Reprodukční číslo se zhoršuje. Nadpoloviční většina testovaných je pozitivní

Rizikový index protiepidemického systému PES se druhý den drží na 90 bodech, dosud na nejvyšší úrovni. V nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy koronavirem, zůstává čtvrtý den za sebou. Podle webu ministerstva zdravotnictví přibylo za pátek 3441 nakažených, bylo ale provedeno jen 6 553 testů.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

21:32 - Prodej ruské vakcíny Sputnik V v zahraničí má na starosti Ruský fond přímých investic (RDIF). Ten dnes oznámil, že je Rusko připraveno zahájit na Ukrajině klinické testy látky, která bude kombinací Sputniku V a vakcíny vyvinuté firmou AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Už v prosinci RDIF oznámil, že chce tuto kombinaci otestovat, aby se zjistilo, zda by mohla zvýšit účinnost britské vakcíny. Britsko-švédská společnost AstraZeneca tvrdí, že má její preparát 70procentní účinnost, zatímco výrobci Sputniku V uvádějí 91procentní účinnost své látky.

21:01 - Kvůli nepříznivému vývoji epidemické situace se dnes Itálie rozhodla odložit datum otevření zimních areálů na 18. ledna. Ve Španělsku se autonomní oblast Andalusie rozhodla uvalit uzávěru na obce kolem Gibraltaru, zatímco Turecko zaznamenalo mírný pokles denního přírůstku nových případů nákazy.

20:15 - Svaz britských učitelů vyzval vládu premiéra Borise Johnsona, aby prodloužila výuku na dálku nejméně o dva týdny. Británie pátým dnem hlásí dalších více než 50.000 případů nákazy novým koronavirem za 24 hodin a podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse se v počtu úmrtí dostala před Itálii, uvedla dnes agentura AP.

19:37 - Pandemie koronaviru zhatila i novoroční výstup na vrchol Háj u Šumperka. Tradice výstupů se tam píše od 1. ledna 1976, kdy na něj dorazila skupina asi 20 turistů, kteří následující rok výstup uspořádali pro veřejnost. Šumperští i lidé z okolí si akci oblíbili a v následujících letech jich na vrchol pravidelně stoupaly tisíce.

18:46 - Kvůli koronaviru v kádru Fulhamu se nebude hrát nedělní zápas 17. kola anglické fotbalové ligy v Burnley. Rozhodlo o tom vedení Premier League, poté co se v londýnském celku objevily další případy nákazy. Fulham už nemohl nastoupit ve středu proti Tottenhamu.

18:17 - V EU je zatím schválená jen vakcína firem Pfizer/BioNTech, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ale posuzuje také vakcínu amerického výrobce Moderna, kterou se už v USA očkuje. S touto firmou EK uzavřela kontrakt na 160 milionů dávek. Vyjednává i s výrobci AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac, což by po schválení mohlo umožnit rozdělit mezi členské státy EU přes miliardu dávek.

17:33 - Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová dnes hájila postup Evropské unie při získávání vakcín proti covidu-19. Řekla, že jádrem problému není nedostatečný počet objednávek, ale malé výrobní kapacity firem. Podle komisařky, s níž hovořila agentura DPA, se to týká i německé firmy BioNTech, která vyvinula látku společně s americkou firmou Pfizer. Tímto přípravkem se už v unii očkuje.

17:08 - Britští policisté pokutovali 20 účastníků večírku pořádaného v rozporu s protiepidemickými opatřeními v restauraci na severu Londýna. Policie provedla zátah na základě oznámení o vstupu mnoha lidí do podniku, informoval dnes britský tisk.

16:29 - Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško dnes oznámil, že v rámci programu masové vakcinace proti koronaviru se už v Rusku nechalo očkovat více než 800.000 obyvatel. Očkování podle něj pokračuje i mezi osobami staršími 60 let. Předseda vlády Michail Mišustin už v polovině prosince řekl, že vakcinace se rozbíhá v celé zemi, a zároveň ujistil, že je dobrovolná a bezplatná.

16:15 - Indie oficiálně potvrdila schválení první vakcíny pro nouzové použití proti koronaviru SARS-CoV-2. Jde o očkovací látku vyvinutou ve spolupráci britské firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Podle agentury Reuters to dnes sdělil indický ministr informací Prakáš Džávadékar.

15:42 - Vatikán začne s očkováním proti novému koronaviru zřejmě v druhém lednovém týdnu. S odvoláním na vatikánské úřady o tom dnes informovala agentura AFP. Dodávka vakcíny by měla stačit na pokrytí celé potřeby Svatého stolce. Zda se nechá naočkovat i papež ale vatikánské orgány neupřesnily. Vatikán by měl obdržet zhruba 10.000 dávek vakcíny od společností Pfizer a BioNTech.

15:04 - Česká armáda má za sebou rok zejména ve znamení nasazení proti pandemii koronaviru. Do boje s virem vojsko v součtu poslalo až 15.000 vojáků. Pomáhali na hranicích, při testování, v domovech pro seniory a v nemocnicích nebo postavili záložní polní nemocnici.

14:36 - Pandemie koronaviru zrušila letos v Olomouckém kraji i tradiční oblíbené novoroční výstupy. Brány zůstaly dnes uzavřené na hradě Helfštýně na Přerovsku, kam se přitom každoročně první lednovou sobotu vydávaly tisíce lidí. Pořadatelé museli odložit v první den tohoto roku také tradiční novoroční výstup na Háj u Šumperka, který se měl letos konat po pětačtyřicáté. 

14:18 - V letošním roce by měli v Praze vystoupit mnozí interpreti populární hudby na koncertech, které z důvodu pandemie koronaviru přesunuli z minulého roku. Další hudebníci v metropoli plánují vystoupení s nadějí, že je nebude nutné přesouvat nebo rušit. 

13:46 - Nizozemsko, které jako jediná země Evropské unie zatím ještě nezačalo s očkováním proti novému koronaviru, mění plány a místo 8. ledna se do očkování pustí příští týden. Úřady k tomu přiměl tlak odborníků i veřejnosti, uvedla dnes agentura DPA. Jako první přijde na řadu 30.000 zdravotníků pracujících v nemocnicích.

13:14 - V Řecku vstoupí v neděli ráno v platnost rozsáhlé zostření omezujících opatření s cílem zbrzdit šíření koronavirové nákazy. Končí tak řada uvolnění, která byla přijata kvůli vánočním svátkům a silvestru. Zpřísnění mají zatím trvat do 11. ledna. Podle agentury DPA to dnes řekl mluvčí vlády Stelios Petsas.

12:42 - Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji dnes stagnoval na 94 bodech ze sta, stále se drží na nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který značí kritický stav. V pátém stupni bylo dnes všech pět okresů kraje, nejhůře, s 99 body, na tom bylo Hradecko a Trutnovsko. Za 24 hodin v kraji přibylo 149 potvrzených nákaz, aktivních případů bylo dopoledne 6575. Vyplynulo to z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové k 09:00 a z dat ministerstva zdravotnictví.

12:26 - Od březnového začátku epidemie se koronavirus v Česku potvrdil u 735.469 lidí, přes 608.000 se vyléčilo, aktuálně se s nákazou potýká 115.514 lidí. Většina má mírný průběh onemocnění, počet hospitalizovaných ale v závěru roku stoupal, ve středu a ve čtvrtek jich ministerstvo evidovalo přes 6000, ještě na Štědrý den jich bylo zhruba 4300 lidí. Nemocnice proto od čtvrtka nesmějí přijímat pacienty na plánované zákroky, které je možné odložit. Musí také zvyšovat počty lůžek připravených pro pacienty s covidem-19.

12:07 - V Plzeňském kraji v první den nového roku přibylo 119 případů koronavirové nákazy. O den dříve potvrdily laboratoře 609 nových případů. Na Nový rok se ale testovalo méně. Index rizika v protiepidemickém systému PES klesl o čtyři body na hodnotu 81, což odpovídá pátému, nejhoršímu stupni pohotovosti. Za posledních čtyřiadvacet hodin zemřelo v regionu s nemocí covid-19 sedm pacientů, od začátku epidemie v kraji jich zemřelo 583.

11:43 - V jižních Čechách potvrdili hygienici k pátečnímu večeru 413 nových případů covidu-19, přičemž laboratoře otestovaly 761 vzorků. Index protiepidemického systému PES zůstává dnes druhý den na hodnotě 86, z toho nejvyšší, 96, je v okrese Tábor.

11:16 - V Karlovarském kraji potvrdily testy v první den nového roku 249 případů koronaviru. Ve čtvrtek přibylo 377 případů koronavirové nákazy. Na Nový rok se ale testovalo méně. Index rizika v protiepidemickém systému PES v regionu za poslední den stoupl o pět bodů na 91, což odpovídá pátému, nejhoršímu stupni pohotovosti. 

10:54 - Na jižní Moravě v první den nového roku přibylo 410 nových případů covidu-19, před týdnem na 2. svátek vánoční to bylo 164 nových případů, ve sváteční dny se méně testuje. Nemocnice v kraji přijaly 14 nových pacientů s koronavirem, celkem je tak v kraji hospitalizovaných 592 lidí, uvedla v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

10:27 - V Rusku přibylo za pátek 26.301 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Celkem tak země se 146 miliony obyvatel eviduje přes 3,2 milionu infikovaných, informoval dnes operativní štáb. Na Ukrajině podle dnešního sdělení ministerstva zdravotnictví za uplynulý den zaznamenali dalších 5038 případů nákazy. Od propuknutí pandemie testy v zemi s přibližně 42 miliony obyvatel koronavirus potvrdily u 1,069.517 lidí.

10:07 - V Praze přibylo v první den roku 387 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to výrazně méně než v závěru loňského roku, kdy byly nárůsty rekordní, v pátek byl ale svátek, méně se testuje. Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v hlavním městě 83.736 nakažených, z nich se 68.810 z nemoci vyléčilo a 1100 zemřelo. 

9:37 - Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové dnes začala očkovat vakcínou proti koronaviru. Mezi prvními ji dostali zdravotníci z covidových pracovišť a rizikoví pacienti. ČTK to dnes řekli zástupci nemocnice. Hradecká FN má zatím k dispozici 975 dávek. Jde o první místo v Královéhradeckém kraji, kde se začalo proti covidu očkovat.

9:05 - Krajské nemocnice v Jihlavě a v Havlíčkově Brodě dnes začaly očkovat proti koronaviru. Prvním zdravotníkem, jenž dostal dávku v Jihlavě, byl ředitel tamní nemocnice Lukáš Velev. Za víkend bude očkováno zhruba 200 zdravotníků. Zájem je velký. ČTK to dnes řekli Velev a mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

8:31 - Vietnamští hygienici evidují první případ nakažlivější varianty viru SARS-CoV-2, která se v posledních týdnech rychle šíří v Británii. Dnes o tom informuje agentura Reuters. Nakazila se 44letá žena, která se do Vietnamu vrátila právě z Británie.

8:16 - Německo ohlásilo za pátek 12.690 případů nákazy novým koronavirem a 336 úmrtí. S odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) to dnes uvedla agentura Reuters. O den dříve to bylo 22.924 nových případů nákazy a 553 úmrtí pacientů s covidem-19. V předchozích dvou dnech země vykázala pokaždé více než 30.000 nově nakažených.

8:00 - Podle aktuálních dat se mírně zhoršilo zjednodušené reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Stouplo z 1,44 na 1,45. Naopak počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100.000 obyvatel se snížil o padesátku na 1090. Mírně také zpomalilo šíření nákazy mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny bylo mezi nimi v přepočtu na 100.000 obyvatel 896 nově nakažených, což je zhruba o 30 méně než předchozí den.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 16:33 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Dušek: Dosažení 3000 hospitalizací bude trvat ještě tři týdny

22.01.2021 16:27 Pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny. Nových…

FN Motol podává trestní oznámení kvůli dezinformacím o očkování

22.01.2021 15:57 Fakultní nemocnice v Motole podává trestní oznámení na možné šíření poplašné zprávy. Reaguje na to,…

Naočkovaných už je 37 procent zdravotníků, většina má o vakcínu zájem

22.01.2021 15:45 Naočkovaných proti covidu-19 je v Česku nyní 37 procent zdravotníků. Tvoří 57 procent všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama