Česko v očkování zaostává. Pardubický kraj má plné nemocnice

V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším sousedním Německu. Nově se také zavádí další opatření. Druhým dnem také pokračuje registrace lidí starších 70 let k očkování.

Ilustrační foto
doporučujeme

22:02 - V části Turecka se dnes otevřely restaurace a školy poté, co prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí oznámil zmírnění restrikcí v méně postižených provinciích. Skončit v nich má i víkendový zákaz vycházení, který bude dál platit v oblastech s vyšším výskytem nákazy, ale nově pouze v neděli. Epidemiologové varují, že uvolnění restrikcí přichází v době, kdy v Turecku stoupají bilance nakažených, napsala agentura Reuters.

21:26 - Francie hlásí za poslední den 22.857 nových případů nákazy koronavirem, v pondělí to bylo necelých 5000 případů, v neděli 19.952 nakažených. Za poslední den ve Francii na nemoci spojené s covidem-19 zemřelo 417 lidí, z toho 300 v nemocnicích. Británie dnes ohlásila 6391 nových případů a 343 úmrtí pozitivně testovaných za posledních 24 hodin, píše agentura Reuters.

20:49 - Kvůli omezení pohybu, kdy lidé nesmějí bez závažného důvodu opustit okres, ve kterém bydlí, jsou některé menší prodejny přetížené, zatímco velké zůstávají prázdné. ČTK to dnes večer řekl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

20:00 - Testování zaměstnanců samovyhodnocovacími testy plánovalo od 1. března spustit 84 procent firem. Chtěly tak učinit ještě dříve, než jim to jako povinnost nařídila vláda. Téměř polovina firem navíc v předchozích měsících své zaměstnance ve velkém testovala ve zdravotnických zařízeních. Ukázal to aktuální průzkum Svazu průmyslu, kterého se ještě před pondělním nařízením vlády o povinném testování v podnicích zúčastnilo 211 firem. Výsledky průzkumu má ČTK k dispozici.

19:03 - Portugalsku se podařil v boji proti pandemii covidu-19 neobvykle prudký obrat, když se z pozice země s nejrychleji rostoucím počtem nakažených a nejvyššími počty obětí v přepočtu na obyvatele dokázalo za měsíc dostat do stavu, kdy vláda zvažuje uvolnění restrikcí. Počet nakažených v nemocnicích je nyní v jihoevropské zemi nejnižší za čtyři měsíce a přírůstky infikovaných jsou oproti konci ledna dvacetinové, napsala dnes agentura Reuters.

18:24 - Nové vládní restrikce, které od pondělí zakazují přejezdy mezi okresy, zatím příliš cestování po železnici neovlivnily. Podle Českých drah je nyní poptávka zhruba na 40 procentech předkrizového stavu, v minulém týdnu firma udávala číslo asi o pět až deset procent vyšší. V některých krajích ovšem v příštích dnech omezí některé spoje, zatím však jen mírně. Vyplývá to z informací dopravce pro ČTK. Současné restrikce se podle dopravců budou zřejmě projevovat postupně, hlavně kolem víkendů.

17:46 - Senát v rámci zpřísnění protiepidemických opatření umožní od středy vstup do svého sídla jen omezenému okruhu lidí, kteří se navíc prokážou negativním testem na koronavirus. Rozhodl o tom krizový štáb horní komory. ČTK to dnes oznámila senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

17:29 - Stav hromadného postižení osob je mimořádná událost, při níž se dané zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče kvůli nedostatku zdrojů již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče. Poskytovatel jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných či reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopen další kapacity vytvořit či při dalším navyšování počtu lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče. V praxi to znamená, že nemocnice mohou postupovat podobně jako u hromadných neštěstí. V takovém případě se zdravotníci nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podobně jako u velkých neštěstí nebo nehod se lékaři soustředí v první řadě na záchranu životů.

17:08 - O vyhlášení stavu hromadného postižení osob od dnešních 16:00 rozhodlo podle Semrádové představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje, která krajské nemocnice sdružuje. "Rostoucí počty hospitalizací a dlouhodobě přetížená intenzivní péče vygradovaly dnes v situaci, kdy čtyři z pěti našich nemocnic v tuto chvíli nejsou schopné přijímat další pacienty s koronavirem do intenzivní péče," uvedla mluvčí. Krajský koordinátor intenzivní péče informoval mimo jiné o tom, že zažádal o umístění jednoho pacienta mimo Pardubický kraj.

16:42 - Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob. Podle České televize je kapacita nemocnic zcela vyčerpaná a nové pacienty už není kam převážet. Plné jsou jednotky intenzivní péče i lůžka standardní péče.

16:32 - Aerolinky Smartwings a České aerolinie (ČSA) budou od pátku na všech svých linkách od cestujících vyžadovat potvrzení o negativním testu na koronavirus. Budou uznávat antigenní testy staré maximálně 24 hodin a PCR testy provedené do 72 hodin před letem. Bez něj pasažéry nepustí do letadla, oznámila dnes skupina Smartwings Group. Dopravci také rozšíří testování mezi svými zaměstnanci.

15:54 - V Iráku dnes začalo očkování lékařů proti covidu-19. Využívá se 50.000 očkovacích látek, které Irák získal od čínské firmy Sinopharm. Země se potýká s novou vlnou epidemie, denně tam ohlašují v průměru 4000 nově nakažených.

15:17 - Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli vyšší nakažlivosti a také kvůli schopnosti nakazit lidi, kteří už nemoc prodělali. Vyplývá to z nové studie britských a brazilských vědců, která podle médií nabízí první podrobnou analýzu chování tzv. brazilské varianty viru SARS-CoV-2. 

14:41 - Dvě pětiny lidí v Česku, kteří používají internet, považují řadu nepravdivých informací a konspirací o novém typu koronaviru za důvěryhodné. Nejvíce z nich, polovina, věří tomu, že virus byl uměle vyroben v laboratoři. Kolem 40 procent si myslí, že epidemie je pro vládu zástěrkou ke kontrole občanů, a desetina věří i takové dezinformaci, že očkování má vést ke kontrole populace pomocí mikročipů. 

14:20 - Slovenské úřady zatím neoznámily podrobnosti o chystané kontrole ruské vakcíny Sputnik V, kterou budou moci lékaři používat při očkování proti koronaviru a která nebyla dosud registrována unijní lékovou agenturou EMA. Vyplývá to z odpovědi tamního ministerstva zdravotnictví a státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na dotaz ČTK. 

14:04 - Komunisté chtějí zařadit zaměstnance Poslanecké sněmovny mezi pracovníky kritické infrastruktury, kteří mají nárok na přednostní očkovaní. Testy na koronavirus mají být pro všechny ve Sněmovně, tedy poslance i zaměstnance, povinné. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik požadavek na dnešní tiskové konferenci zdůvodnil epidemickou situací a tím, že se poslanci musejí scházet, aby projednali normy navazující na rozhodnutí vlády.

13:43 - Plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) měl pozitivní PCR test na koronavirus. V izolaci podle nových pravidel zůstane do 15. března. Pokud se jeho zdravotní stav nezhorší, je připraven vykonávat své povinnosti z domova v on-line režimu. 

13:29 - Praktičtí lékaři k pondělnímu večeru zaregistrovali do centrálního systému asi 15.000 svých pacientů, kteří chtějí být očkováni proti koronaviru v ordinacích praktiků. Novinářům to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Podle něj se praktici v první den, kdy měli do systému přístup, potýkali s některými technickými komplikacemi. 

12:52 - Izraelské ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že na očkování proti koronaviru budou mít nově nárok také občané starší 16 let, kteří se z nákazy zotavili. Obdržet by podle doporučení resortu měli jednu dávku vakcíny 90 dní po vyléčení. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel.

12:28 - Světová zdravotnická organizace (WHO) nepředpokládá, že pandemie skončí v tomto roce. Za nerealistické takové očekávání označil krizový expert organizace Michael Ryan, kterého dnes cituje agentura DPA. Chytrým počínáním však podle něj lze zamezit hospitalizacím a úmrtím.

11:55 - Česká pošta začne testovat své zaměstnance od středy. Testování u jednoho z největších zaměstnavatelů v zemi se bude dělat ve všech krajích paralelně. ČTK to dnes řekl mluvčí Matyáš Vitík. Pošta aktuálně zaměstnává okolo 28.000 lidí.

11:37 - Francouzská vláda upravuje svá doporučení ohledně vakcíny na koronavirus od firmy AstraZeneca, kterou nyní budou moci dostávat i obyvatelé ve věkové kategorii 65 až 75 let. V pondělí večer to oznámil francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

11:19 - Slovensko před zpřísněním zákazu vycházení, který s několika výjimkami začne kvůli šíření koronavirové infekce platit ve středu, zaznamenalo nový rekord v počtu hospitalizovaných v souvislosti s covidem-19. V nemocnicích bylo v pondělí 4042 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění, informovalo dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví. Země zaznamenala dalších 118 úmrtí na covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek od první poloviny února.

10:53 - Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dostala 10.000 balení léku ivermektin, jehož pomocí léčí covid-19. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Nemocnice lék už dříve vyzkoušela u 30 pacientů s koronavirem s těžším průběhem, zdravotní stav většiny se používáním ivermektinu ve spojení s další léčbou zlepšil. Podle Lipovské bude lék využívat nemocnice a jedná se také o distribuci do dalších zařízení.

10:12 - Šíření vysoce nakažlivých mutací koronaviru by ve Spojených státech mohlo spustit čtvrtou vlnu nákazy a ohrozit pokrok, který přinesla vakcinace. Uvedla to ředitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová. Vyzvala přitom Američany, aby nepolevovali v prevenci.

10:01 - Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na covid-19 od firmy Regeneron. Uvedlo to na svém webu. Ministerstvo udělilo výjimku pro 12.000 dávek léku, do Česka by měly dorazit od března do května. Lék je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh nemoci covid-19. Jeho použití už dříve doporučil lékový ústav. Povolení bude platit do konce letošního roku.

9:35 - Několik set porušení nařízených mimořádných a krizových opatření vlády zjistili v pondělí policisté při kontrolách v Plzeňském kraji. Většinu pochybení ještě řešili domluvou, udělili ale také už 29 pokut za porušení nařízení o pohybu, v 79 případech odepřeli řidičům vjezd, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Pavla Burešová. Celkem provedli policisté za pondělí v kraji 6771 kontrol.

9:16 - Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 1885 nových případů nákazy koronavirem. Oproti předešlému pondělí jde o nárůst o více než 90 případů. Nyní je v regionu 24.777 nakažených, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

8:54 - Při očkování proti novému typu koronaviru zatím ze všech zemí postupuje nejrychleji Izrael, kde vykazují 93,5 podaných dávek vakcíny na 100 obyvatel. V zemích Evropské unie je na tom nejlépe malá Malta (17,66 dávek na sto lidí), následují Dánsko (10,39) a Maďarsko (9,70). Devíti podaným vakcínám na sto obyvatel se blíží ještě Polsko, Litva a Kypr. ČR je po dvou měsících od zahájení očkování loni 27. prosince s 6,29 aplikovanými dávkami na sto obyvatel na 22. místě v EU, méně v unii očkují jen v Lucembursku, Nizozemsku, Chorvatsku, Lotyšsku a Bulharsku.

8:45 - Část odborníků se domnívá, že přílišná dezinfekce povrchů je v boji s koronavirem přeceňovaná. Než se bát, že se nakazíme po kontaktu s poštovní zásilkou, telefonem či bankovkami, raději bychom se měli soustředit na mytí rukou a ochranu nosu, úst a očí, píše list The Guardian. Podle epidemiologa z univerzity La Trobe v Melbourne Hassana Vallyho je více než po roce života s koronavirem jasné, že přenos nákazy skrze povrchy není tak zásadní v šíření infekce, jak se prve myslelo.

8:27 - K očkování proti nemoci covid-19 se v pondělí, v první den zaregistrovalo na 200.000 seniorů starších 70 let. Přibližně 13.500 z nich má i termín očkování. Vyplynulo to z informací Chytré karantény k pondělním zhruba 23:00. Registrační systém se pro lidi po sedmdesátce spustil v pondělí v 00:30 a podle pondělního vyjádření vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurilly nezaznamenal žádné potíže.

8:05 - V Německu přibylo za uplynulý den 3943 nových případů nákazy koronavirem a 358 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19, uvedla dnes agentura Reuters s odkazem na německý Institut Robrerta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 4732 nově potrzených případů a 60 úmrtí.

8:00 - Policii bude ode dneška při kontrolách dodržování zpřísněných protiepidemických opatření pomáhat 3834 vojáků a 270 celníků. Vláda v pondělí rozhodla, že v případě potřeby může být na pomoc policii nasazeno až 5000 vojáků a 300 celníků. Kabinet ode dneška také zakázal stravování ve firemních jídelnách, budou moci jídla vydávat, ale nebudou se v nich smět konzumovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 08:15 pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama