Rok od prvního nouzového stavu. Přibylo více než 15 tisíc nakažených

Jedním ze symbolů současné pandemie nemoci covid-19 se stal i nouzový stav. Ten opakovaně vyhlásila vláda, která ho označuje za nutnost pro přijímaná opatření v boji proti šíření nákazy. Nouzový stav byl v Česku v souvislosti s koronavirem poprvé vyhlášen před rokem, 12. března 2020. Nouzový stav, který se stal i předmětem politického boje ve Sněmovně, byl kvůli covidu-19 dosud v ČR vyhlášen na 241 dnů.

Lidé v rouškách, ilustrační foto

20:54 - Španělská ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová se dnes dohodla s prakticky všemi španělskými regiony na protikoronavirových pravidlech, která budou platit od 26. března do 9. dubna, tedy i během Velikonoc. V celém Španělsku bude zavedený zákaz cestování mezi regiony a výrazně omezena bude velikost shromáždění na veřejnosti, uvedla agentura EFE.

20:22 - Bulharsko dnes ohlásilo nejvyšší přírůstek nakažených koronavirem za tři měsíce a některé regiony včetně metropole Sofie kvůli tomu od pátku zpřísní dosavadní protiepidemická opatření. Všichni středoškoláci v nejpostiženějších oblastech se budou učit na dálku a zkrátí se otevírací doba restaurací a barů. Informovala o tom agentura Reuters.

20:06 - Šarže covidové vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou o víkendu po závažných komplikacích očkovaných lidí přestalo používat Rakousko, je podle Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v pořádku. Předběžné vyšetřování rakouských případů dospělo k závěru, že vakcíny nejsou příčinou zmíněných zdravotních obtíží.

19:39 - Během epidemie koronaviru se naděje dožití Italů zkrátila o rok a na severu země se vrátila na úroveň roku 2010. V jiných částech Itálie byl dopad menší, upozornila agentura AP s odkazem na údaje, které dnes zveřejnil italský statistický úřad. V roce 2020 se také výrazně zvýšil počet lidí žijících pod prahem chudoby.

19:17 - Britský premiér Boris Johnson dnes odmítl úterní tvrzení předsedy Evropské rady Charlese Michela, že Británie zablokovala vývoz vakcín proti koronaviru vyrobených ve Spojeném království. Dodal rovněž, že jeho vláda se staví "proti vakcínovému nacionalismu ve všech jeho podobách", napsala agentura Reuters.

18:54 - Vláda by měla podle senátního bezpečnostního výboru zajistit v Česku očkování proti koronaviru pouze vakcínami, které schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Používání jiných by bylo v rozporu s bezpečnostními zájmy, shodl se dnes výbor v usnesení, které má ČTK k dispozici. 

18:28 - V londýnském Westminsterském opatství se dnes začalo očkovat proti koronaviru. V budoucnu má být v této katedrále, která slouží i ke korunovaci britských panovníků, očkováno až 2000 lidí týdně.

17:35 - Někteří hejtmani dnes dali veřejně najevo, že ve svých krajích nehodlají připustit očkování vakcínou, která nebude mít souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Reagovali tak na prohlášení prezidenta Miloše Zemana ohledně očkování ruskou vakcínou Sputnik V. 

17:10 - Ministerstvo obrany dnes začalo s testováním svých zaměstnanců na koronavirus. Potřebné samotestovací sady na antigenní testování dnes byly rozvezeny jednotlivým složkám resortu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Test bude muset jednou týdně absolvovat každý zaměstnanec, který nebude pracovat z domova.

16:44 - Sasko chce jako první německá spolková země začít s plošným očkováním lidí v ohniscích pandemie, upřednostnit chce zemská vláda okres Vogtland hraničící s koronavirem mimořádně postiženým Karlovarským krajem. Souhlas již Sasko získalo od německého ministra zdravotnictví Jense Spahna. Německo prozatím kvůli všeobecnému nedostatku vakcín dává přednost v imunizaci zdravotníkům a nejstarším seniorům.

16:27 - Černá Hora požádala Evropskou unii a Severoatlantickou alianci o urychlenou pomoc v boji s pandemií covidu-19. Informoval o tom dnes deník Pobjeda, podle kterého se žádost netýká dodávek vakcín, nýbrž vyslání lékařského personálu. Černá Hora je nyní v přepočtu na obyvatele nákazou koronavirem jednou z nejvíce postižených zemí v Evropě.

16:02 - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) začne testovat své zaměstnance v pátek. Úřad plánuje otestovat několik desítek lidí docházejících na pracoviště. ČTK to dnes sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva. Povinnost testovat své zaměstnance mají od dnešního dne veřejné úřady s 50 a více pracovníky. Od 17. března nebudou zaměstnanci bez negativního testu na nemoc covid-19 vpuštěni na pracoviště.

15:59 - Nejvyšší soud dnes zahájil testování svých zaměstnanců na koronavirus. Ze všech zhruba 350 lidí mobilní tým otestoval 118, jeden člověk měl pozitivní výsledek a je nyní v karanténě, řekl ČTK mluvčí soudu Petr Tomíček. S ohledem na povinnost testování zaměstnanců veřejného sektoru, která platí podle vládního nařízení ode dneška, se na testy připravuje i řada dalších institucí v Jihomoravském kraji. Vyplývá to z odpovědí jejich zástupců, které ČTK oslovila.

15:31 - Na Vysočině dnes začalo plošné testování úředníků na covid-19 v Havlíčkově Brodě i na jiných radnicích. V Havlíčkově Brodě testovala úředníky objednaná odborná firma v zasedacím sále městského úřadu, v Chotěboři se podle dnešní ankety ČTK pracovníci města střídali ve zdravotním středisku. Krajský úřad zahájí plošné testování v pátek.

14:48 - Liberecký magistrát se 463 zaměstnanci začne s testováním svých úředníků příští týden. Bude to formou samotestování. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Jana Kodymová.

14:25 - Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se po očkování proti koronaviru výrazně snížil počet zaměstnanců s nákazou. Zatímco dříve jich bylo kolem 150 pozitivních, po očkování se počet snížil na 30, řekl dnes novinářům ředitel nemocnice Vlastmil Vajdák. Nemocnice podala vakcínu asi 60 procentům zaměstnanců. 

13:56 - Epidemie koronaviru v Česku začíná zpomalovat. "Jsme v bodě zlomu," řekl dnes Radiožurnálu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Nemocniční zátěž je podle jeho odhadu tento týden na vrcholu a příští týden začne s vysokou pravděpodobností klesat. 

13:37 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odmítl, že by sám odstoupil z funkce. Blatný trvá na tom, že ruská očkovací látka Sputnik V musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), řekl České televizi (ČT).

13:25 - Po nákaze vysoce nakažlivou variantou koronaviru, která se poprvé objevila v Británii a následně se rozšířila po celém světě, umírá o desítky procent více lidí, než u dosud převládajících verzí viru. Podle agentury Reuters to vyplývá ze studie britských vědců zveřejněné dnes v odborném časopise British Medical Journal.

13:07 - Stav hromadného postižení osob platí už v 11 středočeských nemocnicích, nově ve Slaném a Neratovicích. ČTK to dnes řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Počet pacientů s koronavirem ve středočeských nemocnicích podle něj vzrostl na 840, z toho 168 leží na jednotkách intenzivní péče.

12:49 - V současné době je v karanténě nebo nakažených koronavirem zhruba 2300 policistů a 422 hasičů. Uvedli to dnes policejní prezident Jan Švejdar a šéf hasičů Drahoslav Ryba. Policie i hasičský záchranný sbor tak pracuje na maximum, a je nutné vyřešit jejich brzké proočkování, dodal po jednání krizového štábu ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

12:32 - Státy Evropské unie dostanou v příštích dvou týdnech navíc čtyři miliony dávek vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž si mohou unijní země z navýšeného množství objednat svůj díl podle počtu obyvatel. 

12:20 - Laboratoře na Slovensku, které má téměř 5,5 milionu obyvatel, potvrdily za úterý 3600 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od 8. ledna. Zároveň bylo dokončeno nejvíce laboratorních PCR testů za posledních téměř sedm týdnů. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského národního centra zdravotnických informací. 

12:06 - V Polsku v úterý přibylo 17.260 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je největší denní přírůstek počtu infikovaných od 22. listopadu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

11:34 - Zakázku ministerstva vnitra na nákup antigenních testů pro školy prověřuje policie. Serveru SeznamZprávy to bez bližších podrobností potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Tendrem na dodávku 3,6 milionu testů, který vyhrála společnost Tardigrad International Consulting, se kromě policie zabývá také antimonopolní úřad. O vysvětlení okolností zakázky vnitro žádá i ministerstvo financí.

11:13 - Antigenní test na covid-19 je podle studie Fakultní nemocnice v Motole třeba častěji opakovat, aby se snížila jejich falešná negativita. Z 93 pozitivních odhalil antigenní test 41 nakažených, o dva dny později 11 dalších. U bezpříznakových pacientů mají antigenní testy citlivost 44 procent, u silně pozitivních 75 procent. Nemocnice o výsledcích testování u zhruba 400 pacientů ve druhé polovině února dnes informovala v tiskové zprávě.

10:29 - V Izraeli dále ubývá počet vážných případů covidu-19 a klesá ukazatel přenosu nemoci. Nachman Aš, který zodpovídá za koordinaci postupu v době epidemie, dnes řekl, že není pravděpodobné, že bude nutné v době jarních svátků pesach nařídit uzávěru, jak tomu bylo v případě předchozích několikadenních oslav.

10:07 - Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 2622 nakažených covidem-19. Je to o 1063 více než v pondělí, ale o 290 případů méně než před týdnem. Nyní je v regionu 27.354 nakažených, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

9:45 - V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví v Česku skoro 9000 hospitalizovaných s nemocí covid-19 a 1873 v těžkém stavu, což byly nejvyšší počty za celou epidemii. V úterý počty pacientů oproti pondělku mírně klesly. Hospitalizovaných bylo podle dnešních údajů na webu ministerstva 8618, z toho ve vážném stavu 1853. Původně ministerstvo uvádělo za pondělí 8478 hospitalizovaných a méně než 1800 lidí ve vážném stavu.

9:31 - V úterý přibylo v Karlovarském kraji 357 koronavirových nákaz, o 144 méně než před týdnem. V pondělí testy prokázaly 68 případů. S covidem se aktuálně léčí 4758 lidí, minulý týden to bylo 6190, tedy o 1432 případů více, epidemie tedy slábne. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

8:33 - V Česku přibylo dalších 15 196 nakažených.

8:27 - V Singapuru tento týden otevřeli hotel, který se zaměřuje na osobní obchodní jednání v době pandemie a disponuje speciálním vybavením, jež má zamezit přenosu koronaviru. Jde o jedno z prvních podobných zařízení na světě, napsala agentura Reuters.

7:49 - Loni na jaře byla obava z nemoci covid-19 obrovská, i přesto se epidemii dařilo zvládnout, na podzim ji ale řada lidí zpochybňovala, což vyústilo v rozdělenou společnost a plné nemocnice, řekl ČTK ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Kvůli šíření epidemie vláda téměř před rokem, 12. března, vyhlásila v celé zemi nouzový stav. Byl dvakrát prodloužen, nakonec skončil 17. května po 66 dnech. Šlo o první nouzový stav v novodobé historii, jehož příčinou nebyly živelní pohromy. Stav nouze platí v zemi i nyní, od podzimu byl v různých formách vyhlášen několikrát.

7:45 - Loni poprvé vyhlásila vláda nouzový stav kvůli šíření koronaviru 12. března na 30 dnů. Šlo o první nouzový stav v novodobé historii, jehož příčinou nebyly živelní pohromy. Vláda na jeho základě přijala řadu opatření - od uzavření většiny obchodů a služeb přes omezení fungování škol až po restrikce týkající se překračování hranic. Nouzový stav využilo ministerstvo vnitra k centrálním nákupům ochranných pomůcek, umožňuje i jednodušší nasazení armády.

V Bílém domě nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve válce

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

V Česku přibylo po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů…

28.06.2022 09:16 V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru.…

NATO se má rozšířit o Finsko a Švédsko, země budou pozvány ke vstupu do…

28.06.2022 22:32 Turecko upustilo od svých výhrad proti vstupu Švédska a Finska do Severoatlantické aliance,…

Začala valná hromada ČEZ. Po deseti hodinách začala řešit dividendy

28.06.2022 20:40 Valná hromada energetické společnosti ČEZ po deseti hodinách jednání, po 20:00, začala projednávat…

Ruská federace je v platební neschopnosti, potvrdila agentura Moody's

28.06.2022 14:58 Ruská federace je v platební neschopnosti, protože věřitelé nedostali na účet platbu úroků. Uvedla…

Pokuty za nevyužívání e-očkování nebudou lékaři letos dostávat

28.06.2022 15:44 Ministerstvo zdravotnictví (MZd) vyzvalo Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), aby do konce roku…

V Česku byl zaznamenán vyšší výskyt závažných průjmů způsobených bakterií…

28.06.2022 14:31 V ČR byl v květnu a červnu zaznamenán vyšší výskyt závažných průjmů způsobených bakterií E.coli u…

Epidemie covidu v Česku zrychluje. V pondělí přibylo nejvíc případů od…

28.06.2022 09:16 Aktualizováno V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru.…

Nakažlivější subvarianty BA.4 a BA.5 omikronu tvoří většinu pozitivních…

27.06.2022 16:29 Nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron tvořily minulý týden ve vzorcích z…

Podle VZP budou výdaje na léčbu Ukrajinců nižší než platby od státu a…

27.06.2022 13:13 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) očekává, že výdaje na léčbu Ukrajinců budou letos o 0,1…

Počty případů koronaviru v Česku rostou třetí týden v řadě

24.06.2022 07:58 Počty případů koronaviru v Česku rostou třetí týden v řadě, tempo nárůstu zrychluje. V uplynulých…

Lékaři kritizují elektronický očkovací průkaz, kam mají povinně evidovat…

23.06.2022 15:48 Lékaři kritizují elektronický očkovací průkaz, kam mají od letošního ledna povinně evidovat…

Automatická valorizace státních zdravotních plateb má být od roku 2024

23.06.2022 10:39 Valorizační mechanismus plateb za státní pojištěnce do veřejného zdravotního pojištění má být…

Na podzim bude potřeba přeočkovat zhruba 2,5 milionu lidí proti covidu

22.06.2022 20:45 Na podzim bude v Česku potřeba proti covidu-19 přeočkovat asi 2,5 milionu lidí, seniorů a chronicky…

Česká vláda schválila širší možnost uvalení sankcí i pravomocí FAÚ

22.06.2022 19:49 Aktualizováno Návrh novely zákona o provádění mezinárodních sankcí, jež by měla umožnit uvalit mezinárodní sankce…

Související:

Právě se děje

reklama