínil. Další dodávky od firmy Pfizer už budou rozvezeny přímo do 29 distribučních center, řekl později Babiš novinářům.

Poslanec KDU-ČSL a člen Ústředního krizového štábu Vít Kaňkovský v reakci na Babišova slova poznamenal, že pokud tvrdí, že Česko je na očkování dobře připraveno, tak mate veřejnost. "Jsme možná na jedné třetině nachystání logistiky," doplnil.

13:30 - Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek dostali od pražského magistrátu pokutu za porušení vládních opatření proti šíření covidu-19. Novinářům to dnes řekl náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Oba politici porušili opatření tím, že si dali pivo. Kalousek v uzavřené restauraci při čekání na jídlo, Jurečka na ulici. Proti rozhodnutí mohou ještě podat odpor. Návštěva bývalého ministra Romana Prymuly ve vyšehradské restauraci se podle náměstka ještě řeší.

13:15 - Po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že situace kolem epidemie není dobrá. "Vláda na to bude muset reagovat. Vzhledem k tomu, že jsme v pásmu čtyři (protiepidemického systému PES), tak představa, že to jde zařídit mimo nouzový stav, je iluzorní," uvedl. Kabinet podle něj stav nouze k nutným opatřením jednoznačně potřebuje.

13:03 - Očkovacích center proti covidu-19 bude asi 200 ve zdravotnických zařízeních. Očkovat bude také zhrub 5000 lékařů v ordinacích. První vakcína by mohla dorazit už mezi svátky. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle opozice nebo hejtmanů není očkovací strategie dostatečně podrobná a na některé důležité otázky vůbec neodpovídá. První tisíce dávek vakcíny schválené pro EU by mohly mohly v ČR být na konci letošního roku, v lednu pak dalších asi 250.000 dávek.

12:50 - Téměř 140.000 lidí už dostalo v Británii vakcínu proti covidu-19. Oznámil to dnes náměstek ministra zdravotnictví Nadhim Zahawi, který má koordinaci očkování na starosti. Vakcínu firem Pfizer a BioNTech Britové dostávají od minulého úterý. 

12:45 - Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) rozšířili zástupci opozičních stran, které využily nabídku je nominovat. Na dotaz ČTK to po dnešním zasedání štábu řekl novinářům jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD). Hamáčkovu nabídku z minulého týdne využili představitelé SPD, KSČM, KDU-ČSL a STAN, naopak občanští demokraté a TOP 09 se rozhodli své zástupce do štábu nevyslat. Štáb se dnes zabýval aktuálním vývojem epidemie covidu-19, očkováním i antigenními testy, řekl Hamáček.

12:25 - Policie chystá po pátečním otevření lyžařských středisek kontroly na silnicích z hranic i přímo v areálech. Novinářům to po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) řekli ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a policejní prezident Jan Švejdar. Cizinci budou muset předložit negativní test na covid-19, který se v souvislosti se zpřísněním režimu ze třetího na čtvrtý stupeň protiepidemického systému PES bude k příjezdu na svahy vyžadovat.

12:10 - O výjimky pro uzavřené galerie a muzea musí pořadatel výstavy požádat ministerstvo kultury. To posoudí jedinečnost každého projektu, a pokud se rozhodne výjimku udělit, konzultuje svůj názor s hygieniky. Pokud pořádající instituce splní podmínky hygieniků, výstava výjimku dostane. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Podmínkou bude třeba to, že návštěvníkům musejí pořadatelé nabídnout respirátor minimálně úrovně FFP2 a časové vstupenky se budou rezervovat i prodávat pouze on-line.

12:08 - Ukrajina v posledních dnech zaznamenává nárůst nových případů koronaviru. Za poslední den testy nákazu prokázaly u 10.622 lidí, v úterý ministerstvo zdravotnictví oznámilo 8416 a v pondělí 6451 nově zjištěných případů infekce. Agentura Unian rovněž upozorňuje, že zdravotníci v ukrajinských nemocnicích hospitalizovali za stejné období 3242 pacientů s covidem-19, což je dosavadní denní maximum. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov přitom v pondělí prohlásil, že se situace v souvislosti s nákazou v zemi stabilizovala. Odkazoval se přitom na fakt, že tam nerostl počet pacientů s koronavirem, kteří potřebují nemocniční péči.

12:05 - Ruský operativní štáb dnes oznámil 26.509 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za poslední den. Množství nově odhalených infekcí tak posledních pět dní v řadě klesá, píše server Kommersant. Agentura Reuters dnes ale informuje o tom, že v Petrohradu začínají docházet nemocniční lůžka pro pacienty. 

12:00 - Na antigenní testy na koronavirus se na dnešek zatím objednalo 17.552 lidí. Na 174 odběrových místech po celém Česku je ale ještě volná kapacita téměř 10.400 míst. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény. 

11:38 - Německá přepravní společnost FlixBus kvůli zpřísněným protikoronavirovým opatřením znovu ruší cesty od 17. prosince do 11. ledna. Provoz na vánoční svátky přitom firma plánovala po omezeních zavedených od 3. listopadu v Německu, Rakousku a Švýcarsku obnovit. Podnik, jenž podniká i v České republice, to uvedl v dnešním sdělení. V Česku FlixBus zatím stále připravuje posílení provozu během Vánoc, společnost však bude sledovat vývoj situace.

11:35 - Slovensko za úterý odhalilo laboratorními PCR testy i méně přesnými antigenními testy dohromady rekordních 7962 nových případů nákazy koronavirem. Úřady v pětimilionové zemi pod Tatrami také potvrdily 58 dalších úmrtí na onemocnění covid-19, tedy největší počet oznámený za jeden den. 

11:30 - Lidé v Praze mají o dnes zahájené bezplatné antigenní testování na covid-19 velký zájem. Před některými odběrovými místy se ráno tvořily fronty, i když byli zájemci objednaní na konkrétní čas. Zjistili to zpravodajové ČTK. Podle údajů z rezervačních systémů by dnes mohlo test v hlavním městě absolvovat asi 1300 lidí.

11:20 - Nemocnice v jihokorejské metropoli Soulu a okolí už nemají prakticky žádná volná lůžka na jednotkách intenzivní péče. S odvoláním na místní představitele to dnes uvedla agentura Reuters. Právě tato oblast, kde žije téměř 26 milionů lidí, je ohniskem nové vlny koronaviru. Celá Jižní Korea zaznamenala za poslední den 1078 nových případů nákazy, což je rekord od začátku pandemie.

11:12 - V Moravskoslezském kraji podle hejtmana Ivo Vondráka (ANO) výrazně přibývá nakažených, hospitalizovaných a roste i podíl pozitivních testů. Nemocnice by proto měly omezit neakutní péči. V úterý v regionu přibylo 1136 případů nákazy, což je ve srovnání s předchozím dnem nárůst o 355 nakažených. Vyplývá to z dat takzvané chytré karantény, které Vondrák pravidelně zveřejňuje.

11:10 - Rizikové skóre PES dnes stouplo o pět bodů zpátky na 71 bodů, kde bylo v neděli a v pondělí. Může za to zhoršení průměrné pozitivity testů za sedm dnů. Body odpovídají čtvrtému stupni rizik. V nejhorším, pátém stupni je už šest krajů, ve třetím jen Praha. Při započtení antigenních testů zůstává skóre PES na 61 bodech jako v úterý. Šíření koronaviru v Česku zrychluje. V úterý testy prokázaly dalších 7889 případů, což byl nejvyšší denní nárůst od 12. listopadu. Z téměř 30.000 testů bylo pozitivních 27 procent.

10:55 - Vláda ve čtvrtek ráno rozhodne o žádosti o prodloužení nouzového stavu, s níž předstoupí před Sněmovnu. Informoval o tom dnes tiskový odbor Strakovy akademie. Bez prodloužení skončí nouzový stav, který umožňuje vymáhat opatření proti šíření koronaviru, k 23. prosinci. Poslanci by se žádostí měli podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zabývat 22. prosince.

10:40 - Zpřísnění protikoronavirových opatření zřejmě opět povede k poklesu počtu cestujících v dopravě, což prohloubí současné ztráty dopravních firem, uvedl dnes Leo Express. Společnost proto žádá stát o pomoc dopravcům, zejména formou prominutí celého poplatku za užívání železnice. Dosavadní podpora státu dopravcům je podle firmy nedostatečná. O prominutí poplatků žádají i ostatní dopravci. Dopravci letos mají kvůli krizi stamilionové až miliardové ztráty.

10:30 - Ústavní soud dnes zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou zákonů, které v prvním nouzovém stavu kvůli pandemii koronaviru odkládaly placení nájmů bytů a nebytových prostor.

10:18 - Nová iniciativa Klik za Fair play volá po trvalém otevření sportovního sektoru v Česku, který bude od pátku uzavřen kvůli dalšímu zpřísnění opatření proti šíření koronaviru. Znemožněním pohybu na vnitřních sportovištích a organizovaných tréninků dětí se podle zakladatelů iniciativy tvoří noví nemocní a jsou ohroženy děti a mládež. Proto napsali dopis politikům, vystoupili na sociálních sítích a na pátek až neděli připravili akci pro veřejnost.

10:15 - V Izraeli zaznamenali za poslední den největší nárůst nových infekcí koronavirem za dva měsíce a podle místních médií tak zřejmě příští týden vláda opět zavede přísná omezení, včetně zavření většiny obchodů. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel. Také náměstek ministra zdravotnictví Joav Kiš dnes ráno místnímu rozhlasu řekl, že další restrikce jsou podle něj "nevyhnutelné". Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 2862 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 za poslední den, což je nejvyšší počet od 12. října a asi o téměř šest stovek více než předchozí den. 

9:50 - Do posledního místa jsou už obsazené předvánoční termíny na plošné antigenní testování na covid-19 ve Fakultní nemocnici Olomouc. Volné termíny mají zájemci o bezplatné testování k dispozici až 27. prosince, vyplývá z aktuálních údajů rezervačního systému FN Olomouc. "Kapacita je minimálně 500 odběrů denně," řekl ČTK mluvčí nemocnice Adam Fritscher. Antigenní testování veřejnosti dnes spustila také Nemocnice Přerov. Některé další nemocnice v kraji začnou plošně testovat až v pátek, což byl původní termín zahájení celoplošného testování.

9:48 - Rizikové skóre PES pro Královéhradecký kraj dnes kleslo o pět bodů na 76. Za posledních šest dní jde o nejnižší hodnotu. Body ale i nadále odpovídají pátému, tedy nejhoršímu stupni rizika. K dnešku klesl i počet okresů, které jsou v pátém stupni. V úterý bylo v tomto pásmu všech pět okresů hradeckého kraje, dnes tři, ostatní jsou ve čtvrtém. Nejvyšší skóre v kraji měl dnes okres Trutnov, a to 83 bodů.

9:45 - V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 698 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o 217 více než o den dřív. Přibylo i 14 úmrtí. Naopak ubylo 22 lidí hospitalizovaných s koronavirem, celkem jich v nemocnicích leží 568. Index rizika oproti předešlému dni vzrostl z hodnoty 68 na 71, ale stále se drží ve čtvrtém z pěti stupňů. Ve třetím stupni je v kraji okres Znojmo, ve čtvrtém stupni okresy Brno-město, Brno-venkov, Hodonín, Blansko, Břeclav a v pátém stupni Vyškov. 

9:42 - V Olomouckém kraji přibylo v úterý 480 potvrzených nákaz novým koronavirem, je to o 142 více než před týdnem. Index rizika v protiepidemickém systému PES vzrostl o pět bodů na dnešní hodnotu 78. Kraj je tak opět v pátém, tedy nejvyšším stupni.

9:40 - V Ústeckém kraji stoupl počet nakažených koronavirem o 575 lidí, což je nejvyšší denní nárůst od půlky listopadu. Ze sedmi okresů kraje má aktuálně nejvyšší skóre v protiepidemickém systému PES Ústecko, a to 86 bodů. Pátý stupeň platí také pro Lounsko. Chomutovsko a Mostecko jsou na čtvrtém stupni a Teplicko s 59 body na třetím stupni rizika. Nejvíce nových odhalených případů koronaviru od 12. listopadu je v Libereckém kraji za úterý, kdy mělo pozitivní test 427 lidí. Před týdnem jich bylo 301. Index v protiepidemickém systému PES stoupl za kraj z 69 na 71 bodů, což značí čtvrtý z pěti stupňů.

9:30 - První zájemci se dnes ráno nechali v Kroměřížské nemocnici otestovat antigenními testy na koronavirus. Testování začalo v 07:00, za první hodinu a půl přišly asi tři desítky lidí, většina z nich měla testy negativní. Pár jich pozitivních bylo, ale není to moc, řekla dnes ČTK zdravotní sestra Lucie Skřivánková.

9:15 - Tisíce lidí v Jihočeském kraji dnes absolvují antigenní testy na koronavirus, které je pro veřejnost zdarma. Zájem o testy v regionu v posledních hodinách narůstá. "Začali jsme v šest hodin ráno a intervaly mezi přihlašovacími termíny jsme zkrátili na dvě minuty. Jsme schopni za den otestovat více než stovku lidí," řekl ČTK ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš.

9:12 - Klinika v saské Žitavě u hranic s Českou republikou musela přikročit k nouzovému třídění pacientů s nemocí covid-19, protože nemá kyslík pro každého. Portálu t-online to řekl tamní šéflékař Mathias Mengel. Nemocnice se pacienty, o které se nedokáže postarat, snaží překládat do jiných zařízení.

9:00 - Počtvrté letos ruší někteří majitelé či provozovatelé penzionů na Lipně a v okolí domluvené vánoční a silvestrovské pobyty. Kvůli novým vládním omezením přijdou o vrchol sezony, který jim mohl částečně pokrýt předchozí letošní ztráty související s koronavirem. Řada z nich přišla o další peníze, jež před zimou investovala do reklamy. ČTK to dnes sdělil mluvčí Turistického spolku Lipenska Pavel Pechoušek. Hoteliéři nechápou, proč musejí zavřít i apartmány, kde se hosté s nikým nepotkají.

8:50 - V Praze přibylo v úterý 863 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní nárůst od 5. listopadu. Proti úterý odhalily laboratoře o 422 nakažených více. Rizikové skóre protiepidemického systému PES se k dnešku v metropoli zvýšilo o pět bodů na 56, stále se ale drží ve třetím stupni rizika a je nejnižší z krajů v Česku.

8:30 - Klienti domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem mohou ode dneška na vycházky, možný je tak i odjezd k rodině na vánoční svátky. Opětovné povolení vycházek se ale kvůli epidemii koronaviru neobejde bez předem daných pravidel. Klienti musí na vycházce používat respirátor alespoň třídy FFP2 nebo KN95. Lidé, co opustí objekt či areál zařízení, ve kterém se jim poskytují sociální služby, na déle než šest hodin, pak musí po návratu do oddělených prostor a na dva testy na covid-19.

8:10 - Nedostatečná péče o staré lidi a neodpovídající vládní opatření způsobily, že ve Švédsku zemřelo v souvislosti s nákazou koronavirem velké množství lidí v domovech důchodců. Podle agentury Reuters to uvádí první zpráva nezávislé komise, kterou Švédsko ustanovilo s cílem zhodnotit jeho reakci na šíření koronaviru. Téměř polovina z asi 7700 švédských úmrtí spojených s covidem-19 totiž připadá právě na klienty těchto zařízení.

Švédsko, které má 10 milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenalo 341.029 případů koronaviru. S covidem-19 pak v zemi zemřelo 7667 lidí, což je výrazně více než v sousedním Norsku, Dánsku nebo Finsku. Například pětimilionové Norsko zatím eviduje necelých 400 úmrtí.

8:00 - Dnes začíná plošné dobrovolné testování na koronavirus. Lidé mohou podstoupit antigenní testy zdarma, hrazené jsou ze zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude kapacita až 60.000 testů denně. Testuje asi 170 odběrových míst a několik stovek lékařů v ordinacích, zapojit se mohli dobrovolně. Na testy je třeba se předem registrovat on-line, ministerstvo spustilo web, který funguje jako rozcestník informací. Zájem je velký, do Vánoc zbývají většinou jen jednotky volných termínů. Zájem má podle průzkumu asi 40 procent populace.

7:35 - Nastupující prezident USA Joe Biden složí svůj prezidentský slib 20. ledna na schodech Kapitolu ve Washingtonu, oslavy jeho inaugurace se však letos budou konat převážně virtuálně kvůli pandemii covidu-19. Podle agentury Reuters to dnes oznámila organizační komise. Stále přitom není jasné, zda se slavnosti zúčastní dosluhující prezident Donald Trump, který stále není ochoten uznat prohru.

7:18 - Protiepidemická opatření se dnes zpřísní v britské metropoli. Opět se zavřou hospody, kina či divadla. V Anglii platí od 2. prosince, kdy skončila plošná uzávěra, třístupňový systém regionálních opatření. Ve třetím stupni, do kterého devítimilionová londýnská aglomerace dnes zamíří, se například lidé z různých domácností nesmějí scházet v soukromých prostorech.

7:15 - V Německu prudce vzrostl denní počet úmrtí spojovaných s koronavirem, Institut Roberta Kocha (RKI) za posledních 24 hodin zaznamenal dalších 952 zemřelých, což je nejvíce od začátku pandemie. Nákaza koronavirem se tam nově prokázala u 27.728 osob. V celém Německu se dnes kvůli nepříznivému vývoji pandemie zavřou obchody, které neprodávají zboží každodenní potřeby. Neotevřou se ani školy.

Také v Nizozemsku, kde platí plošná karanténa od úterý, se dnes zavřou školy a opět otevřít by měly až 18. ledna.

7:10 - Antigenní test na koronavirus chce dnes absolvovat asi 1300 Pražanů. ČTK to zjistila z rezervačních systémů odběrových míst. Volných termínů na test hrazený z veřejného zdravotního pojištění do Vánoc jsou jen jednotky, většinou se objeví jen po odhlášení někoho jiného. Do Vánoc jich 29 v Praze otevřených odběrových míst zvládne přes 13.500, každý může jít jednou za pět dní. Své pacienty testují i některé ordinace praktických lékařů a ambulantních specialistů, v metropoli se přihlásilo asi 170.

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

25.10.2021 11:33 Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer…

Ode dneška platí nová opatření. Respirátory nařizují prakticky všude

25.10.2021 09:42 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve…

V neděli přibylo v Česku více než 1800 nově nakažených

25.10.2021 09:08 V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve…

Vakcínou Pfizer ode dneška začnou očkovat i praktici

25.10.2021 08:17 Vakcínu Pfizer/BioNTech proti koronaviru začne ode dneška distributor Avenier rozvážet do ordinací…

Za sobotu přibylo přes 2700 nakažených, výrazně přibývá hospitalizovaných

24.10.2021 12:04 Aktualizováno V sobotu přibylo v Česku 2751 případů nemoci covid-19, nejvíc za víkendový den od 27. března.…

Reprodukční číslo překonalo rekord, covid se Českem šíří nejrychleji za rok

23.10.2021 13:19 Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od…

Související:

Právě se děje

reklama