Reprodukční číslo neklesá, další vakcína získala registraci v EU

Index rizika protiepidemického systému PES je i dnes stále na čtvrtém stupni s 68 body. Mírně stouplo tzv. reprodukční číslo, ale dál je pod hodnotou jedna. To znamená, že jeden pozitivně testovaný nakazí koronavirem v průměru méně než jednoho dalšího člověka.

Ilustrační foto
doporučujeme

21:42 - Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy uzavře Francie od neděle hranice pro vstup ze zemí mimo Evropskou unii, výjimku budou mít pouze cesty ze závažných důvodů. Vstup ze zemí EU bude možný pouze s negativním PCR testem. 

20:36 - Evropská komise dnes schválila podmínečnou registraci vakcíny proti koronaviru od britsko-švédské firmy AstraZeneca na území Evropské unie. Oznámila to šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Komise se řídila dnešním rozhodnutím Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která podmínečnou registraci vakcíny doporučila.

20:15 - Od půlnoci z dneška na sobotu nesmějí cizinci přicestovat do Česka z jiných než nezbytných důvodů bez ohledu na takzvaný cestovatelský semafor, kterým se dosud řídily podmínky cest. Výjimku mají například ti, kteří v ČR pracují nebo studují. 

19:34 - Počet zemřelých s koronavirem ve Francii dnes přesáhl hranici 75.000. Stalo se tak poté, co úřady ohlásily 820 nových úmrtí za posledních 24 hodin. Ministerstvo dále ohlásilo 22.858 nových potvrzených případů nákazy.

19:22 -  Jihočeští hygienici dnes potvrdili první dva případy britské mutace koronaviru. Jde o lidi s trvalým bydlištěm na jihu Čech, kteří žijí a pracují v Praze a nakazili se mimo kraj. 

18:50 - Vietnamský ministr zdravotnictví dnes uvedl, že země má pod kontrolou nová ohniska koronavirové nákazy. Po zhruba dvou měsících země od čtvrtka zaznamenává desítky případů komunitního přenosu nákazy. Několik případů bylo potvrzeno i v hlavním městě Hanoji a jeho okolí. Země sází především na testování a trasování nákazy.

18:27 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připustil, že jedním z důvodů, proč je v Evropě méně vakcíny, než se čekalo, je rozhodnutí získávat z lahvičky šest místo pěti dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech. "Striktně právnicky je to opravdu tak, smlouva je na dávky. V reálu dostaneme méně plat, než jsme si mysleli podle původních smluv," uvedl.

18:18 - Vláda dělá nekoncepční a nepochopitelné kroky, důkazem toho je plánované zrušení polní nemocnice v Letňanech, míní předseda ODS Petr Fiala. Podle lidoveckého šéfa Mariana Jurečky pro nemocnici kabinet od začátku neměl personál. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová považuje výstavbu polní nemocnice za PR akci vlády, drahou pro daňové poplatníky.

17:44 - Pokud výrobci vakcín nedodrží smlouvy s Evropskou unií, budou jim moci členské státy dočasně omezit vývoz očkovacích látek vyráběných v podnicích na území bloku. Počítají s tím dnes zavedená pravidla, jimiž dala Evropská komise zemím možnost dočasně monitorovat a schvalovat export vakcín od společností, které mají s unií uzavřenou smlouvu. 

17:33 - Moderna podle agentury PAP vyrozuměla i polské úřady, že v únoru obdrží o čtvrtinu méně vakcín, než Polsko čekalo: namísto 400.000 dávek jen 300.000.

17:17 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes doporučila podmínečnou registraci vakcíny firmy AstraZeneca na trhu Evropské unie. Očkovat by se jí měli lidé starší 18 let, není však zatím zcela jisté, jak vakcína funguje u lidí nad 55 let, oznámila agentura na svém webu.

16:23 - Obyvatelé odlehlých řeckých ostrůvků tento týden obdrželi vakcíny od řecké vlády. V rámci očkovací kampaně, která má pomoci návratu turistů v letní sezóně, dostanou dávky očkovací látky i vesničky jen s několika desítkami obyvatel, napsala dnes agentura Reuters.

16:09 - Jaroslav Vild, ředitel plzeňské krajské policie, se podle serveru Seznam Zpráv, nechal přednostně očkovat proti koronaviru. Mluvčí policie Pavla Burešová dnes ČTK řekla, že krajské ředitelství policie požádal 9. ledna krajský koordinátor očkování o seznam klíčových pracovníků policie, kteří by podle kapacity očkovacího centra mohli být případně očkováni. 

15:55 - Před úřad vlády v Praze dorazilo dnes odpoledne kolem 50 příznivců iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s protiepidemickými opatřeními vlády. Mimo jiné požadují demisi kabinetu. Organizátoři chtěli původně blokovat několik vládních budov. Policie zatím zadržela jednoho člověka, který neuposlechl výzvu, aby si nasadil roušku.

15:40 -  Do Prahy by mělo v tomto a příštím týdnu dorazit z ostatních krajů asi 30.000 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech proti koronaviru, což by mělo stačit k doočkování lidí, kteří potřebují v tomto období druhou dávku vakcíny. ČTK to dnes sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

15:28 - Zákaz vstupu do Německa z oblastí s výskytem nakažlivějších mutací koronaviru začne platit zřejmě od soboty a trvat bude nejméně do 17. února. Dnes o tom informovala agentura DPA, která měla možnost nahlédnout do dokončovaného vládního návrhu k omezení vstupu do země. Výjimku budou mít lidé, kteří v Německu žijí, tranzitující pasažéři či doprava zboží.

15:17 - Americký výrobce vakcíny proti covidu-19 Johnson & Johnson dnes oznámil, že jeho preparát má v USA účinnost 72 procent, ale v Jihoafrické republice, kde se vyskytla místní vysoce nakažlivá varianta koronaviru, jenom 57 procent. Přípravek Johnson & Johnson se nemusí podávat ve dvou dávkách jako ostatní vakcíny, ale v jedné. 

15:10 - Alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru dostalo 39 procent zdravotníků, očkováno též k čtvrtku bylo 71.878 lidí starších 80 let. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Registraci k očkování provedlo přes 200.000 lidí této věkové kategorie, tedy téměř polovina. Skoro 80.000 osob nad 80 let má rezervovaný termín.

15:03 - Ministerstvo zdravotnictví jednalo se zástupci firmy Regeneron, jejíž lék chce pro léčbu nasadit Německo. Úřad nyní čeká na podklady od firmy. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Česko má o lék zájem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že nákup nevylučuje.

14:55 - Po americkém Pfizeru a britsko-švédské společnosti AstraZeneca oznámila také americká firma Moderna omezení dodávek vakcín proti koronaviru, méně vakcín dostane v únoru Itálie. Informovala o tom dnes agentura ANSA s odvoláním na italskou vládou.

14:47 - Experti Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří v čínském Wu-chanu pátrají po původu koronaviru, dnes navštívili nemocnici, kde se koncem roku 2019 léčili první pacienti nakažení novým typem koronaviru. Mluvčí WHO uvedla, že tým se bude smět zúčastnit jen návštěv organizovaných čínskou stranou.

14:29 - Evropská komise dnes po dohodě s firmou AstraZeneca zveřejnila smlouvu na nákup vakcín proti covidu-19, o jejíž vyznění se obě strany v posledních dnech přou. Většinu klíčových pasáží kontraktu stanovujících termíny dodávek či ceny však společnost ponechala v utajení. Brusel nadále požaduje, aby firma dodala v první fázi původně slíbené množství, britsko-švédský výrobce však tvrdí, že jej k tomu smlouva přímo nezavazuje.

14:04 - Ukrajinský parlament dnes schválil návrh zákona, který umožní urychlení registrací vakcín proti onemocnění covid-19 pro nouzové použití. Zákon zároveň zakazuje schválení vakcín vyrobených v Rusku, napsala agentura Reuters. Ukrajinská vláda chce začít očkovat v únoru, kdy očekává 100.000 až 200.000 dávek preparátu vyvinutého společnostmi Pfizer a BioNTech z programu COVAX zřízeného pro země s nízkými a středními příjmy.

13:17 - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) znovu posunulo začátek příjmu žádostí do třetí výzvy programu COVID nájemné, spustí ho 5. února. Resort to uvedl na svém webu. Příjem žádostí do třetí výzvy měl původně začít 22. ledna, termín ministerstvo posouvá v návaznosti na prodlužování druhé výzvy. K té se mohou podnikatelé hlásit do 4. února.

12:40 - V Lipsku se ani letos nebude konat slavný knižní veletrh. Kvůli šíření koronaviru jej přitom organizátoři zrušili už loni. Letos chtěli akci uspořádat v pozdějším termínu, nakonec ji ale opět odvolali, informovala dnes agentura DPA.

12:28 - Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že vývoj v zemi je příznivý, boj s pandemií ale zdaleka nekončí. Za velký úspěch označuje Spahn to, že Evropa po roce od vypuknutí pandemie bude mít tři vakcíny. 

12:12 - Na odpolední demonstraci iniciativy Chcípl PES se připravuje i pražská policie. Na bezpečnost, veřejný pořádek a dodržování platných vládních opatření proti šíření koronaviru bude dohlížet několik desítek policistů ve spolupráci s ochrannou službou, která hlídá některé vládní budovy, řekla dopoledne ČTK policejní mluvčí Violeta Siřišťová. 

12:05 - Hlášené případy úmrtí po podání vakcíny firem Pfizer a BioNTech nesouvisejí s očkovací látkou. Uvedla to dnes Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která sleduje vakcinaci v zemích Evropské unie a vedlejší účinky očkovacích látek. Vakcínou americko-německého konsorcia se začalo ve většině zemí EU včetně Česka očkovat 27. prosince.

11:53 - Kvůli sporům uvnitř izraelské vládní koalice se ve čtvrtek nepodařilo prodloužit v Izraeli národní lockdown vyhlášený kvůli koronaviru, jehož platnost vyprší v neděli o půlnoci. Ministr zdravotnictví Juli Edelstein dnes vyzval Izraelce, aby opatření dodržovali i v případě, že se uzávěru včas nepodaří prodloužit.

11:44 - Lázně i v současné době, kdy vláda zpřísňuje kvůli vývoji nákazy koronavirem protiepidemická opatření, fungují. Jedou ale na minimum. Nabízejí například lázeňskou léčbu pro prodělaném onemocnění covid-19. Navíc mnohdy čekají měsíce na slíbené státní kompenzace

11:26 - Nové berlínské letiště Willyho Brandta kvůli dopadům pandemie uzavře od 23. února nejméně na jeden rok svůj pátý terminál, veškeré odbavování letů tak soustředí na ústřední terminál jedna. Dnes to oznámil šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup. Letiště je v provozu od konce října, což je devět let zpoždění oproti původním plánům.

10:57 - Na pražském Karlově mostě jsou od noci zaparkovaná tři vozidla - dva osobní automobily a jedna dodávka. Nápis na dodávce odkazuje na webové stránky sorryvlado.cz, jejichž autoři vyjadřují nesouhlas s "papalášstvím vlády" a s neustálým zpřísňováním opatření pro běžné občany. Detaily protestu chtějí zveřejnit večer. Server iDNES.cz uvedl, že podle registru domén má stránku zaregistrovanou Spolek rozhořčených občanů, který si založil youtuber Mike Pán. Případem se zabývá městská policie i další úřady. Strážníci ráno nasadili vozidlům takzvané botičky, k nařízení odtahu nemají zákonné oprávnění, sdělila ČTK mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

10:29 - Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí navzdory dalšímu zpřísněním karanténních opatření vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,1 procenta. Oznámil to dnes německý statistický úřad. Výsledek je mírně lepší, než se čekalo. Ve třetím čtvrtletí růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 8,5 procenta, což ale byla reakce na rekordní propad z druhého kvartálu způsobený pandemií.

9:48 - Povinné testování pendlerů na koronavirus při cestách do Rakouska, které mělo začít v pondělí 1. února, se zatím odkládá. Na twitteru to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí. Podmínky tedy zůstávají stejné jako dosud, Češi pravidelně dojíždějící do práce či školy nemusí předkládat testy. Jednání na toto téma budou pokračovat.

9:32 - V Praze přibylo ve čtvrtek 810 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to sice méně než v předchozích dvou dnech, ale o 151 víc než o týden dřív. Epidemie v hlavním městě již několik dní v mezitýdenním srovnání sílí. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že zdravotníci podali v Praze od konce prosince celkem 66.572 dávek vakcíny proti koronaviru, to je nejvíc ze všech krajů a víc než čtvrtina z celkového počtu všech očkování v Česku. Druhou dávku dostalo necelých 9500 lidí, kteří tímto očkování dokončili.

9:08 - Počet zemřelých lidí s nemocí covid-19 od začátku epidemie v Česku ve čtvrtek přesáhl 16.000. Nově nakažených koronavirem ve čtvrtek přibylo 7937, což je zhruba o čtyři stovky více než před týdnem. Dále však klesal počet hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

8:47 - Počty případů nemoci covid-19 rostou v celé EU, stejně tak i počet úmrtí lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle počtu nakažených za posledních 14 dní je situace nejhorší v Portugalsku (1429 případů na 100.000 obyvatel) a Španělsku (1026), ČR je s více než 981 případy třetí. Nejvíce mrtvých na obyvatele - zhruba 248 mrtvých na 100.000 - vykazuje Portugalsko, druhé je Slovinsko (209), ČR je s asi 205 mrtvými třetí.

8:20 - Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října a v listopadu byla několikrát překročena i hranice dvou stovek mrtvých za den. Dosavadní rekord 262 mrtvých je ze 3. listopadu. Loni na jaře přitom trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní). Aktuálně počet zemřelých s covidem-19 překonal v ČR hranici 16.000.

8:01 - V Německu ve čtvrtek přibylo 14.022 nových případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 839 lidí. Informovala o tom dnes s odvoláním na data Institutu Roberta Kocha (RKI) agentura DPA. Nových případů infekce na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní je druhý den v řadě méně než 100, ve čtvrtek klesl tento ukazatel pod stovku poprvé od konce října.

7:48 - Index rizika protiepidemického systému PES je i dnes stále na čtvrtém stupni s 68 body. Mírně stouplo tzv. reprodukční číslo, ale dál je pod hodnotou jedna. To znamená, že jeden pozitivně testovaný nakazí koronavirem v průměru méně než jednoho dalšího člověka. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Česku oficiálně platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES. Indexem PES se měla původně řídit opatření proti šíření nemoci covid-19. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek řekl, že skóre PES už není pro určování opatření relevantní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestaňme s vývojem české vakcíny, jde o drahý nesmysl. Ohledně Číny bych…

06.03.2021 22:22 Aktualizováno Ostře se vymezuje proti rozhodnutí vlády, která hodlá pokračovat ve výzkumu české vakcíny proti…

První víkend přísných opatření v Česku. Přibylo 13 tisíc nakažených

06.03.2021 22:00 Aktualizováno Česko čeká první víkend od zavedení přísných opatření proti šíření koronaviru. Podle ministra…

Informování vlády o očkování je podle praktických lékařů nedostatečné

06.03.2021 20:12 Aktualizováno Vláda informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19 nedostatečně, myslí si 85 procent…

V pátek přibylo lehce přes 13 tisíc nakažených, méně než před týdnem

06.03.2021 10:14 Aktualizováno V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí s nemocí covid-19, což je méně než ve čtvrtek i než před týdnem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama