Přibylo přes 5 tisíc nakažených. Počet mrtvých celosvětově roste ke třem milionům

V Česku ve čtvrtek přibylo 5245 potvrzených případů covidu. Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 2,9 milionu. Situaci sledujeme online.

Ilustrační foto
doporučujeme

21:50 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes podle agentury AFP oznámila, že přezkoumává vakcínu proti koronaviru od výrobce Johnson & Johnson (J&J) kvůli čtyřem zaznamenaným případům krevních sraženin u osob očkovaných touto látkou. 

21:20 - Ve školách, které zřizuje Praha 9, se budou žáci na covid-19 testovat PCR testy ze slin. Antigenní testy, které pro použití ve školách schválila vláda, děti použijí jen v pondělí 12. dubna. Poté bude Praha 9 testování zařizovat sama ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics. V tiskové zprávě to dnes sdělil starosta deváté městské části Tomáš Portlík (ODS).

20:53 - Většina italských regionů bude od pondělí v mírnějším stupni protiepidemických opatření. Do takzvané oranžové zóny bude přeřazeno šest krajů, kde ale žije zhruba 40 procent obyvatel Itálie, rozhodlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Tento týden klesl počet nově diagnostikovaných případů nákazy koronavirem a reprodukční číslo, počet úmrtí ale zůstává poměrně vysoký.

20:12 - Finská vláda se chystá na postupné rozvolňování opatření proti covidové pandemii. V létě mají být v provozu dětské tábory a lidé budou moci pořádat oslavy na svých chatách, předestřela dnes plány premiérka severské země Sanna Marinová. Zároveň však na tiskové konferenci varovala před unáhleným uvolňováním omezení, neboť virus se podle ní nadále prudce šíří.

19:55 - Gruzínské úřady se rozhodly vyhlásit období od 4. do 11. května za dny pracovního volna ve snaze omezit další šíření nákazy koronavirem. Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na oznámení gruzínské vlády.

19:32 - Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí třeba na venkovních sportovištích zpátky na dva. Od pondělí má začít platit, že se může setkat až 20 lidí venku a deset uvnitř, což se Arenbergerovi nelíbí. Řekl to dnes vpodvečer České televizi. 

19:05 - Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes kritizoval "šokující nerovnoměrnost" v distribuci vakcín proti koronaviru ve světě. Projekt COVAX, jímž chce WHO ve spolupráci s očkovací aliancí Gavi dosáhnout spravedlivého rozdělení očkovacích látek i mezi chudé země, zaostává za plánem. 

17:52 - Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) podporuje přechod od antigenních testů k PCR, zejména u dětí. Na dnešní tiskové konferenci také řekl, že se mu líbí systém covid pas, kterým by bylo možné prokazovat nákazu v posledních 90 dnech, absolvované očkování nebo negativní test. Do budoucna vidí jeho využití například pro kulturní akce, ale i pro restaurace. 

16:58 - Mezi tmavě červené země s největším rizikem nákazy koronavirem se na takzvané mapě cestovatele od pondělí přesune Chorvatsko. Dosud bylo červené, návrat z něj tak bude obtížnější. Opačným směrem se posune Itálie. Z červených do oranžových zemí si polepší Dánsko. 

16:21 - Česko nepůjde ve věci ruské vakcíny Sputnik V cestou, kterou šlo Slovensko. Nebude jej dovážet dříve, než bude mít v pořádku "papíry". Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). 

15:52 - Zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru, bude podle ochranného opatření ministerstva zdravotnictví platit do konce května. Původně měl skončit v neděli. Od pondělí se k dosavadnímu seznamu států přidají Peru a Kolumbie.

14:56 - Německo zlepšilo epidemické hodnocení Slovenska, od neděle již nebude na německém seznamu vysoce rizikových oblastí, ale bude považováno jen za rizikovou oblast. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který hodnocení zahraničních oblastí spravuje. Česko nadále kvůli vysoké míře nákazy koronavirem zůstává ve vysoce rizikové kategorii.

14:36 - V Indii stále roste denní počet nákaz koronavirem. Za posledních 24 hodin přibylo v druhé nejlidnatější zemi světa s více než 1,3 miliardy obyvatel 131.968 nakažených, čímž byl zhruba o 5000 překonán čtvrteční rekord.

14:08 - Od pondělí se budou moci k očkování registrovat zbývající chroničtí pacienti, kteří k němu zatím neměli přístup. Od středy se budou moci hlásit i lidé starší 65 let. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

13:45 - Ministerstvo zdravotnictví bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) připravovat nová pravidla pro zmírňování protiepidemických opatření místo dosavadního protiepidemického systému nazývaného PES. První varianta by podle něj měla být hotová zhruba za dva týdny.

13:27 - Situace kolem ruské vakcíny Sputnik V na Slovensku nijak nenarušuje důvěryhodnost tohoto preparátu v Evropské unii, řekl dnes podle agentury TASS novinářům mluvčí ruského prezidenta. "Pokud Slovensko nechce vakcínu, další země budou potěšeny... Bude více pro jiné," citovala Dmitrije Peskova agentura Reuters.

13:14 - Školy na Děčínsku se v pondělí spolu s ostatními školami v republice neotevřou. Doklad o odkladu výuky dnes s ohledem na epidemickou situaci v okrese schválilo ministerstvo zdravotnictví. Krajští hygienici vydají rozhodnutí odpoledne. Žáci se do školních lavic vrátí o týden později, řekla ČTK ředitelka krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenka Šimůnková. 

12:43 - Očkování proti covidu-19 dosud dostalo asi 250.000 Středočechů. Významná část z nich se očkuje v Praze, minimum také v jiných krajích, jde o lidi především z okrajů regionu. Ve středočeských očkovacích centrech se k dnešnímu dni aplikovalo zhruba 209.000 dávek vakcíny, asi 30.000 dávek z toho dostali lidé z jiných krajů, řekla dnes novinářům středočeská hejtmanka Petra Pecková.

12:12 - Slovensko bude podle ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského používat proti nemoci covid-19 jen vakcíny schválené certifikovanou laboratoří nebo Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Ministr dnes před novináři také řekl, že v zemi je zájem o očkování ruskou vakcínou Sputnik V, která dosud nebyla v EU registrována a kterou Bratislava dříve dostala. 

11:49 - Česko bude muset podle premiéra Andreje Babiše (ANO) od října připravit strategii očkování proti covidu-19 na léta 2022 a 2023. Důvodem jsem mutace koronaviru, kvůli kterým zřejmě bude nutné obyvatele v budoucnu přeočkovat. Babiš to řekl po dnešní prohlídce očkovacího centra v pražské hale O2 universum. 

11:28 - Izrael se za měsíc vrátí k původnímu životu a zruší opatření zavedená kvůli koronaviru, pokud se neobjeví nový růst infekce. Oznámil to Nachman Aš, který koordinuje epidemická opatření. Vláda ve čtvrtek večer schválila další uvolnění pro výuku ve školách. Pro část dětí končí vyučování v dělených třídách a další ročníky budou následovat po deseti dnech a novém posouzení situace.

10:31 - Francouzi mladší 55 let, kteří dostali první dávku očkování od společnosti AstraZeneca, dostanou druhou dávku od jiného výrobce, uvedl dnes francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. Ve Francii se očkuje také přípravky Pfizer/BioNTech a Moderna. Véranovo rozhodnutí později potvrdil francouzský lékový úřad HAS, píše AFP.

9:54 - Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 1764 případů nákazy koronavirem. Je to o 715 méně než v předchozím týdnu, kdy bylo 2479 nově nakažených, o týden dříve jich bylo 2277. Nižší týdenní nárůst byl naposledy v v kraji v polovině února. Údaje za posledních sedm dní však zřejmě ovlivnily velikonoční svátky, o víkendech a volných dnech se méně testuje. Od začátku pandemie se v kraji, kde žije asi 580.000 lidí, nakazilo 83.894 lidí, tedy asi každý sedmý obyvatel.

9:28 - Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 3455 nově nakažených koronavirem. Ve srovnání s předchozím týdnem jde o pokles o 2350 případů. Ve čtvrtek přibylo 520 nakažených, je to o 139 méně než před týdnem. Lidé v regionu, který má 1,4 milionu obyvatel, dosud dostali 209.493 dávek očkování, z toho 5471 ve čtvrtek, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

9:15 - V Česku ve čtvrtek přibylo 5245 potvrzených případů covidu. Je to nejméně v pracovní den od 14. prosince. Podobný nárůst případů byl také v úterý. Před týdnem ve čtvrtek laboratoře odhalily o tisíc nakažených více. Zdravotníci v ČR ve čtvrtek aplikovali 58.928 dávek vakcíny proti covidu. Je to nejvíc od začátku vakcinace. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

8:49 - V Německu za posledních 24 hodin přibylo 25.464 nových případů nákazy koronavirem a 296 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vyplývá to z dnešní statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI), podle nějž je dnešní bilance patrně nižší než ve skutečnosti z důvodu slabšího testování během velikonočních prázdnin.

8:31 - Brazílie za posledních 24 hodin zaznamenala 4249 dalších zemřelých po nákaze koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí epidemie v této největší latinskoamerické zemi, uvedla s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

8:15 - Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 2,9 milionu. O posledních 100.000 se před tím třikrát zvýšil za 11 dní, nyní přibylo 100.000 mrtvých za devět dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují USA, kde podle JHU zemřelo kvůli covidu-19 přes 560.000 lidí. Následují Brazílie (přes 345.000 mrtvých) a Mexiko (přes 206.000 obětí). V ČR s covidem-19 dosud zemřelo 27.617 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama