PES dál stoupá, v neděli přibylo víc nakažených než před týdnem. Začaly testy zdarma

Index epidemického rizika PES stoupl k dnešku o tři body na 73 bodů. Za zhoršením je růst takzvaného reprodukčního čísla. Počínaje dneškem se také lidé mohou nechat zdarma testovat na nemoc covid-19 častěji.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

21:50 - Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) dnes zveřejnilo stránku, na které sleduje vývoj očkování v jednotlivých evropských zemích. Data zatím nejsou úplná. Podle těch, které jsou k dispozici, je na tom ale s očkováním nejlépe Irsko.

21:38 - V noci na dnešek se na fasádě soukromé rezidence belgického premiéra Alexandera De Crooa objevilo sedm nasprejovaných hákových křížů jasně zelené barvy. Belgická vláda v posledních dnech čelí silné kritice ze strany vlámských nacionalistů, největší opoziční strany, že přijatá protikoronavirová opatření jsou nedemokratická, připomíná AFP. 

21:07 - Palestinská samospráva dnes obdržela od Izraele prvních 2000 z 5000 slíbených dávek očkovací látky proti koronaviru. Vakcínu společnosti Moderna Izraelci převezli na okupovaný Západní břeh Jordánu, kde ho využijí palestinští zdravotníci, uvedl v prohlášení izraelský úřad COGAT, který koordinuje izraelské aktivity na palestinských územích.

20:44 - Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 4347 případů nákazy koronavirem. Přírůstek infikovaných je zhruba stejný jako před týdnem, vyplývá z webu francouzské vlády. Pondělní data bývají nižší kvůli nižšímu počtu testovaných v neděli. Za den zemřelo 455 lidí.

20:10 - Německo bude mít do konce léta dostatek vakcíny, aby se proti koronaviru mohl nechat očkovat každý, kdo bude mít zájem. Dnes to po jednání s premiéry německých spolkových zemí, zástupci Evropské komise a výrobci vakcín přislíbila kancléřka Angela Merkelová.

19:23 - V osmi anglických regionech se bude hromadně testovat na koronavirus. Zjistila se v nich totiž přítomnost jihoafrické mutace viru, informovala dnes agentura AFP. Někteří z pozitivně testovaných přitom nebyli v uplynulých týdnech v Jihoafrické republice, a není tak jasné, kde se nakazili.

19:07 - Rakousko od příštího týdne uvolní některá opatření přijatá kvůli šíření koronaviru. Na tiskové konferenci to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Otevřou se všechny obchody, kadeřnictví či muzea. Platit v nich ale budou přísná hygienická opatření. Zčásti se otevřou i školy, žáci se budou muset ale pravidelně testovat.

18:50 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala takzvané průběžné hodnocení léku od americké firmy Regeneron, který má účinkovat proti koronaviru. Informoval o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden uvedl, že Česko má o přípravek zájem. 

18:41 - Epidemická situace v desetimilionovém Portugalsku se nadále zhoršuje, nemocnice jsou přetížené, pacienti na příjmu čekají i dlouhé hodiny. Za leden podlehlo komplikacím spojeným s nemocí covid-19 celkem 5576 pacientů, což představuje 44,7 procent všech úmrtí od začátku pandemie v zemi.

18:32 - Se změnami v tabulce protiepidemických opatření v systému PES chce ministerstvo zdravotnictví počkat. Důvodem je podle ministra Jana Blatného (za ANO) britská mutace viru a trvající přetíženost nemocnic. Novinářům to řekl po jednání vlády. Původně měly změny platit od 1. února.

18:15 - V Polsku byl o víkendu oficiálně potvrzen první případ výskytu nákazy koronavirem u norka. Informovalo o tom dnes ministerstvo zemědělství. Zpráva podle agentury Reuters vyvolala mezi chovateli na více než 350 kožešinových farmách v zemi obavy, že bude nařízeno vybíjení zvířat. 

18:00 - Do České republiky výrobci v únoru dodají 525.000 dávek vakcíny proti koronaviru. Dvě třetiny z 335.000 dávek od Pfizer/BioNTech půjde na přeočkování. Dalších 110.000 dávek dodá Moderna a počítá se také s 80.000 dávek od AstraZeneca. 

17:47 - Středočeský kraj dnes spustil speciální informační web ockovani.kr-stredocesky.cz o koronaviru a očkování. Obyvatelé na něm najdou aktuality, rady i důležité kontakty. Hejtmanství chce bojovat proti dezinformacím souvisejícím s koronavirem tematickými videi, která postupně zveřejní na youtube. 

17:34 - Policejní organizace Europol dnes varovala před nákupem zfalšovaných osvědčení o negativním testu na koronavirus. Členové organizovaných skupin i jednotlivci je podle ní prodávají na evropských letištích. Cena zfalšovaného certifikátu může dosahovat až 300 eur (7800 Kč).

17:20 - Od pátku se změní pravidla testování na koronavirus pro cestující do České republiky, vznikne i nová kategorie velmi rizikových států, do níž budou patřit Slovensko, Velká Británie, Španělsko, Portugalsko, pobaltské země, Slovinsko nebo Irsko. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

17:11 - Německo bude mít do konce letošního roku k dispozici 323,5 milionu dávek očkování proti nemoci covid-19, což je pro zemi s 83 miliony obyvatel více než dostatek i na přeočkování. Počítá s tím německé ministerstvo zdravotnictví, které propočty poskytlo vybraným médiím.

17:02 - Ministerstvo zdravotnictví vyšle tým, který prověří kapacity pro pacienty nakažené koronavirem v chebské nemocnici. Podle ministra Jana Blatného (za ANO) ČR stále zvládá péči o tamní pacienty sama, volná je pětina lůžek na jednotkách intenzivní péče. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády. 

16:30 - Nizozemská policie už za porušování nočního zákazu vycházení uložila téměř 16.000 pokut. Nařízení o zákazu vycházení mezi 21:00 a 4:30 platí v zemi kvůli šíření koronaviru od 23. ledna, jeho zavedení vyvolalo několikadenní násilné protesty. Podle dnešní informace stanice NOS by noční zákaz vycházení mohl přestat platit již příští týden.

16:07 - Jihoafrická republika dnes dostane první milion dávek vakcíny proti covidu-19 od indické společnosti Serum Institute of India, napsala agentura AP. JAR je africkým státem s nejvyšším počtem potvrzených případů koronaviru, v zemi byla také poprvé zachycena nakažlivější mutace viru.

15:44 - Vláda dnes schválila dvouměsíční zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Opatření bude platit od středy. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo financí. Ke snížení nebo zrušení 21procentní DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů.

15:29 - Ve slánské nemocnici, kde se objevila britská mutace koronaviru, pacientů s covidem oproti předchozím týdnům neubývá. K dnešku jich zde bylo 44, z toho 12 ve vážném stavu. Dalších 20 pacientů předala minulý týden nemocnice nemocnicím v Rakovníku, Říčanech, Kutné Hoře a Berouně. V pracovní neschopnosti je 75 zdravotníků, sdělil dnes ČTK ředitel slánské nemocnice Štěpán Votoček.

14:58 - Lidé, kteří se chystají letecky vycestovat mimo Evropskou unii, musejí ode dneška ve Francii prokázat, že mají k cestě vážný důvod. Informuje o tom agentura AFP. Protikoronavirová omezení, která se vztahují na vstup do Francie ze zemí mimo EU, ale i na výjezdy z Francie do těchto zemí, oznámil v pátek premiér Jean Castex.

14:12 - V Praze v lednu vzrostl ve srovnání s prosincem počet případů porušení vládních nařízení proti šíření koronaviru. Hlídky městské policie (MPP) jich v lednu řešily 8680, zatímco v prosinci 2020 to bylo asi o tisícovku méně. Strážníci na místě uložili 559 pokut za 173.600 korun a 307 případů předali do správního řízení. Zbylé případy vyřešili strážníci domluvou. ČTK to dnes sdělila mluvčí MPP Irena Seifertová. MPP prioritně kontroluje dodržování pravidel v městské hromadné dopravě.

13:44 - Německo zprovoznilo první detenční zařízení pro ty, kteří odmítají dodržovat nařízenou karanténu. Nachází se na severu země ve Šlesvicku-Holštýnsku a je součástí nevyužívaného vězeňského ústavu pro mladistvé. Zadržování osob, které na karanténu nedbají, umožňuje německý zákon o potírání infekčních chorob, rozhodující slovo má soud.

13:28 - Státy Latinské Ameriky a Karibiku obdrží do konce června asi 35 milionů dávek vakcíny proti koronaviru od společnosti AstraZeneca. Vakcíny budou 36 státům poskytnuty v rámci programu Covax Světové zdravotnické organizace (WHO), informovala dnes agentura Reuters. 

13:10 - Slovensko by podle tamního ministra zdravotnictví Marka Krajčího mohlo zpřísnit stávající uzávěru tak, aby lidé museli o využití výjimky ze zákazu vycházení žádat prostřednictvím krátkých sms zpráv. Ministr to dnes před novináři zdůvodnil tím, že navzdory stávajícím omezením v zemi roste počet hospitalizovaných. 

12:59 - Zakladatelé iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s protiepidemickými opatřeními vlády, budou dva týdny jezdit po nově vznikajících buňkách v České republice a diskutovat se svými členy o budoucím programu vznikajícího politického hnutí. V neděli 14. února se pak mají lidé po celé republice pod hlavičkou iniciativy vydat na výšlapy na historická místa.

12:47 - Leden byl co do počtu zaznamenaných úmrtí souvisejících s nákazou koronavirem zdaleka nejhorším měsícem epidemie ve Spojených státech. Ukazují to údaje Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která za uplynulých 31 dní registrovala přes 95.000 mrtvých. Je to skoro o 20.000 více než prosincová bilance, dosud rekordní.

12:40 - Firmy Pfizer a BioNTech chtějí od poloviny února zvyšovat počty vakcín dodávaných zemím Evropské unie a do konce března dodat původně plánované množství očkovacích látek. Ve druhém čtvrtletí pak unijní státy dostanou o 75 milionů dávek více, než počítala původní dohoda. 

12:33 - Skoro třetina lidí, kteří v Izraeli podlehli nemoci covid-19, zemřela v lednu. Uplynulý měsíc tak byl co do počtu koronavirových úmrtí v Izraeli nejtragičtějším od začátku epidemie. S odkazem na izraelské ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedl zpravodajský web The Times of Israel.

12:21 - Naočkování lidí nad 80 let sníží o polovinu počet úmrtí na covid-19 a podobně klesne i počet vážných případů. Čím méně dávek vakcíny je k dispozici, tím je ale efekt odsunutí druhé dávky na úmrtích a vážných průbězích větší. V tiskové zprávě na webu o tom dnes informovalo Centrum pro modelování společenských a biologických procesů BISOP.

12:12 - V Karlovarském kraji začne očkování seniorů kromě pobytových sociálních zařízení i v domech s pečovatelskou službou (DPS). Rozšíření vyplývá ze změny vládní očkovací strategie, která původně domovy s pečovatelskou službou mezi priority nezařadila. 

12:05 - Zastupitelstvo Plzeňského kraje dnes dopoledne předčasně skončilo. Oficiální důvod je epidemická situace. ČTK zjistila, že u některých zastupitelů je podezření na onemocnění covidem-19. Přerušené zasedání zastupitelstva bude pokračovat 15. února. 

11:24 - Pokutu 9000 korun dostal od olomouckého magistrátu provozovatel restaurace U Ervina v Hlubočkách u Olomouce, která je navzdory vládním opatřením kvůli koronaviru už více než týden otevřená. Rozhodnutí magistrátu zveřejnil provozovatel restaurace Radovan Hořín na svém facebookovém profilu. Za porušení vládních nařízení mu magistrát mohl dát pokutu až 20.000 korun. Hospoda zůstane otevřená i tento týden.

11:01 - Česká republika pro reakci na koronavirus neumí získat a zpracovat podstatná a správná data, politici tak rozhodují na základě dojmů, emocí, pocitů a přání. Uvedli to dnes vědci z České statistické společnosti. K dnešku zřídili odbornou skupinu, která by měla přispět k nápravě situace. Zavádění omezení proti šíření nemoci covid-19 by měla podle nich předcházet analýza přínosů a nákladů. Vyslovili se také pro důsledné zveřejnění dat o epidemii.

10:37 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) do programu COVID podpora cestovního ruchu přijalo 1866 žádostí za 456 milionů korun, polovinu už resort proplatil, uvedla na twitteru jeho šéfka Klára Dostálová (za ANO). Příjem žádostí skončil v pátek. Cestovní kanceláře (CK), agentury a průvodci mohli o pomoc v souvislosti s dopady pandemie koronaviru žádat od 11. listopadu. Na dotační titul vláda vyčlenila 500 milionů korun.

10:03 - Německé zdravotní úřady nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za poslední den 5608 nových případů koronavirové nákazy a 175 úmrtí lidí trpících covidem-19. Obě dnešní čísla jsou nižší než minulé pondělí. Dohromady už testy v Německu, zemi s 83 miliony obyvatel, potvrdily 2,221.971 případů infikování virem SARS-CoV-2 a 57.120 nemocných po nákaze covidem zemřelo.

9:44 - Izraelská vláda kvůli přetrvávajícímu špatnému trendu epidemie covidu-19 v neděli do pátečních 07:00 místního času (06:00 SEČ) prodloužila již třetí plošnou uzávěru. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště má zůstat pro osobní leteckou dopravu zavřené do neděle a pozemní hranice do úterý. Informoval o tom izraelský list Haarec.

9:05 - V Brazílii se podle nedělních večerních údajů ministerstva zdravotnictví potvrdilo dosud 9,2 milionu nákaz koronavirem, z toho 27.756 za poslední den. Celkem eviduje tato největší latinskoamerická země 224.504 úmrtí s covidem-19, z toho 559 za poslední den. Reálné počty jsou ale podle expertů vyšší, země totiž málo testuje.

8:43 - Za neděli v Česku přibylo 2540 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Bylo to o 146 případů více než před týdnem. S covidem-19 je nyní nemocných zhruba 95.600 lidí. Počet zemřelých s covidem stoupl od začátku epidemie na 16.392. 

8:20 - Brazilská biskupská konference podala stížnost k Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva i ke Světové zdravotnické organizaci (WHO) na brazilského prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Europa Press. V Brazílii, která patří k nejhůře postiženým státům v této pandemii, se také v neděli opět konala řada demonstrací proti prezidentovi Bolsonarovi, podobně jako minulý víkend, uvedla AFP.

7:59 - Lidé se mohou nově nechat zdarma testovat na nemoc covid-19 častěji. Bezplatný antigenní test mohou ode dneška podstoupit každé tři dny namísto dosavadních pěti dní. Umožňuje to mimořádné opatření vydané ve čtvrtek ministerstvem zdravotnictví.

7:57 - Index epidemického rizika PES stoupl k dnešku o tři body na 73 bodů. Za zhoršením je růst takzvaného reprodukčního čísla na hodnotu 1,01. Zbylé parametry naopak mírně klesly, na bodovém ohodnocení se to ale neprojevilo. Skóre už 19 dní zůstává ve čtvrtém, tedy druhém nejvyšším stupni rizika.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory…

02.03.2021 22:10 Aktualizováno O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako…

Nemocniční lůžka v Pardubickém kraji došla. Pacienty už není kam převážet

02.03.2021 22:09 Aktualizováno Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob. Podle České televize je kapacita nemocnic…

Česko v očkování zaostává. Pardubický kraj má plné nemocnice

02.03.2021 22:03 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Česko může pacienty posílat do Švýcarska či Německa, dostalo nabídku na…

02.03.2021 18:58 Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl dnes ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama