Svět by mohla ohrozit brazilská mutace. USA hrozí další vlna

Brazílie bojuje proti nové variantě covidu-19 z Amazonie, která by mohla ohrozit celý svět. Za pondělí přibylo v Česku 6865 nově nakažených. Dění kolem koronaviru jsme sledovali online.

Ilustrační foto
doporučujeme

21:52 - Jako možný přestupek proti platným protiepidemickým opatřením hodnotí policie jednání majitele stánku s nápoji na pražském Žižkově, u kterého se dnes sešlo kolem 200 lidí. Po výzvě policie se lidé v klidu rozešli, majitel stánku bude čelit přestupkovému řízení, sdělila ČTK mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. 

21:35 - Česká republika je pro rychlejší rozšiřování Evropské unie a během portugalského předsednictví na tom bude trvat. Podle televize B92 to dnes v Bělehradě řekl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Při návštěvě jednal se srbskými představiteli, včetně prezidenta Aleksandara Vučiče a premiérky Any Brnabičové, hlavně o rozvoji vzájemného obchodu, o podpoře regionální spolupráce, o směřování Srbska do EU, o vývoj pandemie a o restartu turistiky.

21:04 - Turecko kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem zpřísní restrikce a během muslimského postního měsíce ramadán, který začíná 13. dubna, nařídí uzavřít všechny restaurace a kavárny. V rizikových regionech, kterých je nyní 58 z celkových 81, budou od nynějška platit i víkendové uzávěry s omezením pohybu obyvatel.

20:19 - Podmínky nových vládních programů pomoci podnikatelům by se měly zmírnit a podpora naopak zvýšit. Na návrh Pirátů se na tom dnes usnesla sněmovní komise pro hodnocení účinnosti vládní pomoci při koronavirované krizi. Komise požádala Sněmovnu, aby co nejrychleji přijala mimo jiné odškodňovací zákon, který předpokládá státní úplnou nebo částečnou úhradu stálých nákladů podnikatelům, kteří museli kvůli vládním protiepidemickým restrikcím zavřít, nebo svou činnost omezit. Prosadila to ODS.

19:50 - Další dva fotbalisté polské reprezentace měli pozitivní testy na koronavirus. Nákazu covid-19 u záložníka Grzegorze Krychowiaka a obránce Kamila Piatkowského odhalily kontroly před odletem ke středečnímu utkání kvalifikace mistrovství světa v Londýně s Anglií.

19:22 - Za posledních 24 hodin jihočeští hygienici zaznamenali 605 nových případů koronaviru. Je to o 238 méně než před týdnem. Za posledních 24 hodin se rovněž uzdravilo 902 pacientů s covidem-19. Počet aktuálně pozitivních v kraji klesl na o 313 na 11.573. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

18:34 - Pražský maraton se kvůli koronaviru nepoběží ani na konci května, kam ho pořadatelé posunuli v polovině února z tradiční první květnové neděle. Nový termín organizátoři seriálu RunCzech určili na neděli 10. října. Na 30. května plánují maraton pro elitní běžce, kteří by mohli na poslední chvíli splnit limit pro olympijské hry v Tokiu. Součástí závodu by mohlo být i mistrovství republiky.

17:49 - Tým odborníků, který začátkem roku v Číně zkoumal původ nového typu koronaviru, měl problém dostat se k původním datům, řekl dnes generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Potřebné jsou podle něho další studie, protože dosavadní poznatky nejsou dostatečné.

17:08 - Berlín, Mnichov a Braniborsko dnes oznámily, že přestávají očkovat lidi mladší 60 let vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Uvedly to místní úřady. Dnes večer se bude konat mimořádné jednání za účasti kancléřky Angely Merkelové, zástupců spolkového ministerstva zdravotnictví a jednotlivých německých zemí o dalšímu postupu s preparátem od britsko-švédského konsorcia. V Německu se vyskytlo několik případů mozkové žilní trombózy po očkování touto látkou, souvislost s vakcínou ale nebyla prokázána.

16:31 - V Izraeli identifikovali novou variantu koronaviru. Podle vědců se šíří od července, ale vakcína firem Pfizer/BioNTech, jíž se v Izraeli nejčastěji očkuje, je zřejmě proti ní účinná. Informují o tom místní média.

15:48 - Počet hospitalizovaných s covidem ve středních Čechách klesl jen mírně. Situace v nemocnicích zůstává vážná a návrat k normálnímu provozu zatím nezačal, vyplývá z dnešní ankety ČTK.

15:29 - Podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN) jsou školy pro děti bezpečné a bylo by vhodné je co nejdříve otevřít. Vychází z výsledků studie, na které se Středočeský kraj podílel. Hejtmanství testovalo děti ve školách pro děti zaměstnanců ve zdravotnictví, sociální oblasti nebo složkách Integrovaného záchranného systému. Kraj používal neinvazivní PCR testy, pouze minimum bylo pozitivních, uvedla dnes Pecková na tiskové konferenci.

15:07 - Do fakultních nemocnic v Praze dorazily dnes dopoledne první léky na covid-19 od firmy Regeneron. Ve třech dodávkách v březnu, dubnu a květnu má přijít 12.000 dávek, rozdělí se do dalších nemocnic. Novináře o tom dnes informovala pražská Fakultní nemocnice v Motole, která bude koordinovat rozdělování léku do nemocnic v Čechách. Pro Moravu bude takto fungovat FN Brno. Její mluvčí Veronika Plachá ČTK řekla, že nemocnice lék zatím nedostala, očekává ho však každým dnem. Medikament se bude podávat ohroženým skupinám pacientů, které má chránit před hospitalizací.

14:39 - Vyhlášená berlínská klinika Charité přestala očkovat vakcínou od společnosti AstraZeneca své zaměstnankyně mladší 55 let. Agentuře DPA to řekla mluvčí kliniky Manuela Zinglová. Krátce poté oznámila berlínská senátorka zodpovědná za oblast zdravotnictví Dilek Kalayciová, že německá metropole pozastavuje vakcinaci AstraZenekou pro všechny lidi mladší 60 let. K vysazení AstraZeneky vyzvala i většina univerzitních nemocnic v Severním Porýní-Vestfálsku, kde očkování žen mladších 55 let již v pondělí přerušil okres Euskirchen.

14:11 - Pandemie neustále pokračuje a váže se k ní řada nevyřešených problémů a nezodpovězených otázek. Jednou z nich, která si zaslouží hlouběji prozkoumat, je vztah mezi covidem-19 a špatným spánkem, napsal zpravodajský server The Huffington Post. Už víme, že tyto dvě věci jsou spojené. Analýza spánkových studií zjistila, že problémy se spánkem postihují během pandemie zhruba 40 procent lidí - a zdá se, že větší potíže se spaním mají ti, kdo se covidem-19 nakazili.

13:51 - Francouzi v pandemické době sahají méně často po knize. Čtrnáct procent Francouzů loni nečetlo žádnou knihu a 25 procent si žádnou nekoupilo. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnilo Francouzské centrum knihy.

13:28 - Rakousko jedná s Ruskem o dodávkách milionu covidových vakcín Sputnik V. Podmínkou je, aby se očkovací látka ukázala jako účinná a bezpečná, informovala dnes agentura APA. Očkovací preparát nemá schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která jej momentálně stále posuzuje.

12:56 - V palestinském Pásmu Gazy propukla druhá vlna koronavirové nákazy. Pozitivních je tam v současnosti zhruba 25 procent provedených testů. S odvoláním na místní zdravotnictví o tom napsal zpravodajský web The Times of Israel.

12:40 - Pandemie nemoci covid-19 ukázala nedostatky v celosvětové spolupráci, které by mohla pomoci odstranit nová mezinárodní smlouva v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Shodli se na tom dnes předseda Evropské rady Charles Michel a šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. 

12:15 - Německo ruší stálé kontroly na hranicích s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko, naopak stálá ostraha hranic s Českou republikou je o dalších 14 dní prodloužena. Dnes to oznámil spolkový ministr vnitra Horst Seehofer. Za důvod prodloužení kontrol označil Seehofer vysokou míru nákazy koronavirem v Česku.

12:02 - Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se nakazila koronavirem. Oznámila to dnes na twitteru. Nemoc covid-19 jí v pondělí potvrdil test. Uvedla, že má mírné příznaky onemocnění a minimálně 14 dní bude v izolaci.

11:41 - V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 145 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Celkem jich ve 25 zdravotnických zařízeních leží 807, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní přibylo i 791 pozitivně testovaných a 40 úmrtí lidí v průměrném věku skoro 83 let, u zemřelých je ale část dodatečně hlášená z víkendu.

11:19 - Proti covidu-19 je očkováno přes 32.000 zaměstnanců z kritické infrastruktury, krizových štábů a integrovaného záchranného systému (IZS). Vyplývá to ztiskové zprávyna webu ministerstva zdravotnictví. Dalších 1850 se registrovalo k očkování v pondělí, kdy se mohli začít přihlašovat přes web. Ministr Jan Blatný (za ANO) v pátek řekl, že těchto zaměstnanců je asi 9000. Dosud jim bylo podáno asi 2,1 procenta z celkem 1,6 milionu aplikovaných dávek.

10:57 - Ve Spojených státech sílí varování před novým rozmachem epidemie covidu-19. Důvodem je nový růst denních počtů zachycených infekcí, který začal minulý týden po dvou měsících příznivého vývoje a uvolňování karanténních opatření. Očkovací kampaň v USA nadále zrychluje, činitelé včetně prezidenta Joea Bidena ovšem bijí na poplach a upozorňují, že země ještě nad nákazou nemá vyhráno.

10:28 - Ve středních Čechách přibylo v pondělí 962 nakažených koronavirem. Oproti minulému pondělí jde o pokles téměř o 280 případů. Lidé v regionu, který má asi 1,37 milionu obyvatel, dosud dostali 172.097 dávek očkování, z toho 4804 v pondělí, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

9:35 - Denní počty nově odhalených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesají. V pondělí testy odhalily 6865 pozitivních, nejméně ve všední den od 14. prosince. Oproti předchozímu pondělí je to zhruba o 1400 méně. Celková bilance úmrtí podle aktuálních údajů nawebuministerstva zdravotnictví stoupla na 26.222. V nemocnicích bylo v pondělí 7624 pacientů s onemocněním covid-19, ve vážném stavu bylo 1723 z nich.

8:58 - Laboratoře v Praze odhalily v pondělí 653 případů koronaviru. Je to nejnižší nárůst ve všední den v tomto roce. Méně jich bylo naposledy v první polovině prosince.Vyplývá to zúdajůministerstva zdravotnictví. V mezitýdenním srovnání počet nových případů klesl zhruba o 230. Epidemie v hlavním městě tak dále zpomaluje, podobně jako ve zbytku země.

8:19 - Koronavirus se v Německu za posledních 24 hodin prokázal u dalších 9549 lidí, minulé úterý země hlásila o zhruba 2000 případů méně. S odvoláním na německý Institut Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA.

8:10 - Brazílie je domovem jen necelých tří procent světové populace, ale v současnosti na ni připadá téměř třetina denních případů úmrtí na covid-19 - a za tento vysoký počet je zodpovědná převážně nová varianta infekce. V Brazílii už po nákaze koronavirem zemřelo více než 312.000 lidí a denně přibývá více než 3000 dalších obětí; hůře na tom jsou jen mnohem lidnatější Spojené státy, napsal server The Wall Street Journal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 08:15 pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Česko dá 160 milionů na odhalování nových variant koronaviru

12.04.2021 18:52 Vláda schválila dotační program na úhradu nákladů na sekvenaci vzorků z testů na covid-19, která…

Vakcína Johnson & Johnson dorazí do prvních ordinací lékařů 19. dubna

12.04.2021 17:17 První dodávka vakcíny Johnson & Johnson proti koronaviru by do ordinací praktických lékařů měla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama