100 tisíc nakažených přibyde v ČR za 9 dní. Itálie jde do lockdownu

Za neděli přibylo v Česku dalších 3291 nakažených. Podniky s 50 až 249 zaměstnanci by měly dnes dokončit první kolo povinného testování. Oficiálním termínem zahájení byl 5. březen. Testy budou pro všechny pracovníky, kteří docházejí do firmy, závazné nadále jednou za týden. Dění kolem koronaviru sledujeme online.

Koronavirus

21:59 - Americký prezident Joe Biden dnes zapochyboval o tom, že by Donald Trump pomohl přesvědčit některé své váhající příznivce k očkování. Vládnoucí administrativa se snaží přijít na to, jak přimět k vakcinaci více republikánů. Průzkumy totiž naznačují, že se mnoho Trumpových příznivců staví k očkování odmítavě, napsala agentura Reuters.

21:27 - Letošní letní turistická sezona začne v Bulharsku 1. května a budou ji opět provázet omezující opatření namířená proti šíření koronaviru. Podle médií o tom dnes večer v Sofii informovalo ministerstvo turistiky.

20:52 - Očkováno proti koronaviru už je nejméně pět ze 14 členů české vlády. Informovala o tom dnes večer Televize Seznam. Vedle premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), kteří dostali vakcínu mezi prvními, byli očkováni také ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a ministři obrany Lubomír Metnar (za ANO) a zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). 

20:25 - Další tři středočeské nemocnice dnes vyhlásily stav hromadného postižení osob. Jde o nemocnice v Berouně, Hořovicích na Berounsku a Brandýse nad Labem u Prahy, uvedla dnes hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková na twitteru.

20:02 - Průměrný podíl zaměstnanců s pozitivním testem na koronavirus ve firmách z automobilového průmyslu se pohybuje okolo jednoho procenta. Vyplývá to z průzkumu Sdružení automobilového průmyslu mezi jeho členy. Většina firem pro povinné testování využívá externí poskytovatele zdravotních služeb. 

19:43 - Hygienici při trasování v březnu kontaktují do 24 hodin asi 75 procent nakažených koronavirem a dvě třetiny jejich kontaktů, což je méně než v únoru a zhruba stejně jako v lednu. Lidé jim také hlásí méně kontaktů než dříve. Za poslední měsíc byl průměrně jeden na jednoho nakaženého, v posledním týdnů už méně než 0,8 kontaktu. 

19:20 - Španělská vláda oznámila, že očkování vakcínou od firmy AstraZeneca pozastavuje zatím na dva týdny, uvedla dnes večer místní média. Ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová rozhodnutí oznámila po mimořádné on-line schůzce se zástupci autonomních regionů, z nichž některé už předtím pozastavily očkování jednou ze šarží této vakcíny.

18:59 - Výhody očkování proti koronaviru převažují nad možnými riziky vakcíny AstraZeneky, řekl dnes polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Žádný z nežádoucích účinků po podání preparátu AstraZeneky v Polsku zatím podle něj nenaznačuje, že by očkování souviselo s případy krevních sraženin. 

18:45 - Nákaza koronavirem se od začátku pandemie po celém světě prokázala už u více než 120 milionů lidí. Nejvíce pozitivních testů hlásí Spojené státy, Brazílie a Indie, vyplývá z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). 

17:57 - Pražská hygienická stanice zřídila dočasně pozici ombudsmana trasování. Budou se na něj moci obracet lidé, kteří budou mít dotazy a stížnosti na práci hygieniků. Stanice si od toho slibuje, že ombudsman uvolní kapacity pracovníkům, kteří se věnují trasování. Oznámila to na svém webu. 

17:33 - Po Německu také Francie a Itálie preventivně pozastavily používání vakcíny proti koronaviru od firmy AstraZeneca. Budou čekat na stanovisko Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která o vakcíně rozhodne ještě tento týden, uvedly agentury AFP a Reuters.

17:20 - Česko zatím nepozastaví očkování vakcínou AstraZeneca, jako se dnes rozhodlo Německo a v minulém týdnu další země, řekl po dnešním jednání vlády ministr zdravotnictví Blatný (za ANO). Podle něj nebyla prokázána souvislost s případy výskytu krevních sraženin, které se stejně často vyskytují i v neočkované populaci.

17:05 - V příbramské nemocnici leží 100 pacientů s koronavirem, o pět méně než v pátek. Intenzivní péče je však stále na horní hranici kapacit, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Martin Janota.

16:34 - Vláda se nad návrhem dalších úprav protiepidemických opatření proti covidu-19 po 21. březnu znovu sejde ve čtvrtek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebude doporučovat zrušení zákazu pohybu mezi okresy, možné je podle něho uvolnění volnočasových aktivit na celý okres. Bude také potřeba znovu požádat o prodloužení nouzového stavu, řekl Blatný na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády.

16:09 - Německo z obezřetnosti pozastavilo očkování vakcínou od firmy AstraZeneca. Oznámilo to dnes německé ministerstvo zdravotnictví s odkazem na doporučení Institutu Paula Ehrlicha (PEI), který v zemi působí jako regulátor v oblasti očkovacích látek a který doporučil další zkoumání účinků látky. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn řekl, že postup Německa je preventivní a že očekává rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) o vakcíně ještě tento týden. V posledních dnech touto látkou přestalo kvůli některým podezřelým úmrtím očkovat několik evropských států.

15:42 - Povinné testování bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců, první kolo testování musejí dokončit do 26. března. Schválila to dnes vláda. Testování v malých podnicích se týká 650.000 pracovníků. Havlíček to napsal ČTK.

15:26 - Ministerstvo práce vyjednává s resortem zdravotnictví o přednostním očkování pečovatelek a pečovatelů, kteří docházejí domů za seniory či postiženými. Pracovníků nad 50 let, kteří se starají o potřebné v domácnostech, je 19.000. Na tiskové konferenci ČSSD to dnes řekla místopředsedkyně strany a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

15:02 - Dosavadní průběh testování ve firmách by se měl podle Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) nejprve vyhodnotit, než se rozhodne o povinných testech dvakrát týdně. Svaz o tom chce jednat, momentálně považuje za zbytečné ukládat podnikům další povinnosti. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekl viceprezident SP ČR Jan Rafaj. Zástupci Potravinářské komory ČR pak dnes ČTK sdělili, že komora proti testování dvakrát týdně ostře protestuje, je podle nich zbytečné.

14:48 - Nejdůležitějším úkolem dneška je podle prezidenta Hospodářské komory (HK) Vladimíra Dlouhého co nejrychlejší očkování, komora je podle něj připravena se na tom podílet. Vláda by neměla ani uvažovat o uzavření podniků nad 50 pracovníků, řekl dnes v projevu k živnostníkům a podnikatelům.

14:33 - Testování zaměstnanců na covid-19 zahájil dnes plzeňský magistrát. Antigenní testy podstoupilo dnes 144 lidí, všichni měli negativní výsledek. Úředníci i techničtí pracovníci by měli být testovaní minimálně jednou týdně, optimálně tak, aby od posledního testu neuplynuly více než tři dny, řekl dnes ČTK primátor Martin Baxa (ODS), který je sám po pozitivním testu na covid na konci období izolace.

14:05 - Některá zpřísněná opatření proti šíření covidu-19 budou podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) muset platit i po této neděli, dokdy byla původně nastavena jejich účinnost. Návrh představí ministerstvo zdravotnictví, řekl Hamáček novinářům. Sám by zachoval většinu opatření, která se podle něj ukazují jako funkční. Zda bude vláda žádat o prodloužení nouzového stavu, rozhodne kabinet tento týden.

13:47 - Pražské soudy testují své zaměstnance na koronavirus prostřednictvím smluvních zdravotnických zařízení a také samotesty. Očekávají, že další testy jim dnes dodá ministerstvo spravedlnosti. Vyplývá to z vyjádření soudů, které ČTK oslovila. Ministerstvo spravedlnosti sdělilo, že justičním složkám celkem distribuovalo 49.175 testů. Například Obvodní soud pro Prahu 2 ale upozornil, že testování ministerskými testy bude vyžadovat součinnost pověřeného zaměstnance, kterého soud nemá k dispozici.

13:14 - V Portugalsku dnes začala první fáze rozvolňování protiepidemických pravidel. Otevřít tak mohli knihkupci a kadeřníci, prezenční vyučování bylo obnoveno na základních školách a malé děti se mohly vrátit do mateřských škol, uvedla agentura AP. 

12:23 - V Jihomoravském kraji za poslední den ubylo 62 hospitalizovaných pacientů s koronavirem. Celkem je jich ve 31 zdravotnických zařízeních 863. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

11:47 - V Moravskoslezském kraji v neděli přibylo 164 potvrzených případů nákazy koronavirem, nejméně od konce září. Víkendové přírůstky ale bývají nižší než ve všední dny. Proti sobotě bylo nakažených o 304 méně, ve srovnání s minulou nedělí o 90 méně. Plyne to z údajů takzvané Chytré karantény, jež zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

11:24 - V mladoboleslavské nemocnici je dnes zhruba 90 hospitalizovaných pacientů s covidem-19, oproti minulému týdnu se tak situace nelepší. Nemocnici pomáhají vojáci, zařízení ale zatím má rezervu lůžek pro pacienty s koronavirem, jejich počty se stále mění, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Hana Kopalová.

10:53 - V Pardubickém kraji začala ode dneška fungovat další očkovací místa. Hejtmanství je zřídilo v Odborném léčebném ústavu v Jevíčku na Svitavsku, v Léčebně dlouhodobě nemocných v Rybitví a v Rehabilitačním ústavu v Brandýse nad Orlicí na Orlickoústecku. Od středy bude v provozu další očkovací místo, na jehož zřízení spolupracuje Pardubický kraj, ve státní Hamzově odborné léčebné v Luži - Košumberku.

10:41 - Dostupné důkazy nenaznačují souvislost mezi vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca a případy krevních sraženin u některých naočkovaných, míní britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA). Podle tohoto orgánu by se lidé i nadále měli nechat očkovat, jakmile tu možnost dostanou. Podobně se před několika dny vyjádřila Světová zdravotnická organizace (WHO).

10:29 - Pacientka, která krátce po očkování proti nemoci covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca zemřela na následky krevních sraženin, měla "velmi neobvyklé" příznaky, uvedla podle Reuters v neděli večer Dánská agentura pro léčivé přípravky. U šedesátileté ženy bylo zjištěno snížené množství krevních destiček, krevní sraženiny ve velkých i malých cévách a krvácení. Agentura upozornila, že několik podobných případů bylo zaznamenáno i v dalších evropských zemích.

10:08 - Za neděli přibylo v Plzeňském kraji 315 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je největší nedělní nárůst od konce října. V sobotu testy potvrdily o 69 případů méně, předchozí neděli přibylo o 138 prokázaných nákaz méně. Za rok trvání pandemie se v kraji nakazilo 85.582 lidí, což představuje 14,5 procenta jeho obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

9:34 - V Ústeckém kraji v neděli přibylo 357 potvrzených nákaz koronavirem, o 45 méně než před týdnem. Lůžková kapacita v nemocnicích v regionu od pátku stoupla z devíti na 12 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví. V regionu mělo dnes 26 praktiků začít očkovat, slíbených 2700 dávek vakcíny AstraZeneca ale zatím nedorazilo, řekl ČTK krajský předseda praktických lékařů Roman Houska.

9:28 -  Jihočeský kraj bude mít tento týden k dispozici téměř 13.000 dávek vakcín na očkování proti koronaviru. Z toho zhruba třetinu zdravotníci použijí na druhé očkování. Více než 8000 lidí podstoupí očkování poprvé. Novináře o tom informoval jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

9:17 - V Praze v neděli přibylo 500 potvrzených případů nemoci covid-19, nejméně za poslední měsíc. Proti předchozí neděli odhalily laboratoře zhruba o 140 nakažených méně. Vysoké zůstávají v posledních dnech počty úmrtí s covidem, v metropoli od začátku epidemie zemřelo 2134 lidí. Od začátku očkování koncem prosince aplikovali zdravotníci v hlavním městě zhruba 204.000 dávek vakcíny proti covidu, nejvíce ze všech regionů.

8:56 - V ČR se od začátku koronavirové epidemie loni v březnu nakazilo již přes 1,4 milionu lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10.000 za den a byly i dny s více než 15.000 případy. Rekordních 17.757 případů nákazy odhalily testy letos 6. ledna, pak začaly počty klesat.

8:38 - V neděli přibylo v Česku 3291 potvrzených nemocí covid-19, to je zhruba o 690 méně než před týdnem. Zároveň je to nejnižší nedělní nárůst od poloviny února. Počet hospitalizovaných s koronavirem se v mezitýdenním srovnání téměř nezměnil, v neděli bylo podle ministerstva zdravotnictví v českých nemocnicích 8362 covidových pacientů. Z toho 1930 bylo ve vážném stavu, o týden dříve jich bylo o 120 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva.

8:13 - V Sasku se dnes do tříd vrací žáci vyšších stupňů škol, kteří kvůli koronaviru měli tři měsíce distanční výuku. Již dříve se v této německé spolkové zemi otevřely nižší stupně základních škol. Návrat do školních lavic ovšem v Sasku není plošný a bez prezenční výuky se nejméně do Velikonoc musejí obejít děti v okrese Vogtland u hranic s Karlovarským krajem.

8:09 - V Německu za uplynulý den přibylo 6604 nově potvrzených případů koronaviru a 47 úmrtí, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). V neděli je počet hlášených případů obvykle nižší, protože se o víkendu provádí méně testů.

8:00 - Testování se týká všech zaměstnanců včetně těch pracujících na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti. Prokázat se negativním testem musejí před vstupem do podniku i agenturní pracovníci nebo živnostníci. Testování není závazné pro lidi pracující z domova.

Vojtěch vyzval fanoušky, aby se po návratu z fotbalu v Maďarsku testovali

24.06.2021 18:58 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poprosil fotbalové fanoušky, kteří se chystají na zápas…

Počet potvrzených případů mutace delta v Česku se blíží stovce

24.06.2021 17:18 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V…

Počty nakažených neklesají. Respirátory v MHD a budovách zůstanou

24.06.2021 15:57 V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory. Ministr…

Lidé se nově mohou nechat očkovat i dříve než 90 dní po covidu-19

24.06.2021 13:25 Od pátku se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu-19. Dosavadní lhůtu,…

Ve středu přibylo v Česku o čtvrtinu více nakažených než před týdnem,…

24.06.2021 11:22 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před…

Počty nakažených v Praze rostou. Hygienici apelují na dodržování opatření

24.06.2021 11:20 Aktualizováno Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová…

Vojtěch: Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste

23.06.2021 18:56 Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste, v ostatních regionech klesá. Na dnešním…

Česko objednalo na letošek milion vakcín proti chřipce. Je to více než loni

23.06.2021 12:36 Česko objednalo na letošek zhruba milion vakcín proti chřipce, což je o 13 procent více než loni.…

Za úterý přibylo dalších 131 nakažených. Reprodukční číslo se drží nad 0,8

23.06.2021 09:15 Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100.000…

Uzavření škol a obchodů bylo nezákonné, rozhodl NSS

22.06.2021 21:57 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva…

Související:

Právě se děje