Reprodukční číslo znovu stouplo, přibylo 11 192 nakažených

Aktuální skóre protiepidemického systému PES je ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti, ačkoliv reprodukční číslo stouplo na 1,19. Vyšší je i průměrný počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

20:38 - Společnost Tardigrad International Consulting, která vyhrála soutěž na dodávku antigenních testů pro školáky, již objednala a zaplatila první dodávku testů. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila majitelka firmy Monika Jírovcová. Odmítla, že by její firma nesplnila podmínky tendru ministerstva vnitra. 

20:01 - Devět z deseti lidí je pro návrat žáků a studentů do škol. Proti je méně než desetina, přičemž jde často o lidi mezi 18 a 29 lety. Asi čtvrtina studentů by raději ještě zůstala dál doma. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Českou televizi. 

19:22 - Úředník ministerstva zdravotnictví Jan Marounek, který byl v pátek kvůli své účasti na fotbalovém zápasu pražské Slavie s anglickým Leicesterem odvolán z postu zástupce hlavní hygieničky, zůstává i nadále ředitelem odboru ochrany veřejného zdraví. Jeho odvolání není podle služebního zákona možné, napsala ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

18:40 - Itálie si dnes připomíná rok od chvíle, kdy se v zemi potvrdil první domácí případ nákazy koronavirem. Právě tento den proto vláda nově prohlásila svátkem zdravotníků. Jejich úsilí v boji proti pandemii dnes ocenili i prezident Sergio Mattarella a papež František. Ten hovořil o tom, že odhodlání lékařů a sester je "vakcínou proti individualismu a sobectví".

17:48 - Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) není dobré odkládat u nejstarších lidí podání druhé dávky očkování proti koronaviru. Dokládá to výsledkem vyšetření protilátek 354 lidí starších 80 let očkovaných první dávkou, který zveřejnil na svém twitteru. Protilátky mělo v průměru asi 63 procent z nich.

17:13 - Nejméně 200 milionů dávek vakcín proti koronaviru bylo již aplikováno ve 107 zemích světa, uvádí na základě oficiálních statistik a svých propočtů agentura AFP. Necelou polovinu z nich obdrželi lidé z vyspělých států skupiny G7. 

15:57 - Premiér Andrej Babiš (ANO) zpochybnil návrat maturantů a devátých ročníků do škol k začátku března. Podmínkou podle něj bude příznivá epidemická situace, což v současné době není. Dnes to řekl Seznam Zprávám a České televizi.

15:26 - V Mratíně u Prahy před domem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) dnes v poledne lidé demonstrovali proti vládním koronavirovým opatřením. Akci uspořádala iniciativa Chcípl PES, která sdružuje protestující podnikatele. ČTK to za iniciativu sdělil Jiří Janeček. 

14:34 - Jiří Janeček z iniciativy Chcípl PES, která sdružuje protestující podnikatele, dostal pokutu 10.000 korun za to, že měl přes vládní opatření proti koronaviru opakovaně otevřenou svou restauraci v Jincích na Příbramsku. Pokutu mu vyměřil Městský úřad v Příbrami. Proti příkazu lze podat odpor. Janeček dnes ČTK řekl, že tak učiní.

13:55 - Rapidní šíření koronaviru ve francouzském středomořském městě Nice si zřejmě vyžádá další omezení pohybu na regionální úrovni. Uvedl to dnes francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran při návštěvě nemocnice v Nice. Rozhodnutí o dalším zpřísnění omezení pohybu mají být přijatá ještě o tomto víkendu.

13:29 - V Plzeňském kraji v pátek přibylo 1179 nově potvrzených nákaz koronavirem, to je nejvíc za celou dobu pandemie. Dosavadní nejvyšší denní nárůst pozitivních případů byl v úterý 16. února, kdy testy prokázaly 1115 případů. Oproti čtvrtku byl páteční nárůst více než sedmiprocentní. 

12:45 - Domažlická nemocnice ze skupiny Nemocnice Plzeňského kraje (NPK) postupně vyhradí většinu lůžek pro covidové pacienty. Budou tam směřovat z krajských nemocnic v Klatovy a Stod, dále z Domažlicka i Tachovska, které je aktuálně nejpostiženějším okresem v ČR a nemá nemocnici.

11:54 - Policisté odepřeli od pátečních 07:00 do dnešních 07:00 vjezd nebo výjezd z okresů Sokolov a Cheb celkem 240 vozidlům. Nejčastější důvody zamítnutí, stejně jako v předešlých dnech, byly cesty za turistikou, na nákupy, na návštěvy známých nebo občané neprokázali důvod své cesty, řekla dnes ČTK mluvčí krajské policie Kateřina Krejčí. 

11:27 - Česko získá 12.000 dávek zatím neregistrovaného léku od firmy Regeneron, který se používá k léčbě covidu-19. V březnu dorazí 4000 dávek, stejné množství také v dubnu a květnu. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) a potvrdil zprávu serveru Novinky.cz. 

10:55 - Polsko podle ministra zdravotnictví Adama Niedzielského nevylučuje omezení na hranicích s Českem a Slovenskem. Důvodem je rostoucí počet případů koronavirové nákazy v obou státech. Rozhodnutí podle něj padne příští týden, informovala agentura Reuters.

10:23 - Policisté v pátek odepřeli vjezd nebo výjezd z okresu Trutnov 199 vozidlům. Do dnešních 7:00 k nim přibylo dalších 73 aut, uvedla mluvčí krajské policie Magdalena Vlčková. Trutnovsko je od minulého pátku uzavřeno kvůli špatné epidemické situaci.

09:54 - Češi pracují nyní v průměru osm hodin a 22 minut denně, více než před pandemií koronaviru. Běžná pracovní doba je přitom osm hodin. Pracují častěji z domu, home office využívá třetina ekonomicky aktivní populace. Skoro polovina zaměstnanců vnímá, že doma stráví pracovními aktivitami více času než v zaměstnání. 

09:30 - V Česku počet zemřelých v souvislosti s koronavirem přesáhl 19.000, ministerstvo zdravotnictví jich k dnešnímu ránu eviduje 19.097. Denní nárůst potvrzených případů koronaviru se čtvrtý den drží nad 10.000, v pátek testy odhalily 11.192 nakažených. Je to zhruba o 2400 více než ve stejný den v minulém týdnu. 

09:03 - Rusko schválilo třetí vakcínu proti koronaviru ruské výroby. Jde o preparát CoviVac Čumakovova střediska Ruské akademie věd. Používat se začne v březnu, kdy bude k dispozici 120.000 dávek této očkovací látky, oznámil dnes podle agentury TASS premiér Michail Mišustin.

08:51 - Armáda během téměř roční účasti v boji proti pandemii koronaviru nasadila asi 17.500 vojáků. Pomáhali v nemocnicích a sociálních zařízeních, při tvorbě tzv. Chytré karantény, při přepravě materiálu nebo při hlídání hranic. Zapojili se i do testování, za deset loňských měsíců vojáci otestovali přes 71.000 lidí.

08:34 - V americkém státě Florida přistihli dvě ženy ve věku 34 a 44 let, které se přestrojily za "babičky" ve snaze dostat se ke druhé dávce vakcíny proti koronaviru. Ačkoli měly oficiální doklad o prvním očkování, vakcinační centrum je odmítlo. Zda se k první dávce dostaly za pomoci přestrojení, nebylo ihned jasné, informuje na svém webu televize CNN.

08:11 - V Německu za uplynulý den přibylo 9164 nových případů koronaviru a dalších 490 úmrtí pacientů. Nových případů ve srovnání s předchozím dnem mírně přibylo, počet zemřelých se ale snížil, vyplývá z dnešních informací berlínského Institutu Roberta Kocha (RKI). V pátek večer ale poprvé po několika týdnech opět stouplo reprodukční číslo.

07:50 - Reprodukční číslo stouplo na 1,19. Vyšší je i průměrný počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Naopak podíl hospitalizovaných, u nichž se nákaza koronavirem projevila až v nemocnici, se snížil. Aktuální skóre PES tak na základě těchto ukazatelů činí 75 bodů ze sta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky.…

27.02.2021 22:02 Aktualizováno Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily,…

Co s lidmi, kteří se budou bránit testování? Pomoci může zákon i opatření

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Hospodářská komora ČR (HK ČR) je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Zájem o očkování učitelů je enormní. Přes 93 tisíc registrací

27.02.2021 20:53 Aktualizováno K přednostnímu očkování proti covidu-19 se zatím zaregistrovalo 93.000 učitelů a dalších pracovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama