Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už 15 dní ve čtvrtém z pěti stupňů rizika šíření epidemie koronaviru. Ze čtyř ukazatelů, které slouží k výpočtu skóre, se k dnešku opět nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, zvýšilo se na 0,96.

Andrej Babiš
doporučujeme

21:38 - Brazilské úřady budou prověřovat úmrtí dětí, které údajně zahynuly v souvislosti s nemocí covid-19. Zástupci domorodého kmene Yanomami dnes uvedli, že ve dvou jejich vesnicích zemřelo devět dětí, jež měly odpovídající příznaky, napsala agentura AFP. Lékaři dosud považovali vážné komplikace nemoci covid-19 u dětí za zcela ojedinělé.

20:44 - Kabinet dnes s účinností od soboty zpřísnil opatření proti šíření covidu-19, protože na rozdíl od minulosti by se mohla začít epidemická situace horšit v době, kdy jsou již zaplněné nemocnice. Novinářům to po dnešním zasedání kabinetu řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Vláda si podle něj nemůže dovolit podcenit aktuální situaci i vzhledem k šíření nové nakažlivější mutace viru. Hamáček vyzval všechny k dodržování vládních opatření.

20:30 - Ubytovací služby budou moci využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Zájemci o pobyt se budou muset prokázat písemným potvrzením zaměstnavatele či objednatele služby v případě živnostníků. Na tiskové konferenci po dnešním mimořádném zasedání vlády to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Poskytovatelé ubytovacích služeb budou muset potvrzení uchovávat. Ubytovací zařízení i dosud mohla sloužit jen hostům na pracovních cestách, vláda se ale rozhodla opatření upřesnit. Nařízení začne platit od půlnoci z pátku na sobotu.

20:04 - Úřady ve Francii vyšetřují případ, kdy skupina policistů na předměstí Paříže v rozporu s opatřeními proti šíření koronaviru uspořádala na služebně večírek na rozloučenou pro jednoho z kolegů. Konal se v době zákazu nočního vycházení, strážci pořádku neměli roušky a při tanci nedodržovali rozestupy, informuje internetový portál britské BBC.

19:27 - Na polní očkovací stanici se ve středu odpoledne proměnil zasněžený úsek rychlostní silnice na jihozápadě amerického státu Oregon. Ve sněhové bouři tam uvízl tým, který se vracel z očkovacího dne v městečku Cave Junction a měl u sebe ještě šest dávek vakcíny. Kvůli zdržení hrozilo, že by se dávky musely vyhodit, a tak je personál na místě aplikoval šťastným zájemcům.

18:38 - Krajští hygienici se zabývají možností, že za alarmující epidemickou situací na Trutnovsku, by mohla být tzv. britská mutace koronaviru. Nákaza se tam šíří delší dobu nejrychleji ze všech regionu ČR. Vyplynulo to z dnešního vyjádření zástupců Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Za vážnou dnes označili epidemickou situaci v okrese ředitel hradecké KHS Ivan Kučera i hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Trutnovská nemocnice je na hranici své kapacity.

18:14 - Danny Altmann z Imperial College London podotýká, že dlouhodobé následky eboly, horečky chikungunya nebo covidu-19 jsou něčím, co nelze ignorovat. Jako příklad uvádí brazilské zdravotnictví, pro které obrovskou zátěž znamená horečka chikungunya. "Nejde ani tak o akutní infekce, ale o pacienty s dlouhodobými zdravotními problémy," vysvětluje a dodává, že si není jistý, zda tento aspekt dochází politikům. Že nejde o to jen přetrvat tuto zimu nebo jaro, ale že jen v Británii může být nejméně 300.000 lidí s chronickými zdravotními problémy.

17:48 - Dlouhodobě přetrvávající příznaky covidu-19, které trápí některé pacienty, vědci přirovnávají k následkům jiných virových onemocnění, eboly a horečky chikungunya. Snaží se jim proto více porozumět, aby pacientům, kteří trpí i po letech, mohli účinněji pomoci, píše britský The Guardian na svém webu.

17:17 - Evropská unie by mohla zablokovat vývoz vakcín proti covidu-19 do mimounijních zemí, pokud některý výrobce poruší své závazky týkající se dodávaného množství. Podle unijních činitelů s tím počítá návrh nových pravidel, který Evropská komise předloží v pátek. Brusel jím reaguje na fakt, že firmy Pfizer/BioNTech a AstraZeneca snížily proti původní dohodě počet vakcín pro členské země.

16:51 - Za měsíc očkování vakcínami proti koronaviru v Česku eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) 198 podezření na možné nežádoucí účinky vakcín. Nejčastěji se jednalo o horečku, únavu, reakci v místě vpichu, bolest hlavy, třes či pocit na omdlení. SÚKL upozorňuje, že se jedná o podezření, a ne o prokázané nežádoucí účinky.

16:42 - Dánsko prodlouží stávající opatření proti šíření koronaviru do 28. února. Uzavřeny zůstanou restaurace, nákupní centra a další obchody vyjma těch s nezbytným zbožím či kadeřnictví. Scházet se bude smět stále jen pět lidí. 

16:35 - Slovensko odložilo otevření části škol, které zvažovalo k začátku února. Důvodem prodloužení distanční formy výuky žáků je stávající vývoj koronavirové nákazy. Novinářům to dnes řekli ministři zdravotnictví a školství. Za možný nový termín obnovení prezenční výuky, která byla v zemi pro většinu žáků přerušena loni na podzim, nyní označili 8. únor.

16:30 - Polská vláda se rozhodla prodloužit platnost většiny nynějších protikoronavirových restrikcí až do 14. února. Zároveň ale od 1. února umožní při respektování hygienických opatření otevřít obchody v nákupních centrech a obnovit provoz kulturních zařízení. 

16:15 - Rakousko od pondělí 1. února zavede povinné testování pendlerů na koronavirus. Test bude nutný zřejmě dvakrát týdně, protože nesmí být starší než 72 hodin. Zároveň se budou muset pracovníci každé dva týdny on-line registrovat. Na twitteru to dnes uvedlo české ministerstvo zahraničí.

15:18 - Belgičtí lékaři a zdravotníci museli tento týden zpomalit tempo očkování kvůli omezené dodávce vakcíny vyráběné firmami Pfizer a BioNTech. Dotkne se to zejména zdravotnického personálu, který patří vedle seniorů v pečovatelských domech mezi první očkované. V jedenáctimilionové zemi ke dnešku naočkovali první dávkou na 230.000 lidí, tedy dvě procenta obyvatel.

14:38 - Česko si objednalo stříkačky a jehly na očkování proti koronaviru prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) hlavně ze slovenské Chirany. Dodávku z Číny vysoutěžila Evropská unie, řekl dnes ČTK premiér Andrej Babiš po jednání s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Radiožurnál a iROZHLAS.cz dnes informovaly o tom, že stříkačky s pevnou jehlou objednané v Číně nejsou pro vakcinaci vhodné.

14:00 - Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10.000 korun za říjnové vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze. Klaus s rozhodnutím nesouhlasí a prostřednictvím svého právníka podal ve středu proti rozhodnutí odpor. Požaduje, aby s ním bylo přestupkové řízení zastaveno. Klaus to uvedl v prohlášení, které ČTK poskytl Petr Macinka z Institutu Václava Klause.

13:53 - Části tenistů, kteří přiletěli na úvodní grandslam sezony do Austrálie, dnes končí povinná dvoutýdenní karanténa. První skupina ze zhruba 960 hráčů, koučů a rozhodčích, kteří byli v izolaci ve třech hotelech v Melbourne, získá volnost pohybu dnes, zbytek do neděle. Uvedly to zdravotní úřady australského státu Victoria.

13:17 - Portugalsko se nachází v nejhorší fázi pandemie covidu-19, uvedl dnes tamní premiér António Costa. Portugalce zároveň varoval, že potrvá týdny, než se situace začne zlepšovat, a lidé podle něj nemají spoléhat na pomoc ze zahraničí. Informovala o tom agentura Reuters. Portugalsko má v současnosti celosvětově nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem a úmrtí s covidem-19 na milion obyvatel v průměru za posledních sedm dní.

12:30 - Vakcína Pfizer/BioNTech je podle svých výrobců účinná také proti britské a jihoafrické mutaci covidu-19, uvedly obě farmaceutické společnosti v prohlášení. Zpráva se opírá o studii vědců z Texaské univerzity a z Pfizeru zveřejněné na odborném webu bioRxiv, která ještě čeká na odbornou recenzi, píše AFP.

11:48 - Ekonomická nálada v zemích Evropské unie i v eurozóně se v lednu zhoršila, méně příznivé jsou kvůli pandemii také vyhlídky u zaměstnanosti. Ve své pravidelné zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK). Vzhledem k pokračujícím uzávěrám ve většině zemí a souvisejícímu omezení ekonomických aktivit je horší nálada ve službách, maloobchodě i mezi spotřebiteli.

11:12 - Vláda by měla podle České kardiologické společnosti upřednostnit při očkování proti nemoci covid-19 spolu se staršími lidmi také pacienty s nemocemi srdce a cév. Kardiaci patří do nejohroženější skupiny z hlediska úmrtnosti na koronavirus. Pokud se nakazí a musí do nemocnice, umírá jich deset až 15 procent, uvedla dnes kardiologická společnost v tiskové zprávě. V ČR je zhruba 800.000 kardiaků.

10:45 - V Německu ve středu přibylo 17.553 nových případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 941 lidí. Informovala o tom dnes s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI) agentura Reuters. Nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní je poprvé od konce října méně než sto.

10:24 - V Jihomoravském kraji ubylo za poslední den 19 pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19. V nemocnicích jich nyní leží 595, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní přibylo v kraji 871 nově potvrzených případů nákazy a 28 úmrtí lidí s koronavirem v průměrném věku 83 let a z různých lokalit kraje.

10:06 - Austrálie plánuje očkovat proti koronaviru před odletem na hry do Tokia všechny své olympioniky. Uvedl to ministr sportu Richard Colbeck, nicméně národní olympijský výbor dodal, že vakcinace pro sportovce nebude povinná.

9:56 - Ředitel nemocnice v Českém Krumlově Jindřich Florián skončí ve funkci dnes. Instituci bude zatím řídit tříčlenné představenstvo. ČTK to dnes sdělil Radek Šíma z kanceláře hejtmana. Ředitel už dřív oznámil, že odstoupí, a to v souvislosti s očkováním proti covidu-19. Nechal totiž očkovat i příbuzné a známé zaměstnanců nemocnice.

9:26 - Epidemie koronaviru v Praze nezpomaluje. Ve středu přibylo ve městě 866 potvrzených případů nemoci covid-19, o 67 víc než o týden dřív. Zdravotníci podali v Praze téměř 63.000 dávek vakcíny proti koronaviru, to je nejvíc ze všech krajů a zhruba čtvrtina z celkového počtu všech očkování v Česku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

9:20 - V Jihomoravském kraji pomáhá ve zdravotnictví se zvládáním covidové pandemie zhruba 100 profesionálních hasičů, tedy desetina hasičského sboru. Hasiči pomáhají například ve třech nemocnicích. V tiskové zprávě na webu hasičů to dnes uvedl mluvčí Jaroslav Mikoška. Ve zdravotnictví pomáhají i další složky integrovaného záchranného systému.

8:58 - Kvůli koronaviru se v únoru neuskuteční v Lillehammeru závody Světového poháru v severské kombinaci mužů a žen a skokanek na lyžích. Norsko od pátku v boji s novou mutací viru uzavírá pro cizince své hranice.

8:32 - Babiš potřebu zpřísnění opatření ve středu vysvětlil naplněností nemocnic i počty nových případů covidu-19. Občané dodržující opatření podle něj mají pocit, že se pravidla nedostatečně vymáhají, oponenti opatření je pak odmítají a nedodržují. Je podle něj nutné zvážit, jak pravidla zpřísnit či lépe vymáhat.

7:54 - Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření epidemie covidu-19 a zajistit jejich lepší účinnost, projedná na dnešním mimořádném zasedání vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) po středečním jednání kabinetu řekl, že v žádném případě není prostor pro rozvolňování, návrhy resortů nechtěl předjímat.

7:53 - Zjednodušené reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, roste 11 dní za sebou. Od 16. ledna vystoupalo z 0,68 až na dnešních 0,96. Když je číslo pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje. Na hodnotě indexu se nyní reprodukční číslo podílí šesti body. Pokud je v rozmezí 0,8 až 0,9, je to za tři body, pokud stoupne nad hodnotu jedna a je do 1,1, přičítá se do skóre devět bodů.

7:47 - Některá prohlášení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebyla namístě, ministr je však mediálně nezkušený. Premiér Andrej Babiš (ANO) to po jednání vlády řekl na dotaz, zda má Blatný jeho důvěru. Ministerský předseda označil za nevhodné debaty o zemřelých na covid-19. Blatného vyjádření, že jen asi 30 procent z vykazovaných úmrtí s covidem-19 je skutečně jednoznačně s koronavirem spojených, kritizovala i opozice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

07.03.2021 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Policie dohlížela na demonstrace, přibylo 9 tisíc nakažených

07.03.2021 21:53 Aktualizováno Sedmým dnem platí v Česku přísná opatření proti šíření koronaviru, epidemická situace v zemi je…

Blatný by si ivermektin nevzal. Látku podle něj není možné používat plošně

07.03.2021 15:50 Aktualizováno Experimentální lék ivermektin, který se zvažuje jako možný lék na covid-19, není možné používat…

Všechny laboratoře budou muset centrálně odesílat vzorky, sdělil Blatný

07.03.2021 14:48 Aktualizováno Podle připravovaného opatření budou muset všechny laboratoře v ČR posílat výsledky testů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama